Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

  • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
  • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
  • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
  • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

  1. Petr Brosinger

    Dobrý den,
    rád bych se zeptal jaký typ komínu zvolit. Chci vyměnit starý kotel za nový se zásobníkem. Nyní je komín v dolní třetině zděný o průměru 180mm a je nastavený trojsložkovým, chtěl bych trojsložkový zbourat a na spodní třetinu zděného postavit nový stavebnicovým systémem. Můžete mi poradit, jaký systém zvolit?
    Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Omlouváme se, ale snažíme se neposkytovat odpovědi komerčního charakteru – tj.doporučovat konkrétní systém nebo výrobce.
      V obecné rovině doporučujeme nechat posouzení na odborníkovi. V každém případě je pro řešení klíčový typ kotle včetně paliva.

  2. Vojtěch Fryvaldsky

    Dobrý den,
    ve starém domě cca 150 let jsou zazděné trámy a krokev. V přízemí v patře a na půdě prochází trámy komínovým tělesem, ve kterém jsou usazené do kapsy. Existuje nějaká možnost jak zajistit bezpečnost aniž by se musely všechny vyndávat a překládat? Komín ještě nemá vložku.
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Jedna věc je jistá – vložkováním se tento problém nevyřeší, protože vložkování nemění tepelně technické parametry komínového tělesa.
      Jako v této poradně už mnohokrát, lze doporučit individuální řešení zpracované příslušným odborníkem.
      Možností je několik, ale bez reálné prohlídky na místě nelze poskytnout seriózní radu.

  3. ALICE zAJÍCOVÁ

    Dobrý den,

    dnes jsme měli schůzi SVJ, na které nám bylo oznámeno, že proběhla revize komínu a u několika bytů nevyhovuje vyložkování komínů. Kominická firma požaduje, že je nutné provést vyvložkování komína nerezovou vložkou, ale bohužel stávající komíny jsou tak úzké, že se musí provést nové vybudování komínů, aby se tam vložka vešla. Bohužel každá bytová jednotka má téměř jiný typ kotle. Ti, co si během posledních let instalovali kotle kondenzační si vyvložkování uhradili sami. Samozřejmě vím, že pro kondenzační kotel musí být jiný vývod spalin, než pro kotle ostatní.Nicméně, pokud se budou muset budovat i nově komíny z důvodu z výše uvedených důvodů, budeme to muset hradit všichni, i ti, co využívají v bytě pouze elektřinu. Existuje prosím nějaké jiné řešení, jak tuto situaci řešit? Zdá se mi spíše, že kominická firma na nás chce jen vidělat a rádi vložkují, jak uvádíte.

    děkuji

    1. admin (Autor)

      Soudě podle Vašich podkladů, skutečně není zřejmý důvod pro poměrně masivní úpravy spalinových cest a lze tedy dovozovat snahu o výdělek na úkor funkčnosti.

      Podobných dotazů řešíme v poslední době desítky. Patrně to souvisí se snahou vybrat kominickou firmu s nejnižší nabídkovou cenou za kontrolu spalinových cest. Pak je jasné, že firma nabízející cenu pod hranicí reálné nákladovosti musí omezit kvalitu a současně se snažit vydělat jinou cestou.

  4. Tomáš

    Dobrý den,před měsícem nám firma vyfrézovala a vyvložkovala komín na průměr 200 mm,byl napojen kotel viadrus U32 s akunádrží ale v horkých dnech je problém v kotli zatopit, komín vůbec netáhne a kouř jde z kotle.Původní zděný komín 15×15 a původní kotel byl bezproblémový.Prosím o radu.

    1. admin (Autor)

      Mnohem častější problém, než by se mohlo zdát. Nejen laikovi, ale často i profesionálovi občas unikne, že jediným měřítkem funkčnosti spalinové cesty není její průměr. Před realizací výměny kotle je proto vždy nutné udělat minimálně normovaný výpočet. Ten by v tomto případě pravděpodobně jasně ukázal, že úprava stávajícího zděného komínu vložkou DN 200 je nevyhovující. Automatické kotle typu U32 totiž pracují s poměrně vysokou účinností, což sebou přináší nízké teploty spalin (hluboko pod 200°C) a menší průtok spalin. Komíny je proto třeba dimenzovat velice obezřetně, obvykle na průměr spalinového hrdla a při vyfrézování je často nutná dodatečná izolace, protože frézováním se sníží tepelný odpor komínové konstrukce. Toto je nejmarkantnější při spalování uhlí.

      Obecná rada na konec: pokud komín netáhne, nepokoušejte se to „rozchodit“. Únik spalin je životu nebezpečný a proto je třeba obrátit se ihned na odborníka, který provede výpočet a navrhne řešení

      1. Láďa

        Kotel viadrus U32 není automatický kotel což by odborníkovi nemělo uniknout!Jinak řeším podobný problém,spaliny jsou opravdu s velmi nízkou teplotou a kotel táhne špatně!

        1. admin (Autor)

          Děkujeme za upozornění na překlep. Správný text měl být „Automatické kotle a kotle typu U32 ……“, což nás samozřejmě neomlouvá. Naopak oceňujeme Vaši připomínku a jsme rádi, že naše vyjádření sleduje ještě někdo další.

  5. Kukielkova

    Dobry den, prosim o informaci, zda a pripadne od jakeho data a dle jakeho predpisu je povinnost prevlozkovat komin z hliniku do nerezi, pokud nedochazi k vymene pripojeneho spotrebice. V nasem pripade se jedna o bytovy dum s ohrevem vody v bytech prostrednictvim plyn. prutokovych ohrivacu. kat.B.
    Konkretne v nasem byte mame instal.ohrivac Junkers v r. 2009 s revizni zpravou na spalinove cesty pri instalaci. Nyni ve zprave z kontroly a cisteni mame napsano : „material kom. vlozky nevyhovuje predpisum platnym v dobe instalace spotrebice“ s terminem odstraneni nedostatku.Stejny zapis z kontroly maji vsechny kontrolovane byty s hlinik. vlozkami v komine bez ohledu na rok instalace jejich spotrebice,napr. i u puvodniho spotrebice ze 70.let(tehdy,predpokladam, nebyla vlozka treba).
    Moc dekuji za Vas cas a info k nasemu problemu.

    1. admin (Autor)

      Žádný takový předpis obecně neexistuje, ani obecně neexistoval.

      V současné době platí, že pro spotřebiče typu B s deklarovaným suchým provozem lze použít Al vložky v pevném provedení. Nelze tedy použít vložky tzv.flexi.

      Pokud máte osazen spotřebič typu B s napojením na Al vložku a pokud na toto provedení máte vystavenu platnou revizní zprávu, neměl by nastat jakýkoliv zákonný problém.

      Problémem je ovšem snížená životnost Al vložek. Pokud tedy kominík provede např.prohlídku komínovou kamerou a objeví poškození vložky, měl by její výměnu samozřejmě doporučit. Pokud je vložka funkční, bude se mu naopak jen velmi těžce vyvozovat důvod pro její výměnu bez výměny spotřebiče.

      1. Kukielkova

        Dobry den,zjistila jsem,ze nemame pevnou,ale flexi Al.vlozku, prosim tedy o info od ktereho data nelze flexi vlozky pouzit.Chapu spravne, ze i tuto flexi vlozku je povinnost vymenit pouze v pripade instalace noveho spotrebice nebo jejiho prokazatelneho poskozeni? nebo je nutna jeji vymena i pokud je v poradku.Moc dekuji za odpoved.

        1. admin (Autor)

          Neexistuje předpis, který by taxativně stanovoval povinnost převložkovat z hliníku na nerez, a to zejména v případě, že při uvedení do provozu byla vystavena kladná revizní zpráva.

          Při kontrole spalinových cest by mělo být prvotní činností vyčištění a následně zjištění možných FUNKČNÍCH závad. Zastaralý typ vložky, který neodpovídá současné ČSN lze jen těžko chápat jako funkční závadu. Příslušný kominík by tedy měl ve zprávě upozornit na tento problém obecně (tj.s termínem např.“při výměně spotřebiče“), případně doporučit preventivní opatření (např. instalace indikátoru CO), ale výměnu by měl vyžadovat pouze na základě jasného a prokazatelného ovlivnění funkčnosti. Tedy například při předložení snímku poškození vložky, nebo nadměrného množství korozního odpadu a podobně.

