Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

  • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
  • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
  • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
  • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

  1. Lenka Müllerová

    Dobrý den,

    jsme 3 domy vedle sebe, jeden 4 patrový, jeden 2 patrový a uprostřed je přízemní. Ten jediný topí kotle tř. 1 a má nejníž komín, který je zvdálený od vysokého domu 9 metrů a od dvoupatrového 10 metrů. Právě vysoká budova je příčinou toho, že kouř nestoupá z komína nahoru, ale jde k nám do domu, zahrady a na dvůr. Takže se dusíme spalinami z uhlí a kdovíčeho ještě. Stavební úřad provdl šetření a konstatoval, že je vše v pořádku, že prý uhlí smrdí. Já se domnívám, že by měl být uplatněn větrný úhel a z tohoto důvodu zvýšen komín, aby spaliny odcházely pryč. Je nějaká legislativa toto upravující? Měl pravdu stavební úřad, když řekl, že stačí, že viděl uhlí a kotel? Řešila to 30letá slečna s ekonomickým vzděláním….Děkuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      Dle stávající legislativy musí být spalinová cesta provozována tak, aby „za všech provozních podmínek připojených spotřebičů paliv byl zajištěn bezpečný odvod a rozptyl spalin do volného ovzduší, aby nenastalo jejich hromadění, nebyly překročeny emisní limity vztažené k předmětnému zdroji znečištění i k okolní zástavbě a nedošlo k ohrožení bezpečnosti a zdraví osob nebo zvířat“ (vyh.268/2009 Sb).

      Dohledovým orgánem je státní stavební dozor, zastoupený místním stavebním úřadem, se kterým je nutno komunikovat pouze písemně a v oznámení žádat jednak o vypsání místního šetření a jednak o písemnou odpověď.

      Stavební úřad by měl zahájit řízení, a k němu přizvat majitele okolních staveb. Tak se rozjede standardní řízení s možností odvolání a připomínkování apod.

      Pro posouzení by měl stavební úřad oslovit nezávislého odborníka (což v rámci řízení lze požadovat).

  2. Novák Jan

    Dobry den,

    na chalupě mám podkrovní pokoj a rád bych tam dal kamna na tuha paliva. Ovšem komín je vzdálen od pokoje cca 1,5m. Místo na půdě kolem komína nějaké je. Prosím o radu zda je možné a jak tyto kamna ke komínu připojit.

    Moc děkuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      Připojení 1,5 m dlouhým kouřovodem je teoreticky možné, je však v každém případě zpracovat jednak návrh technického řešení a jednak výpočet spalinové cesty.

      Oboje by měl zvládnout jakýkoliv revizní technik spalinových cest (jako placenou službu).

  3. Radim Lukášek

    Dobrý den,
    Mám mám kachlová kamna EMPOLI AL s výměníkem bez vychlazovací smyčky. Kouřovod dn 150mm, h 2,2m 2xkol.90°.Kom vložka dn 150mm, účinná výška 5,5m.Kamna dehtují.Mám zvýšit komín nebo dát větší průměr kom. vložky?
    Děkuji za odpověď.

  4. Mája Kolářová

    Dobrý den,
    ve sto let starém činžovním domě máme napojené digestoře do různých průduchů v komínech. Svépomocí bych ráda zjistila kam jaká digestoř ústí. Můžete mi doporučit, co můžu pod digestoří zapálit, abych nezakouřila celý byt a byla schopná toto identifikovat?
    Předem děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Pro detekování směru proudění existují speciální dýmovnice, a to i v barevném provedení. Není nám ovšem známo provedení určené pro použití v interiéru. Všechny dýmovnice, se kterými pracujeme jsou cítit a ty barevné zanechávají barevné stopy. Zapálení pod digestoří bychom rozhodně nedoporučovali.

      Pravděpodobně ideálním řešením je demontáž části digestoře, tak aby bylo přístupné přímo odtahové potrubí nebo svislý průduch. Tam lze potom zapálit standardní dýmovnici vyvíjející studený (nejlépe barevný) kouř. Samotná dýmovnice se ale obvykle zahřeje, proto je nutná nehořlavá izolační podložka.

  5. Kateřina Adámková

    Dobrý den.
    Firma, která v domě instaluje MW vysílač signálu, chce technologii 400kg zavěsit na komínové těleso pomocí chemických kotev. Dům je 100 let starý a neudržovaný. Komíny se nepoužívají. Domnívám se, že význam komína v cihlové stavbě není jen odvod spalin, ale i vertikální průduch, který zajištuje správné mikroklima domu. Za radu, názor, zkušenost vám děkuji.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Dle platné legislativy je na komín dovoleno fixovat pouze jímací zařízení ochrany před bleskem. Pokud jsou komíny protokolárně vyřazeny z provozu, pohlíží se na ně jako na šachty. V tom případě je sice možné použít nad střešní část jako fixační, ovšem mělo by předcházet technické posouzením statikem.

  6. Milada Dítětová SVJ Horova 1191-4 HK

    Dobrý den, máme v bytovém domě komíny vyvložkované trubkami flexi. Slouží pro odtah plynových karem. Musí se nutně měnit za nerezové, když jsou instalovány v roce asi 2000?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Nemusí – výměna by musela být provedena pouze při zjištěné závadě nebo při výměně spotřebiče.

  7. Petr Janovec

    Je-li karma brána jako kotel , tak jde o nutnost převložkovat v komíně hliníkovou vložku na ocelovou?
    Jsou karmy staré např. 371-MORA ATMOSFERICKA , KDY NENI NUTNO NOVĚ VLOŽKOVAT, POKUD JE STAV KOMÍNAA VLOŽKY DOBRÝ, TO JSEM ZJISTIL SÁM!
    DLE MÉHO POHLEDU JDE O TO, ŽE SE MUSÍ VLOŽKOVAT Z HLINÍKU NA OCELOVOU VLOŽKU JEN KDE SE DÁVÁ KONDENZAČNÍ KOTEL.
    POKUD JDE O KARMU, NEVIM ZDA SE HOVOŘÍ O KOTLI NEBO KARMĚ, A NEVIM ZDA JE ATMOSVERICKÁ , ČI, KONDENZAČNI A JE-LI NUTNO PŘEVLOŽKOVAT?

