Ptejte se

Své dotazy z oblasti navrhování komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství pokládejte na stránkách EKIS, ostatní dotazy (kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory) vypište do pole komentáře na začátku této stránky.

BEZPLATNÉ PORADENSTVÍ ZDE – komíny, vytápění, energetické poradenství, kotlíkové dotace …

Své dotazy pokládejte zde: Energetické poradenské středisko Kamenice – Komínová asociace APOKS

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • autorizovaného inženýra, energetického specialistu
 • kominíka, kamnáře a instalatéra

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Ostatní dotazy – kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory, atd. vypište do pole komentáře níže:

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 100 Komentářů

 1. Barbara

  Dobrý den,
  máme realizovaný individuálně stavěný zahradní gril. Je umístěn v přístřešku, odvod kouře je vyzděn nad střechu přístřešku. Jedná se o spalinovou cestu, která vyžaduje revizi před uvedením do provozu? Pokud ano, prosím o informaci, podle jakého předpisu tomu tak je a jaké musí splňovat parametry. (přístřešek podléhá kolaudaci a SÚ chce doložit revize)

  1. admin (Autor)

   Na komíny umístěné mimo budovu se nevztahuje povinnost revize dle zákona 133/1985 Sb. v aktuálním znění.

   V konkrétním případě může požadavky stanovit SÚ.

 2. OLI

  Dobrý den,do SVJ se nastěhovali noví lidé a při rekonstrukci topení jim firma udělala zhruba před 2 měsíci vývod spalinových cest (plynový kondenzační kotel) přes fasádu.Bydlíme nad nimi a veškerý kouř nám jde do oken. Dívala jsem se do ČSN 73 4201,kde je podle mě změna od r.2015, že takto komín může být pouze v odůvodněných případech. Kotel mají v koupelně, kde je zároveň i zděný komín, který mohli využít k odvodu spalin. Komín také využíváme pro náš plynový kotel. Měli jsme pravidelnou revizi komínů SVJ a kominická firma se provedenému vývodu spalin velmi podivovala. Je povinnost nechat udělat revizi od kominíků na tento vývod přes fasádu? A platí, že dotyční by měli mít stavební povolení na narušení obvodové zdi domu? Pokud ano, neměli by mít i souhlas ostatních bydlících SVJ ? Moc děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Všechny Vaše závěry jsou pravdivé. provedení fasádního odkouření podléhá schválení stavebního úřadu (a tedy i ostatních účastníků řízení) a provozovatel nesmí uvést spotřebič do provozu bez revizní zprávy. ČSN 73 4201 řeší interakci fasádního odkouření s okny obytných místností.

   Je možno se obrátit s písemnou stížností na Stavební úřad.

 3. Václav Mošna

  Sousedi si postavili venkovní krb cca 1 metr od mé dřevěné kolny. Mám za to,že je to proti bezpečnostním požárním předpisům. Můžete mi poradit, prosím,

  1. admin (Autor)

   Na tuto situaci není relevantní stavební právní předpis. Je možné se obrátit s žádostí o posouzení na Požárníky nebo stavební úřad, případně věc řešit jako občanský spor.

 4. Martina

  Dobry den,
  rekonstruujeme dum a radi bychom v v jedne mistnosti meli kamna posunuta vice do te mistnosti. Tzna nebyla by u steny, kde je prime napojeni do komina, ale tak cca 2-3 m od komina. Bylo by to mozne, nebo by takto dlouha spojovaci roura mezi kamny a kominem uz zpusobovala nejake problemy?
  Dekuji za odpoved.
  Martina

  1. admin (Autor)

   Podobné situace nelze řešit přes internetovou poradnu. Je třeba se obrátit na kominíka nebo revizního technika s žádostí o posouzení na místě a příslušný normovaný výpočet spalinové cesty.

 5. Vaclav

  Dobry den,
  lze nejak eliminovat hluk v kominu kdyz venku fouka dilny vitr. Dochazi k hluku podobnemu jako kdyz foukate na hrdlo od lahve. Hlavne v podkrovi je to slyset. Dekuji

  1. admin (Autor)

   Záleží na provedení komínu a především jeho ústí. Podobný zvuk vzniká obvykle u komínů nedostatečné výšky nad hřebenem, nebo nestandardně provedeného ústí.

   1. Eva

    Dobrý den, máme stejný problém. Může to být i tím, že zatím nemáme krbovou vložku ale pouze jen komín? Už jsme zkusili i odstranit hromosvod z komína a sundat čepičku, hluk se zlepšil ale je stále ještě slyšet.

    1. odborník APOKS (Autor)

     Pokud na komín nemáte napojený spotřebiče, tak je možné ústí zaslepit.