          Výše uvedený odstavec, je ovšem nutno brát pouze jako náš pohled na věc, protože vyhláška 34/2016 Sb., která řeší problém kontrol je značně nejasná, takže část kominíků si výklad přizpůsobuje, a to jednak z důvodu obavy z případného pochybení a jednak z čistě obchodní snahy namontovat novou vložku. Každopádně je velice obtížné takto vystavenou kontrolní zprávu nějak reálně rozporovat. Kominík se bude hájit tím, že je to jeho názor, v čemž ho současná legislativa v principu podporuje. Jedinou cestou je tedy obrátit se na jiného kominíka s tím, že platná je vždy poslední kontrolní zpráva.

  6. Pavel Piskáček

    Dobrý den,
    mám 2 dotazy ke komínu v RD.
    1) Může být vybírací ovor komínu otočen k obvodové stěně, v níž by se samozřejmě musel udělat otvor s druhými vnějšími dvířky (nejspíš tepelně izolovanými.) Komín bude sloužit pro krbová kamna v obývacím pokoji a vybírací otvor by tedy jinak byl tam nebo v sousední kuchyni, čímž by hrozilo zašpinění interiéru nebo v případě otočení do kuchyně by byl velmi obtížný přístup.
    2) Je možné založit komín z komínových tvarovek v přízemí jako jednoprůduchový a teprve od druhého patra (podkroví)pokračovat tvarovkami s větracím průduchem pro odtah digestoře v kuchyni?
    Čtvercová tvarovka umístěná v rohu kuchyně sama o sobě nebude v kolizi s rohovým vařičem, ale obdélníková s větracím průduchem by už situaci velmi komplikovala.
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Ad 1 – není zákonného důvodu, proč by vybírací dvířka nemohla být osazena směrem k obvodové zdi. Správně píšete, že je třeba dořešit tento problém technicky tak, aby vybírání bylo vůbec prakticky možné, aby nebyly narušeny tepelně izolační vlastnosti obvodové stěny a pod. To vše je ale obvykle jednoduše řešitelné.

      Ad 2 – odpověď v podstatě stejná. Jde pouze o problém statického řešení, fixace a dilatace. Poměrně jednoduché řešení pro každého projektanta. Obecně je pouze nutné vybrat komínový systém jehož tvarovky jsou na straně spalin rozměrově kompatibilní.

  7. petr gasparovic

    dobry den,mam stary cihlovy komin ktery je 1,5m od podlahy uriznuty.chtel bych ho vyvlozkovat a znovu pouzivat.lze umistit vybiraci otvor do vysky cca 1m od stropu kdyz je predepsane 0.6-1.2m od zeme?vsechny mistnosti s kterymi sousedi jsou obyvany je to taky problem?dekuji predem..

    1. admin (Autor)

      Bohužel na takto položenou otázku nelze jednoznačně odpovědět. Je třeba především provést kontrolu stavu komínu, zda je vůbec vhodný k vložkování a dále případně posoudit bezpečné vzdálenosti do všech přilehlých místností. Důležitým parametrem může být rovněž přísun spalovacího vzduchu a interakce s dalšími spotřebiči.

      Pokud návrh komínu vyhoví po všech provozních stránkách neměla by výška osazení vymetacího otvoru být limitním problémem.

  8. Petr Červenka

    Dobrý den. Rád bych instaloval menší krbová kamna 4-6kW do staršího RD. Celková výška komína je přes 11m. Vstup kouřovodu z kamen by byl ve výšce cca 4m. Do stávajícího průduchu komína se vejde kulatá vložka o max. průměru 130mm. Existuje nějaká možnost bez frézování komína? Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Ano a je překvapivě jednoduchá – nevložkovat. Pokud se jedná o jednovrstvý komín zděný z plných cihel a pokud se kontrolou ověří vyhovující stav, lze do takového komínu zapojit krbová kamna na pevná paliva bez vložkování. Vložkování průměrem 130 mm naopak odporuje ČSN a pro osazení větší vložky by bylo třeba frézovat. Při vložkování je třeba si uvědomit, že (mimo jiné) osazení vložky nemění bezpečnou vzdálenost povrchu komínu od hořlavých konstrukcí.

  9. Petr Kaňok

    Dobrý den. Potřebuji napojit do komína nový kotel, který jsem si pořídil přes kotlíkovou dotaci. Problém je v tom, že mám vyvložkovaný komín nerez vložkou a průduch do komína je asi o půl metru níž, než je třeba u nového kotle. Je možné se nějak napojit na nerez vložku v komíně? Tím myslím vyřezat otvor do vložky a umístit nějakou redukci? Děkuji za odpověď Petr Kaňok

    1. admin (Autor)

      Dopustil jste se bohužel velmi časté chyby, kdy před dodáním nového spotřebiče není posouzena „kompatibilita“ spalinové cesty. Zdaleka se nejedná jen o výšku sopouchu (připojení), ale o mnoho dalších parametrů, které dříve vyhovovaly ale pro nové zapojení jsou již nepřijatelné.

      Samozřejmě každý problém má technické řešení, respektive firmu, která si s ním poradí. Takže i předělání sopouchu (připojení) je technicky možné. Jako obvykle ale existují dvě cesty:

      – obrátit se na skutečně odbornou kominickou firmu, získat kvalitní řešení se zárukou, ale akceptovat vyšší náklady, nebo

      – hezky česky řečeno „flikovat“ s nejasným a nezaručeným výsledkem

      Vřele doporučujeme první řešení.

  10. František R.

    Dobrý den, prosím o radu ohledně nového kondenzačního kotle. Rekonstruujeme byt a chceme vyměnit starý plynový kotel za kondenzační. Byt máme v přízemí a nad námi jsou další dva byty a zajímá mě, jak v tomto případě řešit odkouření, jestli je to možné skrz zeď ven a nebo komínem, kde se prý musejí umístit jakési plastové trubky kvůli kondenzaci? A dále jaký výkon kotle zvolit, byt má 60m2 a zateplení zatím není, budou připojeny 4 radiátory plus průtokový ohřev TUV. Děkuji

    1. admin (Autor)

      Bohužel Vás musíme zklamat. Protože je naší snahou poskytovat seriózní informace nemůžeme si reálně dovolit odpovědět na takto široce položený dotaz. Variant je totiž mnoho a obvykle jen jedna z nich je optimální.

      Problematika návrhu spalinové cesty je sama o sobě poměrně obsáhlá a pokud se rozšíří o energetický výpočet ztrát, je zcela nad rámec této poradny.

      Pokud se na nás s podobným problémem obrátí zákazník, potřebujeme pro provedení návrhu poměrně obsáhlý popis situace i jeho požadavků. Ve většině případů je nutná prohlídka stavby, což již pro zákazníka představuje určité náklady. Jsme ale přesvědčeni, že jedině tento postup v provedení odborníka (energetického specialisty) Vám poskytne záruku optimálního řešení.

  11. Bláha

    Zdravím, dotaz, jemožné do jednoho komína vložkovaného nerez fexi 125, připojit 2x plynové topidlo o výkonu 4,7KW? Není k dispozici jiný komín.
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Záleží na typech topidel a způsobu připojení. Obecně je možno do společného komínu připojit dva plynové spotřebiče pokud jsou zajištěny klapkou proti zpětnému pronikání spalin. ČSN obecně požaduje v rámci revize zhotovení normovaného výpočtu. Není nic jednoduššího, než nechat tento výpočet zpracovat PŘED realizací a mít tedy správnost a funkčnost zapojení potvrzenu před samotnou investicí.

  12. David Vitouš

    Dobrý den.Chtěl bych se zeptat, zda je možné vyustit komíny, nebo odkouření od plynového kondenzačního kotle vodorovně srkze zed domu,která přímo sousedí a zároveň ohraničuje cizí pozemek.To znamená že výpary by vycházely z domu do cizího pozemku.

    1. admin (Autor)

      Toto je problém nikoliv technický, ale občansko právní. Podobné dotazy může odpovědně zodpovědět pouze právník. Samozřejmě, že nejjednodušším řešením je písemný souhlas souseda.

  13. Tomáš Jelínek

    Dobrý den,
    je prosím v nějaké aktuálně platné legislativě (ČSN) výslovně stanoveno, že krbová vložka nesmí být v žádném případě napojena na sopouch pod úhlem 90 stupňů? Vím, že pro krbovou vložku je obvykle doporučován soupouch pod úhlem 45 stupňů. Může přesto revizní technik takový případ posoudit zcela individuálně a vystavit kladnou revizní zprávu i v případě připojení krbové vložky na komín přes „rovný“ sopouch, tedy pod úhlem 90 stupňů?
    Děkuji velmi za ochotu, s pozdravem T.J.

    1. admin (Autor)

      Nejen, že nikde není předepsán úhel sopouchu 45°, ale je minimálně diskutabilní, zda napojení 90° není obecně optimálnější.

      Napojení krbové vložky pod úhlem 45° je pozůstatek z doby, kdy panovala představa, že takto provedený kouřovod se nemusí čistit a v obezdívce tedy nemusí být provedený otvor pro přístup.

      Revizní technik nemá v tomto případě co se týče funkčnosti nic posuzovat a rozhodovat, ale má povinnost ověřit funkčnost protokolárním výpočtem dle ČSN. V tomto výpočtu je způsob napojení zohledněn. V drtivé většině výpočtů nehraje způsob zapojení podstatnou roli a už vůbec ne, zda se jedná o krbová kamna nebo vložku.

      Revizní technik po provedení výpočtu musí pouze posoudit možnosti čistitelnosti a neměl by se obecně spokojit s tím, že kouřovod je přístupný pouze přes spotřebič.

  14. Deni

    Dobrý den,

    chtěla jsem se zeptat, zda je nutné mít stavební povolení nebo ohlášení k nerezovému komínu, který se kotví jen do stěny domu nebo který projde přímo střechou.
    moc děkuji

    1. admin (Autor)

      Pro veškeré stavby a stavební úpravy týkající se vytápění je dle současně platné legislativy nutný příslušný souhlas stavebního úřadu. To znamená i pro jakýkoliv komín. Proto obecně doporučujeme vždy konzultovat podobné projekty ještě před realizací se Stavebním úřadem a ověřit si potřebná povolení, nebo omezení. Například v případě stížnosti souseda se „nepovolený“ komín může velice prodražit.

  15. Martin Levan

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co si myslíte o přívodu vzduchu do krbových kamen komínem. Někdo říká že je to blbost, že bude vznikat kondenzát, jiní říkají, že se vzduch díky teplu z komína ohřeje a do krbu bude stupovat předehřátý což je „lepší“. Předem děkuji za Vaši odpověď.

    1. admin (Autor)

      Každý má samozřejmě právo na vlastní názor a pokud se tento dobře podá, je na něm vždy něco pravdy.

      Nezpochybnitelným faktem ovšem je, že jakýkoliv svislý přívod vzduchu představuje značnou tlakovou ztrátu, a to tím větší čím více se vzduch při transportu ohřeje. Tato tlaková ztráta pak reálně snižuje tah komínu, což obecně není výhodné.

  16. Martin Kozel

    Dobry den,
    chtěl bych vás poprosit o radu týkající se řešení kouře venkovního ohniště, které obtěžuje sousedy. Nechceme je obtěžovat kouřem a hledáme cestu, jak ale nepřijít o možnost na zahrade oheň dělat. Pomohl by dle vašeho názoru lapač dýmu s komínem umístěny nad otevřeným ohništěm? Jak by takový komín měl být cca silný a vysoký? Jedná se o klasické ohniště cca 1m v průměru, cca 20m od domu souseda (možnost posunout až na 40m), dům souseda má cca 8m.
    Děkuji za jakoukoliv radu.
    S pozdravem
    Martin Kozel

    1. admin (Autor)

      Bohužel Váš problém nemá 100% řešení, respektive řešení je mnoho. Takže jen nějaké poznámky:

      – pokud budete používat dostatečně vyschlé dřevo, bude oheň produkovat spaliny v podstatě bez barvy a zápachu;

      – aby komín otevřeného ohniště generoval reálný stálý tah, musel by mít výšku okolo 5 m a musel by být izolován;

      – i poměrně slabý vítr je schopen vychýlit proud spalin z otevřeného ohniště mimo komín;

      – na většině míst lze poměrně rychle vytipovat převládající směr větrů a ohniště potom založit tak, aby spaliny směřovaly na „přijatelnou“ stranu.

      – pokud se v otevřeném ohništi pálí „normální“ (neodpadové) dřevo, tak ve vzdálenosti 40 m by již nikdo neměl mít reálný problém.

  17. Komárková

    Dobrý den, jsme bytový dům o 12 bytech, v každém je 1 plynový turbokotel. V domě jsou 2 komíny, na každý napojeno po 6 bytech. Chci se zeptat, když budu objednávat kontrolu a čištění komínů, počítá se to jako dva kominy? Jedná firma mi totiž odepsala, že cena bude 12X cena jednoho kominu. Předem děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Pro stanovení ceny za kontrolu spalinové cesty neexistuje žádný předpis. Záleží tedy pouze na dohodě mezi objednatelem a zhotovitelem na způsobu kalkulace.

  18. Jiří Pavelka

    Dobrý den,
    prosím o radu. Mám postavený dům v r. 1998, plynový kotel Wolf 17 kW, komín je Schiedel vícevrstvý, uvnitř keramika – šamot. Měl jsem tu teď kominíka a doporučil mi vyvložkování nerezem s tím, že od přísštího roku to bude povinné a tím pádem dražší. Existuje nějaká povinnost vložkovat komín? Komín je úplně čistý a 100% funkční, nepřipadá mi že je tak starý, aby se musel vložkovat. Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Jako již mnohokrát, znovu a znovu opakujeme, že žádný obecný předpis o povinném vložkování neexistuje.

      Vložkování je pouze jedním ze způsobů jak provést sanaci vnitřního povrchu komínu a tudíž v obecné rovině ani nemůže být povinné.

      Doporučujeme obrátit se na Živnostenský úřad a jednání kominíka tam nahlásit. Úřad by měl začít jednat a činnost kominíka prověřit. Nepravdivou informací Vás totiž mohl „uvést v omyl“, případně dokonce naplnit skutkovou podstatu trestného činu podvodu.

      1. Tony

        Není to případ tohoto komínu,ale nutnost vložkovat je když chcete používat jednovrstvý zděný komín k trvalému vytápění. Nastudujte si normu ČSN 734201.Dáváte tady plno zavádějících rad.

        1. admin (Autor)

          Děkujeme za upozornění.

          Nechceme z této poradny vytvořit „diskusní kroužek“, takže podobné příspěvky obvykle nezveřejňujeme.

          V tomto případě uděláme vyjímku, protože Váš příspěvek názorně dokladuje většinou neoprávněný tlak kominíků na vložkování bez funkční příčiny.

          Stojíme si za tvrzením, že vložkování musí být prováděno pouze z důvodu vyřešení konkrétní funkční závady spalinové cesty. Diskuze nad výkladem nezávazného článku ČSN určitě takto označit nelze. Vždy je navíc třeba zohlednit fakt (rovněž dle zmiňované ČSN), že vložkováním se mohou změnit vlastnosti spalinové cesty, a to i negativně, takže by nemělo být doporučováno obecně….

          Ve Vaší reakci patrně narážíte na pojem „občasně užívané stavby“ použitý v čl.6.2.1.1 ČSN 73 4201 v souvislosti s navrhováním jednovrstvých zděných komínů.

          Váš výklad se ovšem jeví poněkud „účelový“, a to zejména v kombinaci s vyhláškou 268/2009 Sb..

  19. Milostný

    Dobrý den,

    prosím o radu jak by správně měl být odizolován plechový komín krbu od konstrukce pergoly (dřevěné trámy, palubky, šindel). Jak má být správně proveden prostup přes konstrukci střechy?

    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Záleží primárně na typu a provedení komínu. Pokud se jedná o komín systémový, je v dokumentaci vždy uvedena tzv.bezpečná vzdálenost. Tj.vzdálenost vnějšího pláště komínu od hořlavých (dřevěných) konstrukcí. Pokud se jedná o komín individuální je třeba provést výpočet, nebo orientačně počítat se vzdáleností 100 mm u vícevrstvých izolovaných komínů a vzdáleností 375 mm u jednovrstvých komínů.

      Obecně řeší prostupy hořlavými konstrukcemi norma ČSN 06 1008.

  20. Jiří Beneš

    Dobrý den.Ve starém domě budeme předělávat komín-uvnitř na nerezovou trubu průměr 140-větší tam nejde.Můžeme redukcí napojit nová kamna 150.Nebude to mít vliv na tah,kouření,nebo funkci kamen?popřípadě kam redukci instalovat-hned za kamna?Budeme vytápět asi 80m krychlových.Děkuji moc za odpoved

    1. admin (Autor)

      Pokud použijete nerezovou vložku DN 140, pak je třeba ve stejném průměru udělat i celý kouřovod a redukci 150/140 osadit až na spalinové hrdlo kamen.

      Průměr vložky nemá klíčový vliv na tah komínu, ale určuje průtok – tj.jaké množství spalin komínem projde. Před realizací vždy doporučujeme ověřit funkci normovaným výpočtem. Viz.např. http://kominy.messy.cz/narvhy-kominu/ .

  21. kolman

    Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli muzou být betonová dvířka má čištění komínů
    Děkuji kolman

    1. admin (Autor)

      Komínová dvířka jsou nedílnou součástí vybíracích,vymetacích a kontrolních otvorů komínu. Musí být navržena tak, aby jejich provedení odpovídalo zatřídění celého komínu.
      Materiál není předepsán, takže obecně mohou být i betonová, pokud splní výše uvedenou podmínku..

  22. OTA GINTER

    Dobrý den,
    ve čtyřposchoďovém bytovém domě s 9-ti byty máme pro vytápění a přípravu teplé vody instalován v každém bytě turbokotel. Spaliny od všech kotlů jsou vyústěny do společného kouřovodu (údajně nějakým „stromečkovým“ způsobem). Jeden z vlastníků bytu nyní potřebuje kotel vyměnit za nový a správce domu mu sdělil, že turbokotle se už nevyrábějí, zaústění nového kondenzačního kotle do společného kouřovodu není možné a pro zřízení samostatného kouřovodu není prostor. Prosím o informaci, jaké jsou v takovém případě možnosti řešení odvodu spalin při výměně jen jednoho nebo několika kotlů za nové s tím, že ostatní zůstanou stávající, případně při výměně všech kotlů za nové najednou. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Problém, jako takový, je technicky poměrně jednoduchý. Každému typu spotřebiče (ve Vašem případě nekondenzačním plynovým turbo kotlům) odpovídá konkrétní typ komínu. Přes všechnu reklamu je pravda taková, že universální komín neexistuje. Na postavený komín lze tedy obecně většinou připojit pouze spotřebiče „stejného druhu“.

      Kondenzační plynový kotel produkuje zcela odlišné spaliny než kotel nekondenzační.

      Nicméně není pravda, že kombinace kondenzačních a nekondenzačních kotlů do jednoho komínu není v principu možná. Záleží na typu komínu a způsobu připojení spotřebičů. Naopak, pokud typ komínu v principu nevyhovuje, nepomůže ani současná výměna všech spotřebičů.

      Řešení je vždy třeba svěřit odborníkům, přičemž pro relevantní posouzení stávajícího stavu je třeba doložit původní revizní zprávu, kde musí být uvedeno zatřídění komínu. Podle toho projektant, nebo revizní technik spalinových cest s příslušným oprávněním může navrhnout řešení.

      1. Ota

        Řešíme stejný problém – možná kombinace turbo a kondenzační. Dům 5 pater, celkem 5 komínů a do každého 5 kotlů. Lze napojit kondenzační? Máme komín Schiedel Multi – nějaká keramika (asi nepůjde). Kdyby se předělal komín na nerez a na komín dal ventilátor?
        Vždyť kondenzační kotel, který jde na spád např. 70/50 má vyšší teplotu spalin a nejde už skoro jako kondenzační a má spaliny jako normální turbo.
        Pokud máte nějaké řešení sem s ním.

        1. admin (Autor)

          Kondenzační kotel i při spádu topení 70/50 má podstatně odlišné vlastnosti spalin, než kotel v provedení turbo bez kondenzace. Rozdíl v teplotě je min.cca 50°C a v tlaku min.cca 50 Pa.

          Obecné řešení (podle našeho názoru) neexistuje. Vždy je třeba postupovat individuálně a komplexně, přičemž klíčová jsou vstupní data o stávajícím komínu – především relevantní revize s prohlášením o shodě výrobku a zatříděním dle výrobkové normy nebo ČSN 1443.

          Doporučujeme proto obrátit se na kvalitní firmu zaobírající se touto tématikou a nechat si zpracovat posudek stávajícího stavu a možné varianty řešení. Rozhodně nedoporučujeme svěřit tuto činnost někomu, kdo jí nabízí zdarma, protože výsledky jsou potom vždy takové, aby maximalizovaly zisk realizační firmy.

  23. Milan Kopuletý

    Dobrý den, na pekárně mají podélnou pásovou pec na chleba. V odtahu spalin mají kontrolní dvířka spalinové cesty. Musí mít kontrolní dvířka i odtah tepla z pece?
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Podle našich zkušeností se odtah teplého vzduchu posuzuje jako prostá ventilace. Záleží ovšem na složení a teplotě. Každopádně, pokud se nejedná o zplodiny hoření, nejedná se o spalinovou cestu, takže nelze ani používat příslušné ČSN. Způsob kontroly a čištění ventilace by měl řešit příslušný projekt.

  24. Tomas

    Dobry den
    Koupil jsem krbova kamna s vymenikem znacky romotop riano w3 a prumer kourovodu je 150 ale muj komin je 130…kdyz koupim redukci kourovodu ze 150 na tech 130 a dam ji primo na vyztum z kamen a dal pokracuji v prumeru 130, tak nastane nejaka zavazna chyba… s mensim poklesem vykonu pochopitelne pocitam. Ale jestli kamna potahnou a abych se neudusil nebo nevyhorel 🙂 pochopitelne pred kazdou sezonou budu komin cistit
    Dekuji za odpoved
    Tomas

    1. admin (Autor)

      Bohužel Vámi navrhované řešení je v rozporu s ČSN 73 4201 a tím potažmo i s vyhláškou 268/2009 Sb.. Nemá proto cenu diskutovat o tom co by, kdyby. Nejmenší povolený průměr komínu je totiž 140 mm.

  25. David Volný

    Dobrý den,
    mám koaxiální odkouření vyvedené přes fasádu domu. Jedná se o kondenzační kotel BAXI duo tec. Délka je cca 1,5 m. V přechodech mezi podzimem a zimo a poté ze zimi na jaro mi odkouření vydává zvuk jako když se fouká do lahve v zimním období toto neděla. Nemáte tip čím by toto mohlo být způsobeno. Ve spalinové cestě jsem nic nenašel.
    Děkuji David

    1. admin (Autor)

      Tipovat by bylo patrně neprofesionální. Soustava přívodu vzduchu, kotle a odtahu spalin je sice z hlediska tlaků a proudění poměrně jednoduchá, to nicméně neznamená, že by byla bezproblémová. Zvuk který popisujete může být tudíž vyvolaný mnoha způsoby a může dokonce pocházet ze spotřebiče, aniž by souvisel přímo s odtahem spalin.

      Pokud lze něco doporučit, tak jedině konzultaci s revizním technikem, který změří přívod vzduchu a spaliny analyzátorem, což mu umožní reálné provozní vyhodnocení.

  26. robert

    Dobry den.chtěl bych se zeptat.budu stavět dvoupruduchovy komin
    jeden na drevo 200 na kotel werner 25d a druhy na plyn viadrus g27 ale nevim jaky prumer.vyska bude cca 9 metru

    1. admin (Autor)

      Výpočet průměru komínu dle ČSN EN 13 384 je placená služba. Pokud máte zájem lze výpočet objednat za základní cenu 300,- Kč. Viz. http://kominy.messy.cz/narvhy-kominu/ .

  27. Monika

    Dobrý den,
    prosím o radu – jedná se o řadovou zástavbu dvoupodlažních domů se sedlovými střechami, kde plánuji zvednout střechu na svém domě o cca 2m. Na sousedním objektu je komín přiléhající k mému objektu. Chtěla jsem od souseda souhlas se zvýšením jeho komínu v souladu se zvýšením mé střechy, on ale nesouhlasí. Jaké jsou v tomto případě požadavky na stávající komín na sousedním objektu. Může zůstat s vyústěním pod hřebenem mé střechy?

    1. admin (Autor)

      Bohužel sousedův komín musíte v rámci rekonstrukce upravit tak, aby vyhovoval současně platné legislativě. Tj. co se týče výšky, zvednout ho tak, aby vyhověl podmínkám dle ČSN 73 4201 (např.650 mm nad hřeben Vaší stavby). Prakticky to znamená zahrnout úpravu komínu do projektové dokumentace a stavebního povolení. O postupu v případě sousedova nesouhlasu se musíte poradit s právníkem.

      1. Monika

        Dobrý den, děkuji za odpověď, myslela jsem si to. Ještě mám dotaz k požadované úpravě sousedova komínu. Pokud by se stavebně zachoval tak jak je, jen se prodloužil výdech osazením nějakého nástavce (výšky cca 2m). Může se změnit účinnost komínu? Je třeba posoudit komín celý, nebo tato úprava je teoreticky možná? Podle souseda je tam v přízemí objektu plynový spotřebič.
        Děkuji.

        1. Monika

          http://vytapeni.tzb-info.cz/docu/clanky/0071/007150o4.gif
          na obrázku vpravo – takový nástavec mám na mysli

          1. admin (Autor)

            Použití nástavce dle obrázku je samozřejmě možné. Obrázek nicméně neřeší termoizolační vlastnosti daného nástavce. Tedy např. zda se jedná o jednoplášťový nebo víceplášťový. Možnost použití je vždy nutné ověřit normovaným výpočtem. Jednoplášťový nástavec delší než cca 150 mm obvykle výpočtem „neprojde“.

        2. admin (Autor)

          Viz.předešlý dotaz. Jakákoliv úprava spalinové cesty vyžaduje provedení nové revize a tím i provedení normovaného výpočtu. Výška komínu a jeho tepelně izolační vlastnosti jsou klíčovými parametry výpočtu. Znovu doporučujeme postavit se k problému „čelem“ a zpracovat projekt, a to včetně normového výpočtu, PŘED zahájením rekonstrukce.

  28. Helena Pecharova

    Dobrý den, v roce 2007 jsme instalovali turbokotel s odtahem přes fasádu. Dle vyjádření revizního technika plynu nebyla požadována revize od kominíků. Musíme ji v současné době mít?

    1. admin (Autor)

      Revize vždy požadována byla, je a pravděpodobně bude. Revizní technik plynu Vám poskytl zcela mylnou informaci. Tím, že provozujete plynový spotřebič bez platné revize spalinové cesty porušujete zákon.

  29. Vojtěška Švachová

    Dobrý den, dali jsme si vyfrézovat a vyvložkovat komín /8 m/nerez trubkami. Požadovali jsme tloušťlu plechu 0,8 a odolnost trubek do teploty 600 st. Nyní máme podezření, že nerez je nekvalitní a má jenom do teploty 200 st. Máme to namontované tři dny. Jak zjistíme kvalitu dodaných trubek? Jak popřípadě reklamovat?
    Děkuji Švachová

    1. admin (Autor)

      Váš problém je bohužel častý a řešení složité a drahé. Na nerezové trubce se jednoduše složení materiálu nepozná. Jediné, co lze změřit je tloušťka plechu. Zhotovitel má povinnost předat Vám (mimo jiné) i Prohlášení o vlastnostech výrobku, Komínový štítek a další dokumenty, kde deklaruje kvalitu materiálu. Pokud máte přesto obavy, můžete se obrátit na zkušební ústav materiálu s žádostí o posudek. Náklady ovšem budete muset uhradit. V případě, že ovšem zkouškou získaná data nedosáhnou slíbených hodnot, můžete reklamovat, případně věc řešit soudní cestou.

      1. Staňa

        Dobrý den, ještě by existovala snazší a asi i levnější cesta jak ověřit chemické složení materiálu. V každém kovošrotu mají přenosný spektrometr pro měření chemického složení kovů. Samotné zařízení stojí kolem půl milionu, takže s tím budou opatrní, ale za nějakou kačku by mohli být ochotní se s vámi svézt domů, během minuty to změřit a jet zpět. Nebo ještě jednodušší by bylo, kdyby vám zbyl nějaký odstřižek toho plechu (10x10mm stačí) To by vám mohli změřit rovnou na místě.

  30. Pavlina

    Dobry den,
    Rada bych ze zeptala, jestli ve spalinove ceste musi byt izolace? Developer tvrdi, ze v roce, kdy jsme byty kupovali (2012) izolace nebyla povinna.
    Diky chybejici izolaci se nadmerne kondenzuje vlhkost a zateka to plynovych kotlu.
    Dekuji za odpoved, pripadne kontak na koho se obratit.

    1. admin (Autor)

      V minulé, ani současné legislativě nebyl a není striktní požadavek na použití izolace. Spalinové cesty prostě musely a musí splňovat určité finální vlastnosti a není podstatné, jakou cestou se jich dosáhne. Jedním z požadavků pro nekondenzační plynové kotle je i to, že spalinová cesta musí být navržena a realizována tak, aby pracovala v suchém režimu (tj.bez kondenzace). Vás, jako uživatele, nemusí zajímat přítomnost nebo tloušťka izolace, ale opravdu jenom finální vlastnosti. Ty musí být (mimo jiné) potvrzeny revizní zprávou vystavenou při osazení spotřebiče. Pokud tedy máte spor s developerem, vyžádejte si od něj revizní zprávu spalinové cesty. S tou se pak můžete obrátit na jakéhokoliv revizního technika spalinových cest, který posoudí, zda je napsána správně a kdo případně nese odpovědnost za provozní vady.

  31. Alena Jonáš Hanušová

    Dobrý den, v současnosti řešíme komín pro kondenzační kotel. Rádi bychom použili koaxiální odkouření v plastu. Nechceme plnohodnotný komín, rádi bychom vedli plastovou trubku v objímce po zdi. Vrchol hřebene střechy je 9 m, komín tedy asi 9,6 m. Je toto řešení přípustné? Za jakých podmínek?
    Naplánovaný máme Imergas Vitrix X 24 kW. Výrobce udává průměry 60/100 mm, ovšem odborník z firmy dodávající komíny doporučuje 80/125 mm. Můžete mi prosím doporučit nějaké vhodné řešení? Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Koaxiální odkouření je v tomto případě ideálním řešením. Předpokládáme, že hodláte vést koaxiální trubku interiérem domu. To je sice v principu možné, ovšem pouze v případě rodinného domu o jedné bytové jednotce – tj.jeden požární úsek. V exteriéru koaxiální řešení vedené po zdi nemůže být použito. Pro odkouření turbo kotlů platí pro výšku komínu pravidlo min.0,5 m nad střešní rovinu. Není tedy třeba dosahovat výšky 9,6 m, ale pravděpodobně bude stačit nižší. Průměr komínu musí být ověřen výpočtem, nebo závaznými tabulkami výrobce, nestačí „doporučení“. Nejvhodnějším řešením je pro Vás patrně využít konzultačních služeb výrobce kotle. Ten by Vám mohl zdarma provést návrh spalinové cesty.

  32. Marek

    Dobry den resim problem a stale nenachazim odpoved… Kotel vaillant 24kw a jeho odkoureni skrz fasadu cca 3/4 metru nad zem do poulicni kamenite cesty na vesnici vzdalenost mezi fasadou a sousednim plotem je cca 10metru ale dum je mozna pres 20 je moznost komin vyvest fasadou nebo zvolit cestu nahoru ?
    Dekuji za odpoved.

    1. admin (Autor)

      Odvodu spalin venkovní stěnou se věnuje kapitola 10 v ČSN 73 4201, kde se mimo jiné dočtete:
      – toto řešení lze použít jen v technicky odůvodněných případech
      – podmínkou je projekt s vyznačením ochranného pásma
      – vyústění musí být min.2 m nad terénem
      – v okolí vyústění nesmí být použit na fasádě hořlavý materiál
      Vzhledem k tomu, že popsaná situace nesplňuje minimálně požadavek na výšku nad terénem, je třeba přednostně řešit vyústění nad střechu objektu

  33. Michal Žák

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na vývod spalin od plynového turbo kotle a zda musí být turbo nebo stačí normální, zda je možné jej vyvést na fasádu. Starý kotel jde do důchodu a budu pořizovat nový, ale nevím jak se změnila pravidla pro odtah spalin z kotle. Jedná se o přízemní budovu bez podkroví (oken ve střeše) a v blízkosti zdi není žádná budova. Je možné opět vývod spalin z kotle vést rovnou do stěny u kotle na fasádu bez nutnosti budovat komín na střechu?

    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Varianty odkouření plynového spotřebiče v provedení TURBO jsou v zásadě tři:

      1. – koaxiální trubkou, kterou se odvádějí spaliny a přivádí vzduch – oboje z venkovního prostředí

      2. – děleným odkouřením = dvěma samostatnými trubkami, přičemž jednou se odvádí spaliny a druhou přivádí vzduch – oboje z venkovního prostředí

      3. – samostatným odkouřením = jednou trubkou, kterou se odvádí spaliny do venkovního prostředí – vzduch je přisáván z dostatečně větraného interiéru.

      Vývod na fasádu je možný jen výjimečně, když jiné technické řešení není možné, nebo je nadstandardně náročné (i finančně).

      Jak pro vývod nad střechu objektu, tak na fasádu platí ustanovení ČSN 73 4201, jejichž plná citace je nad rámec této poradny.

      V každém případě je dle zákona třeba zpracovat revizní zprávu spalinové cesty před uvedením spotřebiče do provozu.

  34. Miroslav

    Dobrý den,
    potřeboval bych poradit ohledně komínu na chatě.
    Mám zapojena kamna do komínu, při provádění výměny trubky jsem zjistil, že okolo trubky v otvoru do komína hned za cihlami je dřevo, chtěl bych poradit co s tím, jak to odizolovat, aby nedošlo k požáru?
    děkuji.

    1. admin (Autor)

      Reálné a smysluplné řešení podobných problémů lze navrhnout pouze po prohlídce na místě. Ve většině případů je nejvýhodnějším řešením všechno dřevo odstranit (odsekat), a to min.do vzdálenosti 50 mm od vnějšího pláště komínu, resp. 375 mm od kouřovodu.. Pokud je možno použít izolační materiál, lze vybírat z minerální vaty nebo speciálních izolačních desek. Je však nutno počítat s tím, že minimální tloušťka takové izolace je cca 20 mm. Rozhodně nepomůže zakrytí dřeva plechem.

  35. Alena

    Dobrý den bydlím v bytovce kde je dalších šest bytů.Bydlím v přízemí a chtěla bych si pořídit krbové kamna.Místo půdy je půdní byt se střešními okny.Nebude problém s nerezovým komínem kvůli kouři. Děkuji

    1. admin (Autor)

      ČSN 73 4201 přesně vymezuje oblast kolem střešních oken obytných místností, kde komín nemůže být postaven. Je to oblast 1 m do stran a nad okno a 2 m pod ním. Pokud komín bude postaven mimo tuto oblast a pokud bude mít správnou výšku nad hřebenem střechy, neměl by být s provozem problém.

    2. ferdos

      Předpokládám, že máte souhlas všech ostatních majitelů bytů.

  36. Jan B.

    Dobrý den,
    Můj dotaz se týká vlivu přilehlé budovy na komín. Konkrétně, budova má tvar písmena L, přičemž je každá část budovy jinak vysoká. Komín je postaven v té nižší části budovy podél obvodové zdi vzdálen od vyšší části budovy 5m(je mezi budovami tzv. utopen), rozdíl výšek budov cca 2m, obě střechy jsou šikmé. Když se zatopí, kouř se přirozeně nerozptyluje, usedá k zemi a zamořuje okolí. Chci se zeptat: zda pravidlo vlivu přilehlé sousední budovy, nebo přírodní překážky na komín vzdálené do 15m se vztahuje i na střechy šikmé a nebo platí pouze pro střechy rovné?

    1. admin (Autor)

      Při návrhu jakékoliv spalinové cesty se musí brát ohled na sousední budovy, a to bez ohledu na tvar střechy. Pokud v dosahu 15 m od ústí komínu jsou překážky, které by mohly mít provozní vliv, je nutno komín zvýšit nebo do výpočtu zahrnout tlakovou ztrátu účinkem větru.

      Toto ovšem s vysokou pravděpodobností neřeší Vámi popsaný problém. Vliv sousedních budov se uvažuje z důvodu proudění vzduchu (větru) a nikoliv (primárně) z důvodu rozptylu spalin.

      Pokud se kouř nerozptyluje a usedá k zemi, jedná se o provozní závadu připojeného spotřebiče paliv nebo spalinové cesty. Zjednodušeně řečeno se nejedná o „standardní“ spaliny, ale spaliny o velmi nízké teplotě, rychlosti proudění a silně „znečištěné“ látkami, vznikajícími nesprávným hořením. Spaliny vzniklé kvalitním spálením jakéhokoliv běžného paliva jsou v podstatě bez barvy a zápachu. Ve Vámi popsané situaci je tedy třeba provést kontrolu spotřebiče, spalinové cesty a především topného režimu.

  37. Emanuel

    Dobry den,

    kopupili jsme starsi dum s jednovrstvym cihlovym zdenym kominem. Je to ponekud
    zvlastni komin s rozmery 60cm na 12cm. Seshora je zakrytovany ocelovym plechem, ve stredu krytu je zvlastni striska s prumerem vyvodu 15cm (neco priblizne takoveho http://www.kominy-prodej.cz/user/shop/big/165%281%29%285%29.jpg) Rad bych vas pozadal o pomoc s nekolika otazkami.

    Do komina je pripojen krb na drevo se zadnim vyvodem (Wiking Miro 4, nominalni vykon 5kW, predepsany prumer komina 150mm). Komin je vysoky cca 8 metru.

    1. Je bezpecne takovy komin provozovat?
    2. Je to ucinne? Muze mit takovy komin dostatecny tah?

    3. Bylo by mozne komin vyvlozkovat? Je nutne frezovat na tech 150mm nebo by tam slo nacpat flexibilni vlozku zplostenou na tech 12cm?

    4. Komin neni nikde po cele vysce omitnut. Prochazi nevetranou pudou. Nejak se mi to nezda 🙂 Je potreba to resit?

    Mockrat dekuji

    1. admin (Autor)

      Odpovědi na Vaše dotazy berte jako obecné, které nelze zaměňovat se zákonnou povinností kontrol, čištění a revizí.

      1. – bezpečnost provozu musí být potvrzena revizní zprávou nebo alespoň zprávou o kontrole spalinové cesty. Bez alespoň jednoho z těchto dokumentů nelze provoz označit za bezpečný.

      2. – statický výpočtový tah komínu (jako takový) bude s vysokou pravděpodobností vyhovující. Dynamický provozní tah komínu lze vyhodnotit pouze při osobní prohlídce.

      3. – vložkování samo o sobě nemá na tah komínu podstatný vliv. Vložkování řeší pouze ochranu a utěsnění vnitřního povrchu komínu. Lze použít i oválnou vložku s maximálním poměrem stran 1:1,5. Samozřejmě je možné i frézování. O nutnosti vložkování se poraďte s nezávislým odborníkem.

      4. – viz.první bod. Pokud o komínu nemáte protokolární doklad typu revize nebo kontroly je nezbytně nutné tuto situaci řešit.

  38. Lucie Hřebíková

    Dobrý den,

    prosím o radu, moji rodiče mají starší rodinný dům s kotlem na pevná paliva. Poslední dobou se velmi často stane, že v noci začne kouř unikat z kotle do místnosti. Kotelna je součást domu, takže pak celý dům je plný kouře. Zdá se mi to velmi nebezpečné. Můžete mi prosím poradit, na koho se obrátit, aby nám poradil, proč se to tak děje ? Na internetu jsem našla spoustu rad, ale bohužel se v tom nevyznám. děkuji moc Hřebíková Lucie

    1. admin (Autor)

      Každopádně jde o velmi vážný problém. Spaliny unikající z kotle mohou mít vysokou toxicitu s až fatálním vlivem na zdraví osob.

      Hledání rad na internetu (včetně naší poradny) v této situaci rozhodně nelze doporučit. Nutná je okamžitá návštěva odborníka – nejlépe revizního technika spalinových cest, který provede posouzení komínu, provede vyčištění komínu, příslušná měření a výpočty a předloží Vám jasné řešení.

      Do návštěvy technika doporučujeme kotel neprovozovat a řešit vytápění alternativním způsobem.

  39. David

    Dobrý den
    chtěl bych vás požádat o radu. Nyní budu předělávat rodinný dům.
    Budu stavět nový dvouprůdochový komín, jeden pro kotel a druhý pro krbová kamna.

    Problém je v tom, že komín povede v obýváku, ale krbová kamna s výměníkem bych chtěl v kuchyni a tím pádem by komínek musel projít zdí do vedlejšího pokoje
    a vzdálenost mezi kamny a komínem bude cca 100 cm. Myslíte, že to bude vadit? Komín bude mít průměr 20cm
    děkuji za váš názor
    kodad

    1. admin (Autor)

      Délka kouřovodu není legislativně omezena. Pouze při délce nad 3 m je v ČSN požadavek na zateplení. Vodorovný kouřovod v délce 1 m lze obecně považovat za běžně používané řešení.

      Ovšem POZOR – výše uvedené NENÍ ŘEŠENÍ !! Jediným legislativně i provozně správným řešením je provedení normovaného výpočtu spalinové cesty, a to nejlépe před realizací. Je tedy třeba najít revizního technika spalinových cest a nechat si tento výpočet zpracovat. Pokud se tak nestane, přijdete nejen o záruku dodavatele topidla a komínu, ale může se stát, že soustava po dokončení bude fungovat omezeně nebo vůbec. Bez provedení normovaného výpočtu se navíc vystavujete riziku, že na komín nebude vystavena revize, protože v rámci revize se musí výpočet provést.

  40. Karel Vacek

    Dobrý den. Chtěl bych napojit peletková kamna bez výměníku o výkonu do 8 kw na stávající starý komín zděný a nevložkovaný. Kamna budou přetlaková s průměrem kouřovodu 80 mm . Komín má průměr cc 150 mm a výšku od zaústění kouřovodu 8,5 m. Lze toto napojení provést bez dodatečného vložkování?
    Děkhji.

    1. admin (Autor)

      V rovině ryzí teorie je možné peletková kamna zapojit do jednovrstvého zděného komínu DN 150. Provoz v komínu se v tomto případě může počítat jako atmosférický. To znamená, že výpočtově bude přetlak pouze v kouřovodu DN 80 a po vstupu spalin do komína již bude v komínu podtlak vyvolaný pouze „komínovým efektem“. V praxi bohužel narážíme na problém, že toto zapojení neodpovídá požadavkům normy ČSN 73 4201 (zejména na minimální rychlost spalin). V těchto případech doporučujeme vyvložkování, a to nejlépe přetlakovou vložkou s atestací pro pevná paliva – ozn. např. T400 P1 D V3 G – dimenze 80 mm. Vzhledem k tomu, že komín není nutno frézovat, je cena tohoto vložkování „přijatelnější“. Můžete se podívat např.na http://kominy.messy.cz/nerezove-kominy/raab-jednovrstvy-ew-alcon/ .

  41. Kateřina

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, zda norma ČSN 734201 platí i pro kondenzační kotle, konkrétně u výšky a vzdálenosti od sousední budovy, kdy komín je na ploché střeše. Ve vyhlášce se píše, že vzdálenost komínu od sousední budovy musí být 15 m nebo musí být dodržen větrný úhel 10°. Na obecním úřadě mi tvrdí, že se to vztahuje pouze na kotle na tuhá paliva. Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Narazila jste na problém výkladu normy ČSN 73 4201, a to zejména článků 6.7.1.6 a 6.7.1.7. V prvém článku je řešena výška komínu NAD PLOCHOU STŘECHOU, přičemž je požadováno zahrnutí vlivu nástaveb a sousedních budov s použitím větrného úhlu. Ve druhém článku je obecný předpis nebo definice sousední budovy nebo přírodní překážky, přičemž závazný závěr platí pouze pro komíny atmosférické. Výklad tohoto článku pro přetlakový komín na šikmé střeše je nejasný, ale lze dovozovat, že se těchto spotřebičů netýká.

      V praxi tedy lze doporučit určit výšku komínu přetlakového kondenzačního kotle jako vyšší ze dvou variant – 500 mm nad atiku nebo 500 mm nad větrný úhel nástavby.

      1. Kateřina

        Dobrý den,
        z Vaši odpovědi na můj dotaz jsem pochopila, že na obecním úřadě si normu vykládají přesně takto. Ale je v pořádku, pokud si soused postaví komín na dva kondenzační kotle a je od našeho domu (oken) vzdálen pouhých 6m?

        1. admin (Autor)

          Legislativní a normativní předpisy nejsou psány ve smyslu „co není zakázáno, je automaticky povoleno“. Pro posouzení dalších případných návazností a vlivů je tu místně příslušný stavební úřad. Pokud tedy Váš soused dodržel zákon, musel stavbu komínu oznámit na stavební úřad, který Vás měl přizvat jako účastníka řízení. V rámci tohoto řízení Vás měl seznámit s provedením a účelem stavby a měl Vám umožnit se k celé záležitosti vyjádřit. Pokud tak neučinil, můžete se tohoto kroku domáhat nyní – stavební úřad je totiž vykonavatelem státního stavebního dozoru, případně můžete směřovat stížnost úřadu nadřízenému. Postup byl v této poradně sepsán již mnohokrát.

  42. Roman

    Dobrý den,potřebuji vyměnit stávající komín vedený po fasádě,který je z pozinkovaného plechu od plynového kotle s atmosférickým hořákem.Komín byl dělán před 15 lety,kdy ještě v komínové normě nebyl brán v potaz střešní okna.Komín je veden na šikmé střeše zhruba 1 metr pod spodním okrajem střešního okna,což už nevyhovuje dnešní normě,je možné komín vyměnit za nerezový systém v místě vedení původního komínu? Jinde není možné vést komín,aby byl dodržen odstup od střešních oken.
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Předpokládáme, že nově osazován bude plynový spotřebič kondenzační v provedení Turbo. Komín od těchto spotřebičů má skutečně předepsanou vzdálenost od střešních oken v ČSN 73 4201. Jedná se ale pouze o okna pobytových místnosti (nikoliv např.o kuchyni, koupelnu, chodbu a pod.).
      Nicméně, vzhledem k tomu, že na tuto část normy se výslovně neodkazuje žádný zákon, lze tento požadavek brát obecně jako doporučení. To jinými slovy znamená, že lze zvolit i jiné řešení, pokud zajistí stejný nebo podobný efekt.
      Lze se tedy obrátit nejlépe na projektanta, aby zpracoval projekt komínu v místě, které požadujete. Návrh obecně může provést i kominík nebo revizní technik spalinových cest, ovšem jeho návrh nelze požít jako prováděcí projekt a odpovědnost za realizaci potom budete nést Vy s tím, že můžete mít problém se získáním revizní zprávy.
      Komíny od výše uvedených spotřebičů jsou obecně flexibilní a např.umožňují odklon až 45°, pokud přesto nelze najít řešení odpovídající ČSN, lze např.komín udělat nad střecho vyšší.

      1. Roman

        Děkuji za odpověď a jen pro doplnění uvádím,že střešní okno je do koupelny a spotřebič zůstane stejný tj.plynový kotel Dakon dua bez Turba.Jiné řešení je velice problematické,jelikož od zděného komínu je kotel vzdálený asi 5 metrů.
        Na nerezový komín ,který je připevněný k fasádě je potřeba také zpracovat projekt a ohlásit výměnu stávajícího komína na fasádě na stavebním úřadě?
        Děkuji

        1. admin (Autor)

          Z článku 6.7.1.3 ČSN 734 201 lze dovozovat, že se zakázaná oblast týká oken obytných místností, což není koupelna. Nicméně výklad není rozhodně exaktní. Obecně doporučujeme minimálně konzultovat výměnu komínu se stavebním úřadem.

  43. Eva V.

    dobrý den
    nastěhovala jsem se do činžovního domu kde máme v bytě komín,prý se tam dříve topilo normálně v kamnech a já je ráda uvítám, komín je prý v pořádku ,to jsme dostala takové informace,zakoupili jsme kamna UNI 1700,prý jsou vhodné i do bytu a vytopí dlouho nevytápěné místnosti což tady bylo v bytě. Komín v bytě je 120mm u kamen vzadu stejný průměr .Bydlím pod střechou.Byl tam kominík a řekl,že je komín v pořádku ale jen 3,5 metrů a že mi to nezapojí

    PROČ??? KDYŽ SE TAM DŘÍVE ROKY TOPILO -můžete tedy poradit co a jak a jakou nejlevnější metodou by se to dalo zprovoznit to topení ,jestli majitel je povinnen to nechat přizpůsobit atd ,myslím tím o trošku vyvýšit komín ,vždyt by stačilo možná přidat více cihel do určené výšky -prosím o všechny rady co to jen jde -potřebuji už topit -chtěla jsem topit taky jen dřevem proto kamna UNI 1700 -ale taky jsem slyšela že jsou kaman BROZEN ,KTERÉ JSOU I NA UHLÍ ,DŘEVO ,třeba by s eto dalo vyměnit pokud by moje kaman nevyhovovala,přestože mi bylo řečeno,že jsou dobré do bytu -a kdyby náhodou došlo na nejhorší šlo by zapojit kaman petry do toho komínu co mám a krbové bych prodala -moc děkuji za všechny zodpovězené moje otázky -pěkný den

    1. admin (Autor)

      Váš dotaz je plný nepřesných, mylných a zavádějících informací, které jste patrně obdržela od nekvalifikovaných pracovníků.

      Základním pravidlem je, že pokud chcete připojit nový spotřebič (i do stávajícího komínu), musíte nechat vypracovat revizní zprávu. V té je poměrně podrobně popsáno co a jak lze a nelze zprovoznit. Rozhodně není výsledkem revizní zprávy tvrzení „komín je v pořádku, ale já to nezapojím“.

      Rada pro Vás je proto velice jednoduchá – obraťte se na skutečného odborníka a nechte vypracovat revizní zprávu. Tím získáte zcela konkrétní odpovědi na všechny Vaše dílčí otázky.

      Buďte připravena za revizi zaplatit – skutečný odborník nepracuje zdarma.

  44. Jindřich Redek

    Dobrý den.Budu mít krbové kamna s teplovodnim vymenikem s kouřovodem 150mm.A potřeboval bych vědět průměr komínu při výši komína 6.5metru????Děkuji za radu

    1. admin (Autor)

      Průměr komínu je třeba vypočítat normovaným výpočtem. Tato služba není zdarma – je třeba ji objednat.

  45. Zdeněk

    Dobrý den, ve staré chalupě mám zděný omítnutý komín s šachtou vnitřní rozměr 40×40 cm, obezdívka pálená cihla 15cm, výška komína 5,5m. Původně byla používána kuchyňská kamna na dřevo. Před 10 lety jsem koupil krbová kamna a zaústil je do šachty komínu azbestovou rourou průměr 200 mm délka 1 m. Postupně se šachta značně zadechtovala až dochází k prolínání na povrch obezdívky komína. Nános je pastovitý a běžnými pomůckami se nedá odstranit. Prosím o radu co s tím.

    Děkuji: Zdeněk

    1. admin (Autor)

      Základním problémem je, že spalinová cesta pravděpodobně plní svoji funkci pouze z malé části. Tak, jak jste situaci popsal, je pravděpodobné, že spalinová cesta není v principu schopna zajistit dostatečný tah ani transport spalin. Pokud se použije dřevo se zvýšenou vlhkostí, dojde k dehtování.

      Přítomnost dehtu ve spalinové cestě je velice nebezpečné a současně jeho odstranění je poměrně složitá záležitost. Pokud došlo k nasáknutí dehtu do zdiva komínu, je již nemožné dostat ho ven.

      Bylo by tedy třeba především předělat spalinovou cestu. Ve druhé řadě upravit spalovací režim tak, aby ze spotřebiče odcházely spaliny o vyšší teplotě a současně používat dostatečně vyschlé dřevo.

      Pokud jde pouze o odstranění dehtu, je na trhu několik přípravků, které řeší situaci chemickou cestou.

  46. Jarmila

    Dobrý den chtěla bych se zeptat máme nefunkční komín a když je nízký tlak tak strašně smrdí máme na půdě prádlo na sušení a dehtem z komína načichne.Co se s tím dá dělat.Moc předem děkuji za odpověd .Přeji hezký víkend Jarmila Holubcová

    1. admin (Autor)

      Řešením je úplné ucpání všech vstupů do komína. je třeba komín zaslepit zejména z vrchu – v ústí. To může být provedeno velice jednoduše podle typu komínu plechovou ucpávkou, která se doizoluje např.minerální vatou. V případě požadavku na obnovení provozu se ucpávka demontuje.

  47. Zdeněk

    Dobrý den,chci vyměnit starý kotel na uhlí za nový automatický.Vývod do komínu má průměr 145 mm , ale nový kotel má průměr kouřovodu 150 mm.Dá se toto řešit redukcí bez újmy na účinnost kotle?
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      V principu samozřejmě dá. Redukce se v tom případě musí osadit přímo na spalinové hrdlo kotle. Redukce 150/145 je z hlediska provozu kotle v podstatě zanedbatelná. Před osazením kotle (ještě lépe před jeho zakoupením) však důrazně doporučujeme nechat si vyhotovit posudek komínu jako takového včetně výpočtu pro budoucí spotřebič, a to od revizního technika spalinových cest.

  48. Jan Rezak

    Dobry den,
    potrebuji vymenit koleno odkoureni z plynoveho kotle. Koleno ma prumer 130mm a material vypada byt hlinik (kotel je z r. 1995 klasicky plynovy). (duvodem je ze do kolena bylo pripojene odkoureni od druheho kotle ktery jsme vyhodili a ted je tam po nem dira…)

    Lze u Vas sehnat to hlinikove koleno nove anebo lze necim tu diru o prumeru cca 80mm v tom koleni zalepit/ jinak uzavrit ?

    diky
    Jan

    1. admin (Autor)

      Obě Vámi naznačené varianty jsou možné. Výrobu a výměnu kolene zařídí jakýkoliv kominík (tedy i naše firma). Přeplátování slabým hliníkovým plechem bez problémů zvládne i domácí kutil.

  49. Lubomír Šípka

    Dobrý den,
    rád bych se zeptal na jeden problém: Bydlíme v řadovce z padesátých let. Sousedící řadovky mají vždy společný jednovrstvý komín (dva komíny a dvě větrací šachty) a navíc svůj samostatný uprostřed domu. Loňského roku sousedův komín – ve společném tělese komína vyhořel. (Již před tím, ale nebyl tento společný komín v dobrém stavu a pronikaly spaliny.) Po našich trvajících neshodách si soused i přes náš výslovný nesouhlas nechal svůj průduch komína vyvložkovat nerezovou flexi vložkou. Náš návrh, aby použil svůj druhý, samostatný komín, odmítl.
    Problémy se bohužel nevyřešily a jsou stále cítit zplodiny pronikající zdivem i podlahou, a to zvláště při zatopení, přikládání a samozřejmě větším naložením na noc. (Veškeré zdivo domu = duté cihly-hurdisky, podlahy trámové-dřevěné).
    A konečně dotaz: Je možné i přes můj výslovný ústní nesouhlas /vlastně spolumajitele společného komína, sousedící průduch ve společném komíně vyvložkovat? Nebo je nutný písemný souhlas mne – jako de facto spolumajitele komína k této konstrukční změně?
    Předem velice děkuji za Vaší odpověď a hodně zdraví přeje
    X.Y.

    1. admin (Autor)

      Jedná se v podstatě o stejný problém na který najdete odpověď v naší reakci na dotaz pana Zdeňka ze 14.ledna 2016.

  50. Jakub Česák

    Dobrý den, rád bych se zeptal na umístění vybíracího otvoru u krbových kamen. Bydlím ve 3NP bytového domu. Chci si pořídit krbová kamna. Délka komína nad sopouchem je 5,5 metru. Vybírací dvířka jsou (historicky) ve sklepě – cca 12 metrů pod sopouchem. Někdo mi říkal, že je lepší udělat nový vybírací otvor v místnosti pod soupochem (kvůli účinné výšce). Moc se mi nechce, protože by to znamenalo vždy odsunout kamna při čištění komína.

    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Jediným praktickým požadavkem na umístění vybíracích dvířek je v tomto případě jejich přístupnost a zabezpečení. Pokud se tedy stávající komínová dvířka nacházejí ve vašem sklepě, je vše v pořádku, pokud se nacházejí ve společných prostorách, je nutné dvířka zajistit proti neoprávněnému otevření (např.petlicí) a pokud se nacházejí ve sklepě jiného majitele, je třeba mít jeho písemný souhlas se vstupem.

      Umístění dvířek nemá na účinnou výšku komína žádný vliv.

      Před nákupem a připojením spotřebiče ovšem důrazně upozorňujeme na nutnost ověření stavu komínu, včetně souhlasu všech sousedů, kterým komín prochází bytem. Vyhnete se tak problémům, které řeší např.dotaz ze 14/1 viz.níže.

Přidávání komentářů není povoleno.