  8. Blanka Tučková

    Dobrý den,vlastníme byt v cihlovém domě a máme plynový kotel Protherm o výkonu 24kW zavěšený ve spíži s vývodem na fasádu do volného ovzduší(turbo skrz zeď).Vývod je součástí kotle a kontrolu spalinových cest provádí technik plynoservisu při pravidelné revizi. Kominík nemá ke spalinovým cestám přístup.Platí i v tomto případě povinnost kontroly kominíkem podle zákona? Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Ano, i v tomto případě platí zákony a vyhlášky. Neprovedení revize a pravidelných kontrol je zákonem daná povinnost provozovatele zařízení a dle zákona 133/1985 Sb. v aktuálním znění podléhá pokutám. V případě jakýchkoliv „problémů“ vzniká přímá (i trestní) odpovědnost provozovatele.

  9. Lucie

    Dobrý den,
    máme problém týkající se zatýkání kolem komína. Máme 1,5 roku starou novostavbu a již od začátku se potýkame s neustálým mokrem kolem komína. Stavební firma byla okouknout situaci a prý to vyřeší klempíř, který dá okolo komína vyšší lepenku, pod kterou se nedostane voda. Situaci nám zkomplikoval koronavirus, takže marně čekáme a do místnosti nám vesele teče dál. Bohužel nejde o malý flek, ale o takové množství, že ráno ždímu mokré ručníky z podlahy. Chápu, že takto těžko určíte problém, ale nemáte nápad, čím by to mohlo být a zda bychom problém nemohli vyřešit sami? Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Bohužel – jak sami píšete – přes maily je určování podobných technických problémů neprofesionální. Samozřejmě nejčastější příčinou je špatná izolace nad střechou.

  10. Jan Minařík

    Dobrý den,
    na starém domě máme komín z cihel, který se už rozpadá. Asi 2 metry od něj jsme umístili skládačku z nerezu. Soused nás udal, že na něj nemáme stavební povolení.
    Rád bych se zeptal, co je potřeba k umístění tohoto typu komínu. Stavební povolení? Ohlášení? Nebo stačí jen revize?
    Děkuji za odpověď.
    Jenda

    1. odborník APOKS (Autor)

      Fakticky, dle stavebního zákona, je nutné minimálně ohlášení na stavební úřad, který následně rozhodne, jaké podklady k souhlasu se stavbou potřebuje.

  11. Petr Janovec

    Mám dotaz, správce nechal vyměnit 8 komínovych vložek /hlinikových/,ale nové spotřebiče, karmy, pro ohřev vody ,plynem byly jen 3.
    Tudíž , tak vyměnil „DOPŘEDU ZBYTEČNĚ 5 VLOŽEK“…ANO DAL, O,3 MM OCELOVÝ PLECCH S ANTIKOROZNÍ ÚPRAVOU“.
    Jelikož vytažené vložky byby zcela zánovní viz. Fb. Petr Janovec moje stránka „Vlastnictví zavazuje“.
    Ostatní měly dostat kompenzace , ale chce se vrhnot na dalších šest vložek a
    dle mého jedná v rozporu s péči „ŘÁDNÉHO HOSPODÁRE“. KOMIN PO KONTOLE JE 100%./cizí kominik ne zdejší zlatokop ze správy budov/.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Popisujete spíše právní, než technický problém.

      Z technického i legislativního hlediska není nutné a ani smysluplné vyměňovat vložky „preventivně“, pokud neexistuje jasný důvod.

  12. Děkuji za pomoc. Marie

    Dobrý den, poradíte nám, kdo zodpovídá za Stavebně konstrukční řešení při stavbě nového komínu včetně nové kotelny kromě předložení revizní zprávy a výpočtu spalinové cesty za zajištění přepočtu u komínového tělesa, a to z hlediska účinku větru tak, aby byla doložena statická bezpečnost komínové konstrukce celého komínu včetně kovového nástavce. Zda u nástavce nad 1 m délky musí být rovněž zajištěno jeho řádné kotvení? Jedná se Třívrství komínový systém bez bližšího označení, který by měl mít celkovou výšku 10,05 m nad hřebenem sedlové střechy výšky 7 m. K upřesnění dodávám, že se od druhé pol. roku 2016 je využíván jako tzv.“černá stavba“, která byla postavena amatérsky sousedem při porušení vyhl.268/2009 Sb.,porušení ČSN 73 4201 /2010 před okny našeho dotčeného RD. Majitelka chce tuto stavbu zlegalizovat v dodatečném stavebním řízení při předkládání neúplného projektu, neplatných,pochybných revizí i stanovisek.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Za stavebně technické řešení zodpovídají dle Občanského zákoníku společně a nerozdílně projektant, zhotovitel a stavební dozor. K „legalizaci“ stavby komínu je tedy nutné předložit minimálně projekt (zakreslení skutečného stavu) včetně vyhodnocení stavebně technického stavu realizace a revizní zprávu spalinové cesty včetně vyhodnocení funkčnosti realizace. Pokud se jedná o nesystémový komín realizovaný svépomocí, musí být doložena certifikace všech komponent a zhotovitel musí vystavit revizní štítek, na kterém definuje technické parametry komínu (paradoxně včetně např.fixace).

  13. Jakub

    Dobrý den,
    poradíte prosím čím nejlépe zpevnit původní cihlovou část starého komína? Vyvložkovaný je ale problém nastal při odstranění kamenného obložení v rekonstruovaném půdním prostoru-cihly jsou zvětralé a malta se mnohde drolí, stáří může být desítky let. Je možné použít penetraci či nějaké speciální lepidlo? A co poté na vnější vrstvu? (bude v obytné místnosti)
    V domě topíme pouze dřevem v krbu s krbovou vložkou. Komín byl navýšen a nese tedy větší váhu než dříve,rád bych ho proto preventivně ošetřil.
    Předem děkuji za Váš názor.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Bohužel v tomto případě se jedná o dotaz, který lze zodpovědně zodpovědět pouze po prohlídce stavby. Pro sanaci cihelného zdiva existuje množství specializovaných metod a materiálů, ale záleží na míře poškození a na nosnosti, která má být zajištěna.

      V obecné rovině se používá pro úpravu vnějšího povrchu jádrová, nebo cementová omítková směs, která se následně překryje vrstvou flexibilního stavebního lepidla s vloženou síťovinou, na kterou se nanáší finální omítka, nebo se komín obkládá SDK konstrukcí.

  14. Jiří Ryba

    Dobrý den, v novostavbě pasivního domu máme jako sekundární zdroj tepla plánovaná krbová kamna pro občasné přitápění (jinak TČ). Projektant naplánoval komín schiedel absolut DN 200 (6,25m+1m spalinová cesta), nyní při shánění akumulačních krb.
    kamen s dostatečně malým výkonem (Cca 2-6kW) zjišťujeme, že všechny potřebují menší průměr (DN150). Rychlost spalin teď podle kominíka vychází 0,28-0,43m/s. Je možným řešením komínový ventilátor? Vyvložkování nového komína na DN 150 vychází 2x dráž (cca 25tis) a i tak bude podle výpočtů možné používat kamna jen na jejich maximální výkon. Existuje jiné řešení?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Při aktualizaci ČSN 73 4201 byla změněna podmínka minimální rychlosti proudění spalin 0,5 m/s z roviny doporučení do povinnosti. Nicméně uvedená ČSN není v této části závazně platná. Revizní technik spalinových cest by tedy měl zvážit všechny okolnosti dané situace a vyhodnotit, zda umožnit provoz i při nesplnění této podmínky, která navíc dle nadřazených EN není rozhodující.
      Jak jste zjistili, je restriktivní dodržování min.rychlosti spalin 0,5 m/s u moderních interiérových nízko výkonných topidel v podstatě nesplnitelné.
      Komínový ventilátor by problém vyřešil, ovšem nelze ho zaměňovat s posilovačem tahu. Komínový ventilátor je v chodu po celou dobu provozu topidla.
      Erudovaný revizní technik by měl podobný problém řešit méně drasticky, např.vymezením provozu v kombinaci s instalací pasivních ochranných prostředků a pod.

  15. Aleš Pleskot

    Dobrý den, řeším rekonstrukci staršího rodinného domu, kde je cihlový komín s průduchem cca 45×45 cm. Průduch by měl být využit jako šachta na vedení komína kondenzačního kotle (koncentrická vzducho/spalinová sestava) a odvětrání koupelny (plastová trubka). Investor by ale rád používal i krbová kamna. Bylo by možné touto šachtou zároveň vést například třívrstvý nerezový komín? Jakými předpisy se takové použití řídí? V ČSN 734201 jsem takový případ nenalezl. Je nutné prostor takové šachty odvětrávat? Pro snížení rizika promrzání stěny šachty by totiž bylo vhodné prostor šachty uzavřít v úrovni posledního stropu. Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Toto řešení skutečně v ČSN nenajdete. Je třeba ho zpracovat projekčně a s Vámi uvedenými problémy se vypořádat, a to včetně problému s uzavřením šachty. K řešení problému bude nutné znát připojené spotřebiče, vlastnosti jejich spalin a provozní parametry. Následně vhodně zvolit odolné materiály, vypořádat se s dilatacemi a teplotním prouděním, a tak dále. Řešení by se výrazně ulehčilo, pokud by přívod vzduchu pro plynový kotel nebyl veden koaxiálně, ale samostatným přívodem.
      Revizní technik spalinových cest by si s návrhem měl poradit.

  16. Karel Tomášek

    Dobrý den. Prosím o radu.
    Je možné na jeden komín připojit dvoje krbová kamna? Pokud ano, za jakých podmínek. Kamna budou používána k přitápění na chalupě v době naší přítomnosti.

    Děkuji za odpověď.
    S pozdravem Tomášek

    1. odborník APOKS (Autor)

      Připojení dvou krbových kamen do společného komínu není dle platné legislativy možné. Navíc toto řešení představuje objektivní nebezpečí úniku spalin do interiéru.

  17. Petr Cwach

    Dobrý den
    Dotaz : Má význam spojit dvě nerezové ocelové komínové vložky 120 mmm (nedostatek místa v komínovém průduchu) pokud výrobce u krbové vložky vyžaduje průměr odkouření 150 mm. Děkuji za odpověď .

    1. odborník APOKS (Autor)

      Bohužel toto řešení by fakticky bylo v rozporu s legislativou. Je pravda, že se dříve tímto způsobem odtahy spalin řešily, a to nejčastěji v případě náhrady dvou lokálních topidel jedním ústředním. Jednalo se ale o větší dimenze a tlakově i teplotně podstatně vhodnější podmínky.
      Toto řešení nelze doporučit.

  18. Andrea Barešová

    Dobrý den, je povinnost, aby měl krb (komín) dvířka na čištění? Předem moc děkuji za informaci.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Dle platné legislativy musí být komín „čistitelný“. Čistění lze v principu zajistit třemi způsoby, a to z ústí komínu, skrze spotřebič nebo vymetacími (čistícími) dvířky.
      Pokud je komín založen na podlaze, musí mít nad dnem dvířka vybírací, pro vybírání nečistot po čištění.

  19. Radim

    Dobrý den, dostavuji RD, kde stavba byla zahájena v roce 1991.
    Komín je postaven do výšky 6 metrů. Jde o dvouprůduchový komín
    vyzděný z cihel, uvnitř je keramická vložka 200mm, bez tepelné
    izolace.
    Mohu tento komín dostavět stejným způsobem?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Technologie keramické vložky uložené volně bez izolace je přijatelná i dnes, ovšem vhodnější by bylo v dostavované části vložit mezi vložku a zdivo izolaci z minerální vaty alespoň 20 mm. Při použití keramických vložek je třeba věnovat zvýšenou pozornost zajištění možnosti dilatace.
      Doporučujeme celou realizaci dostatečně zdokumentovat pro následnou revizi – zejména napojení staré a nové části vložky.

  20. taborska.zdena1@seznam.cz

    Mám v opraveném rod.domku komín,ve kterém se přes 40 let netopilo,já nyní topím plynem,ale chtěla bych si pořídit dole krbová kamna na dřevo,jen tak na přitopení.Kominík komín prohledl a sdělil mi,že jsou tam velké spáry a po prohlédnutí kamerou,bylo řečeno,že je komín třeba vyvložkovat,dole v místnosti vysekat dvířka a vedle v místnosti vysekát komín na vsunutí tvarovky.Mám obavy aby to nebylo velké vysekávání,což vlastně poškodí malbu,Cenu zatím nemám ale asi 28 TIS.tO je pro mne dost velká částka,je mi už přes 70 a také se bojím toho vysekávání,a tak se ptám zda je to nutné na přitápěníůMám dotaz co je ventilátor místo vložkování,nebo jak se provádí vymazání.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Jakékoliv stavební úpravy (nejen znovu zprovoznění komínu) je nejprve třeba vyhodnotil ekonomicky. Pokud jsou Vaše náklady 28.000,- Kč na komín a cca 10.000,- Kč na kamna, budete nucena investovat cca 38.000,- Kč. Pokud to srovnáte s nákupem elektrického přímotopu s max. výkonem např. 3 kW, vystačí Vám uvedená částka min. na 4.000 hodin max.provozu (asi 500 dní). Z toho pohledu není uvedená rekonstrukce s cílem „přitápění“ výhodná.
      Ventilátor by neměl být brán jako alternativa vložkování, nicméně je to zařízení, které se osadí na ústí komínu a vytvoří v komíně podtlak (umělý tah).
      Vymazání komínu je zjednodušeně řečeno nanesení speciální omítky na vnitřní povrch komínu, aby se zatřely spáry a jiná poškození.

  21. Chmelíková

    Dobrý den,
    Máme komín schiedel se sopouchem 45 stupnu, pripojena krbová vložka. Chtěli bychom vytapění změnit na krbová kamna a kouřovod pripojit ke kominu pod 90 stupni… je vubec mozne tuto zmenu realizovat? Redukce na napojeni kamen pod 45 stupni nejsou zrovna esteticke..
    Da se u hotoveho kominu sopouch zmenit?

    1. odborník APOKS (Autor)

      V principu je ideální obrátit se na autorizovanou montážní firmu pro systémy Schiedel. Ta by si s tímto problémem měla poradit a přitom současně zachovat záruky výrobce.

  22. Dave Valach

    Dobrý den,rád bych poprosil o radu jak se dnes řeší zapojení kondenzačního nového plynového kotle do původního komínu sloužící ke kotli na TP s keramickou vložkou 200mm a odvod kondenzátu.Jednalo by se o kotel Junkers výkon 15kW,umístěný ve sklepě RD,výška komínu procházejícím domem je cca 11 metrů.Díky

    1. odborník APOKS (Autor)

      Obvyklým řešením je vložkování plastovou vložkou DN 80 nebo 60 mm s tím, že přívod vzduchu je řešen z mezikruží mezi původním komínem a plastovou vložkou.

      Kondenzát se obvykle odvádí do kanalizace, a to buď samospádem nebo přečerpáváním. S vypouštěním by měl dát souhlas správce kanalizace.

  23. Pavel Hořava

    Dobrý den, mám dotaz zda existuje limit největšího přípustného průměru komína pro krbová kamna s určitým výkonem např. 6 kw. Mám komín z keramických vložek o průměru 200 mm, výška cca 12 m a takto velký průměr prý není možný a komín je nutné převložkovat na průměr 150 mm, což moc dobře nechápu. Všude se hovoří jen o nejmenších možných průměrech, ale nikde jsem se nedočetl o největším možném průměru pro určitý výkon kamen.
    Předem děkuji za vysvětlující odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Pro každý spotřebič musí být navržen komín optimálních vlastností. Některé z těchto vlastností, které by měly být splněny jsou definovány legislativou, ČSN nebo předpisem výrobce. Obecné splnění funkčnosti se provádí výpočtem dle ČSN 13 384, v rámci čehož se počítá teplotní, tlaková a rychlostní podmínka. Pro správnou funkčnost musí být všechny tři podmínky splněny. Průměr komínu je jednou ze základních vlastností, tudíž uvedený výpočet výrazně ovlivňuje a může se stát, že v konkrétní kombinaci komín/spotřebič nevyhoví komín, částečně z důvodu velkého průměru. Nejedná se tedy o „maximální průměr“ daný legislativou pro dané palivo, jako je tomu u průměrů minimálních.

  24. Jiří Mrověc

    Dobrý den,

    plánuji osadit komín na rekreační chatě „stříškou“. Jak vysoko má být stříška nad ústím komínu, aby nezhoršila proudění spalin z komínu (způsobila „válení“ spalin po střeše)?

    Mrověc

    1. odborník APOKS (Autor)

      Ideální výška je 0,5x až 1x průměr komínu. Ideální šířka 2x průměr komínu.

  25. Radim Lukášek

    Dobrý den,
    Mohou být do jedné kom. vložky napojeny 2 spotřebiče?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Toto zapojení je jednak v rozporu s normou ČSN 73 4201 (odst.9.2.) a jednak je z důvodu možnosti pronikání spalin do interiéru velice nebezpečné. Takto zapojená soustava teoreticky funguje pouze v případě, že jsou v provozu oba spotřebiče a že v žádné z místností není podtlak. Pokud toto splněno není, je reálné nebezpečí pronikání spalin do interiéru (u vrchního je samozřejmě vyšší).
      Řešením je pouze zapojení jednoho spotřebiče, případně řešení s komínovým ventilátorem, komínovými klapkami a elektronickou regulací, které je však finančně náročné a potenciálně poruchové.
      Závěrem lze obecně shrnout, že připojení více spotřebičů do jednoho komínu je vždy velice rizikové a v principu ho nelze doporučit. Několik limitních případů již skončilo poškozením zdraví nebo smrtí.

  26. Ondra

    Dobrý večer.
    Potřeboval bych poradit. Chtěl bych si dát do garáže kamna (petry) a komín umístit do boční zdi. Zeď je z ytongu. Stačí do otvoru dát silnostěnnou komínovou vložku (trubku) nebo musí být něco jiného. Děkuji za odpověď

    1. odborník APOKS (Autor)

      Prostup nehořlavou stěnou z Ytongu by měl být řešen buď systémovým prostupem, nebo dilatačně izolovanou ocelovou trubkou (trubka kouřovodu obalená minerální vatou). Záleží samozřejmě rovněž na možnostech připojení na sopouch komínu, které musí být systémové, dle požadavků daného výrobce.
      Keramické nebo šamotové tvarovky nejsou pro vodorovné použití vhodné.

  27. Bajger Jiří

    Dobrý večer,
    měl bych dotaz ohledně stříšky nad komínem.
    V bytových jednotkách používáme karmy na ohřev vody .
    Jaká je předepsaná výška stříšky nad vyústěním komínu.
    Majitel jednoho bytu si stěžuje ,že při větších dešťových přeháňkách a silnému větru teče přes komín do bytu a chce stříšku upravit.
    Děkuji za odpověď Bajger

    1. odborník APOKS (Autor)

      Ideální výška stříšky je v rozmezí 0,5x až 1x průměr komínu, ideální šířka 2x průměr komínu.
      Při silném větru a dešti nelze částečnému zatékání zabránit, ale konstrukce komínu by měla být taková, aby tato vlhkost stekla do půdice komínu a tam se buď časem odpařila, nebo byla odvedena.
      Pokud do bytu zatéká, je pravděpodobně chyba nikoliv ve stříšce, ale především v konstrukci komínu (vložky).
      Často je nadměrné zatékání způsobeno rovněž tím, že kolem ústí komínu je v jeho úrovni rovná plocha, kde se vytvoří louže, která do komínu, nebo mezi komín a vložku přeteče.
      Upozorněte na problém kominíka při pravidelné kontrole komínu – měl by případný problém odhalit.

  28. Emil

    Dobrý den, mám dotaz bydlíme v RD. Střechu máme do L tedy jedná strana je větší a jedna o 3m menší a na tu právě chci postavit komín děkuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      Pokud se jedná o komín s přirozeným tahem (krb, kotel na pevná paliva, ..) řídí se výška komínu dle vyh.268/2009 Sb. dikcí ČSN 73 4201. Z této normy vyplývá, že výška komínu se posuzuje vůči všem překážkám v okruhu 15-ti metrů kolem ústí komínu. Lze tedy očekávat, že budete nucen komín stavět nad úroveň vyšší střechy.

  29. Levý Jan

    Dobrý den, mám komín 140 z šamotu je uplně nový nikdy nevyužitý. jde mi o to zda můžu na 140 průměr nechat zapojit automat na pelety. dle výrobce kotle to kotly vadit nebude, ale jde mi o to zda na to dostanu revizi od kominíka. Dvoupatrový dům výšku komína odhaduji na cca 7 metrů minimálně. děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Doporučeným řešením je kontaktovat místního revizního technika spalinových cest, návrh (včetně dimenze) s ním konzultovat, což znamená, že následně nebude mít problém s vystavením revizní zprávy.
      Legislativa v oblasti peletových spotřebičů a jejich odvodu spalin skutečně není jednoznačná, navíc komplikovaná předpisy výrobců.
      Pokud je výrobce daného zařízení schopen a ochoten Vám písemně potvrdit, že Váš konkrétní komín vyhovuje pro daný spotřebič, je to ideálním řešením.

  30. Cabanová

    Dobry den mám prosí dotaz zda můžu z jednoho pokoje vést rouru od krbu zdí do druhého a z druhého do koupelny a pak teprve do komína? Jedná se o chatu kde jsou male prostory.
    Děkují za odpověď
    Cabanová

    1. odborník APOKS (Autor)

      Legislativně není délka kouřovodu taxativně omezena, obecně je ale dlouhé horizontální vedení problematické,
      To se týká i technického provedení, kdy musí být vyřešena jak otázka udržení teploty spalin pro zajištění komínového tahu, tak zajištění požární bezpečnosti stavby.
      Ideálním řešením je, obrátit se na specializovanou firmu, která provede návrh odvodu spalin včetně výpočtu dle ČSN EN 13 384 a následně takto ověřené řešení realizuje a vystaví revizní zprávu.

  31. J. Urban

    Dobrý den,

    při revizi komína nám bylo kominíkem sděleno, že bude v nejbližší době potřeba vyvložkovat komín. Máme keramický komín značky Schiedel, postavený cca před 20 lety. Komín se používá pouze při vytápění objektu krbovými kamny. Chtěl jsem se zeptat, jaká je životnost těchto komíků? A zda se máme raději obrátit i na jiného odborníka, aby stav komína prověřil nebo je to běžná praxe, že je potřeba komín po nějaké době znovu vyvložkovat? Nyní výrobce dáva záruku 30 let, nicméně před 20 lety to bylo pravděpodobně jinak.
    Děkuji za odpověď
    J. Urban

    1. odborník APOKS (Autor)

      Pro vyvložkování musí být vždy nějaký reálně ověřitelný důvod (více viz.časté dotazy).
      Životnost šamotových komínových vložek je silně závislá na provozních podmínkách připojeného spotřebiče, nicméně 20 let není za standardních podmínek doba limitní.
      Pokud kominík neuvede jasný, pochopitelný a důkazně podložený důvod proč vložkovat, je lépe nechat komín prověřit jiným odborníkem.

  32. Jiří

    Dobrý den, chci se zeptat, zda lze provozovat komín ve 120leté rekreační chalupě, který je jednoplášťový z cihel, dům nemá výlez na střechu z půdy, kouřovod od spotřebiče je zděný obdélníkového průřezu prostupující klenbou, komín bychom chtěli provozovat s krbovými kamny ve dvou místnostech. Pro jedny kamna využít původní kouřovod v klenbě a pro druhé udělat napojení v místě někdejší pece a udírny, zde je také vybírací otvor.Komín je opatřen stříškou na střeše. Zkrátka jaké jsou legislativní podmínky pro provoz 120letého jednoplášťového komínu s vyzděným kouřovodem.
    Děkuji Jiří

    1. odborník APOKS (Autor)

      Pokud budete připojovat nový spotřebič do staré spalinové cesty, musíte před jeho zprovozněním zajistit dle Požárního zákona zpracování revizní zprávy spalinové cesty. V rámci této revize se spalinová cesta posuzuje dle stávající platné legislativy.
      Dle Vašeho popisu by výsledek revizní zprávy pravděpodobně nebyl kladný a soustavu by nebylo možno provozovat.
      Vámi popsaný případ je učebnicovou ukázkou toho, kdy se vyplatí obrátit se již v době návrhu na odborníka. Předejde se tak zbytečným vydáním, nevedoucím k požadovanému cíli.

  33. Radim Koutňák

    Dobrý den.
    Aby nebylo prováděno zbytečné čistění neužívaných komínů, požaduje po nás realitka jejich uzavření v ústí (jak je uvedeno v př.2 vyhl.34/2016). Nabízí nám současně i zajištění tohoto uzavření, ale cena se nám zdá hodně nepřiměřená. Existuje nějaký popis nebo technický nákres či odkaz na web, jak by mělo toto uzavření vypadat?
    Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Technický popis řešení fakticky neexistuje. Jde v principu o zabránění pronikání vlhkosti komínovým průduchem do interiéru a konstrukcí budov. Zaslepení je většinou velice jednoduché a při dobré přístupnosti ústí lze zvládnout svépomocí. Na ústí je akceptovatelná je jakákoliv pevně zajištěná voděvzdorná zábrana (včetně igelitu). V Interiéru stačí ucpání sopouchu (hadr, papír,..) a následné zakrytí z estetických důvodů.

      Samozřejmě, pokud zadáte práci odborné firmě, zvolí profesionální řešení na vyšší technické úrovni a také za vyšší cenu, jejíž nedílnou částí jsou i náklady na montáž. Je tedy třeba rozmyslet, zda chcete použít sice akceptovatelné a funkční, ale neprofesionální a laciné řešení, nebo investujete a svěříte se do rukou odborníků.

      1. Radim Koutňák

        Děkuji za vyjasnění. Takže opravdu postačuje jednoduché zaslepení jako je např, nabízeno zde – http://www.skala-servis.cz/kominy/kominictvi-uzavreni-kominu, které bude v řádu stokorun i s prací. Realitka nám toto nabízela za cca 2300,-Kč/komín.

  34. Jan

    Dobrý den měl bych dotaz ohledně výstavby nerezového kominu na venkovní štěně bytového domu. Jestli je k tomu potřeba povolení všech majitelů bytového domu. Dekuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      Realizace fasádního komínu by především měla být schválena místním stavebním úřadem. Jako příloha k žádosti je obvykle vyžadován jednoduchý situační nákres a u bytových domů souhlas vlastníka nebo souhlas společenstva vlastníků. Obvykle tedy nikoliv souhlas všech jednotlivě. V případě SVJ záleží i na stanovách.

  35. Vašek

    Dobrý den. Mám dotaz ohledně vložky. Kominík nám dal nové nerez vložky průměru 120mm na které budou napojeny kotle z odkouřením 135mm. Výška komínů 4, 7 a 13 metrů. Tvrdí že průměr stačí. Revizní technik mi ale řekl že mi potvrzení nevydá. Je to možné?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Pokud se jedná o kotle na pevná paliva s atmosférickým hořákem, je nejmenší průměr povolený platnou legislativou 140 mm. Menší průměr nelze fakticky použít.

  36. Martin Novotny

    Dobrý den, při rekonstrukci budeme měnit komín, kam potřebujeme přivést krbouvou vložku, plynový kotel, přisávání vzduchu do vložky a ideálně digestoř. Není možné projít ven jinudy jen komínem, vše je ve středu budovy. Našel jsem kombo komínu pro vložku a krb, ale ne pro vše co jsem vypsal. Existuje něco takového? Děkuji. Kašpar

    1. odborník APOKS (Autor)

      Zcela systémová tvarovka pro takto sdružený komín pravděpodobně neexistuje. Nicméně pokud se obrátíte na realizační firmu se zkušenostmi ve stavbě komínů, zcela jistě budou schopni nabídnout Vám řešení.

  37. Josef Vondra

    Dobrý den měl bych dotaz zda se dá změnit výška sopouchu původně byl kotel na tuhá paliva který má vstup do komina zhruba ve výšce 80cm od podlahy a chtěli bychom to vyměnit za krbové kamna s vymenikem ale většina z nich má výstup kolem 1m a vice.. Ohledně komina ten byl před x lety vyvlozkovan a tak by mě zajímalo jestli je možné změnit výšku vstupu do komina a popřípadě jak postupovat..

    1. odborník APOKS (Autor)

      V podstatě všechny technologie výstavby komínu umožňují v teoretické rovině posun sopouchu, a to zejména v případě posunu nahoru.
      V prvé řadě je ale nutné ověřit, zda stávající provedení komínu (vložky) vyhovuje předpokládanému spotřebiči a platné ČSN. To se provádí výpočtem a měl by to zvládnout každý revizní technik spalinových cest.
      Na základě tohoto výpočtu je možné posoudit, zda se změnou spotřebiče postačí posunutí sopouchu, nebo bude nutné převložkování.
      Úprava sopouchu je spojena s bouráním, a je vhodné, zadat jí profesionální firmě

  38. Michal

    Dobrý den,
    Mohou být v jednom komíně s keramickou vložkou napojeny 2x krbová kamna? První v suterénu bytě a druhé v bytě podkrovnim.. V podkrovnim bytě již jsou a užívají se. V suterénim bytě je také možnost napojeni do komima..je možné je tam tedy instalovat a používat současné s těmi v bytě podkrovnim.. Dekuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      Ne. Tato možnost není podporována legislativně a v případě realizace představuje reálné ohrožení života a zdraví.
      Každý spotřebič musí být zaústěn samostatným kouřovodem do samostatného komínu.

  39. Plhoňová Marta

    Dobrý den. Nevím zda se mi podaří vysvětlit můj problém, ale zkusím to. Soused sousedí sedlovou střechou – nízkou, nad nějakou bývalou kůlnou, s naší rovnou střechou nad garáží. Garáž dělí náš pozemek na dvůr a zahradu. Vloni si na střeše, asi půl metru od nás, postavil komín, no, takový plechový, s tím, že si tam udělal dílnu a občas tam zatopí. Skutečnost je taková, že topí sedm dnů v týdnu, celý den, ještě k tomu nějakýma sajrajtama. Střechu garáže máme plnou černých škvarků, dvůr i zahradu plnou smradlavého kouře. Ptám se, existuje nějaká norma, která určuje povinnost vzdálenosti komínu od souseda.Děkuji za případný zájem a odpověď. Plhoňová

    1. odborník APOKS (Autor)

      Existuje nejen norma (např.ČSN 73 4201), ale především stavební zákon, občanský zákoník a požární zákon, které upravují podmínky povolování, realizace i provozu topných soustav.

  40. Pecha

    Dobrý den,mám chatu v zahrádkářské kolonii dřevěnou a budou mi tam dělat fasádní komín.uz tam byl technik vyměřit komín,je nutné nějaké povolení či hlášení na úřad či stačí papíry a revize odd kominické firmy?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Je minimálně vhodné oznámení na stavební úřad. Obvykle se to obejde bez dalšího papírování. Viz. https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

  41. Láďa

    Dobý den,
    pro přístup ke komínu na RD máme v projektu navržen výlez na střechu doplněný o dva stupně. Vzhledem k dobudoucna plánované přestavbě půdního prostoru na obytný, nám byla navržena změna přístupu ke komíny pouze přes stupně na střeše. Lze prý takto realizovat přístup ke komínu bez tzv. komínové lávky. Opravdu to lze takto vyřešit? Výška komínu je 7,63 m, sklon střechy 40 stupňů. Děkuji za radu.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Obecný požadavek dle ČSN je zabezpečení přístupu, který musí splňovat další předpisy bezpečnosti práce pro bezpečný pohyb ve výškách.

      Přístup ke komínu po nášlapných stupních od okraje střechy je v principu možný a běžně se realizuje. Minimální podmínkou je ovšem dostatek prostoru pro bezpečné opření žebříku k okraji střechy.

      Pokud se jedná o novostavbu, měla by být změna přístupu k ústí komínu zapracována v projektové dokumentaci, např. jako dodatek, nebo změna stavby před dokončením.

  42. Josef ZAvadil

    Dobrý den
    Koupil jsem automatický kotel na uhlí bez možnosti topit dřevem, jelikož mám les tak bych si rád ponechal možnost topit i dřevem. Chtěl bych ještě koupit kotel zplynovací na dřevo. Je možnost za výstupní rourou za automatickým kotlem udělat jakoby T kus a na něj napojit ještě výstup ze zplynovacího kotle? Nevím jestli je to technicky možné děkuji Zavadil

    1. odborník APOKS (Autor)

      Toto řešení není standardně povoleno. Dle ČSN 73 4201 musí být každý ústřední spotřebič připojen samostatným kouřovodem do samostatného komínu.

  43. J.H.

    Dobrý den,
    rekonstrujeme rodinný dům a máme problém se zadechtovaným komínem. Komín je nově vyvložkovaný a budeme měnit i původní kotel na tuhá paliva za automatický. Potřebovala bych poradit, zda omítky v 2. patře rd, na kterých byl dehet, stačí ošetřit perlinkou, lepidlem a štukem a dehet nimi již neprojde, a nebo je nutné celý komín otlouci?
    Děkuji za odpověď
    Jana Šmídová

    1. odborník APOKS (Autor)

      Lze předpokládat, že pokud je „dehet“ (tedy tekuté sloučeniny na bázi organických uhlovodíků) prosáknut ve zdivu, bude se uvolňovat stále, respektive při každém zahřátí tělesa (zatopení). Teoreticky by bylo možno vnější povrch hermeticky uzavřít použitím parotěsných desek, ale toto řešení nelze obecně doporučit, pokud není provedeno po celé délce komínu a odvětráno mimo budovu.

      Pokud má být zvoleno ideální řešení, musí být odstraněny všechny konstrukce, které obsahují nasáklý dehet, tedy omítka, spárová malta, případně i cihly.

      Před připojením nového kotle doporučujeme ověření funkčnosti spalinové cesty normovaným výpočtem.

  44. Ladislava Janoutová

    Dobrý den, bydlim v panelovém domě který má 7 pater a dosud je vytápěný párou, bytové družstvo připravuje vytápění plynem a chce nám na stěnu domu přistavět komín, prý to neni hlučné, ale na schůzce nájemníků se ozval i názor že je to dost slyšet. Budeme to mit za stěnou ložnice a tak mám obavy z nočního hluku.Také je možné komín postavit samostatně v rohu domu. Dům stojí v kopci a nad námi jsou další paneláky, tim bude komín nastaven rourou. Když bude foukat vitr bude to hlučné ?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Z hlediska přenosu hluku ze spotřebiče, záleží na typu spotřebiče, nicméně, pokud se jedná o kvalitní kondenzační kotel neměla by hlučnost přesáhnout přijatelnou mez. Navíc jsou k dispozici velmi účinné tlumiče hluku, které se ale obvykle používají až od vyšších výkonů a tedy i rychlostí proudění.

      Je samozřejmě i možnost hluku vznikajícího prouděním vzduchu kolem komínu a jeho fixačních prvků. Bohužel s tímto problémem nemáme reálné zkušenosti.

  45. Jiri

    Donry den,mam spotrebic typu C – turbo kotel umisteny v koupelne. V koupelne je jeste vetraci mrizka do svetliku.

    S koupelnou sousedi bez dveri primo kuchyne.

    Jedna se o 6 patrovy starsi cihlovy bytovy dum.

    Je mozne umistit digestor? Hrozi riziko pretazeni spalin od spotrebicu v dome sousedu skrz svetlik?

    Dekuji.

    1. Jiri

      Jeste upresnim – kotel ma samostatny komin – vyvlozkovany trubka v trubce.

      Digestor by byla pouze recirkulacni.

    2. odborník APOKS (Autor)

      Dle platné legislativy nesmí být v prostoru, ze kterého se přivádí vzduch pro spalování další spotřebič vzduchu. Recirkulační zděř by za takový spotřebič standardně neměla být považována. Rovně spotřebič typu C by měl být funkčně zabezpečen proti úniku spalin, pokud je spalovací vzduch přiváděn koaxiálním vedením. Větraný světlík by měl představovat dostatečné tlakové oddělení prostorů.

      Ideální je ovšem individuální posouzení. Lze tedy doporučit, obrátit se na kominíka, který u Vás provádí pravidelné kontroly a získat jeho vyjádření. Pokud vyhodnotí, že je to nutné může provést výpočet potřeby vzduchu, nebo i měření.

      1. Jiri

        Dobry den, dekuji za odpoved.

        Turbo kotel mame napojeny na koaxialni odkoureni s privodem vzduchu.

        Jiny spotrebic, ktery by spaloval vzduch se v byte nenachazi – varna deska je elektricka.

  46. Michaela

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, v projektové dokumentaci máme uvedeno, že budeme mít krbová kamna, rozeslala jsem již všechny žádosti na různe instituce a zjistila,že projektant udělal chybu, protože my celou dobu chceme krbovou vložku bez výmeníku, myslíte, že to bude u stavebního řízení a poté kolaudaci velicý problém ?

    děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Samozřejmě nemůžeme podat závazné stanovisko – to může pouze zmíněný stavební úřad.

      Nicméně obecně pokud se jedná o doplňkový zdroj, který není zahrnut v tepelné bilanci, lze pojmy krbová kamna a krbová vložka označit za fakticky zaměnitelné, a to zejména v případě, že není zpracován detailní prováděcí projekt. Z hlediska stavebního povolení by tedy se záměnou neměl být v principu problém. Změnu lze pak zahrnout mezi změny stavby před dokončením.

      To ovšem neznamená, že takto jednoduché to bude i technicky. Z hlediska začlenění do stavby se může jednat o změnu velice podstatnou. Může se změnit dimenze i potřebná výška komínu a musí být dodrženy legislativní podmínky zejména v oblasti požární bezpečnosti.

  47. Katka Doležalová

    Dobry den,
    Bydlime v dvojdomku. Jedna se o radovy dvojdomek, mame tedy se sousedy spolecnou jednu stenu. Obe rodiny mame na teto stene krb, tudíž na strese jsou kominy vedle sebe. Vzdalenost mezi kominy je jen cca 50 cm. Dost casto, kdyz jsme v nasem krbu netopili, citili jsme coud od sousedu a citit to bylo z naseho krbu. Pokusili jsme se tento problém vyřešit tim, ze jsme na komin zvedli, aby byl vyse, nez souseduv. Problem se ale bohuzel nevyresil. Nadale, kdyz v nasem krbu netopime, cítíme obcas coud od sousedu, jako by se udelal nejaky pod tlak a nas komin coud vtahl.
    Chtela bych se zeptat, zda je z projektoveho pohledu vubec mozne, aby byly kominy takto blizko vedle sebe.
    Predem Vam dekuji za vasi odpoved.
    Doležalová Kateřina

    1. odborník APOKS (Autor)

      Legislativně není vzdálenost mezi komínovými průduchy ve Vámi popisované situaci řešena. Obecně se vychází z obecné legislativní formulace, že komín musí zajistit odvod spalin a jejich bezpečný rozptyl do ovzduší. To ve Vašem případě není splněno.

      V podobných případech je obvykle „vina“ na obou stranách, proto je vhodné na řešení problému se sousedy spolupracovat. K tomu, aby byl kouř nasáván z jednoho komína do druhého, musí být splněny dvě podmínky:

      – V objektu, kde se netopí musí být podtlak vůči okolí. Komín pak funguje jako větrák, tj. nasává vzduch z vnějšku a transportuje ho do interiéru. Tento podtlak je možno vytvořit mnoha způsoby (ventilátor, digestoř, otevření dveří, nerovnoměrné vytápění objektu, schodiště apod.) a stačí pokud je poměrně krátkodobý.

      – Spaliny z objektu, kde se topí musí mít malou rychlost proudění. Proud spalin nestoupá z komínu rovně do výšky, ale „válí se“ po střeše, tedy i v okolí ústí komínu vedlejšího.

      Současně je třeba si uvědomit, že spaliny vzniklé spalováním dřeva obsahují uhlovodíky, které jsou silně aromatické a stačí tedy velice malé množství spalin, aby vznikl subjektivní pocit „zamoření“.

      Osazení nástavce situaci fakticky neřeší, naopak většinou zhoršuje. Z hlediska rozptylu spalin je ideální stejná výška vyústění. Bylo tedy pravděpodobně chybou řešit situaci „svépomocí“, bez odborné konzultace.

      Odborná pomoc je ve Vaší situaci asi nejlepším řešením. Zkušený kominík by měl být schopen vyhodnotit funkčnost spalinových cest a přívodu spalovacího vzduchu a posoudit vlivy jednak provozu spotřebičů a jednak tlakového ovlivnění okolím.

  48. Andrea

    Dobrý den,
    bydlíme v bytě 3+1 v malé cihlové bytovce z 60tých let. Bytovka má 7 bytů, všichni kromě nás topí pevnými palivy. Zajímá mě, kde jsou čistící otvory (vývody) komínů protilehlých bytů. My pod sebou máme sklep, tudíž jsou ve sklepě, ovšem byty zrcadlově k nám pod sebou mají další byt. Je možné že tyto otvory jsou v tom bytě?
    A proč se vlastně ptám, byt v přízemí je v insolvenci, dlouho tam nikdo nebydlí- tudíž nemůžou být ani revize, pokud je to opravdu tak že jsou ty vývody v něm.
    Děkuji za odpověd, případně mohu zaslat fotky domu a komínů na střeše.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Čistící dvířka musí být vždy umístěna nad „dnem“ komínu, tedy tam kde je stavebně založen. V polovině minulého století byly již sice platné předpisy, jenže jejich praktické dodržování leckdy „pokulhávalo“. Čistící dvířka tedy byla umisťována někdy dost nelogicky, a to i do přízemních bytů, zejména pokud dům nebyl podsklepen. Často se setkáváme i s tím, že dvířka jsou v bytech zazděna, a to přesto, že na daný komín je připojen spotřebič v některém z vyšších pater.
      Ve Vámi popsané situaci je třeba celou věc řešit na úrovni SVJ nebo vlastníka nemovitosti, který má zákonnou povinnost zajišťovat kontroly komínů. Je nutné zajistit kominíka, který by všechny komíny prohlédl a následně vydal zprávu o jejich kontrole. Pokud při kontrole narazí na problém s nepřístupností čistících dvířek bude postupovat podle zákona a věc oznámí na místně příslušný stavební úřad, který má pravomoc (mimo jiné) zajistit přístupnost objektu i jednotlivých bytových jednotek.

  49. Pavel

    Dobrý den chci se zeptat t-kus na vložku na tuhá paliva se má napojoval po vodě děkuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      Kouřovod i komín – tedy i T-kus musí být napojen „po vodě“, tj. tak že každý horní díl je zasunut dovnitř spodního, aby se zabránilo i teoretickému výtoku kondenzátu.

      Spalinová cesta spotřebiče na pevná paliva musí být protokolárně navržena tak, aby při standardních provozních podmínkách připojeného spotřebiče nedocházelo ke kondenzaci spalin. Ovšem i při správném návrhu může dojít jednak k zatečení dešťové vody a jednak ke krátkodobé lokální kondenzaci spalin např. při roztápění.

  50. Patrik Leopold

    Dobrý den. Koupil jsem dům a po původních majitelich je tam keramický vystavěný komín asi nejspíše Schiedel. Zavolal jsem si kominika protože mi upadl komínový nastavec. Kominik nyní chce i mimo nástavc udělat do komínu nové dvířka na střeše, původní jsou dole v pokoji kvůli tomu aby se nevymetalo z pokoje. Je ještě nějaký jiný důvodu proč mít dvířka na střeše? Bojím se však že by mohli keramiku poškodit nebo by mohla časem prasknout v místě dvířek, když bude montáž špatně udělana jsou moje obavy oprávněné? Jak by se pak mělo s firmou řešit kdyby vložka praskla popřípadě praskla v budoucnu díky třeba právě špatné montáži? Děkuji za odpověď

    1. odborník APOKS (Autor)

      Způsob čištění, přístup k němu se v principu řeší pro každý případ individuálně a je plně v kompetenci daného kominíka nebo revizního technika, který by se měl snažit systém čištění optimalizovat. Legislativní požadavky na čištění jsou nejkonkrétněji specifikovány v ČSN 73 4201 a ve vyhlášce 268/2007 Sb.. Vyhodnotit a posoudit by je měl, jak výše uvedeno, především revizní technik.

      Pro provedení jakéhokoliv zásahu do systémového komínu – tedy i komínu firmy Schiedel – je vhodné kontaktovat výrobcem autorizovanou firmu, nebo přímo divizi firmy, která se na opravy specializuje. Pokud Vámi vybraný kominík tuto autorizaci má, je z hlediska záruky vše v pořádku. Pokud ovšem dojde k zásahu neoprávněné osoby do systémového komínu, přestává platit jakákoliv záruka výrobce a většinou tím skončí i technická pomoc.

      Doporučujeme povolit zásah do konstrukce komínu pouze firmě, která je výrobcem daného komínového systému autorizovaná.

Přidávání komentářů není povoleno.