     1. Eva

      Už jsme zkusili i zaslepení ústí páskou jestli pomůže a stále zvuk slyšíme. Mysleli jsme si že pomůže hlavně sundání čepičky ale bohužel

 6. PAVEL BUDÍN

  Dobrý den, včerejší vichřice způsobila přelomení a pád azbestové trubky, která byla na horní části komína. Trubka byla dlouhá cca 120 cm. Průměr vnější trubky je 16,5 cm, síla trubky 0,7 cm. Dotaz zní takto: čím nahradit azbestovou trubku, která již není v prodeji. Děkuji za radu. Pavel

  1. admin (Autor)

   Je možné buď komín dozdít ze stejného materiálu, jaký je použit na spodní část komínu, nebo na ústí osadit nerezový IZOLOVANÝ nástavec. Použití azbestu je zakázáno.

 7. Marketa

  Dobrý den,
  ráda bych se touto cestou zeptala, zdali je zapotřebí při stavbě novostavby a tím spojené i stavbě komínů a krbu, revize či kontrola komínu.
  Na internetových stránkách se dočítám, že postačuje pouze kontrola. Jak to tedy, prosím je?
  Omlouvám se za neznalost, pokud to někomu přijde jasné, jsem začátečník, domeček stavime prvně a zkušenosti nabírám postupně :).
  Děkuji za odezvu.
  MG.

  1. admin (Autor)

   Před uvedením do provozu nebo před kolaudací je nutná revizní zpráva. Ta má stálou platnost, až do doby případné rekonstrukce nebo výměny spotřebiče. Po provedení revize musí být spalinová cesta periodicky kontrolována (nejčastěji 1 x ročně).

   U novostavby tedy potřebujete revizi, resp.revizní zprávu.

 8. Frantisek

  Dobry den…
  Chtel bych se zeptat..Mam na chate kamna s kominovim vyvodem 120mm (prumer)
  Kdyz se v nich topi a fouka vitr obcas se stane ze se mi kour vraci a obcas i zhasne ohen.. Muzu tomu nejak zabranit??
  Dekuji

  1. admin (Autor)

   Důvodů může být mnoho a nelze tedy na základě takto položeného dotazu seriózně odpovědět.

   Nicméně, i na základě uvedené dimenze, lze doporučit instalaci elektrického ventilátoru na ústí komínu.

 9. krejza oldřich

  Dobrý den, lze ukončit komínovou vložku pro vytápění tuhými palivy včetně čistících dvířek v obytné místnosti (pokoj s kuchyní)?
  Za případnou odpověd předem děkuje
  Krejza Ol.

  1. admin (Autor)

   Dle ČSN 73 4201 čl.8.2.5.4 není instalace vybíracích dvířek v obytných místnostech DOPORUČENA. Tedy nikoliv zakázána.

   Pokud tedy není jiné přijatelné řešení, vybírací dvířka se do obytných místností běžně osazují.

   Lze doporučit použití systémových těsných dvířek.

 10. Aneta Kucerova

  Dobry den. Chtela bych se zeptat, jak si poradit se zapachem,ktery nejspis pochazi z komina. Je to takovy nakysly zapach, objevi se hlavne kdyz prsi a nebo je venku vlko. V zime smrdi cely dum temer nonstop. Komin prochazi streden domu, takze to jde citit skoro po celem dome. Komin je vyvlozkovany,zadne fleky nikde nejsou. Mame krbiv kamna,ale v loni jsme topili snad jen 3x. Dekuji moc za radu. Uz jsem z toho zoufala.

  1. admin (Autor)

   Pokud se zápach objevuje v době, kdy se nepoužívá připojený spotřebič, který současně není napojen na samostatný přívod vzduchu, tak nejpravděpodobnější příčinou je proudění vzduchu komínem a spotřebičem do interiéru domu. Tento vzduch obsahuje uhlovodany z nečistot usazených v komíně, které jsou velmi aromatické.

   Pokud se jedná o tento případ, lze obvykle věc řešit komínovou klapkou..

 11. Jan Vladyka

  Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám „stavebnicový“ systém keramického komínu , volně stojícího mimo dům. Komín není „přilepený“ přímo k domu , ale stojí cca 45cmm od hlavní zdi. Sopouch je vyveden do 45 stupňů. Zatím je provizorně připojen zaizolovanou flexibilní nerezovou rourou, což je nepřípustné. Čím teda napojit vyustění sopouchu ten kus venku a ve zdi aby prošel revizí? Poradíte ?…Děkuji a přeji hezký den. Honza

  1. admin (Autor)

   V tomto případě je obecně nutné obrátit se na zhotovitele, dodavatele nebo výrobce příslušného komínového systému. Pokud se jedná o seriózní firmu, měly by být schopny poskytnout systémové řešení.

   Obecně je možno pro napojení použít systém kouřovodu (ocelovou trubku), která bude při průchodu obvodovou stěnou a ve venkovním prostředí izolována a v sopouchu oddilatována. Současně musí být dodrženy požadavky na kontrolovatelnost a čistitelnost a vše musí být utěsněno proti zatečení dešťové vody.

   Pokud tedy věc neřeší dodavatel, doporučujeme obrátit se na kominíka nebo revizního technika, který by měl být schopen zpracovat funkční řešení.,

 12. Romana Diblíková

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli může být blízko komína TV anténa. Anténa je umístěna na půdě cca 1 m od komína. Případně co může a nemůže být (a případně v jaké vzdálenosti) na půdě v blízkosti komína. Myslím tím i to, že by to třeba nějak překáželo v cetě kominíkům a pod. Jestli na to existuje nějaká vyhláška apod. Děkuji

  1. admin (Autor)

   Podmínky pro navrhování a provádění komínů a kouřovodů lze najít v ČSN 73 4201.

   Antény nesmějí být fixovány ke komínovému tělesu.

 13. Vratik

  Dobry den, chci si poridit krbova kamna a pripojeni by bylo z fasadniho nerez kominu ktery
  bude prochazet pres stitovou zed silnou 50cm slozenou s cihel, musi byt pruchod zdi veden izolovanou rourou nebo staci cista nerez.
  Dekuji.

  1. admin (Autor)

   Lze doporučit řešení, kdy minimálně větší částí zdi prochází ještě izolovaný kouřovod, a to z důvodu omezení vlivu vnější teploty a tepelných mostů.

 14. Vítek

  Dobrý den..chtěl bych si postavit saunu..a chtěl bych si postavit komín s cihel.. je to u domu už ve stavbe..pouze bych přestavěl a přistavil komín potřebuji na to povolení? Byl by to komín dlouhý cca 4m na kamna do 10kw
  Děkuji

  1. Vitek

   Oprava* kamna do 20kw

  2. admin (Autor)

   Ano – dle současné legislativy je nutný souhlas stavebního úřadu.

 15. Radim Vegšmíd

  Dobrý den,

  rád bych se vás zeptal ohledně dimenzování komína ke kotli na T.P., lépe řečeno potřeboval bych vědět průměr a výšku komína.
  Střecha je sedlová a výška od základu pro komín po spodek štítu je 585 cm. Vzdálenost komína od štítu 225 cm (místo kde bude začínat komín, ne střed komína-nevím průměr). Úhel střechy je větší než 35°.
  Komín bych rád třísložkový konkrétně tento : http://www.keramika-letovice.cz/kominy.php

  Kotel Benekov B-20,automatický kotel pro spalování uhlí a biomasy
  výkon- 19kW
  regulovatelný výkon- 5,7-19 kW
  teplota spalin při jmenovitém výkonu- 130 °C
  teplota spalin při minimálním výkonu- 80°C
  průměr kouřovodu 145
  hodnota akustického tlaku dB- 54,7 +/-3,2 (neví jestli je toto potřebný údaj)
  požadovaný komínový tah mbar- 0,06-0,08

  Pokud by byl někdo ochotný a schopný toto spočítat, předem Vám děkji.

  1. admin (Autor)

   Výpočet spalinové cesty je placená služba, a tedy nad rámec této poradny.

 16. Marie Krivankova

  Dobrý den,je třeba ilzolace komínu v půdní části,která je vytapena? A musí to byt kombinovat betonová tvarnice nebo staci normální plotova? A v případě izolovanou jsem slyšela názor,ze staci ne hořlavá vata,ze Jee to totéž jako kominova ne hořlavá vata?! Dekuji za odpoved,Marie

  1. admin (Autor)

   V případě komínů se nevyplatí experimentovat. Povolené jsou pouze a jenom materiály jednoznačně certifikované. Musí splňovat požadavky a teplotní a tlakovou odolnost při vysokých teplotách. To platí jak pro vložky, tak pro nosné matrice.

   Lze doporučit použití certifikovaných systémů.

 17. Josef

  Dobrý den, platí minimální průměr 140 mm i pro zbudování třísložkového fasádního komína ke spotřebiči na pevná paliva? Výrobce dodává i průměr 130 mm, ale mám za to, že funkčnost tohoto systému by musela být zaručena dostatečnou účinnou výškou a doložena výpočtem, je to tak?

  1. admin (Autor)

   Obecně lze vyjít z konstatování, že průměr 140 mm je pro spotřebiče na pevná paliva minimální možný (s vyjímkou spotřebičů peletkových).

   Tah komínu není obecně funkcí výšky, zmenšením průměru se však omezuje disponibilní průtok spalin.

 18. Pavel Holý

  Dobrý den. Máte prosím nějakou praxi s demontáží šamotové vložky u systémového komínů? Plánuji výměnu popraskané šamotové vložky o průměru 200mm za vložku nerezovou o stejném průměru a síle plechu 1mm. Délka komínu je 8,5m. Mám takovou představu,že v přízemí vyříznu z jedné strany otvor do betonové tvárnice a postupným vytloukání šamotových dílců se bude cela vložka vlastní vahou postupně sesouvat. Mezi vložkou a komínovou tvárnicí je natěsno skelná izolace. Myslíte že bude tento postup fungovat? Případně i za poplatek ocením od Vás návod na demontáž vložky.Místní kominík odhadl výměnu na cca 35000 Kč, tak bych rád aspoň demontáž vložky provedl sám, abych minimalizoval náklady. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Pavel Holý.

  1. admin (Autor)

   Klíčovou otázkou je především to, proč tuto akci podnikáte a současně v jak havarijním stavu je šamotová vložka. Vámi popsaný způsob je teoreticky možný, prakticky ale poměrně obtížně realizovatelný, protože s vyjímáním vložek se obvykle sesouvá i izolační vata, jejíž opětovná montáž bývá obtížná a musí se použít nová.

   Častým a poměrně jednoduchým řešením je zachování stávající vložky a převložkování provést průměrem o něco menším.

 19. Petr K

  Dobrý den, chci vyměnit plynový kotel VIADRUS G21 r.v.1978 za nový stacionarni plynový VIADRUS Garde G42 ECO. Pořebují vložkovat komín, když stavajíci je keramický? Děkují za odpověd

  1. admin (Autor)

   Podobné dotazy není možné řešit přes internetovou poradnu. Je třeba, aby spalinovou cestu prohlédl kominík, provedl výpočet pro nový spotřebič a teprve následně poradil řešení.

 20. Dusanek

  Dobry den,mam plyn a soused topi tuhymi palivy v bytovem dome a mame kominy vedle sebe,muj komin nasava jeho bordel do meho kotle,jake jsou moznosti na ochranu meho kotle.dekuji za navrhy na eseni

  1. admin (Autor)

   Technickým řešením je zvýšení komínu na pevná paliva tak, aby nasávání vzduchu pro plynový kotel bylo alespoň 300 mm pod jeho ústím.

 21. Petr

  Dobrý den, řeším rekonstrukci domu (přízemí + patro) na dvě bytové jednotky a jeho vytápění, představa je taková, že by v přízemí bylo podlahové topení připojeno na kondenzacni plynový kotel a patro by bylo vytapene radiatory a obycejnym plynovym kotlem. Co.mě zajímá je, jestli jdou oba kotle zapojit na komín s jednou vlozkou. Popř, jestli je u kondenzacniho kotle možné vyvedení výfuku skrz zeď jako u turbo kotlů, děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Tyto dva spotřebiče není možné zapojit do společného komínu. Provedení odkouření kondenzačních kotlů skrze fasádu je za normou daných podmínek možné, nikoli však doporučené.

 22. Lukáš Dohnal

  Dobrý den. Mám hloupý dotaz ale jsem úplnej neznalec. Jak poznám že mám opačně vyvložkovaný komín?

  1. admin (Autor)

   Pro atmosférické komíny obecně platí, že přesahy jednotlivých trubkových spojů musí být správně provedeny tak, že vrchní trubka je vsunuta dovnitř té spodní. Tzv. provedení „po vodě“ – případná vlhkost uvnitř vložky musí stékat až do půdice (dna) komínu.

 23. Slezák

  Dobrý den,
  je možno použít na vývod komínu plyn.kotle Ventilační turbínu, komínová hlavice TRN 150
  viz: https://www.elektro-paloucek.cz/ventilatory/vetraci-mrizky/kominove-hlavice/ventilacni-turbina-kominova-hlavice-trn-150-p-12230

  Děkuji

  1. admin (Autor)

   V této poradně se nevyjadřujeme k jednotlivým výrobkům. Je třeba se obrátit na výrobce.

 24. Marek

  Dobry den, nechali jsme vyvlozkovat zdeny komin ve stare chate na kopci, topeni v poradku, ale ma to vedlejsi efekt – v dome je slyset v podstate permanentni hluboke huceni. Dle ruznych testu a zmen to mozna ani nesouvisi s vetrem. Mate s tim nejake zkusenosti? Da se to nejak elegantne odrusit? Diky moc za jakoukoli radu.

  1. admin (Autor)

   Odpovědět na podobné dotazy bez prohlídky na místě je problematické. Nicméně hučení bývá způsobeno nejčastěji dvěma příčinami:

   – přenos zvuku ze spotřebiče (zejména automatické kotle s ventilátorem), z interiéru (např.zapnutý ventilátor) nebo z exteriéru (vítr, meluzína)

   – vibrace vložky (např. tření o stěnu)

   Odstranění může být poměrně složité, protože kovová vložka je výborný vodič zvuku. V praxi se volí metoda pokusů a omylů pro hledání příčiny. Tj. hledají se konkrétní okolní podmínky, při kterých dochází k hučení (zda je spotřebič v provozu, fouká vítr, je zapnutý nějaký další spotřebič, ….). Následně se obvykle vložka dodatečně izoluje, přičemž izolace v tomto případě slouží nikoliv proti teplu ale jako izolant zvukový.

 25. Jiří Zahradník

  Dobrý den, prosím o informaci, zda je možné z hlediska normy napojit odtah spalin od krbové vložky do komína ve vedlejší místnosti, tzn., že kouřovod bude procházet skrz zeď. Bude zachována podmínka přístupu za účelem kontroly a čištění. Celková délka kouřovodu by byla do 2 m.

  Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   ČSN 73 4201 nezakazuje prostup kouřovodu skrze zeď, pokud je vyřešen přístup, kontrolovatelnost, čistitelnost a jsou splněny požadavky na dodržení bezpečných vzdáleností hořlavých konstrukcí. V obecné i normované rovině je doporučeno delší kouřovody izolovat. Kouřovodem nesmí být spojeny dva požární úseky.
   Funkčnost každé spalinové cesty musí být před zprovozněním potvrzena revizní zprávou a normovaným výpočtem!

 26. Jan Tomeš

  Dobrý den,

  nechal jsem si vyvložkovat komín, u kterého mám trám ve vzdálenosti asi 1 cm od pláště komína.

  Revizní technik mi odmítá vystavit revizi s tím, že min. vzdálenost od hořlavých materiálů je 50 mm.

  Já jsem si ale našel ČSN 734201, kde v odstavci 6.5.7 je uvedeno, že nejmenší vzdálenost od hořlavých stavebních materiálů pro dodatečně vyvložkované komíny musí být určena výpočtem podle přílohy E.2 Teplotní třída ČSN EN 12391-1:2005.

  Postupoje revizní technik správně?

  Děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Obecně se vychází z předpokladu, že vložkováním bez frézování se bezpečná vzdálenost nemění. Pokud tedy původní komín měl bezpečnou vzdálenost 50 mm, má ji i nadále. Revizní technik má tedy v tomto bodu pravdu.

   Pokud chcete ověřit/navrhnout novou bezpečnou vzdálenost výpočtem, je to samozřejmě možné a nejedná se obecně o složitý výpočet. Tento výpočet ovšem neprovádí revizní technik při revizi, ale zhotovitel vložkování. Pokud Vám zhotovitel výpočet nedodal, postupuje revizní technik opět obecně správně.

 27. Josef Hladký

  Jaký musí být průměr nerezové vložky pro připojení závěsného plynového kotle 24kw (ne kondenzačního)když je délka komínu cca 9-10 metrů? Musí být komín vyvložkovaný až po revizní a čistící otvor v suterénu? Výška komína od napojení spotřebiče po vrchol cca 8 m.

  1. admin (Autor)

   Návrh komínu včetně dimenze, založení, izolace a především výpočtu je placenou službou nad rámec této poradny.

 28. vratislav malinda

  Dobry den, chci postavit fasadni komin trivrstvy nerezovy ktery bude z T prochazet do obyvaku
  štitovou zdi ktera je z vepraku.
  Zed je siroka 60cm a neni na ni nic horlaveho, na druhe strane budou krbova kamna.
  Musi pres zed prochazet take trivrstva roura nebo staci samostatna roura.
  Prvni 3 metry komina budou v šopě kterou po postaveni komina pristavim ke stitu.
  Dekuji za odpoved. V.M.

  1. admin (Autor)

   Návrh komínu včetně dimenze, založení, izolace a především výpočtu je placenou službou nad rámec této poradny.

   V této poradně zodpovídáme pouze základní dotazy nemůžeme v principu nahradit zákonné požadavky na návrh spalinové cesty.

 29. ing. Bilavčík

  prosím,jakýpředpis se vztahuje na komín vnitřního krbu vde kterém se topí asi 3x za rok dřevem?

  1. admin (Autor)

   Provozní předpisy jsou upraveny zákonem 133/1985 Sb.v aktuálním znění a vyhláškou 34/2016 Sb.

 30. Martin Brůček

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je nutná revize komínu na novostavbě, který ale nebude používán. Topení je pomocí tepelného čerpadla. Komín je postaven jen jako rezerva.
  Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Ano dle současné legislativy je nutné posouzení komínu pro stavební povolení.

 31. Zdeňka Machuldová

  Dobrý den,prosím o radu, mám ještě starý plynový kotel Dakon,kominík říká, že už by se měla vyměnit komínova vložka,já výhledově uvažuji o koupení kondezačního kotle,to potom budu muset znovu kupovat jinou komínovou vložku?Děkuji za radu Machuldová

  1. admin (Autor)

   Předpokládáme, že Váš současný kotel je atmosférický, tj.s dimenzí odtahu cca 120-130 mm. V tom případě budete muset při přechodu na kondenzační kotel komín převložkovat nebo vyměnit.

   Požadavek na výměnu vložky by měl být doložen jasným důkazem reálného poškození.

 32. Michal

  Obracím se na vás s prosbou o radu při stavbě komínu.

  Chtěl bych vědět, jaká je minimální výška spodní hrany dvířek do komína nad čistou podlahou? A pakliže budou před ně ještě umístěna pohledová (např. SDK – požární) dvířka, platí tato hodnota i pro ně, nebo tyto dvířka mohou být níže a předepsanou výšku je nutné dodržet pouze pro ty původní?

  Děkuji vám moc odpověď!

  1. admin (Autor)

   V ČSN 73 4201 je uvedena výška 150 mm jako doporučená hodnota, kterou lze pro podlažní komíny snížit na 100 mm.

   Při návrhu komínu se obecně nejedná o klíčový parametr, který by musel být dodržen za každou cenu. Důležitý je požadavek na reálnou přístupnost, kontrolovatelnost a čistitelnost komínu.

 33. Libor

  Dobrý den, mám komin o celkové výšce 7,66m. O průměru 200mm.
  Jak vysoký musí být komin od sopouchu když potřebuji tah 18 pascalu ??
  Výstup spotřebiče je o prumeru 160 mm.
  Dekuji

  1. admin (Autor)

   Výpočet spalinové cesty je placenou službou, kterou je třeba si objednat (a zaplatit).

   Tah komínu je přímo závislý na teplotě spalin – pro výpočet musíte uvést i spotřebič.

 34. jan nevrkla

  dobry den bydlim v byte uplne nahore a chtel bych si poridit kamna na tuha paliva,ale komin je jeste nevyvlozkovan ale byl kdysi minulym majitelem normalne provozovan,tak ted nevim jestly musim vlozkovat nebo jen zalezi na stavu kominu,byt mam v najmu a vlozkovani bych si chradil sam jinak tak at vim jestly se to vyplati jit do toho bo jak sem cet to vychazi na x tisice,

  1. admin (Autor)

   Pokud je komín ve vyhovujícím stavu, není nutné ho vložkovat.

 35. Jaroslav K.

  Dobrý den,
  chtěl se zeptat, zda mohu napojit kourovod do komina do boku (vodorovne) asi o 30 cm, abych jen posunul kvůli umístění kamen v místnosti a až nasledne jej vyvedl ven k volně stojicim kamnům. Případně jaký sklon tam musí být. Vodorovné napojení od komína by bylo vedení ve zdi a k tomu bych se zeptal, zda-li takovéto vedení musí být z nerezu případně jakého materiálu. Děkuji.

  1. admin (Autor)

   Vámi popsané řešení není ani legislativně ani normou přímo zakázáno, ovšem lze ho považovat za značně problematické, vyžadující splnění všech požadavků na přístupnost, čistitelnost, kontrolovatelnost a požární bezpečnost. Výčet těchto požadavků je nad rámec této poradny. V každém případě musí být pro kouřovod použit certifikovaný materiál (nemusí to být pouze nerezový plech). Vodorovný kouřovod má mít sklon nejméně 3°.

   Lze doporučit kontaktovat regionálního revizního technika.

 36. Milan Hudeček

  Dobrý den, máme zahradní chatku kde je kouřovod z 1,5mm silné roury, krbovky mají uvnitř 1m rouru která vede ven kolenem a venku je T kus dole s víčkem a nahoru asi 4m. Nejdříve to venku bylo zasunutý po směru, ale začala v každém spojí téct černá voda, tak jsem roury otočil a nikde to neteklo, ale dole ve víčku se ta voda hromadí a během noci tam je 1/2 litru.
  Dá se toto nějak eliminovat? Děkuji

  1. admin (Autor)

   Pokud se jedná o dešťovou vodu, dá se to eliminovat stříškou na ústí. Pokud se jedná o kondenzát vznikající během provozu topidla (což je patrně předmětem Vašeho dotazu) je řešením pouze úprava topného režimu tak, aby se teplota spalin v kouřovodu a komíně udržela nad rosným bodem paliva (cca 65°C). Pomůže rovněž topení tvrdým suchým dřevem s dostatkem spalovacího vzduchu. Ovšem při použití jednovrstvého ocelového komínu/kouřovodu je dosažení těchto podmínek dlouhodobě těžko proveditelné.

   Je třeba upozornit, že vznik kondenzátu při spalování pevných paliv lze obecně považovat za vážnou závadu a požární nebezpečí.

 37. Helena Březinová

  Co musí mít s sebou kominík,když jde na revizní prohlídku a čištění kotle ?

  1. admin (Autor)

   Kominík nemá obecně oprávnění prohlížet a čistit kotle dle zákona o ochraně ovzduší 201/2012 Sb. v aktuálním znění. Oprávnění, rozsah prohlídky a tudíž i příslušné vybavení předepisuje výrobce daného konkrétního spotřebiče.

   Lze doporučit, obrátit se s dotazem na výrobce spotřebiče.

 38. Miroslav Hauser

  Zdravím,
  tímto se chci zeptat v dětské pokoji se nám v jednom bodě na komíně udělal malý asi 5×5 cm mastný flíček, zapáchá dehtem. Natlakoval jsem komín ale žádnému úniku nedochází (komín 13 let starý skládačka Schidell). Chtěl bych požádat o radu co s tím?

  1. admin (Autor)

   Pravděpodobně se jedná o únik kondenzátu. Kondenzát je kapalná substance, která vzniká v komíně v případě nízkých teplot spalin. Kondenzát obsahuje aromatické uhlovodany, které čichem detekujete jako „dehet“. K průsaku může dojít nejčastěji netěsností vnitřní vložky. Pokud se jedná např.o kapilární průsak, tak se „natlakováním“ neodhalí.

   Lze doporučit detailní prohlídku vnitřního povrchu a sestavení jednotlivých dílů.

 39. Jan Švehla

  Zdravím vás. Máme starší dům se dvěma zděnými komíny z nichž jeden je dlouho nepoužívaný. Revizní technik ho prohlédl a řekl, že je v perfektním stavu, prostřední průduch prý snad nikdy nepoužívaný a doporučil nám do něj zapojit kamna cca 12Kw i více. Je tu ale problém. Při zapojení do tohoto průduchu musím vést kouřovod skrz zeď z heblu a pak vyspádovat cca 1m k budoucímu sopouchu. Teď nikdo z kominíků nemá čas, ta vás prosím o radu. Výška komína od sopouchu je cca 7-7,5m ale četl jsem, že každé koleno u kouřovodu účinnou výšku zkracuje. Moje představa je vyvrtat otvor v heblu, do něj usadit oboustrannou komínovou zděř. Od kamen na vrchní odkouření nasadit trubku, koleno zasadit do zděře. Z druhé strany zděře opět koleno, pak kus trubky cca 1m šikmo nahoru a koleno do zděře v komínovém sopouchu. Budou mít kamna o výkonu 11-12Kw podle vás takto tah, je to možné tak připojit? Jde o sporák, nejde o krbová kamna. Mají je v úterý přivézt a ať volám jak volám, žádný kominík není na dlouho volný. Díky, J.Švehla

  1. Jan Švehla

   Díky, už jsem sehnal odborníka. Švehla.

  2. admin (Autor)

   V případě takto nestandardního zapojení je výhodnější počkat si na kominíka.

   U delších jednovrstvých kouřovodů dochází ke snížení teploty spalin, což může vést ke kondenzaci a tedy „dehtování“ komínu. Návrh by měl být ověřen výpočtem a posouzen odborníkem (kominíkem).

 40. Lenka Nováková

  Dobrý den
  Máme rodinný barák, máme 2 komíny, topíme jen z jednoho komína. Poslední dobou u mého syna v pokoji, kterým prochází komín, kterým netopíme je cítit nevím, jak to popsat, připadá mi to jako dehet. V jedné části zdi komína v chodbě je prasklina na zdi.Myslím, že je to ten důvod, že to tam, cítit, nevím, jak to popsat, jako dehet nebo saze.
  Bojím se, že je to zdraví nebezpečné, a chci se optat, jak by bylo možné situaci vyřešit, aby pach nepronikal do místnosti.
  Děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   V podobných případech je obtížné najít příčinu i řešení, a to i při prohlídce na místě. Jako odpověď na písemný dotaz je to jako hádání z karet.

   Nejčastější příčinou je kombinace netěsného komínu a podtlaku v objektu. Do interiéru pak proniká zápach z komínu, který je uvnitř pokrytý sazemi nebo „dehtem“. Jedná se o případy, kdy komín není v provozu. Jako řešení obvykle postačí oprava netěsností.

 41. Jaroslava

  Dobrý den, kvůli nástavbě sousedícího domu nesplňuji vyhlášku u komínu, kdo hradí dostavbu? Mám nějaká práva na náhradu?

  1. admin (Autor)

   V podobných případech je nutné se v prvé instanci obrátit písemně na příslušný stavební úřad a následně případně na soud. Věc musí být vždy posouzena individuálně v širších souvislostech. Obecná pravidla neexistují.

   Lze doporučit konzultaci se soudním znalcem.

 42. kristyna

  Dobry den chtea jsem se zeptat mame nerez komin v zadni mistnosti jde nak pikoupit kourovody a vest to zadni misstnosti do druhe pres zet jestli je to povoleno nebo jestli kolik cca stoji predelani venkovniho nerez kominu z jedne mistnosti do druhe dekuji

  1. admin (Autor)

   Jedná se o odbornou činnost a návrh nestandardní spalinové cesty.

   Lze doporučit konzultaci s odborníkem na místě realizace.

   Z funkčního hlediska je pravděpodobně optimálnější rekonstrukce (přesunutí) komínu.

   K cenám se v této poradně nevyjadřujeme.

 43. Vladimír Šálek

  Dobrý den, můj dotaz je ohledně nutnosti provest vyvlozkování kominu pro tuhá paliva do budoucnosti…myslím tím rok 2018 či 2019. Nepripravuje se do budoucna toto uzákoněni?
  Dekuji za odpoved.

  1. admin (Autor)

   Není nám známo, že by probíhala příprava podobného zákona, který by byl značně nelogický, protože vložkování je pouze jedno z více řešení sanace vnitřního povrchu komínu.

 44. Wagnerová

  Dobrý den.
  Prosím o radu, jak často je nutné dělat revizi plynového turbokotle Baxi a komínu ke krbové vložce ve které se topí pouze sezónně a to výhradně dřevem.

  Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Pokud jste fyzická osoba, máte zákonnou povinnost zajistit kontrolu komínu kominíkem 1 x ročně, a to i pro turbokotel. Naopak zákonná povinnost revize kotle není předepsána.

 45. Zuzana

  Dobrý den, máme zděný komín v RD z počátku 70 let, vnitřní průměr 16×31 cm. Rádi bychom na něj napojili krbová kamna 2,5 – 6 kW na dřevo a dřevěné brikety, potřebný tah komína 12 Pa. Délka komína od podlahy 4,8 m, po napojení kamen předpokládaná účinná délka komína pouze 3,8 m.
  Na řešení máme názory od dvou kominíků:
  1) komín vyvložkovat nerez.vložkou průměr 140 mm s nutností frézování a prodloužení komína o 1 metr (prý je jedno zda bude mít kouřovou kamen průměr 130 nebo 150 mm)
  2) komín nechat ve stávajícím stavu a napojit kamna s kouřovodem o průměru 120 až 130 mm
  Zděný komín není poškozen ani zadehtován. Tah komínu jsme ve staré dokumentaci nenašli.
  První návrh je finančně náročný, druhý ne. Který je ale správný? Děkuji Zuzana

  1. admin (Autor)

   Správný návrh musí být podložen normovaným výpočtem. Doporučujeme požadovat předložení výpočtu vždy, když Vám někdo navrhuje nějaké řešení. Je samozřejmě možné, že kladně vyjdou obě řešení a pak můžete zvolit to finančně méně náročné. Navrhovat dimenzi komínu bez výpočtu je velice neprofesionální.

   Tah komínu není konstanta, ale obecně záleží na výšce komínu, teplotě spalin, teplotě okolí a okamžitých tlakových ztrátách. Hodnota se ověřuje (mimo jiné) výše uvedeným výpočtem.

 46. Petr Běljajev

  dobrý den,jaká je maximální povolená výška komínu pro vymetání zdola?Mohou být vymetací dvířka hned nad podlahou?Pokud ne,jak postupovat,je to novostavba od kominice Wimmerové.děkuji

  1. admin (Autor)

   Vymetací dvířka smí být ve vzdálenosti max.10 m od ústí komínu a měla by být 0,6 -1,2 m nad podlahou, přičemž výšku nad podlahou lze považovat pouze za doporučení.

   V praxi je třeba vycházet z reálného stavu a spíše než normou se řídit „selským rozumem“ a umístit vymetací dvířka tak, aby při vymetání bylo minimalizováno nebezpečí úniku nečistot a okolí dvířek bylo snadno omyvatelné.

 47. Marcela Zejdová

  Dobrý den, existuje povinnost nechat komín prohlédnout kominíkem každý rok? Komín bychom si čistili sami.

  1. admin (Autor)

   Ano povinnost kontroly komínu pro spotřebič na pevná paliva v objektu pro bydlení je dána vyhl. 34/2016 Sb., a to do výkonu 50 kW – 1 x ročně. Tuto kontrolu musí provést kominík. Čištění je v tomto případě možné svépomocí 3 x ročně.

 48. Petra Šnaiderová

  Dobrý den.Bydlíme v bytovém domě kde každý byt má svůj plynový kotel. Na jedné straně nad sebou jsme tři byty. Koupili jsme turbo kotel Imergass Zeus a když jsme ho chtěli nechat zabudovat zjistilo se, že komínová vložka je keramická 200mm a že jsme do ní napojený všechny tři byty. A teď nevíme jak to udělat, protože sousedi nad námi mají ještě funkční staré kotle Dakon unical. Bytovka je ještě dva roky obce, ale opravy v bytech už jdou za námi ( podle dodatku ke smlouvě). Je nějaká varianta jak to udělat poctivě, aby revize byla platná a fungovalo to. Děkuji Petra Š.

  1. admin (Autor)

   V podstatě jedinou cestou je obrátit se na autorizovaného projektanta. Bohužel ve většině případů se jedná o „neřešitelný“ problém.

 49. Eva Vítková

  Dobrý den,
  stavíme nový dům a tedy i komín. Rádi hych připojili časem krbová kamna. Chci se zeptat, jak vysoko by mělo být nachystané ústí na krbová kamna, aby jsme neměli později problém s výběrem jakýchkoliv kamen. Děkuji,Vítková

  1. admin (Autor)

   Obvykle se volí výška 1,5 až 1,8 m od podlahy.

 50. Kateřina koci

  Koupila jsem si unoru barak i s revizí od byvale majitelky na komin z prosince 2016 s kladným posudkem, dnes tu byl jiny kominik a ten mi zakazal topit dokud se komin nevyvlozkuje ze komin je ve spatnem stavu..majitelka komin jeste po prvnim kominikovi nez nam dum prodala čistila sama a obratila kourovod a omlatila sopuch a dvirka ponicila ze nejdou zavrit. A ja ted nevim kdo je v pravu. Mohl se komin od února znecistit natolik aby bylo nutne v nem zakazat topit? Mam doma 2 maly deti a nemuzu netopit do 2.10.nez to ten 2 kominik vyvlozkuje. Manzel to chce resit soudne a hledat vinika. Ja chci teplo a klid

  1. admin (Autor)

   Žádný kominík nemá pravomoc „zakázat topit“. Pokud „zakáže topit“ proto, aby získal zakázku na vyvložkování, lze opravdu doporučit řešení soudní cestou. Pro objektivní posudek spalinové cesty je možno využít služeb soudního znalce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *