Ptejte se

Své dotazy z oblasti navrhování komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství pokládejte na stránkách EKIS, ostatní dotazy (kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory) vypište do pole komentáře na začátku této stránky.

BEZPLATNÉ PORADENSTVÍ ZDE – komíny, vytápění, energetické poradenství, kotlíkové dotace …

Své dotazy pokládejte zde: Energetické poradenské středisko Kamenice – Komínová asociace APOKS

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • autorizovaného inženýra, energetického specialistu
 • kominíka, kamnáře a instalatéra

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Ostatní dotazy – kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory, atd. vypište do pole komentáře níže:

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 836 Komentářů

 1. Ondřej K.

  Dobrý den,
  koupili jsme dům a kontrole spalinových cest zjistili, že komín je ve špatném stavu a bude potřeba vyvložkovat. Kotel je zde starý Viadrus G25. Bylo nám řečeno, že by bylo dobré koupit i nový kotel, protože vyvložkování se dělá na míru kotli a v případě, že bychom koupili nový kotel až časem, museli vyvložkování nechat udělat opět znovu. Je to pravda?
  A související podotázka – bylo by záhodno koupit nový kotel jen proto, že zmiňovaný Viadrus je více než dvacet let starý (ale jinak funkční)?
  Děkuji moc za odpověď,
  Ondřej K.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně tušíte odpovědi:

   – obecně není pravda, že by bylo nutno znovu vložkovat, pokud by byl osazen stejný nebo podobný kotel

   – pokud je stávající kotel funkční, není nutno kupovat nový

   – pravděpodobně by bylo vhodné nechat si přesně specifikovat termín „ve špatném stavu“, aby jste si byli zcela jisti, že vložkování bylo nezbytné.

   Obecně lze doporučit obrátit se při výměně spotřebiče na nezávislého odborníka, který posoudí celou topnou soustavu. Prostá výměna spotřebiče totiž neznamená vždy zkvalitnění vytápění, naopak v případě investice je vhodné zvážit i alternativní varianty.

 2. Václav

  Dobrý den,
  v domě mám jeden komín rozdělený na dva. V jednom je vývod od plynového kotle a ve druhém je vyveden kotel na tuhá paliva napojen na centrální topení. Přemýšlíme o pořízení krbu/krbových kamen do přízemí. Je možné napojit kamna a kotel na tuhá paliva na jeden kouřovod za předpokladu že by se v jednu chvíli používalo pouze jedno topné těleso? Existuje nějaký legální (tedy průchozí revizí) způsob například klapek kterýma by se uzavřela cesta k nepoužívanému topnému tělesu?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsaný způsob nelze dle ČSN 73 4201 realizovat. Norma je samozřejmě nezávazná, ale popisované zapojení je skutečně a objektivně potenciálně nebezpečné.

   Na každý problém je samozřejmě teoretické řešení, ale systém elektronicky ovládaných klapek vázaných na provoz jednotlivých spotřebičů by představoval patrně neakceptovatelnou finanční zátěž.

 3. šupálek p

  Dobrý den .můžu stávající zděný komín vyvložkovat komínovýma rourama z čeneho kovu 2mm ,nebo vložkování musí být vždy z nerezy? děkuji za odpověd

  1. odborník APOKS (Autor)

   Materiál použitelný pro vložkování je poměrně přesně specifikovaný v ČSN 73 4201. Vámi velice obecně popisovaný materiál patrně použít nelze.

 4. Jiří Vašíček

  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně povinnosti vložkování komínu. Jako klub historie máme v podnájmu staré stavení, které má původní komíny. Zajímá mne otázka, zda je nutno vložkovat komín, když na něj budu mít připojena kamna na pevná paliva? Od několika zdrojů jsem se dočetl, že žádný předpis tuto povinost pro pevná paliva nepřikazuje a vložkování slouží pouze pro podchycení špatného stavu komínu. Komín v tomto domě dobře táhne, je z větší části čtvercového profilu a na vršku je vyústění pravděpodobně do azbestocementové roury. Jak jsem psal, máme domek v pronájmu a nemůžeme si dovolit rozsáhlou rekonstrukci. Chci se tedy zeptat, jak to s touto problematikou je a zda postačí návštěva komíníka a posouzení stavu a provozuschopnosti komína.
  Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
  S pozdravem Vašíček Jiří

  1. odborník APOKS (Autor)

   Váš dotaz obsahuje i odpověď – vložkování žádný předpis nenařizuje a vložkování, jako takové, je pouze jednou z metod řešení sanace vnitřního povrchu nebo úpravy dimenze.

   Posouzení reálného stavu by měl zvládnout každý kominík, pravděpodobně za pomoci komínové kamery.

 5. Tomáš M.

  Dobrý den, mám komín vyvložkovaný nerez vložkou o pr. 140mm, lze do něj napojit krbová kamna které mají pr. kouřovodu 150mm? Zredukovat kouřovod hned u krbové vložky z 150 na 140mm? (délka komína 5m, výkon kamen 8kw). Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popisované řešení je v principu možné. Před jeho realizací ale musí být funkčnost celé spalinové cesty ověřena normovaným výpočtem (včetně vybraného spotřebiče).

   Jedině tímto výpočtem lze realizovatelnost ověřit v souladu s platnou legislativou.

 6. Jana Hudáková

  Dobrý den. Koupili jsme starý rodinný dům. Nyní jej rekonstruujeme. Uprostřed velké obytné místnosti se nachází veliký komín „prolejzák“, který je přístupný ze 4 stran. dříve se v něm pekl chleba, a to tak, že se v něm zatopilo, a když byl dostatečně vyhřátý, žhavé se vyndalo a do topného prostoru se vložilo těsto. Momentálně jsou na něj z boku napojená malá kamna „Petry“, které ovšem odstraníme. Komín je ale opravdu mohutný a má výborný tah. Chtěli bychom ho zachovat a využít jako krb. Je možné ho stavebně upravit, aniž bychom jej museli celý zbourat a postravit znovu? Chtěli bychom, aby byl oheň vidět ze tří stran. topeniště je cca 1 m nad zemí, ale to by nám nevadilo. Velice děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V teoretické rovině je Vámi popsaná úprava samozřejmě možná, ovšem konkrétní vyjádření k realizaci je zcela nad rámec této poradny. Pro podobné projekty je bezpodmínečně nutné zpracovat seriózní projekt (návrh) celkového řešení, a to včetně souvisejících vazeb (statika, přívod vzduchu, výpočet spalinové cesty, atd…).

 7. Vladimír

  Dobrý den. Plánuji pořídit do přistavěné pergoly k domu, krbová kamna
  a ty napojit do stávajícího komína /nevyužitého/ o délce cca 12 metrů.
  Potřebuji však, aby kouřovod z krbových kamen vedl do kolena 90°
  pod strop a následně vodorovně o délce 3,5m, koleno 90°do komína.
  Bude odtah dostačující?Prosím o info. Díky a příjemný den.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Potřebujete ověření funkčnosti spalinové cesty výpočtem dle ČSN EN 13 384. Jiné transparentní ověření není možné. Zmíněný výpočet je obvykle prováděn za úplatu.

 8. Michal Bušek

  Dobrý den,
  bydlím v RD několik let a při výměně krbových kamen s výměníkem mi topenáři řekli, že napojovací kus sopouchu popraskaný – zřejmě jak tam rvali kouřovod s dilatací. napojovací kus se rozpadl a potřeboval bych poradit, jestli se dá bezpečně opravit a na koho se obrátit.

  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Nejvhodnější je obrátit se na výrobce daného komínu, který provede opravu sám, nebo doporučí autorizovanou firmu.

 9. Radek Mlažek

  Dobry den. Mam dotaz, nedavno mi instalovali do bytu novy kotel Therm 20tcx.A(turbo s prutokovym ohrevem). Kotel jede tise ale je slyset komin jak tahne, u predchoziho kotle to nebylo slyset a nedelalo takovej ramus. Muj dotaz teda zni jestli je to v poradku nebo je spatnej napojeny komin? Kourovod je 2×80 nad kotlem je redukce (rozdelovač). Dekuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Přetlakové plynové spotřebiče, používají pro odtah spalin ventilátor uložený v tělese spotřebiče. Otáčky ventilátoru mohou způsobovat hluk, který se může přenést do komína, kde dokonce může dojít k jeho zesílení. Vzhledem k tomu, že jednotlivé díly vedení spalin jsou spojovány s pružným těsněním, nebývá tento problém obvyklý.

   Obecně ovšem „zvuky“ v komíně mohou být způsobeny i dalšími příčinami – větrem, vibrací vložky, zesílením vnějších zvuků apod..

 10. Veronika Janoušková

  Dobrý den,na sousedním domě je cca 2 metry vysoký komín v dezolátním stavu. Dům je těsně vedle naší zahrady kde si hrají malé děti. Mám obavy že se komín může zbornit následkem třeba silnějšího větru. Soused o špatném stavu komínů ví ale neustále se jen vymlouvá proč komín nemůže opravit. Budu ráda za jakoukoliv radu jak mám v tomto případě postupovat. Ani na obecním úřadě mi nepomohli. Děkuji V.J

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pomoci by měli na místně příslušném Stavebním úřadu, na který je třeba se obrátit s písemnou žádostí o výkon státního stavebního dozoru – prověření stavu komínového tělesa z hlediska jeho bezpečnosti.

 11. Lukáš

  Dobrý den, mám dotaz ohledně komínu ke kondenzačnímu kotli (Intergas 24/18) a to: Minulý týden při dešti mě začala z kotle (při sepnutí voda/topení) téct voda, původně jsem se zaměřil na problém kotle, ale poté jsme zjistili, že ta voda tekla skrz sací část komínu zpátky do kotle a pak ven. Můj dotaz je kde by mohl být problém – na co se zaměřit, revize komínů jsou prováděny každoročně v rámci společenství, komín je cca 2,5 roku starý montovaný společně s kotlem. Tento problém se dříve nikdy nevyskytl. Děkuji. S pozdravem LH.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Je třeba se zaměřit především na detailní vizuální prohlídku vnitřního povrchu odtahu spalin, dále změřit zda spaliny z odtahu nepronikají do přívodu vzduchu. Tím by se odhalil průnik spalin do přívodu vzduch.

   Pro vyloučení zatečení dešťové vody zkontrolovat sestavení a těsnost komínové hlavice, vnější povrch nadstřešní části a oplechování ve střešní krytině..

 12. Vojtěch

  Dobrý večer chtěl sem se zeptat, bydlím v bytě v bytovce a topim dřevem sousece rekonstruvali byt a napíchli jí krbovky do mé spalinové cesty mě ted kouří kamna a nikdo s tím nic nedělá kam se mám obrátit.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Nejprve na družstvo nebo společenstvo vlastníků, kteří by to měli řešit. Pokud to nepomůže musíte jít cestou písemné žádosti na místně příslušný stavební úřad. V žádosti o výkon státního stavebního dozoru popíšete problémy a požádáte o zaslání odpovědi.

 13. Nedbálková

  Dobrý den,
  bydlím ve staré bytovce kde se dříve topilo tuhými palivy. Sousedé přešli na plyn, já mám elektriku. Jedna bytová jednotka, bydlí tam starší pár, koupili si cca před třemi lety nový kotel,opět tuhá paliva. Bydlí v druhém patře a kotel je umístěn do koje ,kde není odvětrání. Při zatápění jde kouř do vrchních pater( mého bytu) . Střecha je v dezolátním stavu,jedná se o opravy přes bytové družstvo, ale musí být pro většina což není. Revizní technik vydal k jejímu kotli a komínu zprávu: dimenze jednovrstvého průduchu neodpovídá danému spotřebiči. Před dvěma lety u nich v místnosti u kotle vznikl požár. Nejsem ani oprávněná vědět proč,prý je to osobní vlastnictví. Přitom jsem já volala hasiče. Revizní technik navrhuje frézování. Toto se táhne již rok a neustále se nic neděje a ona neustále topí. Dotaz zni: když neprošla revizi, nemá vymeteny komín jak proti ní postupovat? Policie pry až se něco stane, hasiči to samé. Domovní správa si to přehazuje. Nechci čekat na neštěstí, se sousedkou není řeč.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Musíte jít cestou písemné žádosti na místně příslušný stavební úřad. V žádosti o výkon státního stavebního dozoru popíšete problémy a požádáte o zaslání odpovědi. Zejména pokud budete „neodbytná“ a upozorníte na možná bezpečnostní rizika, je vysoká šance na finální řešení.

 14. Petr B

  Dobrý den,

  loni jsem měnil kotel na uhlí za kotel na pelety a kominík s revizním oprávněním mi vyvložkoval komín a předal revizní zprávu. Letos mi čistil v rámci roční kontroly místní kominík, dříve taky revizní, a sdělil mi, že takto nevyhovuje a nejde čistit. Prosím o radu, co je špatně a jak má být správně (co chybí, přebývá).

  Kotel 20 kW připojen T-kusem a do komína (vložky o průměru 150 mm), vložka nijak neizolovaná odhalená končí asi 0,5 m nad ústím zděného komína bez límce, komín vede ve čtvrtině šíře domu (2,5m od fasády a 2,5m od středové osy domu resp. od hřebenu střechy), zděný komín je nad šikmou střechou asi 1,5 m a vložka se stříškou končí asi 30 cm pod vodorovnou osou hřebene střechy, na půdě pod střechou byl kontrolní otvor a nyní není, u paty pod T-kusem je vyústěná vložka do prázdna bez zakončení a jen dvířka ve zdi (žádná jímka ani čistící prvek u paty komína). Komín vč. vložky nad komínem asi 9,7 m, spaliny kotle 75-85 C, občas i kolem 100%. Na střeše není ani lávka ani nášlapy, výlez střešním okénkem z půdy.
  Děkuji za názor, případně doporučení vhodných změn a materiálů.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podle Vašeho popisu se opravdu zdá, že vyvložkování nebylo provedeno správně, ovšem reálně lze situaci posoudit pouze na místě samém.

   Lze se domnívat, že revizní zpráva neobsahuje výpočet dle ČSN 13 384 a je tudíž pravděpodobně neplatná.

   Doporučujeme nechat si vypracovat posudek místním kominíkem nebo revizním technikem a obratem reklamovat dílo u jeho zhotovitele.

 15. Bína Zdeněk

  Máme plynový kotel THERM 20 TCX. Spalivová cesta je vyvedena z bytu přes zeď.Je povinnost dělat revizi na tuto cestu? Každý rok děláme oprávněným technikem čistění a revizi kotle.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Povinnost provedení revize a následných periodických kontrol je dána vyhl.34/2016 Sb. a vztahuje se i na spalinovou cestu od tohoto kotle.

   Údržba kotle tuto povinnost nenahrazuje.

 16. IvrinDušková

  Mám dotaz,topíme v krb.kamnech,komín má dva průduchy,jestli je možné oba ty průduchy propojit na ty jedny kamna .Ten druhý průduch není využíván.Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Návrh spalinové cesty bohužel nejde provádět takto neprofesionálně pouhým dotazem do internetové poradny. Jakkoliv je spojení průduchů teoreticky možné, je bezpodmínečně nutné předem funkčnost výsledného řešení ověřit (výpočtem), protože podobné zásahy provedené bez uvážení širších souvislostí často vedou až k fatálním výsledkům.

 17. Martin Kužel

  Dobry den, chtel jsem se Vas jako profesionalu zeptat na „problem“ u zavesnych kominu s hornim pripojenim krbovych kamen. Jiz takovy komin mam, ale dochazi tam ke kondenzaci vody a stekani vody primo do kamen. Je nejake technicke reseni jak se vyhnout tomuto problemu. Dekuji za odpoved. MK

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud se nejedná o dešťovou vodu, pak důvody kondenzace ze spalin mohou být v principu tři:

   – špatně navržený komín,

   – špatný provozní režim,

   – špatné palivo,

   nebo samozřejmě jejich kombinace.

   Na kondenzaci v komínech odvádějících spaliny vzniklé z pevných paliv je třeba hledět jako na velice závažnou závadu a aktivně se snažit o její odstranění. Konečným důsledkem kondenzace totiž může být vznik dehtových usazenin, které v obecné rovině představují závažné požárně-bezpečnostní riziko.

 18. Matěj

  Dobrý den. Koupili jsme starý dům (r. 1904) s dvěma komíny. Jeden z komínů je původní (tzv. průlezový), druhý byl vyvložkován předchozím majitelem. U vyvložkovaného komínu však nikde nejsou vymetací dvířka (ukončení je pravděpodobně tedy přímo do kamen), tj. pro čištění komína je nutno odpojit kamna. Je toto řešení přípustné nebo je v rozporu s normou? Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud jde o ČSN 73 4201, je dovoleno za určitých podmínek použití „svislého kouřovodu s funkcí komínu“. tedy komínu, který je umístěn zcela svisle, osově nad spalinovým hrdlem spotřebiče. Při vymetání pak nečistoty padají do spotřebiče, odkud musí být vybrány. Samozřejmě je možná i varianta demontáže spotřebiče.

   Ve Vašem případě, však pravděpodobně jde o vložku, která je z původního komínu zaústěna do kamen stojících mimo osu vložky. Zejména pokud je odklon vložky od svislice větší než 30°, nejedná se o doporučené řešení.

   Lze důrazně doporučit prohlídku kominíkem, který přesně stanoví tvar a průběh komínové vložky.

 19. Zdeněk

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli je legislativně možné do stávajícího komínu pr. 500mm vložit dvě nové vložky – jedna pro plynový kotel pr. 150mm, jedna pro kotel na tuhá paliva pr 200mm. Jednalo by se pak o sdružený komín?
  Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Danou situaci je třeba hodnotit především z hlediska praktické funkčnosti. Legislativně podobné případy nejsou (a ani nemohou) být taxativně řešeny.

   V konkrétním případě tedy záleží na celkovém technickém řešení (odstupy, izolace, materiály, teploty, atd ..). Nezbytným předpokladem je tedy transparentně navržené provedení. Kupříkladu Vámi zmiňované dimenze jednotlivých průduchů se zdají nadstandardní.

 20. Roman Samonil

  dobry den, mam wafky 75cm siroke, jsem absolutni lajk. Chteji mi je odebrat kvuli kominu. cca 8 metru musim vyvlozkovat komin. Komin ma jen 12x12cm. Staci to pro vlozku pro tyto wafky? Uvazuji ze vlozka se vejde max 10cm, pokud to staci. prosim i o predbeznou kalkulaci
  Dekuji
  Roman Samonil

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podokení topidla WAW jsou v principu určena pro osazování na obvodové zdi, kdy spaliny mohou být odváděny krátkým odkouřením na fasádu objektu.

   Při zapojení do komínu, což je rovněž možné, je třeba nejen dimenzi, ale i další vlastnosti komínu ověřit výpočtem. Tento výpočet by měl zvládnout (za úplatu) každý revizní technik.

 21. Vašek Fridrich

  Dobrý den, můžu na plynový kotel (závěsný) připojit redukci kouřovodu, která půjde zasunout do vnitř příruby. Dekuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Redukci na spalinové cestě u atmosférických plynových spotřebičů je vhodné se obecně vyhnout. Pokud nelze jinak, musí být tato redukce zahrnuta do normovaného výpočtu, který jedině může její funkčnost ověřit.

   U přetlakových plynových spotřebičů je často používán větší rozměr komínu než spalinového hrdla, nicméně výše uvedená výpočtová podmínka platí i zde.

 22. Lukáš Vaněk

  Dobrý den,
  Jakou potřebuji minimální učinnou výšku komínu pro krbová kamna Jotul F 3 o výkonu 6 kW?. Průměr komínu je 150 mm.
  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Obecně je minimální účinná výška daná ČSN 73 4201, v tomto případě min.5 m.

   Prakticky ale musí být každá spalinová cesta ověřena výpočtem dle ČSN EN 13 384, kterým může být mimo jiné osvědčena i výška výrazně nižší. Tento výpočet je ovšem placenou službou.

 23. Lenka

  Dobrý den.Po revizi od kominíka jsme dostali zprávu nevyhovující,máme zakázáno topit a bude posílat i zprávu na stavební úřad.Můžete mi prosím někdo sdělit,jak to bude dál probíhat,když to opravíme?Stačí potom zase jen revize od kominíka,nebo se to bude muset řešit i přes stavební úřad?Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Především je třeba ujasnit pojmy:

   – revize je vstupní revize před uvedením spotřebiče do provozu. Při negativní revizi se spotřebič nezprovozní a závady se taxativně nikomu nehlásí.

   – kontrola je periodická roční kontrola a čištění spalinové cesty, která je již v provozu. Závady přímo ohrožující život, zdraví nebo majetek hlásí kominík hasičům nebo stavebnímu úřadu.

   V obou případech ani kominík ani revizní technik spalinových cest nemají zákonem danou pravomoc „zakázat topit“. Pokud něco podobného taxativně nařizují, pravděpodobně porušují zákon.

   Pokud v rámci kontroly nebo čištění jsou odhaleny závady, které podléhají ohlášení, přechází jejich řešení aktem ohlášení do pravomoci daného úřadu – tedy např. stavebního úřadu. Ten o celé věci vydá rozhodnutí, jehož obsah nelze obecně předpovídat.

   Ve Vašem případě tedy budete od ohlášení až do vyřešení celou věc řešit dle pokynů a požadavků stavebního úřadu.

 24. Jan Tichy

  Dobry den, v 1.patre je do komina pripojen „jimac spalin“ (plechovy klobouk s kouskem trubky), ktery je polozen na Karme POV 5, ktera nema nutnost odtahu spalin. Muzu do stejneho komina pripojit odvetravani v prizemi?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ne – toto zapojení není v principu možné. Vzhledem k Vašemu popisu zapojení doporučujeme provést kontrolu spalinové cesty dle vyhl.34/2016 Sb.

 25. Lena

  Dobrý den, měla bych prosbu. Žiji v radovem domě, kde výška střechy sousedního domu a tudíž i výška komínu je pod úrovni mého štítu, tudíž, jakmile soused zatopí, mám plný dům splodin z jeho komína. Existuje nějaké min výška komínu oproti vedlejší stavbě? Napr.ze by sousední komín musel být min ve výšce mého štítu? Děkuji Lena

  1. odborník APOKS (Autor)

   Výšku komínu vzhledem k vedlejší budově upravuje detailně ČSN 73 4201. Popis stanovení min.výšky je nad rámec této poradny, nicméně spočítat nebo posoudit na místě to dokáže každý kominík.

 26. Eduard

  Dobrý den, jelikož jsme dlouhodobě obtěžováni kouřem ze sousedova komína, který dle úřadů splňuje všechny podmínky pro svůj provoz, ale dle našeho názoru se nachází příliš blízko a nízko, prosím o radu, kdo a za jakých podmínek by nám mohl vypracovat odborné stanovisko, zejména s ohledem na odstupové vzdálenosti komína od naší stavby a pozemku. Jedná se o oblast Náměště nad Oslavou, ale znalce bychom nejraději z Brna či Brněnska.
  Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Obecně může stanovisko vypracovat kominík, revizní technik spalinových cest nebo soudní znalec z oboru kominictví. V uvedeném pořadí stoupá „váha“ posudku, ale obvykle i cena.

   Pokud potřebujete posouzení pro stavební úřad „stačí“ oslovit kominíka nebo revizního technika, pokud uvažujete o soudním sporu musíte oslovit znalce.

   Není nám znám seznam kominíků, revizní technici jsou evidování HZS a znalci Krajskými soudy.

   Konkrétní firmy ani osoby v této poradně nedoporučujeme.

 27. Vojtěch Slaný

  Dobrý den.
  Bydlím bytě v osobním vlastnictví v prvním nadzemním patře. Rád bych využil komín ve společném vlastnictví k připojení krbových kamen. Kominík ve sklepě pode mnou nenalezl vybírací dvířka, nicméně já jsem zjistil, že je někdo zazdil a soused nade mnou komín pod sebou zabetonoval a udělal si vybírací dvířka u sebe v bytě. Je možné se tomuto jednání účinně bránit?

  Díky

  1. odborník APOKS (Autor)

   Tento dotaz je nutno směřovat na občansko-právní poradnu, případně hledat odpověď ve smlouvě společenstva vlastníků.

   V této poradně právní dotazy obecně nezodpovídáme.

 28. Pavel Červinka

  Dobrý den, jsem vašim zákazníkem a chci objednat komponenty pro další komín. Proto prosím o informaci, zda pro kondenzační kotel je nezbytný čistící díl a kondenzační jímka. Názory certifikovaných kominíků se liší, protože výstup kondenzačního kotle je rozebíratelný a kondenzát má vývod přímo z kotle.
  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro spalinové cesty od plynových kondenzačních kotlů je principiálně povoleno svislé odkouření (včetně kolen), odkouření na fasádu objektu (pokud je schváleno stavebním povolením), odkouření s použitím T-kusu (včetně kontrolních dvířek a odvodu kondenzátu) a napojení pomocí patního kolena.

   Připojení T-kusem se používá minimálně a nejčastějším případem je napojení kouřovodu na komín pomocí patního kolene 90°.

   V jakémkoliv provedení musí být spalinová cesta kontrolovatelná a čistitelná. Pro tento účel se na kouřovodu nebo komínu zřizuje kontrolní otvor. Při napojení patním kolenem se nejčastěji umisťuje na kouřovod před patní koleno.

   Odvod kondenzátu je řešen přes kotel a při použití jednoho spotřebiče není třeba kondenzát jímat v komíně nebo kouřovodu.

 29. Zdeněk Zapletal

  Dobrý den
  dá se využít vyvložkovaný komín šamotkami na kondenzační kotel. Před léty byl celý komín vyvložkovaný kvůli zavedení plynu.
  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Možnost, či nemožnost použití konkrétního systému je dána jeho certifikací, respektive zatříděním dle ČSN EN 1443 – to najdete v revizi nebo prohlášení dodavatele.

   S vysokou pravděpodobností nemají šamotové vložky odpovídající certifikaci pro připojení kondenzačního kotle.

 30. ALEŠ

  Dobrý den.Dnes nám kominík řekl že do roku 2022 musí být všechny komíny vyvložkovány.I když jsou v dobrém stavu.Je to pravda?

  1. odborník APOKS (Autor)

   To není pravda. Odpověď na Váš dotaz naleznete zde https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/ .

 31. Lenka

  Dobrý den, bydlím v řadovém domě se dvěma komíny. Sousedi pode mnou mají krbová kamna, já nikoli. Komíny máme každý svůj. Je nutné, abychom oba měli stříšku? Můj komín je v podstatě nepoužívaný, vadí, když do něj prší, sněží, atd.?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Legislativně taxativní povinnost zaslepení nepoužívaného komínu samozřejmě neexistuje. Ovšem pronikání chladu a vlhkosti do vnitřních konstrukcí stavby je nežádoucí. Lze tedy doporučit zaslepení nepoužívaného komínového průduchu.

 32. Jana Melounová

  Dobrý den,

  s přítelem jsme si pořídil nový domek – novostavbu. Jedná se o jednopodlažní bungalov s půdou. Po celé ploše půdy je umístněná izolace (cca 16 cm vysoká), po které by se samozřejmě nemělo chodit, protože tím se ničí. Aktuálně se lehce přeme s developerem, protože skrz izolaci se nedá dostat ke komínu a k výlezu na střechu. Podle nás by tam měl zbudovat nějakou lávku nebo jinou přístupovou cestu skrz půdu. Je nějaký předpis, případně zákon, který by ukládal takovouto povinnost? Moc děkuji za odpověď JM

  1. odborník APOKS (Autor)

   Legislativa v principu neřeší takto konkrétní problémy. Nicméně vyhláška 268/2009 Sb. v aktuálním znění požaduje pro komíny, které se čistí ústím, aby k tomuto ústí byl zabezpečen trvalý přístup.

   Pokud je tedy přístup ke komínovému ústí pro jeho čištění řešen přes půdu, musí být tento přístup zabezpečen trvale tak, aby nepoškozoval ostatní konstrukce.

 33. hruskova marketa

  dobry vecer, doma v koupelne mame komin.plyn kotel mame ve zdi take diru pro privod vzduchu,v obyvaku mame krbova kamna.pokud zatopime plynem v obyvaku nam silene smrdi saze.da se to nejak odstranit.dekuji hruskova

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně dochází k nasávání spalovacího vzduchu z krbového komínu. Je třeba se ihned obrátit na místního kominíka nebo revizního technika, aby komín od plynového spotřebiče a příslušný přívod vzduchu proměřil, případně přepočítal. Podle naměřených hodnot a směrů proudění lze navrhnout opatření.

 34. Eduatd

  Dobrý den, rád bych se zeptal jestli je možné odstavit komín který je nepoužívaný nebo je nutné ji bourat. Jedná se o prasklý komín od kamen na tuhá paliva v baráku z roku 1920. Na topení budeme používat plynový kotel s jiným komínem.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Nepoužívaný komín rozhodně není třeba bourat. V dikci vyhlášky 34/2016 Sb. je třeba zaslepit všechny sopouchy a zakrýt ústí komínu proti vnikání vlhkosti. Pokud má nemovitost více majitelů je výhodné sepsat protokol o vyřazení komínu z provozu.

 35. Tomas

  Dobry den, prosim o radu. Ve starem dome (zdenna chata) byly v mistnosti kamna Petry, ktere jsem zamenil za krbove kamna Haas a Sohn o vykonu 11kw s tepelnym vymenikem. Jsou napojeny na komin o vysce cca 5m. Napojeni je provedeno rourou o prumeru 15cm ve vysce 130cm. Prumer kominu by mel byt take 15cm. Kamna maji spatny tah a nevim jak docilit lepsiho. Od napojeni kamen do komina je vyska zbyvajiciho kplina cca 2,5m. Zvednuti kominu pry neni 100% ucinne a nikdo udajne nezaruci zda pomuze zvednuti o 20cm nebo pul metru a pod. Kamna funguji dobre az kdyz se hodne nahreji a prikladat lze po mirnem otevreni a cekani na lepsi tah. Pak jde prihodit rychle aniz bychom si zamorili pokoj kourem. Dekuji za radu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi udávané hodnoty popisující spalinovou cestu jsou poměrně limitní, navíc není popsán přívod vzduchu. Správný postup je v prvé řadě provedení normovaného výpočtu (EN 13 384), kterým lze funkčnost, případně nefunkčnost poměrně dobře ověřit. Mimo jiné lze vypočítat i minimální nutnou účinnou výšku komína.

 36. David Procházka

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,zdali je možno připojit na stávající komínový průduch krbová kamna bez výměníku o výkonu 7 kw,průměr roury 150mm.Na stejném komínu je v suterénu připojen kotel na tuhá paliva Viadrus U-22.Mám komín vyvložkovaný šamotem o průměru 200mm,vzdálenost mezi připojenými spotřebiči by byla svisle asi 5 metrů,celková výška komínu je od paty asi 10 metrů.Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle současně platné legislativy toto zapojení není možné.

 37. Jiří Drobný

  Dobrý den, máme kotel na vyjetý motorový olej, postavili jsme k němu nerezový komín D=150mm, délka cca.5m.Z kámen nám jde T-kus , nahoru komín, dolů dil l=250mm, poté čistící díl s dvířky (nejsou těsná).
  Občas se stane, že z čisticího dílů jde kouř.Lze tomu nějakým způsobem zabránit, předejít, doinstalovat.Děkuji za radu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Důvodů může být víc, takže nelze nabídnout vyčerpávající odpověď.

   Pro návrh řešení je nejdůležitější získat relevantní provozní data. Ta lze získat měřením nebo výpočtem, vždy ale s prohlídkou na místě. Na jejich základě lze vytipovat možnou příčinu. S tímto problémem by si měl poradit jakýkoliv kominík nebo revizní technik.

 38. Karel Kresta

  Dobrý den, před 5 lety jsme si pořídili venkovní nerezový komín ke krbovým kamnům. Přes zeď máme šamotovou rouru a na to napojen zvenku nerezový komín. Revize tehdy OK, spokojeně topíme. Letos si stejný komín ke stejnému účelu pořídila dcera, opět propojení dovnitř šamotem (starý rodinný domek zděný). Dnes tam byl kominík, který ale neudělal revizi z důvodu, že i propojení do místnosti musí z nerezu, tedy ze stejných dílů jako je komín. Je to tak ? Změnily se nějak normy ?
  Děkujeme a zdravíme.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Uvedený argument nemá přímý relevantní legislativní podklad.

   Nicméně Vámi popisované zapojení je skutečně nestandardní a musí být posouzeno v intencích ČSN 73 4201 jako individuální komín s vyhodnocením požadovaných technických, tepelných a bezpečnostních parametrů. Je tedy možné, že kominík objevil závadu odporující výše uvedené normě, vyhlášce, nebo zákonu.

   Kominík ovšem nemůže „neudělat revizi“. Musí jasně specifikovat (nejlépe písemně) závady včetně odkazu na příslušnou legislativu, případně vystavit revizi s výsledkem „nevyhovuje“, kde musí být důvody jasně popsány.

 39. zakaznik

  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně čistících dvířek u komínu. Mám smontovaný komín „na klíč“ od nejmenované české firmy, komín má výšku 11m od paty po ústí a firma mi tam namontovala pouze jedny čistící dvířka dole ve výšce asi 120cm od podlahy. Druhé čistící dvířka chybí a ani mi nebyly firmou nabídnuty.
  Ptám se Vás, jestli je to takto možné, když mě nikdo neupozornil na fakt, že nemám bezpečný přístup k ústí ze střechy stejně jako žádnou lávku pro pravidelné vymetání…
  Je postup této firmy správný? V současné situaci se dá čistit pouze spodními dvířky..

  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Z morálního hlediska snad lze postup firmy označit za nesolidní, ovšem prakticky je v podobných případech nutno vycházet z listinných dokladů – především smlouvy o dílo a projektu.

   Současná legislativa obecně požaduje přístupnost a čistitelnost, ale toho je možno dosáhnout mnoha způsoby, v limitním případě i čištěním spodem, výsuvnou plošinou, apod.. Některé firmy, ale i investoři na tento obecný požadavek „hřeší“.

 40. Petr Jansa

  Dobrý den,
  Je kominík povinnen mi udělal revizní zprávu, pokud si komín vyvložkuji sám ? Samozřejmě, za předpokladu, že to bude odpovídat normám. Mám nový kondenzační kotel, komín vyvložkovan nerez flexibilní vložkou, průměr 100, uvnitř této vložky tažená flexibilní plastová vložka 80, pro kondenzační kotle. Jde o to, že nás takto tak trochu těmi revizemi drží v kleštích, že pokud to sám nevyvložkuje, nedá revizní zprávu. A za nehoráznou sumu, je ochoten komín vyvložkovat. Nepřipadá mi adekvátní aby si za komín 12m , kde materiál vyjde na ca 7,5 tis. , řekl 20tis.
  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Povinnost provedení revize je silně diskutabilní. Lze vycházet z předpokladu, že pokud se revizní technik dostaví na stavbu za účelem vystavení revize, nemůže již vystavení odmítnout … ale to je jen teorie.

   Prakticky je svépomocná montáž spalinových cest obecně povolena, pokud konkrétní výrobce nestanoví jinak. Svépomocná montáž tedy nemůže být důvodem pro vystavení negativní revizní zprávy.

   Vámi popsané souosé vedení 80/100 není standardní.

 41. Milan Skácel

  Dobrý den, potřeboval bych poradit s výstavbou komína. U stávajícího cihlového komína půjde část komína (v podkroví) zbourat. Zbytek komína vyfrézovat a vyvložkovat pevnou nerez vložkou 1 mm až nad střechou.
  Musí se vybouraná část komína v podkroví vyzdít komínovou tvárnicí nebo postačí komín vyzdít pórobetonovou tvárnicí a následně nad střechou prstenec komínu?
  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem Milan Skácel

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ve Vašem dotazu fakticky poptáváte návrh spalinové cesty – komínu. Návrh spalinové cesty musí být proveden zodpovědně, se znalostí spotřebiče a se zřetelem k požadovaným tepelně technickým a bezpečnostním parametrům. Součástí návrhu by mělo být ověření funkčnosti výpočtem. Provedení takového návrhu je nad rámec této poradny.

   V obecné rovině lze pro obezdívku funkční části komínu (vložky) použít jakýkoliv zdící materiál s požární odolností ve třídě A.

 42. Petr Janda

  Dobrý den
  Chtěl by jsem se zeptat, potřebuji vyměnit kouřovod ke kotli, je tam metrová trubka a 90stupnove koleno, nechci kotel odpojovat od vody atd,ale klasické pevně koleno tam pak už nedostanu. Vyřeším toto použitím nastavitelného kolena 0-90stupnu? Nebo použít něco jiného?děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Předpokládáme, že se jedná o kotel na pevná paliva. Lze očekávat, že stavitelné koleno Váš problém nevyřeší, navíc pro splnění legislativních požadavků na čistitelnost by na koleni měl být čistící otvor. Podobná situace se obvykle řeší dvoudílným prodlužovacím kouřovodem s těsnící sponou. Jedná se v podstatě o dva rovné kusy, které lze zasunovat do sebe, což umožní jednoduché nasazení jak na koleno, tak na komínovou zděř. Po natažení na požadovanou délku se spoj zpevní sponou. Obvykle se tento kus zhotovuje na míru konkrétní realizaci.

 43. Martin Holman

  Dobrý den mám otázku všude jsem odkazován na vyvlozkovani komínu ( u komeniku) protože jsme udělali výměnu kotle… Říkali nám ze je to problém že jsme si měli zavolat Revizi kotle a že ho komín musíme vyvlozkovat dle zákona… Nikde jsem na internetu nic nenašel ze je taková povinnost.. Máme nový kotel značky dakon 24 úplně stejný jako předtím. Pokud existuje nějaká taková stránka nebo znění zákona a máte jej k odeslání nebo radu předem děkuji…i za další odpovědi děkuji. Martin Holman

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ve Vašem případě jsou relevantními právními předpisy zákon 133/1985 Sb.v aktuálním znění a vyhláška 34/2016 Sb. Z uvedených předpisů mimo jiné plyne, že v rámci výměny spotřebiče musí být provedena revize příslušné spalinové cesty. Tato revize ovšem nepřihlíží k datu vzniku dané spalinové cesty, ale vychází z předpokladu, že musí být dodrženy aktuálně platné předpisy (především vyhláška 268/2009 Sb. v aktuálním znění a ČSN 73 4201 v aktuálním znění). Pokud stávající spalinová cesta (komín) nesplňuje podmínky pro vystavení kladné revizní zprávy spalinové cesty, musí být provedena její úprava. Vložkování může být jednou z variant této úpravy, která ovšem musí být předem technicky a výpočtově ověřena.

   Vložkování obecně nepředepisuje žádný legislativní dokument, jedná se pouze a jenom o jednu z variant renovace komínu.

 44. Vojtěch Ž.

  Dobrý den

  Chceme si pořídit krbová kamna která mají vyústění komínu ve výšce 130 cm nad zemí, ale náš vstup do komínu ve zdi je ve výšce 40 cm nad zemí.
  Je možno vůbec takto realizovat připojení kouřovodu tím že půjde kouř nejprve dolů a potom do komínu?

  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   V principu je možno kouřovod s negativním spádem použít, pokud je toto zapojení ověřeno výpočtem dle ČSN EN 13 384 a pokud jsou dodrženy obecné požadavky ČSN 73 4201 (např.kontrolovatelnost a čistitelnost). Tlaková ztráta podobného zapojení a praktické problémy s usazováním nečistot ovšem způsobují, že toto řešení rozhodně nejde doporučit.

 45. Jan Pišinger

  Dobrý den. Jse předsedou SVJ a chtěl bych se vás zeptat, zda je nutné vyměnit všechny hliníkové vložky komínů pro plynová topeniště. Jedná se o bytový dům, kde proběhla v roce 1995 plynofikace. Komíny byly tehdy vyvložkovány AL vložkami a byly nainstalovány plynové kotle Dakon DUA 24. Vše zatím pracuje bez závad, probíhají pravidelné kontroly plynových kotlů a samozřejmě i komínových průduchů. Při poslední kontrole, která proběhla v květnu 2018, mi kominík sdělil, že se musí všechny tyto AL vložky po 25-ti letech vyměnit za nerezové. Hledal jsem na internetu podobné příspěvky a abych byl upřimný, nenašel jsem, co jsem potřeboval. Prosím Vás proto o sdělení, zda je opravdu povinnost tyto vložky měnit a zda existuje nějaká norma, zákon nebo nařízení, které to určují. Děkuji předem za kvalifikovanou informaci k této problematice a přeji Vám hezký den.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podobná informace nemá legislativní podklad.
   Pro případnou výměnu vložek musí být znám a zdokladován konkrétní funkční problém (např.perforace vložky). Je pravda, že cca 15 až 25 let je obecně předpokládaná životnost Al vložek, ale to samozřejmě neznamená nutnost jejich okamžité výměny.
   Problém bude třeba vyřešit až v rámci rekonstrukce konkrétní spalinové cesty (např.výměna spotřebiče). Pokud jde o SVJ, je výhodné se na situaci s výměnou spotřebičů připravit s dostatečným předstihem, celou „akci“ společně koordinovat, což mimo jiné sníží náklady a může umožnit získání případné dotace.

 46. Ivana

  Dobrý den, máme vyvložkovaný komín v rod.domě pro plynové vytápění Cu materiálem z roku 1991. Kominík, který nám chodí na revizi komína nám sdělil, že vyvložkování komína mědí nemůže být a že máme nechat komín převložkovat. Jedná se o komín dl 11 m, který není přímý. Prosím o radu zda má kominík pravdu a popřípadě jaký použít materiál na převložkování. Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Kominík má v principu pravdu. Teoreticky lze přihlédnout k tomu zda, kým a jakým způsobem byla v roce 1991 vystavena revizní zpráva spalinové cesty a jaký doklad o shodě materiálu byl v rámci ní předložen. Obecně však je jako materiál flexibilních vložek pro atmosférické plynové spotřebiče předepsána nerezová ocel.
   Použít lze jednak materiálově certifikovanou vložkou ve třídách V1 až V3, nebo vložku bez materiálové certifikace ve třídě Vm dle materiálových parametrů uvedených v ČSN 73 4201. Tuto normu by měl mít každý kominík.

 47. Petr

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda mohu použít stávající hliníkovou vložku na přivod vzduchu pro kondenzační kotel,když odvod spalin bude veden plastovým odkouřením uvnitř této vložky?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano. Legislativně není omezeno použití Al vložky pro přívod vzduchu. Samozřejmě musí být dostatečně dimenzována.

 48. Štěpán Kotva

  Dobrý den,

  prosil bych Vás o radu:

  mám krbová kamna s kouřovým výstupem o průměru 14 cm. Ten je napojen na koleno o průměru 15 cm. Ve vzdálenosti cca. 30 cm následuje redukce na 13 cm, která je zasunuta do Schiedelu a utěsněna provazem.
  To znamená, že redukce není bezprostředně u kamen, ale u komína. Prosím o sdělení, zda je to přijatelné, nebo zda to mám nechat předělat s redukcí hned u výstupu kamen. Komín je asi 6m vysoký a Kamna mají výborný tah.

  Děkuji
  Štěpán Kotva

  1. odborník APOKS (Autor)

   V tomto případě lze obecně vycházet z toho, že Vámi popsané změny průměrů jsou v rozměrové toleranci a tudíž není nutné je v principu měnit.

   Nicméně primárně záleží na rozhodnutí kominíka provádějícího revizi nebo kontrolu spalinové cesty, který problém vyhodnotí v celkových souvislostech.

 49. Dalibor

  Dobrý den, koupil jsem 90 let starý dům a rád bych se zeptal, zda je možné, že komín nemá spodní dvířka?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Samozřejmě, všechno „je možné“. U domu postaveného ve 30.tých letech minulého století je absence vybíracích dvířek velice nepravděpodobná, ale je možné, že k jejich zaslepení došlo během následujících oprav a rekonstrukcí.

   Nejjednodušší je podívat se do komínu kamerou, zda jsou dvířka viditelná zevnitř, protože často bývají jen v interiéru překryta omítkou.

   V každém případě, pokud má být komín provozuschopný, musí být vybírací dvířka osazena.

 50. Miloš

  Dobrý den, mám v dílně nově postavený komín, keramická vložka 150mm obezděná cihlou. Taktéž je nová zděř – vnitřní průměr 130mm. Chtěl by jsem do něj připojit kamna Fikoterm U 6,3 s výstupem – vnější průměr 115mm. Kouřovod bude složený ze dvou kolen a trubky délky cca 900mm. Chtěl by jsem se zeptat jak a kde zredukovat rozdílný průměr výstupu kamen a zděři a jakým směrem kouřovod spojit. Dále by mě zajímalo, zda, když mám zděř cca 1m pod stropem z dřevěných OSB desek, obložit strop nějakým nehořlavým materiálem a případně kde najdu jaké má mít to obložení parametry.
  Díky předem za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Redukce kouřovodu – zvětšení průměru – se provádí před zděří, tedy těsně před komínem. Ve Vašem případě bude tedy kouřovod DN 115, který bude těsně před zděří rozšířen na DN 130.

   Kouřovod by měl být vždy spojen tzv.“po vodě“, to znamená, že vrchní (vzdálenější od spotřebiče) díl kouřovodu je zasunut dovnitř spodního.

   Bezpečná vzdálenost neizolovaného kouřovodu DN 115 je 375 mm. V této vzdálenosti nesmí být hořlavé konstrukce. Strop vzdálený 1 m není tedy z hlediska kouřovodu problém. Problémem naopak může být dotek tohoto podhledu s komínem, který má výrobcem rovněž vymezenu bezpečnou vzdálenost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *