Ptejte se

Své dotazy z oblasti navrhování komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství pokládejte na stránkách EKIS, ostatní dotazy (kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory) vypište do pole komentáře na začátku této stránky.

BEZPLATNÉ PORADENSTVÍ ZDE – komíny, vytápění, energetické poradenství, kotlíkové dotace …

Své dotazy pokládejte zde: Energetické poradenské středisko Kamenice – Komínová asociace APOKS

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • autorizovaného inženýra, energetického specialistu
 • kominíka, kamnáře a instalatéra

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Ostatní dotazy – kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory, atd. vypište do pole komentáře níže:

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 100 Komentářů

 1. Zdeněk Strakoš

  Musí se vložkovat komín v případě, že měním starý atmosferický kotel za nový atmosferický kotel? . Jedná se o rodinný dům s kotlem v suterénu. Komín je 11 m a je vložkován keramickou složkou 150 mm.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro vložkování musí být vždy nějaký „funkční“ důvod. Legislativa vložkovaní nepožaduje.

   Vložkování je pouze jedním ze způsobů sanace vnitřního povrchu komínu nebo úpravy dimenze. Technik (kominík) doporučující vložkování Vám musí jasně a srozumitelně specifikovat a dokladovat důvod (funkční závadu), proč doporučuje komín vložkovat. Tedy například snímek z kamery s poškozenou vložkou, výpočet prokazující nevhodnost dané dimenze a podobně.

   Rozhodně nelze akceptovat vyjádření typu „.. podle zákona (normy) se to musí vyvložkovat ..“. Žádný zákon ani norma vložkování nepředepisuje.

 2. Jakub

  Dobrý den, máme podkrovní byt se střešními okny. Nájemníci pod námi si před časem udělali komínek pro vývod z plynového ohřívače na střechu. Máme ho asi metr od střešního okna a končí v úrovni našeho okna. Když tu byl revizní technik na plynové spotřebiče, říkal, že by měl být komín o dost vyšší. Dnes tady přišli dělat druhý komínek z bytu o dvě patra níže a udělali nám ho přímo před oknem. Jak se tomu můžeme bránit? Nechceme před oknem komín z estetických důvodů, ani kvůli tomu, co z něj uniká. Jaké jsou prosím pro to normy a kam se případně obrátit se stížností? Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vyústění komínu od plynových spotřebičů řeší ČSN 73 4201. Zde je popsáno, mimo jiné, i ochranné pásmo střešních oken (odst.6.7.1.3). Toto pásmo je 2 m pod a 1 m do stran a nad okno. Navíc platí obecná deklarace provedení spalinových cest daná vyhláškou 268/2009 Sb. v aktuálním znění, tedy nutnost provedení tak, aby byl zajištěn bezpečný rozptyl spalin.

   Dle Vašeho dotazu nebyla splněna ani normová ani zákonná podmínka.

   Věc lze samozřejmě nejlépe řešit dohodou, pokud se to nepodaří je nutné se obrátit na místně příslušný stavební úřad. Detailněji viz. “Časté dotazy“.

 3. Jan

  Dobrý den,

  rád bych použil komínový průduch pro odtah digestoře a k odvětrání koupelny. V komínu jsou dva průduchy. Jeden využívá soused nad námi pro odtah spalin atmosférického plynového kotle. Lze druhý průduch použít pro odtah digestoře? Hrozí nějaké nebezpečí z hlediska interakce průduchů, případně jak to zjistit a kdo nám může dát písemné vyjádření, že takovéto nebezpečí nehrozí? Tento druhý průduch byl používán také pro odvod spalin pro atmosférický kotel cca půl roku zpět. Stará kovová vložka v něm zůstala a rádi bychom ji také využili a zanechali bychom jí tam pro tu digestoř.

  Děkuji,

  Jan Přikryl

  1. odborník APOKS (Autor)

   Využití volného komínového průduchu pro odvětrání je v principu možné.

   Zejména pro víceprůduchové komíny v bytových domech lze doporučit daný průduch nejprve prohlédnout kominíkem a následně protokolárně vyřadit z provozu.

   Možná to vypadá složitě, ale je to poměrně jednoduché:

   1.- daný průduch prohlédne kominík komínovou kamerou, aby zjistil v jakém stavu je vnitřní povrch, zda skutečně není do průduchu připojen žádný spotřebič a dohledá případné nepoužívané sopouchy

   2.- pokud kominík navrhne po prohlídce úpravy (např.zazdění nepoužívaných sopouchů, opravu nadstřešní části apod.), provedou se tyto opravy

   3.- sepíše se dokument s názvem např. „Vyřazení komínového průduchu z provozu“, ve kterém bude přesně popsáno, o jaký průduch se jedná a současně prohlášení vlastníků všech bytových jednotek (minimálně těch, kterými daný komín prochází), že souhlasí s vyřazením daného průduchu z provozu. Podpisem tohoto dokumentu se z komínového průduchu stává šachta, na kterou se nevztahuje komínová legislativa. Tento dokument není třeba nikam posílat, ani ho nikdo neschvaluje, nicméně je třeba ho archivovat.

   4.- vzniklá šachta může být použita pro odvod vzduchu (nebo jinak využita)

 4. Pavel

  Jak často je třeba, podle současné legislativy, provádět kotrolu komína a spalinových cest u kamen na pevná paliva na chatě, která není celoročně obývaná?
  Děkuju.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle vyhlášky č.34/2016 Sb. ve stavbě pro rodinnou rekreaci se čištění provádí nejméně jedenkrát ročně a kontrola nejméně jedenkrát za dva roky. Více informací včetně celého znění vyhlášky naleznete zde: https://www.kominy-komin.cz/kominictvi/

 5. Václav Stoklasa

  Dobrý den.
  Mohu napojit na kouřovod odvod z mobilní klimatizace s automatickým výparníkem ? Klasicky vyzděný komín z cihel. Kouřovod v zimě slouží jako komín od krb.vložky. Ta je o patro níž ? Co případně hrozí

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popisované zapojení je v rozporu s platnou legislativou.

   Riskujete jak poškození komína, tak provozní problémy spotřebiče, v limitním případě samozřejmě i únik spalin do interiéru.

   Podobné „pokusy“ rozhodně nelze doporučit.

 6. Marcela Svašková

  Dobrý den,
  chtěla bych vás poprosit o info. pokud není můj dotaz určen Vám, tak se omlouvám, ale nevím, na koho se obrátit.
  Na jaře jsme se rozhodli pro instalaci krbových kamen do obývací místnosti. Pozvali jsme si tedy kominickou firmu. Přijel spolumajitel firmy osobně. Několikrát jsem se ho otázala, zda je připojení kamen možné z hlediska bezpečnosti, když na stejný komín je ještě připojen kotel na pevná paliva, který je také využíván. Bylo mi několikrát řečeno, že to není žádný problém, že se to běžně dělá.Prý se tam dá jen klapka a je to naprosto bezpečné. Komín byl tedy firmou upraven pro připojení krbových kamen.Po dlouhých výmluvách a už tehdy neprofesionálním chování byla zakázka částečně zrelizována (úprava komínu, otvor do komína pro krbová kamna). Když mělo dojít na připojení krbových kamen, firma opět zdržovala, chovala se neprofesionálně i vulgárně, že jsem se rozhodla od nich odstoupit a oslovila firmu jinou.
  Ti se zděsili, když to viděli. Dozvěděla jsem se, že to vůbec nemělo být realizováno, komín je upraven v rozporu s bezpečnostními normami. Na jeden komín dvě topná tělesa vůbec nemohou být. Ani otvor pro krbová kamna nebyl podle norem (umístěn 1m od země).
  Vzhledem k tomu, že mi pan majitel započítal revizi na komín (kterou dodnes nemám), dále pak klapku do komína (která tam není), odvezl komínek, který se měl vyměnit,řeším to reklamací, na kterou zatím nikdo nereaguje.
  Podotýkám, že komín byl před dvěma lety vyvložkován a byla na něj dána revize.
  Vás bych se chtěla otázat, zda došlo opravdu k porušení bezpečnosti. Pokud by firma zakázku dokončila, prý bychom se mohli otrávit.
  Dále pak, když tento pán byl ochoten vystavit revizi(je k tomu oprávněn)na takovouto práci, zda je vůbec možné a kde vznést podnět k přezkoumání jeho činnosti.
  Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle Vašeho popisu došlo minimálně k porušení ČSN 73 4201, a to tím, že byly zapojeny dva spotřebiče (z toho jeden ústřední) do společného komínového průduchu. Toto zapojení lze obecně hodnotit jako potenciálně nebezpečné z hlediska úniku spalin do interiéru objektu.

   Komplexní hodnocení lze samozřejmě provést pouze a jenom po prohlídce konkrétní realizace.

   Oprávnění konkrétní osoby k provádění revizí spalinových cest lze ověřit na portálu HZS – https://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/ .

   Žádost o přezkoumání činnosti daného řemeslníka (firmy) můžete dle Vámi vyhodnocené závažnosti podat na Živnostenský úřad nebo Policii ČR. Podobná žádost ovšem nepovede k nápravě Vaší škody, ale „pouze“ k postihu daného řemeslníka. Chcete-li se domoci náhrady škody budete pravděpodobně muset postupovat soudní cestou.

 7. Jan Lexa

  Dobrý den,

  Lze starý šamotový komín v části nad střechou prodloužit nerezovou sadou? (zvýšit nad úroveň střechy sousedního domu – cca 1m)

  Rád bych na tento komín napojil krbová kamna namísto původního kotle Dakon umístěného ve sklepní části domu.
  Dle kominíka je spalinová cesta čistá.

  Lze instalovat krbová kamna na takový komín bez přívodu venkovního vzduchu?

  Předem Vám děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Prodloužení stávajícího komínu použitím nástavce je v principu možné. Nástavec bude muset být s největší pravděpodobností izolovaný. Dimenze nástavce musí být volena tak, aby odpovídal hydraulický průměr komínu i nástavce. Pokud je nastavován čtvercový komín kruhovým nástavcem, vychází průměr nástavce větší než strana čtverce. Důrazně doporučujeme (ještě před realizací) provést ověřovací výpočet dle ČSN 13 384.

   Zajištění přívodu vzduchu pro hoření je přímý legislativní požadavek daný zejména vyhláškou 268/2009 Sb. v aktuálním znění. Pokud bude topidlo využíváno pouze příležitostně, jako estetický prvek (není hlavním ani záložním zdrojem tepla), lze uvedený požadavek splnit prohlášením provozovatele, že zajistí přívod vzduchu otevřením oken. Už „od pohledu“ je zřejmé, že to není řešení optimální. Nedostatek spalovacího vzduchu může způsobit, v limitním případě, až nefunkčnost zařízení. Doporučujeme tedy přívod vzduchu vyřešit.

 8. Jan

  Dobrý den. Chceme krbová kamna do domu. Čeká nás vložkování komínů nerezem už je na tom prý špatně. Kamna budou v 1patre. Dvířka k čištění však máme v suterénu. Je povinné vlozkovat až dolů a dávat tam nový nerezový čistící díl a dvířka atd?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Obecně není nutné protažení vložky neúčinnou výškou původního komínu a pro vybírání je možno použít původní dvířka. Hlavním problémem je v tomto případě zabránění přisávání vzduchu do vložky protiproudem. Minimálně připojovací T-kus musí být utěsněn (např.obezděn nebo dotěsněn minerální izolací, apod.).

   Nesprávně provedené vložkování může výrazně omezit funkčnost spalinové cesty i její požární bezpečnost (po vložkování je nutné zpracovat revizní zprávu spalinové cesty), lze proto doporučit zadání práce prověřenému odborníkovi, který ještě před realizací provede ověření funkčnosti normovaným výpočtem.

 9. Benja

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat. Mám novostavbu RD a řeším revizi komína. Kominík mi jí nechce dát, protože mám prý blízko komína stožár se satelitem a prý to při větru narušuje odvod spalin. Je dána normou vzdálenost stožáru od komína? Jedná se mi o to, že bych musel teď stožár posunout a s tím souvisí i opětovné naladění satelitu a internetu.
  Předem díky

  1. odborník APOKS (Autor)

   Není nám znám předpis, který by taxativně řešil vzdálenost satelitní antény od komínového ústí.
   Dle ČSN 73 4201 je teoreticky možné posuzovat satelitní anténu jako překážku v případě, že splňuje touto normou požadované zastínění ústí komínu.
   Revizní technik musí v každém případě doložit všechny svoje požadavky nejen obecným prohlášením, ale zcela konkrétním výpočtem nebo posouzením, které je (i laicky) ověřitelné. V případě překážky musí být současně splněny tři normované požadavky (vzdálenost, výška a šířka) – to znamená, že revizní technik Vám musí předat hodnoty, které naměřil, abyste měl možnost si je ověřit.

 10. Josef Shejbal

  Dobrý den,
  prosím o radu týkající se přívodu externího vzduchu ke krbovým kamnům. Zakoupil jsem krbová kanadská kamna Osburn Matrix a nechal jsem vyvložkovat původní komín, přičemž původně jsem se rozhodl externí přívod vzduchu řešit průrazem ve stěně a následným bočním vedením trubky v délce 2,5m ven z chalupy. Později jsem si však uvědomil, že nasávání vzduchu by bylo vzdálené zhruba 1,5m od septiku a obávám se, aby se případný zápach ze septiku nepřenášel do místnosti domu. Běžně není v okolí septiku zápach cítit. Druhou možností je využít druhý komín v chalupě, který byl, však používám, tudíž se domnívám, že bych ho musel vyvložkovat např. hliníkovou rourou. Výška komínu je 7m. Zde se obávám, aby následně nedocházelo k nasávání spalin zpět do krbových kamen, neboť vyústění druhého komína je hned vedle komína, ze kterého budou vycházet spaliny. Komín, ze kterého budou vycházet spaliny je však vyvýšen o zateplený nástavec o zhruba 50cm. Má otázka tedy zní, jaká varianta je lepší? V případě první varianty hrozí přenos zápachu ze septiku do místnosti? V případě druhé varianty došlo by k nasávání spalin?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podle Vašeho popisu jsou obě varianty akceptovatelné, i když obě představují současně jistá „rizika“:

   – Varianta horizontálního přívodu představuje podstatně menší tlakovou (tahovou) ztrátu soustavy a jeví se tedy obecně výhodnější. Přenos zápachu ze septiku je sice nepravděpodobný, ale samozřejmě nelze ho obecně vyloučit

   – Varianta vertikálního přívodu představuje především významnou tlakovou (tahovou) ztrátu. Výškový rozdíl 0,5 m mezi odvodem spalin a nasávání vzduchu je přitom obecně dostatečný a pravděpodobnost nasávání spalin je asi srovnatelná se zápachem ze septiku. Nicméně znečištění původně používaného průduchu by mohlo do interiéru přenést zápach zplodin hoření usazených na stěnách tohoto průduchu. Bylo by tedy nutné průduch důkladně vyčistit nebo použít vzduchovou vložku.

   V každém případě doporučujeme ještě před realizací ověření zapojení pomocí normovaného výpočtu.

 11. Markéta

  Dobrý den,bydlím v městském bytě ,kde se topím jen v krbu.Bylo mi oznámeno , že ještě tento rok se může topit krbem a od roku 2021 již ne.Znečistujeme prý ovzduší.Město to řeší tak ,že každému nájemci dají 3 přímotopy a všichni musí krby zničit a netopit.Komíny máme cca 8 let staré,byly opravovány.Když jsem zažádala ,že na vlastní náklady si nechám vyvložkovat komín,bylo mi to zamítnuto.Podle EU se nesmí od roku 2021 topit krbem.Když jsem se ptala , jestli nebude topit krbem i ostatní bytovky ne jen městské bylo mi řečeno,že ostatní i rodinné domy topit můžou.To už mi připadne jako dikskriminace.Dá se na někoho obrátit,aby poradil,zda se dá něco udělat? Nebo je to pooravdu pravda,že se nesmí od určitého roku topit dřevem v městských bytech.Děkuji moc za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Základní problém je patrně v terminologii.

   Veškerá provozní omezení, která se centrálně plánují, se týkají pouze SPOTŘEBIČŮ ÚSTŘEDNÍCH, tedy připojených na rozvod topné vody (s výměníkem). Pokud používáte krbová kamna nebo krb bez teplovodního výměníku, obecné restrikce v používání se Vás netýkají.

   Nad rámec výše uvedených omezení daných obecně platnou legislativou, může ovšem provoz spotřebičů na pevná paliva ovlivňovat rozhodnutí místní samosprávy nebo majitele konkrétního objektu, což je pravděpodobně i Váš případ.

   Pokud chcete celou situaci řešit, je třeba si najít místního odborníka v oblasti spalovacích zdrojů (lze využít např. poradenských středisek EKIS). Naše poradna Vám bohužel nemůže kvalifikovaně detailně poradit vzhledem k uvedenému problému s terminologií a neznalostí místních podmínek.

 12. Michala

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když si vyvlozkujeme komin svépomocí udělá nam kominík pak v pohodě revizi? Nebo s tim bude problém? Potřebujeme mít vyvlozkovany komín pro nový kolet, abychom dostali dotaci. Co byste navrhovali? Firmou nebo svépomocí? Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Obecně lepší je samozřejmě využít služeb seriózní firmy. Pokud s firmou uzavřete smlouvu (!!!), můžete přímo v této smlouvě požadovat (a zaplatit) i revizní zprávu. Tím se zbavíte Vámi uváděných problémů, a to jak při revidování, tak při následném provozu spalinové cesty. Náklady na vložkování (a revizi) můžete zahrnout do celkových nákladů, a tedy na ně rovněž obdržet dotaci.

   Vystavení revizní zprávy není vázáno na zhotovení spalinové cesty kominickou odbornou firmou, a lze tedy provést svépomocí. Nutností je dodržení stavebně technických předpisů.

 13. Pavel

  Dobrý den,
  Chci si pořídit krbovky a chtěl jsem použít starý cihlový komín 15×15. Našel jsem si nejbližšího kominíka co tedy měl napsáno, že dělá i revize spalinových cest. Přišel podíval se do komína zrcátkem s baterkou a kouknul ze střechy na komín. Nic víc nedělal a povídá. Že komín je ve špatné stavu. Jediný důvod uvedl drolící se maltu a na střeše opadající omítku z komínu. (Ano malta byla šizená při stavbě celého domu) Ptal jsem se na možnosti. Řekl jedině vyfrézovat a vyvložkovat nerezem. Ptám se nešla by užší vložka? Chceme jen slabší krbovky na atmosféru (topíme kondenzačním kotlem) Odpověděl né to se nedělá.

  . 1. Otázka posuzuje se stav a řekněme bezpečná funkčnost komína jen pohledem do komína? Je šizení písečná malta dorbý argumet?

  2. Otázka dočetl jsem se že vyrábí i kamna s kouřovody 120, 125, 130, ale je menší výběr. Dále jsem četl že je teoreticky možná jedna redukce na spalinové cestě hned za kotlem řekněme z 150 na 130. Mám tedy naději, že by přišel někdo kdo změří tah kmínu udělá výpočet a řekne máte takovej a takovej tah a pokud si pořídíte kamna do těchto parametrů můžeme dát redukci a použít 130 vložku?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ad 1 – bohužel neexistuje žádné dělení na „dobré“ a „špatné“ argumenty. Vyhodnocení je věcí konkrétního kominíka a jeho „pohledu na věc“. Totéž se týká způsobu „posouzení“.
   Opravdový odborník by samozřejmě provedl detailnější kontrolu (např.komínovou kamerou) a pokud by navrhl frázování a vložkování, posuzoval by i vliv těchto úprav z hlediska tepelně technického. Je vysoce pravděpodobné, že by taková prohlídka nebyla bezplatná.
   Ad 2 – nejmenší použitelný průměr komína na pevná paliva v atmosférickém provozu je dle české legislativy 140 mm. Menší dimenzi nemůže nikdo seriózně nabídnout.
   Menší průměr je povolen pouze při spalování pelet.

   1. Pavel

    Takže když si koupím kamna s kouřovodem 120-130 musím mít stejně komín min 140?

    1. odborník APOKS (Autor)

     ano

 14. Miloslav Zelený

  Dobrý den, prosím o radu – budu pořizovat kotel Florián Pellet lux PL 24Kw, teplota spalin 141 stupňů C, a budu stavět venkovní nerezový komín vnitřního průměru 160mm a výšky cca 9m. O kolik musí vršek komína přesahovat úroveň střechy ? Děkuji Zelený

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podmínky výšky komínu nad střechou stanoví ČSN 73 4201. Pro hrubou orientaci lze použít https://www.kominy-komin.cz/pro-verejnost/vypocty-online/ .
   Pro peletové spotřebiče doporučuje provést normovaný (a legislativně požadovaný) výpočet !!

 15. Petr S.

  Dobrý den,
  nepoužívaným komínem, patřícím k našemu bytu v bytovém domě, jsme si přitáhli koaxiální kabel k TV, neboť společné TV rozvody jsou nefunkční. Co je s komínem nutno udělat z pohledu legislativy, abychom nemohli být popotahováni ze strany SVJ? A je potřeba ho shora nějak „zaslepit“?
  Díky

  1. odborník APOKS (Autor)

   Je vhodné provést „“Protokolární vyřazení spalinové cesty z provozu“. Jedná se o jednoduchý akt/zápis podepsaný minimálně zástupcem SVJ a vlastníky jednotek, kterými komín prochází. V tomto zápisu konstatují fakt, že komín není a již nikdy nebude využíván jako spalinová cesta. Od tohoto okamžiku se na komín pohlíží jako na šachtu.
   Zaslepení ústí lze doporučit.

 16. Jana

  Dobrý den,

  soused umístil na svou soudední novostavbu vnější komín ve vzdálenosti necelých 5 metrů od našeho domu. Jeho a náš dům jsou ve výškovém nepoměru, on má 1 NP, my 2 NP a obytné podkroví. Ústí komínu končí cca v polovině výšky okna ve 2.NP. Topí kondenzačním kotlem. Na stavebním úřadu doložil revizi spalinové cesty. Ale spaliny jsou díky nepříznivému účinku větru unášeny k nám, zejména v zimnímobdobí se stávalo, že byly spaliny cítit až u nás doma díky větrání. V létě je situace lepší jelikož se netopí, nicméně kotel kvůli ohřevu vody jede i v létě. Kontaktovala jsem autora revizní zprávy, prý je komín dle předpisů, ale připuští, že i když jsou spaliny vyhánědy z komínu pod tlakem, vítr je může „přehouknout“ a unášet k nám. Jak se tomuto stavu účinně bránit? Stavební úřad mi říká, že on má revizi spalinové cesty a ta je pro něj rozhodující. Kontaktovala jsem hygienickou stanici, ta mě odkázala na odbor životního prostředí příslušné městské části, odtud mě odkazovala paní na stavební úřad, plus, že zkusí zjistit informace na magistrátu. Takže se motám v kruhu. Zajímalo by mě: 1. Jak se účinně bránit totuto pro nás nepříznivému stavu (když pominu estatickou stránku, že mám pomín v úrovní okna, tak spaliny/smrad v domě)? 2. Dokáže mi někdo spočítat zda dojde k bezpečnému rozptylu spalin při větru? K tomu přece musí dojít vždy ať už je či není větrno, ne? Děkuji za Vaše vyjádření.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel Váš případ dokládá hrubé nedodržování platné legislativy, a to ze strany projektanta stavby, revizního technika i stavebního úřadu.
   Důležitá je citace z vyhlášky 268/2009 Sb.v aktuálním znění:

   §10 – Všeobecné požadavky pro ochranu zdraví, zdravých životních podmínek a životního prostředí
   (1) Stavba musí být navržena a provedena tak, aby neohrožovala život a zdraví osob nebo zvířat, bezpečnost, zdravé životní podmínky jejích uživatelů ani uživatelů okolních staveb a aby neohrožovala životní prostředí nad limity obsažené v jiných právních předpisech, zejména následkem
   a)uvolňování látek nebezpečných pro zdraví a životy osob a zvířat a pro rostliny,
   b)přítomnosti nebezpečných částic v ovzduší,
   e)znečištění vzduchu
   f)nedostatečného zneškodňování odpadních vod a kouře.

   V rámci projektu, realizace, revize i kolaudace bylo patrně postupováno pouze dle základních stavebně technických požadavků dle příslušné ČSN. To je chyba, kterou by měl napravit příslušný stavební úřad jako vykonavatel státního stavebního dozoru.

   Jako první krok lze však vždy doporučit pokusit se o domluvu se sousedem. Náklady na prodloužení komínu pravděpodobně nebudou astronomické.

   1. Jana

    Moc děkuji za vaše vyjádření. Prosím, byli byste tak hodní a odkázali mě na právní předpisy, ve kterých najdu platné limity.

    1. odborník APOKS (Autor)

     obecně:
     – vyhl.268/2009 Sb.
     – ČSN 73 4201
     – ČSN EN 15 287

 17. Klára

  Dobrý den,

  chci se zeptat, potřebuji k dřevěné chatě udělat nový komín, jelikož původní je v dosti havarijním stavu. Jelikož není moc financí, známý mi nabídl, že by mi komín postavil, ale v této problematice se vůbec nevyznám. Chce komín postavit na betonových základech s tím, že bude celý z cihel, základ bude mít z 6ti cihel, tudíž cca 60*60 cm, ale bez jakékoliv vložky, jen cihly a malta, prý se tak dříve stavělo. Komín bude cca metr od chaty a roura od kamen půjde přes koupelnu do komína. Mohu takový komín mít, nebo je nutné nějaká vložka atd? Děkuji za informaci, Klára

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně sama „cítíte“, že navržené řešení a provedení není optimální.
   Jednovrstvé zděné komíny nejsou principiálně zakázány, ovšem jedná se o prvek dalece funkčně překonaný a v současné době pouze s obtížemi funkční.
   Rovněž připojení skrze koupelnu a venkovním prostorem je technicky náročné.
   Úspora nákladů v první fázi, bývá často „znehodnocena“ několikanásobně vyššími náklady na „opravy“, přičemž nejsou ojedinělé případy, kdy je „úsporný“ komín v podstatě nefunkční.

   Zkuste si provést jednoduchý ekonomický propočet vytápění chaty elektrickými přímotopy a možná zjistíte, že tato varianta bude ekonomicky výhodnější.

 18. Rudolf Perdoch

  Dobrý den prosím chtěl bych se zeptat máme postavenou kotelnu vedle domu kde komín stojí mimo hlavní střechy jeden metr ,jak vysoký by měl být?Děkuji vám předem za odpověd .S pozdravem Perdoch

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud se funkčně nejedná o průmyslový objekt a průmyslový komín, doporučujeme stanovit výšku vůči hřebeni okolních staveb dle ČSN 73 4201.
   Pokud se jedná o komín průmyslový, musí být výška stanovena projektem.

 19. Roman Hepl

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat jakým způsobem je možné se bránit proti topení souseda tuhými palivy, v zanedbaném a nečištěném komíně?
  V suterénu a v části na střechou je komín popraskaný. K tomu používá kotel(instalován před 30 lety), který nesplňuje dnešní normy pro kotle na tuhá paliva.
  Mám obavy, protože komín vede ve zdi přes místnosti, které jsou používané jako ložnice ,jak v prvním tak ve druhém patře.
  Na naše obavy soused nebere ohled.
  Další věc, že zapojil krbová kamna do léta nepoužívaného komína(též bez jakékoli kontroly a čištění), kde spaluje co se dá, dle kouře a pachu.
  Prosíme o radu jak se můžeme bránit.
  Děkuji s pozdravem Roman H.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odpověď na Váš dotaz naleznete v často kladených dotazech: https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

 20. Dana

  Dobrý den, prosím o radu ohledně následující situace.
  Nájemník si pronajme chatu, která nemá revizi na komín ani žádnou jeho kontrolu již několik let.
  Komín je nalepen na chatu bez zákonem daných tuším 10 cm od stavby.Mezi ním a chatou jsou pouze palubky a jakási vata, plus obklad dřevem. Kouřovod vede směrem dolů. Stará kamna, která v chatě byla si nájemník vyměnil za novější se stejným přívodem, se souhlasem majitele. Došlo však k požáru. Prosím kdo v tomto případě nese za požár odpovědnost? Když si nájemník instaloval nová kamna – odpojil stará a do starého kouřovodu napojil pomocí kolene nová, měl si ihned zajistit revizi? Dále prosím když vznikla škoda na majetku a chata se musí dát do původního stavu, jak přesně to mám chápat? Dát pouze nová dřevěná prkna? Tzn. obložit kouřovod a zakrýt jimi komín, který jde od země?
  děkuji, Dana

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel v této poradně se nemůžeme vyjadřovat k podobným odpovědnostním otázkám. Stanovení viny nebo neviny je záležitostí Policie ČR, Hasičského sboru a finálně soudu.
   Dle platné legislativy je nutná revize spalinové cesty i při výměně spotřebiče.
   Výklad pojmu „dát do původního stavu“ neumíme obecně definovat.

 21. Jakub

  Dobrý den chtel jsem zeptat mam novy kotel do 25 kw protherm v byte uz 3 rok jsem ho nevyvlozkoval jak chtel pan kominik ted me dosla posta ve ktere stoji

  pri vymene plynoveho spotrebice je nutná revize spalinové cesty tato revize nebyla predlozena spotrebic neni v souladu v ČSN postou me to doslo dneska a termin odstraneni je do 14.4.2019 tak predpokladam ze nikoho za víkend stejnak nesezenu hrozi me nejaka pokuta nebo tak neco diky za odpoved

  zaver zpravy spalinová cesta z hlediska bezpecneho provozu NEVYHOVUJE

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vzhledem k výpadku naší poradny z důvodu velikonočních dovolených, odpovídáme již po Vámi popsaném termínu.
   Nicméně pokud Vám byl dopis zaslán orgánem státní správy (stavební úřad, HZS, obecní úřad, ..), můžete být dle zákona 133/1985 Sb.v aktuálním znění i pokutován.

 22. Dan z Rokycan

  Dobrý den, je nutné žádat o stavební povolení v případě stavby vice-vrstvého nerezového komínu na fasádu domu. Bez základu a bez zásahu do vnějšího obrysu objektu ?
  Děkuji za reakci

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odpověď na Váš dotaz naleznete v sekci často kladených dotazů: https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

 23. Jaroslav Pápay

  Dobrý den,

  musí se po vyvložkování komína udělat revize, nebo stačí kontrola?
  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Po vyvložkování komínu je nutné udělat revizi: https://www.kominy-komin.cz/pro-odborniky/normovane-vypocty/

 24. Oldřich Haiker

  Dobrý den přeji,
  Mám problém s kotlem Junkers. při výměně kotle za Junkers mám pořád problém že kotel každou chvilku hlásí chybu, že spaliny nejdou do komína. po resetu třeba půl dne běží, ale to se stále opakuje. Po příjezdu technika od Junkersu, vyndal z kotle ohřívací těleso venku jej propláchl vodou a dal na zpět. Práce na 15 minut. Vždy zaplatím a za cca 1 měsíc se věc celá opakuje. Nyní jej nevolám. Kotel vyfoukám vzduchem, vysaju a zase běží. Komín je sice vyvložkován ale je pouze obezděný , nezateplený, vyvedený přes strop ven. Prosím o radu jestli by pomohlo zateplení komína z venku třeba polystyrenem 100.
  Předem Vám děkuji za jakoukoliv radu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel častý problém – Váš dotaz popisuje závadu bez vstupních dat, tedy bez udání typu spotřebiče, paliva, přívodu vzduchu a podobně. Nicméně, i v případě, že by výše uvedená data byla obsahem dotazu, podobné funkční problémy nelze, dle našeho názoru, seriózně řešit dotazem do jakékoliv internetové poradny. Podmínkou posouzení provozní optimalizace je provedení výpočtu dle ČSN 13 384 (měl byste ho mít k dispozici jako součást revize) a podmínkou provozní funkčnosti je praktická prohlídka (měla by být součástí povinné kontroly spalinových cest). Poradit ve Vaší věci by Vám měl v první řadě revizní technik spalinových cest, kterému jste zadal provedení revize po výměně kotle, a který tedy v rámci této revize musel dle zákona provést jak výpočet, tak prohlídku spalinové cesty.

 25. Kurfurstová

  Potřebuji přivést vodu a odpad z koupelny do vedlejší místnosti,ale je mezi nimi komínová stěna. Jedná se o činžovní dům. Je nějaká možnost?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vycházíme z toho, že se jedná o pravděpodobně víceprůduchové komínové těleso zděné z plných cihel.

   Pokud se jedná o plně funkční komínové těleso, jsou možnosti omezené, až žádné. Teoreticky lze, po odborném posouzení, vysekat do obvodového pláště jednovrstvého zděného komínu vodorovnou drážku. Pravděpodobně by bylo možné vést tímto způsobem po obvodu komínu vodu v nehořlavé trubce, ale s vysokou pravděpodobností nebude moci být stěna komínu zeslabena natolik, aby to umožnilo uložení odpadní trubky kanalizace. Průchod skrze funkční komínové těleso není v principu možný.

   Jiná je samozřejmě situace v případě, že komín již není funkční, tedy nejsou připojeny spotřebiče produkující spaliny. Potom lze komín protokolárně (se souhlasem všech dotčených spoluvlastníků a prohlídce kominíkem) vyřadit z provozu. Tím se fakticky stává zděnou šachtou s možností průrazu, zaslepení, dozdění a podobně. Vždy však musí předcházet nejen výše uvedené vyřazení z provozu, ale i prohlídka stavebním odborníkem.

 26. Roman

  Dobrý den, prosím o radu. Částečně navážu na jeden z častých dotazů. Praskl mi starý kotel na tuhá paliva 1. emisní skupiny 10KWvýkon, nakonec jsem se rozhodl koupit nový kotel na tuhá paliva 4. emisní skupiny, 14 KW výkon.
  Mám komín z plných cihel (v domě starém přes 80let), výška kolem 13 metrů, průduch 15x15cm a kominík po mě jednak požaduje vyfrézování a vyvložkování komína a jednak tvrdí, že kouřovod by se měl zapojit nikoli přímo nejkratší cestou, jak to doporučuje výrobce kotle, ale navrtat nový vývod stranou, tzv. přes 2 kolena, prý kvůli tomu že plameny budou šlehat až do komína při plně otevřeném kotli (… Jiný důvod ale neudal, komín je v dobrém technickém stavu a žádný výpočet tahu také neprováděl

  V častých dotazech uvádíte, že vložkování nepředepisuje žádný předpis a že v podstatě je rozhodující názor kominíka. Zajímalo by mě jestli vidíte jeho požadavek z nějakého důvodu jako rozumný, či nikoli

  Mockrát děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Daný problém má obecně stále stejné řešení. Pokud někdo vystupuje jako odborník, musí být schopen své názory, doporučení a požadavky transparentně doložit. V případě revize spalinové cesty (osazení nového spotřebiče) je v podstatě jediným transparentním způsobem ověření funkčnosti výpočet dle ČSN EN 13 384. V případě požadavku na vložkování musí být zcela jasný problém, který má vložkování vyřešit, přičemž je nutno zvážit i případné negativní důsledky.

   Pokud můžeme něco doporučit, požadujte vždy výpočet spalinové cesty a veškerá doporučení a vyjádření požadujte v písemné formě.

 27. svoboda roman

  dobrý den mám dotaz, jestli je lepši olaštěni nadstrešni části koominu pozinkovim nebo hlinikovim plechem. a jakou tlouštkou plechu
  dekuji za odpoved

  1. odborník APOKS (Autor)

   Hliníkový plech má obecně lepší odolnost vůči atmosférickým vlivům, pozinkovaný plech má naopak obecně lepší konstrukční využitelnost. Záleží tedy na celkovém technickém řešení. I vzhledem k ceně a zmiňované bezúdržbovosti se ve větší míře využívá hliník, nejčastěji v tloušťkách nad 1 mm.

 28. Michal Kolář

  Dobrý den potřebuji vědět jestli je někde stanovena min. výška sopouchu na tuhá paliva od stropní konstrukce ( dřevostavba) děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podmínky popisuje ČSN 73 4230 – v konkrétním případě samozřejmě záleží na připojeném spotřebiči, provedení kouřovodu a technických podmínkách provozu.

 29. Tom

  Dobrý den,
  zvažujeme vyústění hadice od mobilní klimatizace do komínů. Prostě, že by horký vzduch nešel hadicí do pootevřeného střešního okna, ale do díry do komína v podkroví. Přes zimu bychom tuto díru ucpávali nějakou vatou nebo aspoň záslepkou, mřížkou.

  Jedná se o zděný komín, původně na tuhá paliva. Nyní je v něm nerezová vložka, ve které je plastová trubka od kondenzačního kotle. Kondenzační kotel je používaný a skrz komín je také přívod vzduchu k tomuto kotli.
  V některých rodinným domech jsem podobná řešení viděl. Ale většinou se jednalo zřejmě o již nepoužívané komíny.
  Je toto řešení možné? A jaká má případně úskalí.
  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popisované řešení není u funkčního komínu přípustné. I při využití nepoužívaného komínu musí být při připojení odvodu vlhkého vzduchu splněny podmínky zajišťující, že nedojde k poškození základních konstrukcí.

 30. Ing. Ivan Kremer

  Dobrý den.
  v BD máme komín Schiedel keramický z roku 2004 a do něj je ve třech podlažích zaústěno celkem 6 plynových kotlů.
  5 kotlů je TURBO( 2 z r. 2007 a 3 z r.2017
  1 kotel je KONDENZAČNÍ a je zcela nový (z roku 2019).
  Komínové těleso JE způsobilé dle výrobce pro odvod spalin obou systémů. Doloženo i výpočtem.
  OTÁZKA 1 – Platí, že u nového KONDENZAČNÍHO kotle je horizontální odkouření spádováno směrem toku kondenzátu do kotle?
  Spád je proveden se sklonem 1% směrem od komína DO KOTLE ( ke kotli ).Vývod kondenzátu z kotle je otevřen (přerušen) a napojen na potrubí se zavodněným sifonem.
  OTÁZKA 2 – Platí také, že odkouření u klasických „TURBO“ kotlů musí být spádováno směrem toku kondenzátu od kotle do komína, tj. tak, aby kondenzát vytékal do komína a spád by měl být se sklonem 1% směrem OD KOTLE do komína, kde tento je na patě vybaven komponentem pro odvod kondenzátu a vývod kondenzátu musí být otevřen a napojen na potrubí se zavodněným sifonem ?

  OTÁZKA 3 – Pokud bude u ostatních 5 stávajících TURBO kotlů ( všechny mají platnou revizi vč kouřové cesty ), nyní provedena výměna odkouření za nové v nerezu, jak říká a nabízí provést kominická firma, bude muset jeden každý vlastník, který bude chtít vyměnit dožilý kotel TURBO za KONDENZAČNÍ ( vzhledem k bodu 1 a 2) znovu nechat předělat horizontální odkouření a to vzhledem k opačnému spádu ???

  Jde či nejde ze strany kominické firmy pouze o tzv “ kšef pro kšeft“ a klamání lidí ?

  Děkuji za odpověď.

  Ing. Ivan Kremer

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud neřešíme vhodnost, či nevhodnost Vámi uvedené kombinace kotlů, lze odpovědět na Vaše otázky následovně:

   Ad 1 – Kouřovod kondenzačních kotlů má být vyspárován směrem ke kotli (obvykle 3°). Spaliny v kouřovodu mohou kondenzovat a vzniklý kondenzát protéká kotlem a následně je přes 2 x sifon vypouštěn do kanalizace. Sifon je osazen jak na vývodu kondenzátu (často součást kotle), tak na vpusti kanalizace.

   Ad 2 – „Klasické“ TURBO kotle (i v nízkoteplotním provedení) musí být nastaveny a provozovány tak, aby spaliny v kouřovodu nekondenzovaly. Kotel i kouřovod je v tomto případě navržen na suchý provoz bez kondenzace. Kondenzování spalin je tedy nutno považovat za poměrně závažnou závadu, a to zejména v případě, kdy kondenzát steče do kotle. Z výše uvedeného je zřejmé, že není důvod spádovat kouřovod směrem od kotle (legislativa ani ČSN negativní spád nedoporučuje). U standardizovaných výrobků jsou zámky s přesahy řešeny pro spád směrem ke kotli.

   Ad 3 – Pokud je stávající kouřovod proveden v negativním spádu, bude pravděpodobně nutná výměna odkouření – plně dostatečné je použití cenově výhodnějšího plastu. Optimální spád kouřovodu by měl být směrem ke kotli. Negativní spád je akceptovatelný pouze při nestandardním řešení s obrácenými zámky trubek, a to na odpovědnost zhotovitele.

   Poslední otázku považujeme za „řečnickou“ – s odpovědí Vám bohužel nemůžeme pomoci.

 31. Petr

  Dobry den, mam dotaz, zda je mozne bez povoleni obnovit puvodni komin, ktery byl castecne rozebran pod strechu. Je vyznacen v puvodnim planu RD. Pokud je treba povoleni, tak jake vsechna, dekuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Asi nejjednodušší cestou, kterou lze doporučit, je obrátit se na místně příslušný stavební úřad. Požádat o souhlas se stavbou, přitom žádost doložit velice jednoduchým náčrtem a popisem nového řešení. Po dokončení komínu a před zprovozněním spotřebiče je nutné zajistit provedení revizní zprávy spalinové cesty.

   Pokud tento postup dodržíte, vyhnete se budoucím nepříjemnostem, například se sousedy.

 32. Kačer Jan

  Dobrý den.
  Prosil bych o sdělení, jestli při výstavbě nového komínu v roce 2018 vzniká nově povinnost provést u každé revize i normovaný výpočet spalinové cesty, nebo lze toto obejít. Komín RD souseda je v blízkosti (asi 7-8 metrů) našich oken, dveří RD, jedná se o celoroční vytápění novým kotlem, které nám přesto a i z důvodu malé výšky komína dělá velké problémy.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano – nutnost provedení výpočtu spalinové cesty z hlediska její funkčnosti a posouzení vlivu na ostatní konstrukce vyplývá obecně např. z požárního zákona nebo vyhlášky ke stavebnímu zákonu. Konkrétně je ověření výpočtem definováno v ČSN 73 4201.

   Samozřejmě, že když se chce, tak lze obejít jakékoliv nařízení ………

 33. Karel Janoušek

  Dobrý den,
  prosím o radu zda musím nechat provádět každoroční kontrolu spalinové cesty, když jsem instaloval nový plynový kondenzační kotel zn. Vaillant (náhrada staršího plynového kotle téže značky). Při instalaci nového kotle bylo provedeno vyvložkování stávajícího komínu plastovou vložkou. Z komínových dvířek není do platového vyvložkování přístup. Nahlížení do plastové vložky je pravděpodobně možné pouze zakrytovaným otvorem umístěným na odvodu spalin z kotle do vložky. V případě, že by bylo potřeba ještě něco důležité pro kontrolu uvést, prosím, neváhejte mě kontaktovat na níže uvedeném mailu. Děkuji. S pozdravem a přáním pěkného dne Janoušek.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V případě výměny spotřebiče (včetně kondenzačního plynového kotle) musíte především před uvedením do provozu zajistit vystavení revizní zprávy spalinové cesty. Tuto revizi musí provést osoba s oprávněním „revizní technik spalinových cest“. Pokud jsou během revize zjištěny závady, musí být v příslušných termínech odstraněny. Bez pozitivní revizní zprávy spalinové cesty nelze spotřebič uvést do provozu.

   Následně musí být prováděny pravidelné periodické kontroly spalinové cesty – pro kondenzační kotel 1 x za 2 roky. Kontrolu musí provést osoba s živností „kominík“.

 34. Josef

  Dobrý den, koupili jsme starší domek v němž jsou instalovaná krbová kamna s výměníkem (14kW) a komín je široký 500x500mm. Chci se zeptat, zda je možné v témže patře připojit menší sporák na tuhá paliva (7kW)a za jakých podmínek. Velice vám děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bez úpravy spalinových cest – např.dvojité vložkování – nelze dva Vámi popisované spotřebiče zaústit do společného komínu.

 35. Rostislav

  Je možno použít plechový kouřovod jako komín v dřevostavbě,když koupím prostup přes zeď do dřevostavby dle daných norem. Kdy výška komínu od přístupu ve zdi by byla 1,8 metrů.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Základním problémem je v tomto případě fakt, že neexistuje norma (ani ČSN ani EN), která by se týkala prostupového dílu skrze strop nebo stěnu. Vámi popisovaný „prostup přes zeď dle daných norem“ tedy fakticky neexistuje. Prostupy jsou seriózními firmami nabízeny v rámci zkouškami ověřeného systému přídavné izolace vícevrstvého systému. Použití jednovrstvého kouřovodu nelze doporučit, a to i proto, že je ve faktickém rozporu s legislativou.

   Co se týká výšek a dimenzí, je nutné provést výpočet spalinové cesty dle ČSN.

 36. Martin

  Dobrý den,
  koupili jsme starší rodinný dům, kde je v koupelně karma pro průtokový ohřev vody Mora PO 35, odhadem 50 a více let stará, napojená na zděný komín z plných cihel s průduchem cca 150/150 bez vyvložkování. Kominík nám sdělil, že je nutné komín vyvložkovat nerez trubkou a že takové napojení do komínu bez vložky nebylo možné ani v době realizace, což se mi nezdá. Plánujeme v horizontu cca 3-5 let větší rekonstrukci, kdy průtokový ohřívač zcela odstraníme, proto pokud to není nezbytně nutné nechceme investovat 20 tis. do vložkování komína, které bude pro budoucí zdroj k ničemu. Prosím o radu, zda stávající napojení původního plynového spotřebiče na zděný nevyvložkovaný komín je v souladu s normami či zda je nutné skutečně vložkovat komín pokud neměníme stávající spotřebič. Velmi děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Obecně (možná bohužel) platí, že rozhodující je v podstatě vždy názor daného kominíka. Obecně by se stávající spalinové cesty zhotovené z nyní již nevyhovujících materiálů měly nechat „dožít“ až do doby výměny spotřebiče nebo rekonstrukce objetu Pokud tedy spalinová cesta splňuje ostatní obecné nároky na bezpečný odvod spalin, neměl by pouhý fakt nevyhovujícího materiálu znamenat automatickou nutnost okamžité opravy. Záleží tedy na tom, zda kominík našel nějaký funkční nebo technický problém.

   Tuto situaci detailně neřeší žádný legislativní předpis a proti stanovisku kominíka není odvolání. Lze pouze najít jiného …….

 37. Filip Š

  Dobrý den
  Koupily sme dům který právě probíhá rekonstrukcí a z väčšinou práci mi pomáha děda zedník který má zkušenosti i se stavbou kominu, moje otázka je že když zbourame starý komin a postavime nový i z vložkou jestli mi nan pak revizni technik uděla štitek.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Stavbu komínu lze provést svépomocí, nicméně musí být splněny rozsáhlé legislativní a normované požadavky, jejichž výčet je nad rámec této poradny. Pokud bude stavba komínu v souladu s legislativou, nebudete mít s vystavením revizní zprávy problém.

   V praxi ovšem je tento stav spíše výjimkou a komíny stavěné svépomocí jsou často již špatně navrženy a následně špatně postaveny, takže nemohou být schváleny k provozu. Lze doporučit využití služeb odborné firmy.

 38. Jiří Javorský

  Dobrý den, budeme provádět rekonstrukci koupelny v cihlovém bytovém domě. V koupelně je komínová stěna, kam jsou připojeny v každém podlaží jednotlivé plynové kotle z bytů. Je možné do této komínové stěny zasekat trubku s přívodem plynu k plynovému kotli a za jakých podmínek? V současné době je vedena povrchově podél stěny. Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel na Váš dotaz nelze seriózně jednoznačně odpovědět bez detailní znalosti dané konstrukce komínu.

   Pokud se jedná o jednovrstvý komín zděný z plných cihel s tloušťkou stěny 150 mm, nelze doporučit jakýkoliv zásah do této konstrukce.

 39. Martin Pospíšil

  Dobrý den. Mám průtokový ohřívač na plyn Junkers o výkonu 14 kW. Podle norem je instalován v místnosti o objemu 8 m krychlových, která je opatřena otvorem u podlahy o velikosti cca 400 cm čtverečních (0.04 m2). Je nutné aby jsem místnost opatřil dalším otvorem u stropu pro cirkulaci vzduchu? Tento otvor po mě vyžaduje kominík. Jen pro doplnění, ohřívač nemá stálý plamen, ale piezoelektrické zapalování po spuštění vody a je opatřen pojistkou proti zpětnému vnikání spalin. Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu musí být pro spalovaní zajištěn dostatečný přísun vzduchu z exteriéru budovy. Povinné větrání je dle TPG vyžadováno pouze pro kotelny vyšších kategorií (nad 100 kW). Pokud tedy Vámi popsaný otvor vede do venkovního prostředí nebo do místnosti neuzaviratelně propojené s vnitřním prostředí, a pokud ve společném prostoru s ohřívačem není další spotřebič vzduchu (ventilátor), odpovídá provedení přívodu spalovacího vzduchu platné legislativě. Přívod spalovacího vzduchu je správně umístěn u podlahy.

 40. Miloš K

  Dobrý den,
  máme dům s půdou, kterou bychom si chtěli přetvořit k bydlení. V prostorách půdy se nachází dvířka. Rádi bychom tato dvířka zazdili a chtěli bychom, aby kominík přistupoval ke komínu přes nášlapy. Je k takové úpravě nutné stavební povolení? Jinými slovy, pokud nelze přistupovat ke komínu z půdy, může stavební úřad zamezit instalaci nášlapů, čímž by znemožnil vymetání? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V obecné rovině není pro osazení nášlapů a odstranění vymetacích dvířek nutné stavební povolení. Výjimky ale samozřejmě mohou existovat, např v památkově chráněných lokalitách, tam kde při čištění hrozí pád do veřejné komunikace, nemožnost dodržení ČSN, apod. Osazení vymetacích dvířek a čištění komínu pouze z prostoru půdy může být předepsáno původním stavebním povolením.

   V obdobných případech platí více-méně dvě pravidla:

   – vždy je lepší zeptat se předem na místně příslušném stavebním úřadu, než se následně přít,

   – stavební úřad má vždycky pravdu.

   Ideálním řešením je zahrnout změnu způsobu vymetání a osazení nášlapů do žádosti o povolení rekonstrukce podkroví, přičemž nově vytvořená přístupová cesta musí splňovat podmínky dle ČSN 73 4201.

 41. Jan Vítek

  Dobry den,po prevlozkovani kominu se me v lete prehriva konec kominu a nemuzu pouzivat kotel,vsechny zplodiny me jdou do bytu. Co se s tim da delat?existije nejaka krytka na konec kominu,aby se tak neprehrival od slunicka?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsaný problém musí být (a měl být) řešen už v rámci návrhu komínu. Pokud je připojený spotřebič používán celoročně, je třeba ovlivnění vysokou teplotou zahrnout nejen do standardního výpočtu spalinové cesty, ale rovněž do jejího technického návrhu.

   Pokud tedy kovová vložka přesahuje ústí komínu o více než cca 100-150 mm, měla by být izolována. Pokud je ústí komínu v místě výskytu limitních teplot, neměla by neizolované délka vložky vně stavby přesáhnout 50 mm.

   Lze doporučit konec komínu doizolovat. Měl by si s tím poradit jakýkoliv kominík – při realizaci svépomocí je třeba zejména zachovat dilataci vložky.

 42. polesny

  Dobrý den může se napojit plynový kondenzační kotel do komína nerez flexibilní,průměr 160mm,po kotli na tuhá paliva.Díky.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dimenze komínu musí být dle platné legislativy protokolárně ověřena výpočtem dle ČSN 13 384. Současně musí materiál komínu (vložky) odpovídat daným spalinám – certifikace pro přetlak a odolnost vůči kondenzátu.

   Ve Vašem konkrétním případě lze očekávat finálně negativní výsledek.

 43. Pavel Hopa

  Dobrý den
  Je možný souosý komín od kondenzačního kotle vyůstit na obvodovou zeď a zajakých podmínek?Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vyústění koaxiálního odkouření obvodovou stěnou na fasádě budovy může být použito pouze v případech, kdy není technicky možné odvést spaliny nad střechu objektu.

   Fasádní vyústění podléhá podmínkám popsaných v ČSN 73 4201 – jejich výčet nebo citace je nad obsahový rámec této poradny (není dovoleno zveřejňovat části ČSN).

 44. Honza

  Dobrý den,
  dovoluji si obrátit se na vás, s následujícím dotazem:
  v rodinném domku máme nově postavený komín (cca 5 let) – systém Schiedel. Tento komín ale již nepoužíváme, protože v září 2017 jsme instalovali pro vytápění domku tepelné čerpadlo. Předtím jsme měli kotel na tuhá paliva Dakon 24 a topili jsme klasicky (dřevo, uhlí, brikety). Po skončení topné sezony v květnu 2017 jsme nechali komín vyčistit včetně revize a už se k vytápění nepoužíval.
  Nyní se nám v jedné místnosti, v jejíž stěně je komín, v rohu pod stropem objevila tmavohnědá skvrna asi od dehtu. Na půdě u úpatí komína u stropu je hnědý flek kolem dokola.
  Ta hnědá skvrna je i u komínových dvířek na půdě a občas je flek i na komíně na půdě.
  Prosím proto o radu, co s tím, jak zamezit, aby se ten průsak dále nešířil, případně jak skvrnu odstranit.
  Děkuji.
  Honza

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel bez prohlídky není možno poskytnout seriózní a vyčerpávající odpověď. Pravděpodobně se jedná o průsak vody „znečištěné“ zplodinami hoření (sazemi a dehtem). Klíčovým problémem proto je zjistit místo zatékání. Může jít buď o vodu dešťovou, která vnikla z exteriéru, nebo kondenzát od vzduchu odváděného komínem z interiéru.

   Ve většině případů pomůže nebo vyřeší danou situaci zaslepení komínu v ústí a zaslepení všech sopouchů.

   Vlhké skvrny znečištěné zplodinami hoření je nutno především vysušit a pokud je to v interiéru, pouze přetřít barvou. Jejich zakrývání obvykle pouze přenese problém jinam.

 45. Milan

  Dobrý den,zakoupil jsem automatický kotel na tuhá paliva.Výrobce udává provozní teplotu spalin 113 stupnů.Potřebuji revizi komína,ale revizi jsem nesplnil.Kominík spočítal,že teplota spalina je příliž.Jak mám postupovat dál?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dostal jste se do situace obtížně řešitelné, až neřešitelné.

   Pravděpodobně při detailním posouzení bude existovat technické řešení, které povede ke kladnému výsledku normovaného výpočtu, ale lze předpokládat, že se bude jednat o řešení finančně a technicky náročné.

   V dané situaci se tedy jako celkově nejvýhodnější jeví reklamovat dodávku a montáž kotle. Jak prodejce, tak montážní firma jsou „osoby znalé“, a tudíž Vás měly upozornit na rizika spojená s instalací podobného zařízení. Pokud budete při reklamaci úspěšný, je výhodné si při příští realizaci nechat dopředu posoudit komín nezávislým odborníkem, který Vám následně již dopředu zodpoví otázku, zda soustava bude funkční, a tedy zda „projde revizí“.

 46. Lucie Bříšková

  Dobrý den,
  ráda bych si nechala v pokdroví vedle komínu udělat vestavěné police ze dřeva. Je to možné? Předem děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro každý komín je výrobcem nebo ČSN stanovena tzv.“bezpečná vzdálenost“. Jedná se o velikost vzduchové větrané mezery mezi pláštěm komínu a hořlavým materiálem.

   ČSN definuje bezpečnou vzdálenost 50 mm pro komíny zděné z plných cihel. Pro ostatní typy je nutné se obrátit na výrobce nebo zhotovitele.

   Při dodržení minimálně bezpečné vzdálenosti, lze realizovat dřevěné konstrukce.

 47. Katarína Drábková

  Dobrý den,
  Před dvěma lety jsme koupili starší dům. Vytápění je formou plynového kondenzačního kotle. Revize spalinových cest první rok proběhla v pořádku. Druhý rok v pořádku až na to, že nám chybí koncovka komínu nad střechou. Oslovili jsme několik firem, aby nám vypracovaly cenový návrh. Kolik firem tolik různých odpovědí. První vypracovala cenovou nabídku na koncovku komínu bez připomínek. Další uvedla, že dle fotek, které jsme zaslali se jedná o ne zcela správné provedení odvodu spalin, kdy je přes půdní prostor použita pouze samotná komínová vložka místo izolovaného nebo koncentrického vedení a nabídla cenu za usazení prostupu střechou a systémového vyústění. Třetí firma odepsala, že takhle spalinová cesta nemůže dle norem být vůbec vedena a zcela mimo i vyvedena nad střešní část. Nutná je celková výměna od spotřebiče koaxiálním systémem odvodu spalin a sání vzduchu. Jsme z toho docela zmatení, proto vás prosíme o pomoc.
  1. Je opravdu nutné měnit spalinovou cestu, když to prošlo revizemi?
  2. Je možné, aby to takhle zůstalo a dodělal by se pouze komín kolem komínové vložky?
  3. Jaká jsou rizika?
  4. Co by jste doporučili jako nejlepší řešení na danou situaci?

  Doplňující informace: Spalinová cesta vede přes půdní prostor, který je zatím neobytný, ale v budoucnu je možné, že vybudujeme další obytné patro. Kotel je BAXI PRIME STORAGE HT240

  Děkuji moc krát.

  S pozdravem,
  Katarína Drábková

  1. odborník APOKS (Autor)

   Takže postupně:

   1.- Skutečnost „že to prošlo revizemi“ bohužel neznamená, že se jedná skutečně o správné provedení.

   2.- Bez prohlídky na místě, pouze na základě písemného popisu nelze seriozně vyhodnotit.

   3.- Rizikem je především únik spalin, které mají již v poměrně malé koncentraci značný vliv na zdraví. Rovněž může (např.vlivem vlhkosti) dojít ke znehodnocení stavebních konstrukcí.

   4.- Řešení je v podstatě pouze jediné – sehnat odborníka, a to v nejlepším případě nezainteresovaného, tedy nikoliv poptávka na realizační firmu. Je pravděpodobné, že tento odborník bude chtít za posudek zaplatit. V limitním případě lze využít služeb soudního znalce.

 48. Kamil Lakomý

  Dobrý den,plánujeme volně stojící krbová kamna,výkon cca do 7KW.
  „Řemeslníci“nám „založili“ komín (myslím že Schiedel – dvouplášť.),který zatím končí zároveň s podlahou půdy,tak že se vnější plášť opírá o nosný trám stropu,co jsem studoval na webech,měl by tam asi správně být 50mm odstup,jelikož tento trám nemůžu vyřezat a zevnitř domu je už hotový strop a komín zaomítaný na hotovo,dalo by se to vyřešit např.vytvořením malé mezery a vložením izolační „něco jako azbestové“desky ?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Řešení pravděpodobně nebude jednoduché a primárně záleží na konkrétním typu komínu a jeho teplotním zatřídění (50 mm není universální předpis).

   Vložení izolačního materiálu malé tloušťky pravděpodobně problém nevyřeší. Pokud je (nebo bude) celá konstrukce zakryta musela by „izolační deska“ mít tloušťku cca přes 100 mm.

   Asi jediným řešením, které lze touto cestou doporučit je reklamace práce „řemeslníků“ a předělání komínu. Jedině tak se vyhnete budoucím problémům.

 49. Zuzka

  Dobry den, sousedi si nainstalovali novou krbovou vložkou, ve které topí dřevem. Bohužel z komína občas vyletavaji saze a to v nemalém množství, které máme po cele zahradě.Tvrdí, ze je to tim, ze topí borovicovym dřevem. Je možné nějak ovlivnit úniku sází z komína? Existují nějaké filtry, které by tomu zamezily? Všechny potřebné revize i kontroly mají. Dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   V současné době existují elektrostatické odlučovače tuhých znečišťujících látek, která ale dosud nejsou v ČR dotované a jejich použití tudíž brání poměrně vysoká cena (přes 50 tis Kč). Obecně tedy lze říci, že pokud ve spalovacím procesu vzniknou saze a tyto proniknou do komína, neexistuje reálná možnost jejich účinného odstranění.

   Nicméně v tomto případě se snaha o odstranění (zachycení) již vzniklých sazí nejeví jako smysluplné řešení. Jednalo by se totiž o poměrně kontraproduktivní snahu odstranit následek, nikoliv však příčinu.

   V podobných případech je smysluplné hledat příčinu vzniku sazí, to jest prověřit jednak funkčnost a správné navržení celého spalinového systému a jednak optimalizovat spalovací proces tak, aby saze (tedy nespálené palivo) nevznikaly vůbec nebo v minimálním množství.

 50. Partyka

  Dobry den. Mam dvou generacni dum ktery je stary cca 40 let. Komin je zdeny bez vlozky. Posledni dve topne sezony se uvnitr obytnych prostor objevili na zdech kde je komin male vlasecnicove prasklinky v omitce kteryma prstopuji saze. Je to patrne po prejeti prstem po praskline, ze je prst od sazi.
  Je nutnost uvazovat o vyvlozkovani kominu ? Dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podobné případy je především nutno ihned řešit, v ideálním případě přestat komín používat.

   Následně je třeba hledat příčinu a způsob poškození. To jest provést kompletní vyčištění a posouzení celého komínu. Příčin Vámi popisovaného stavu může být totiž více (ucpaný komín, špatný kouřovod, prostup kondenzátu, statické problémy, vydrolení zdiva nebo spár, atd …).

   Teprve po zjištění příčiny je možné navrhnout optimální způsob jejího odstranění. Pro některé příčiny může být optimálním řešením vložkování, někdy může vložkování naopak situaci ještě zhoršit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *