Ptejte se

Své dotazy z oblasti navrhování komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství pokládejte na stránkách EKIS, ostatní dotazy (kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory) vypište do pole komentáře na začátku této stránky.

BEZPLATNÉ PORADENSTVÍ ZDE – komíny, vytápění, energetické poradenství, kotlíkové dotace …

Své dotazy pokládejte zde: Energetické poradenské středisko Kamenice – Komínová asociace APOKS

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • autorizovaného inženýra, energetického specialistu
 • kominíka, kamnáře a instalatéra

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Ostatní dotazy – kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory, atd. vypište do pole komentáře níže:

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 253 Komentářů

 1. Jiří

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je povinnost dělat každý rok revizi komína i když se v něm netopí vůbec. Děkuji Furbach

  1. odborník APOKS (Autor)

   Povinnost pravidelných kontrol upravuje vyhl. 34/2016 Sb., která uvádí i výjimky. Text vyhlášky je volně dostupný na internetu. Například zde: https://www.kominy-komin.cz/kominictvi/

 2. jiri zastera

  dobry den, v rodinem jednopatrovem dome mam dva ctyrhrane kominy 120×120 mm vedle sebe cca 6,5 m vysoke oddelene prepazkou
  koupil jse krbova kamna s otvorem ke kominu prumer 150 mm
  mohu pouzit soucasne oba kominy k odtahu krbovych kamen – provest otvor pul na pul do obou kominu a nebo pouzit jeden s redukci prumeru ze 150 mm na 120 mm
  jiny spotrebic neni pripojen
  dekuji za odpoved
  s uctou Jiri Zastera

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popisované řešení je nestandardní a neodpovídá požadavkům ČSN. Obecně ho nelze doporučit.

 3. Petr Burda

  Dobrý den,
  mám postavenou garáž, kde do stěny, která je vyzděna porobetonovými tvárnicemi zn. Porfix potřebuji prorazit otvor pro kouřovod, který bude odvádět kouř z kamen zn. Kerpen 2U4Pb-F14513, které mají průměr odvodového otvoru kouře 115 mm.

  Dotaz zní, zda do stěny je potřeba dát nějakou průchodku/zděř a skrze ní teprve vést samotnou rouru kouřovodu, případně zda bude možno kouřovod otvorem protáhnout bez použití průchodky. Pokud bude průchodka nutná, jakou velikost budu potřebovat. zajímá mne vnější průměr průchodky kvůli zajištění potřebného průměru vykružovacího vrtáku. Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Obecně se nedoporučuje zahřátí porobetonu na vyšší teploty. Z toho důvodu lze doporučit použití přídavné izolace. Pokud odvod spalin prochází pouze porobetonem, bez dalších vrstev, které by byly potenciálně hořlavé, lze očekávat tloušťku přídavné izolace kolem 100 mm. Přesný návrh by měl provést dodavatel odkouření.

 4. Vit

  Dobrý den,

  v bytovém domě o 3 podlažích je odvod spalin plynových kotlů provozovaných ve dvou bytech v 1. a 2. podlaží proveden skrz fasádu a trubkami o venkovní délce max 30 cm , a tedy pod okny bytů v hořejších patrech. V ochranných pásmech se tedy nacházejí okna, francouzská okna, balkónky hořejších bytů. Bytový dům je cihlový z r. 1949 a každý byt má min 3 svoje vlastní komíny. Ostatních 7 bytů má spaliny z plynových kotlů standardně odvedeny skrz komíny. A tedy určitě nebyl důvod při instalaci kotlů jít s odvodem spalin skrz fasádu. Je možné tolerovat tento stav (např. do další výměny kotlů) nebo pokud kotle byly instalovány před nějakým určitým datumem? A zde se prosím ptám konkrétně, co by to bylo za rozhodující datum? První instalace kotlů byla provedena ve všech bytech v roce 1996. Anebo tento stav je špatný a je třeba jej napravit? A tedy jak potom správně postupovat, co se má udělat? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vyústění odvodu spalin na fasádu tak, že může dojít k „ovlivnění“ okolních bytů, je nutno považovat za závadu, a to bez ohledu na dobu uvedení do provozu.
   Je třeba provést písemné ohlášení na stavební úřad. Ten zjistí, zda komíny byly povoleny a jsou provozovány v souladu s legislativou.
   Vaší povinností není oznámení technicky, nebo legislativně zdůvodňovat.

 5. Záhumenský Patrik

  Dobrý den chtěl bych na původní komín vyvlozkovany nerezem průměr 150 a tahem 17PA, který má výšku 10m napojit novy kotel viadrusu U68 5clankovy 14kw ale ten má 160 vývod kouřovodu ale požadovaný hah má jen 14PA,kominík mi nechce dát revizy, protože takové zapojení prý nelze provozovat. Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Kominík musí postupovat dle platné legislativy. Pro ověření funkčnosti musí být proveden výpočet dle ČSN EN 13 384. Pokud kominík tento výpočet provedl s negativním výsledkem, nemůže vystavit kladnou revizi.

 6. Zdeňka Kuchyňová

  Dobrý den.
  Mám chalupu z roku cca 1820, smíšené zdivo. Uprostřed domu je komín, který měří zhruba 1,2 x 1,2 metru. Nepoužívá se asi 30 let, ale zabírá podstatnou část kuchyně. Chtěla bych ho zbourat a místo něj udělat komín nový plus krbová kamna.

  Mám obavy, zda není nosný. Dále se obáváme, že když začneme komín rozebírat, narazíme na litinové pláty, na kterých se peklo až 10 pecnů chleba, a které asi zasahují do jeho stěn. Nevíme, zda půjdou vůbec vyčistit stěny, na kterých bude nános sazí. Byly by to obvodové zdi kuchyně. Navíc se bude muset řešit v případě malého komínu i strop kuchyně a podlahy na půdě, což by při zmenšení kommína chybělo. Má cenu se za této situace do bourání pustit, nebo radši do komína vůbec nesahat? Nebude to příliš nákladné? Komín však potřebuji, aby šlo topit krbovými kamny. Co s tím?

  Děkuji za odpověď.
  Zdeňka Kuchyňová

  1. odborník APOKS (Autor)

   Toto je dotaz pro internetovou poradnu příliš obsáhlý.
   Obecně se doporučuje do komínových konstrukcí starších objektů nezasahovat, a to z důvodů, které jste uvedla.
   Variant řešení nového komínu bude pravděpodobně několik, ale posoudit je může pouze odborník po prohlídce objektu.

 7. Jan Fischer

  Dobry den, v novostavbě RD máme připravený nerezový komín o průměru 15cm. Nyní se díváme po krbových kamnech k napojení na tento komín a zajímalo by mě, zda je možné vybrat i kamna, která mají odkouření s menším průměrem (13cm) nebo jsme limitování při výběru pouze na kamna s odkouřením 15cm. Předem děkuji za posouzení, Jan Fischer

  1. odborník APOKS (Autor)

   Menší průměr spalinového hrdla spotřebiče není limitním problémem a spotřebič lze napojit přes redukci před sopouchem.
   Před nákupem spotřebiče se vyplatí ověřit funkčnost sestavy komínu a spotřebiče normovaným výpočtem.

 8. Záhumenský Patrik

  Dobrý den, řeším zapojení viadrusu u68 kdy tento kotel má kouřovod 160 a doporučený tah kominu je 14Pa já mám nerez vložku 150 a tah 17pa můžu dát redukci ke kotli 160 na 150 a bude to fungovat?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Osazení redukce je v principu možné.
   Před nákupem spotřebiče se vyplatí ověřit funkčnost sestavy komínu a spotřebiče normovaným výpočtem.

 9. Lucie

  Dobrý den, máme stary barák a pomalu ho renovujem. Máme 2komíny jeden je už vyvložkovaný je to 130 průměr a druhy se časem bude taky dávat do kupy. Chtěla bych se zeptat jestli je možné nějak vyvézt teplo s 130 průměrem do celého domu? Máme ho uprostřed domu v přízemí jsou tam zatím jenom obyčejné krbové kamna. Chtěli by jsme vytopit půdní nástavbu přízemí kde je mezi dřevěný strop jak to bývalo u starých domů a na pul podsklepený dům. Bude se z toho dělat časem dělat další obytné místnosti. byli jsme u hromadu firem a jak slyší dřevěný strop nechcou o tom ani slyšet a a pré máme malí průměr komínu. Děkuji moc za rady popřípadě na koho se obrátit

  1. odborník APOKS (Autor)

   Především je pravda, že dle platné legislativy je nejmenší povolený průměr komínu pro pevná paliva 140 mm.
   Rozvod teplého vzduchu, pokud má být reálně účinný, vyžaduje technický návrh a výpočet. Při realizaci je třeba počítat s tím, že rozvod bude nucený, tedy s osazeným ventilátorem. Účinnost je ale i tak poměrně malá.

 10. Brozova

  Dobry den,

  mame dum po rekonstrukci. Nechali jsme vyvlozkovat komin, v obyvacim pokoji mame krbovou vlozku. Je mozne dodatecne dodelat rozvod do horniho patra? Predstavuju si jen nejaky ,,pruduch,, v horni chodbe.

  Dekuji za odpoved Brozova

  1. odborník APOKS (Autor)

   Rozvod teplého vzduchu samozřejmě dodělat lze, nicméně účinnost takového rozvodu je minimální. Celý systém navrhování a provozu spotřebičů bez výměníku je dnes primárně zaměřen na vytápění prostoru, ve kterém jsou instalovány. Pro reálnou účinnost jednoduchého rozvodu by bylo nutné jednak provozovat spotřebič značně nehospodárně, aby bylo dostatečné množství ohřátého vzduchu a současně pro transport použít výkonný ventilátor. Obecně toto řešení nelze doporučit.

 11. Petr Novák

  Dobrý den,
  chci si postavit velký venkovní otevřený krb, který ale bude orientován do polootevřeného přístřešku (zastřešené terasy). Je nějaké obecné pravidlo, jaký průměr a jaká výška komína musí být dodržena, aby krb příliš nekouřil pod přístřešek? Trochu a občas asi nevadí… 🙂 Pokud pravidlo není, jak tyto parametry počítat, když krb bude „originál“, takže nevím jeho výkon ani jiné parametry? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro komíny umístěné vně budovy platí stavební zákon a prováděcí vyhláška, kde ale nejsou definovány minimální parametry. Obecně je tedy nutno dodržet zásadu, že spaliny nesmí ohrožovat nebo obtěžovat okolí.

   Pro dimenzování zcela obecně platí, že se průměr komínu volí co největší. Jakýkoliv výpočet je značně zavádějící, protože klíčovou neznámou je naředění spalin okolním vzduchem.

   Umístění pod přístřešek není obecně vhodnou variantou.

 12. Zdeněk Štengl

  Dobrý den,
  ve starším patrovém domku máme zděný komín se dvěma průduchy. Druhý průduch je vyzděný až od patra. Do prvního průduchu je zapojen plynový kotel ve sklepě. Do druhého průduchu potřebuji zapojit krbová kamna, která budou v přízemí. Je možné sestavit kouřovod z přízemí, který bude ústit do zděře druhého průduchu v patře? Prostup stropem bych odizoloval. Jedná se o výškový rozdíl cca 2.5 m.
  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Toto řešení není současnou legislativou podporováno a i objektivně ho lze označit za velice problémové.

 13. Ivo Kučera

  Dobrý den,
  chtěl bych Vás požádat o radu. Ve starším rekreačním domku budeme muset vyměnit starý kotel.
  Chtěli bychom koupit kotel Rojek KTP 20 nebo 25 (máme 10 ks radiátoru)Ten má v tech. datech
  doporučený tah 14-18 Pa. A teď náš problém máme starý komín 150 mm – 7m a kominík mám navrhl
  dvě řešení: 1.Do komínu dát vložku o průměru 140mm a prodlužit komín o 1-1,5 metrů
  2. Vyfrézovat celý komín a dát vložku o průměru 160 mm. Jednoduší by byla první varianta, ale nevíme, zda bude odpovídat normě pro tento kotel.(v diskuzích mnoho lidí říká, že tento kotel nepotřebuje velký tah)
  Děkuji za radu
  Kučera

  1. odborník APOKS (Autor)

   Řešením je provedení výpočtu dle ČSN EN 13 384. Tento výpočet by měl zvládnout každý revizní technik spalinových cest. Výsledkem výpočtu je ověření funkčnosti s tím, že je možné hledat variantu realizace, ve které komín vyhoví.
   Návrhy řešení nepodložené výpočtem jsou minimálně neprofesionální.

 14. Vladimíra Kubínová

  Dobrý den,
  prosím Vás o radu. Při kontrole spalinových cest bylo kominíkem zjištěno, že v komíně je čistý a průchozí ve směru od zděře nahoru . Ovšem ve směru dolů, do sklepa, kde jsou vymetací dvířka, je průduch něčím ucpaný. Je možné, abychom nechali udělat nové vymetací dvířka v chodbě v patře, kde se nachází byt? jsou tam dlaždice na zemi i na stěnách.
  Máme termín odstranění závady do prosince 2020. Prosím, poraďte mi, co udělat.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Samozřejmě jsou dvě varianty, a to buď vyčistit komín směrem dolů nebo osadit nová komínová dvířka. Při osazení nových dvířek bude pravděpodobně nutné komín pod dvířky zaslepit (udělat nové dno).
   Obě varianty jsou legislativně přijatelné a záleží tedy pouze na realizovatelnosti jednotlivých řešení.

 15. Petr Zvinger

  dobrý den

  chtěl bych starší plynový kotel Protherm Medvěd nainstalovat na půdu,tedy prostým způsobem postavit ho a vyvést předpisový odtah spalin podél zdi vzhůru střechou a do příslušné výšky odpovídající normě…. ?
  Je to tedy spíš klempířská práce než kominická,tedy si představuji že po instalaci komíník pouze provede revizi,,,a kontrolu.Nenašel jsem ničeho,co by
  tuto možnost nedovolovalo.Co myslíte vy prosím ?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Legislativní překážky skutečně nejsou.

 16. Barbora

  Dobrý den,
  chtěla bych poradit jak technicky správně vyřešit komín.
  Starší hrubá stavba. Komín zbouraný.
  V přízemí bude dřevozplynující kotel. V patře v kuchyni bude klasický kamnový sporák na dřevo plus by bylo fajn ještě do komína odvod digestoře, aby nemusel být vývod na fasádě.
  Jaký komín technicky nejlépe vyřešit?

  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem BP

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro každý, z Vámi uvedených spotřebičů je nutno realizovat samostatný odvod spalin nebo vzduchu. Je třeba realizovat dva komíny a jeden odvod vzduchu.

 17. Ivan

  Lze do nového nerez komínu o průměru 140mm napojit krbová kamna o průměru kouřovodu 150mm?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Technicky ano – redukce 150/140 musí být osazena na hrdle spotřebiče. Před zapojením doporučujeme provést kontrolní výpočet. Pokud bude negativní, nebude možno na spalinovou cestu vystavit revizi a spotřebič nebude moci být provozován.

 18. Hana Stiborová

  Dobrý den. Máme osinko cementový komín (tedy komín, ve kterém je azbest). Je možné takový komín frézovat, případně za jakých podmínek?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Práce s azbestem podléhá speciálním bezpečnostním požadavkům a práce s azbestem mohou provádět pouze firmy s příslušným povolením. Kominík obecně toto povolení nemá. Seznam firem s oprávněním lze dohledat na internetu.

 19. Ondřej Polách

  Kolik cm pod stropem z palachu je bezpečné umístit zděř do komína pro kouřovod z krbových kamen na dřevo?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Za minimální vzdálenost pro kouřovod DN 150 lze považovat 375 mm, ovšem lze doporučit vzdálenost min. 500 mm. Rákosová rohož musí být kryta omítkou.

 20. Jiří Zahradník

  Dobrý den,
  ve starém domě se chystám postavit tříprůduchový komín (na tuhá paliva, na plyn, krbová kamna). Lze ho postavit z klasických plných cihel a opatřit keramickou vložkou s izolací nebo musí být použit nějaký komínový systém. Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Současná legislativa umožňuje zhotovení buď komínů systémových se zárukou výrobce, nebo komínů individuálních zhotovených z certifikovaných materiálů, a to na plnou odpovědnost zhotovitele. Pokud tedy postavíte komín dle Vašeho popisu musíte použít certifikované materiály a za výsledný produkt budete nést plnou zodpovědnost. Tuto variantu nelze doporučit.

 21. Michal Bolomský

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,čím můžu utěsnit vstup do komina u odvodu spalin u kondenzačního kotle děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Těsnění přetlakového odvodu spalin plynového kondenzačního kotle nelze v principu řešit svépomocí. Je třeba od hrdla spotřebiče až po vyústění použít certifikovaný spalinový systém.

 22. Vit

  Dobrý den, od kterého roku platila povinnost provést revizi spalinovych cest, když předtím byla používána americká kamna a topilo se koksem a potom se kamna vyměnila za krbovky na dřevo?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Tuto povinnost lze dovozovat už dle vyhlášky 111/1981 Sb

 23. Věra Boturová

  Dobrý den. Potřebujeme poradit.Měníme kotel na tuha paliva za plynový.Chtěli by jsme vývod ze stěny,jsme krajní Okal a tudíž na boku nejsou okna. Jeden odborn,přes druhého říká něco jiného. Prý to nemůže byt ven,protože nad 24 kW nesmí jít ven a my tu musíme mít silnější a musíme si dat vyvložkovat komín za 35 tisíc.To se nám zda moc. Druhy že to je blbost a muže byt komín vyustěný fasádou,že už je to opět povoleno. Tak jsme z toho jeleni. Hledáme firmu která by výměnu provedla,ale rádi bychom něco věděli ať se nenapalime. Děkují

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vývod odkouření plynových přetlakových kotlů na fasádu je zmíněn ve vyhlášce 268/2009 Sb. §24, kde je uvedeno, že toto řešení lze použít jen v technicky odůvodněných případech. Výkon 24 kW je omezen ČSN 73 4201, která ovšem nemusí být v tomto bodu plně závazná. Prakticky lze za „technicky odůvodněný případ“ považovat řešení odsouhlasené stavebním úřadem. Ideální je proto jednoduše zakreslit fasádní vyústění např.na fotografii a dojít s tím na stavební úřad.

 24. Marie Souhradová

  Dobrý den, můžu se zeptat jak vycistit kouřovod kdyz se nedá rozebrat? Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Existuje několik možností, které mohou vyžadovat speciální vybavení. Kouřovod může být přístupný skrze spotřebič nebo skrze komín. Obecně je třeba přenechat tuto práci odborníkovi.

 25. Jan Ferik

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda je nějaká norma pro využití „nepoužívaných“ komínů
  V bytě mám komín 2 viz „obrázek“ a chtěl bych využít sousedův komín 3 pro prostup do mého komína (zakreslena plánovaná trasa).
  Původně končí v bodě „O“.
  Je možné toto provézt, nebo je to totální nesmysl?
  Soused jej sice má obsazen, ale až o patro výše a celá délka komína pod ním je tím pádem „nevyužitá“.
  Jednalo by se o nahrazení původního hliníkového husího krku za plast pro kondenzační kotel.
  Díky moc za názor.

  || 1 || 2 || 3 ||
  || || x || x ||
  || || x || x ||
  || || x || xxxxxxx sousedův komín
  || || x || ||
  || || x || ||3. patro
  –|| || x || ||—————
  || || x || ||strop
  –|| || x || ||—————
  || || x || ||2. patro
  || || x || ||
  || || x || ||
  || || Oxxxxxxxxxxx kotel
  || || || ||
  || || || ||

  1. odborník APOKS (Autor)

   V případě bytového domu je třeba postupovat transparentně a protokolárně. Především je třeba přesně zmapovat současný stav kominíkem, který o tom vystaví zápis, ve kterém se jasně vyjádří i k technické možnosti připojení Vašeho spotřebiče. Následně v rámci schůze SVJ, vlastníků nebo družstva by se mělo písemně toto řešení odsouhlasit. Jedině touto cestou se předejde budoucím „nedorozuměním“.

   Jinak (pokud jsme Váš nákres pochopili správně) je popsané řešení teoreticky technicky možné, ovšem pouze při dodržení výše uvedeného postupu.

 26. Tomáš

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat, komín nerez nebo černý pozinkovaný plech? Výrobce černého uvádí stejnou trvanlivost jako u nerezového, dá se tomu věřit a doporučujete tento typ komínu pro dřevostavbu a krbovým kamnům? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Při výběru materiálu je třeba vycházet např. z ČSN 73 4201 , která použití pozinkovaného plechu nepovoluje.

 27. Martin

  Dobrý den potřebuji poradit předláváme koupelnu máme v koupelne plynový bojler Ariston malý 40la komín vyvložkovaný 80mm v průměru a přívod kouřovodu také potřeboval jsem kouřovod posunout dolů o proti stávající instalaci o 5cm dolů tak jsem si pozval kominíka a ten začal že v komíně kde je pouze bojler má být vyvložkování 100mm a kouřovod také a že to tedy neposune a odešel na internetu jsem se dočetl že stačí 80mm kde je tedy pravda děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Návrh každé spalinové cesty musí být dle stávající legislativy ověřen výpočtem dle ČSN EN 13 384. Kominík, nebo kdokoliv jiný, může samozřejmě vyslovit „svůj názor“, ale jedinou správnou a prokazatelnou cestou je právě provedení uvedeného výpočtu.

 28. Jirka

  Dobrý den ,
  měl bych na Vás dotaz .
  Bydlím v řadovém domě z nichž jeden má přízemí a podkroví.
  Ten druhy má přízemí +2patra a podkroví .
  Jak daleko se od tohoto domu může postavit komín pro krb na spalování dřeva a jak musí být vysoký ? Aby nešel kouř do oken vyšší budovy.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Uvedené problematika je řešena v ČSN 73 4201 , přičemž za potenciálně ovlivněné pásmo se považuje kruh o poloměru 15 m od zastiňujícího objektu. Parametry pro posouzení ovlivnění jsou popsány v uvedené ČSN.

 29. Lukáš

  Dobrý den,
  s manželkou jsme postavili rodinný domek s komínem Plewa classik K, který je vysoký 8 m a bude sloužit pouze pro zpříjemnění zimní pohody, nebude sloužit jak hlavní tepelný zdroj. Komín z důvodu čištění a vybírání je umístěn k obvodové stěně, aby ho bylo možné čistit z venku. Bylo mi řečeno, že je možné komín čistit zespoda, ale nyní jsem se dočetl, že to je možné pouze do výšky komína 6 m. Momentálně nevím, co mám dělat, jelikož konec komínu je nad střechou cca 3 metry, takže se k němu nemám jak dostat a nejsou ani zbudovaná horní dvířka pro čistění. Mohl bych Vás poprosit o názor a případně radu ? Bojím se, že případě vrtání nových dvířek do komína, tak aby nepopraskali keramické vložky.

  Předem Vám děkuji za zprávy a pochopení.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Každý komín musí být před zprovozněním prověřen revizním technikem spalinových cest, který musí vydat kladnou revizní zprávu spalinové cesty. V této zprávě posuzuje celkovou funkčnost a stavební provedení, a to v dikci zákonů, vyhlášek, ČSN a TPK. Pokud jde o ČSN a TPK, jedná se o předpisy bez přímé právní závaznosti, respektive závazné jsou pouze části, na které se odvolává zákon nebo vyhláška. Předpis o maximální výšce pro čištění spodem mezi tyto závazné části nepatří. Běžně dostupné kominické vybavení dnes dovoluje čistit spodem i komíny s výškou přes 10 metrů.
   Nedodržení tohoto požadavku může být zdrojem jistého „nekomfortu“ pro kominíka, ale nemělo by být důvodem pro označení spalinové cesty jako nevyhovující.

   1. Lukáš

    Tak to je dobrá zpráva.
    Děkuji Vám mnohokrát a přeji hezký zbytek dne.

 30. Plíva Josef

  Dobrý den,jsme bytový dům=bytovka celkem 6 bytů, z toho 4 topí ve vlastním kotli,my máme DOR F 16, vloni si sousedka nad námi stěžovala, že cítí spaliny.
  Mechali jsme tedy komín o průměru 150 z cementoosinku vyvložkovat konimíkem,který již opravoval komín sousedovi vložkou 140 mm nerez.Mám do komínu instaloval vložku 130 mm,nástavek s izolací vložky komína na střeše není zajištěn proti dešti a po kontrole jsem zjistil,že vložka v ústí komína není utěsněna .Je 130 mm dostačující.Na komín je vystavena vyhovující revize.
  Kominík se choval jako mistr revizák, ale v seznamu jsem ho nenašel.Co s tím.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Na první pohled je zřejmé, že Vám nebyla poskytnuta odborná pomoc a práce byly pravděpodobně provedeny nevyhovujícím způsobem. Dle vyhlášky 268/2009 Sb. a ČSN 73 4201 je nejmenší povolený průměr komínu ke spotřebiči na pevná paliva 140 mm a funkčnost spalinové cesty musí být ověřena výpočtem dle ČSN 13 384.

   Pokud osoba bez příslušného oprávnění vystaví revizní zprávu spalinové cesty, jedná se minimálně o porušení zákona 133/1985 Sb. (požární zákon) a bylo by vhodné toto jednání oznámit písemně Policii ČR a následně nechat vypracovat revizní zprávu skutečným odborníkem.

 31. Martin

  Dobry den.Chtel jsem se zeptat jak mam postupovat,kdyz mi bylo provedeno frezovani+vlozkovani kominu pred 17 mesici a zacinaji se mi opet objevovat mokre mapy na zdi.Jestli mam narok na reklamaci od dane firmy co mi to provadela?Vlozkovani bylo keramickou vlozkou.Jo a revizi mi kominik nedal.jen fakturu,kde je napsana castka za praci+material.Nic vic mi nedal.Jak postupovat,kdyz firma se obhajuje,ze na to zadna zaruka neni!Je to pravda?Predem dekuji za odpoved.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Toto je dotaz spíše pro právní poradnu, přičemž primárně záleží na smluvním ujednání se zhotovitelem.

   Netěsnou spalinovou cestu je nutno technicky považovat za nevyhovující a lze tedy dovozovat, že dílo bylo provedeno vadně, což zakládá možnost reklamace.

   Z hlediska provozu komínů nesmí být spotřebič uveden do provozu bez revize. Firma Vás tedy pravděpodobně záměrně „vmanipulovala“ do situace, kdy je spotřebič provozován v rozporu s legislativou.

 32. Novotný

  Dobrý den ,chci namontovat kondenz kotel tiger 18/25 kkz42-A komín je vysoký 8m ,kominik chce dat vložky 60 odvod spalin a saní 80 lze to a existuje redukce ke kotli a kotel to stáhne? Děkuji Novotny

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bylo by vhodné zadat práci pouze odborníkovi – kominíkovi, který po realizaci vystaví revizní zprávu v rámci které bude přiložen transparentní výpočet dle ČSN EN 13 384. V tom případě za technické řešení ručí. Pokud máte pochybnosti, požádejte o výpočet již před realizací.

 33. Lubomíra

  Dobrý den, bydlíme v RD od r. 2002, v topné sezoně topíme TČ, ale pro přechodné či mimořádně zimní období si přitápíme i v kamnech dřevem. V letním období, tj. nyní v srpnu, vůbec dlouhodobě netopíme. Teď v létě, za slunečného a teplého počasí občas cítíme v bytě v místnosti s kamny kouřový zápach, zřejmě z komína, přičemž se ani v okolních domech nikde netopí, negriluje atd. Domníváme se, že kouřový zápach souvisí s intenzívním slunečním svitem, tedy cítíme to, když je hodně slunečno. Prosím o radu, zda naše úvaha je správná a co dělat, abychom se vyvarovali kouřového zápachu v bytě a zda nehrozí nějaké nebezpečí. Děkuji za odpověď!

  1. odborník APOKS (Autor)

   Stanovovat konkrétní příčinu Vašich potíží skrze internetovou poradnu nelze. Seriózně je to možné pouze po prohlídce objektu.

   Nicméně obecně nejčastější příčinou uvedeného stavu je kombinace nevyčištěného komínu s podtlakem v objektu a vyšší teplotou. Pak dochází k situaci, kdy se z nečistot usazených v komíně vlivem vyšší teploty uvolňují silně aromatické uhlovodíky, které mohou být skrze kouřovod a spotřebič nasávány do objektu, pokud je v něm nižší tlak než okolní atmosférický (např.při spuštění ventilátoru, digestoře, intenzivním větrání apod.). Ideálním řešením je profesionálně provedená kontrola a čištění komínu po topné sezóně.

 34. Petr

  Jak ukončit trubku pro přívod vzduchu ke krbu, která mi trčí venku ze ztraceného bednění pod úrovni terénu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ukončení se v tomto případě obvykle řeší šachtou, kruhového nebo čtvercového rozměru. K dispozici jsou umělohmotné prefabrikáty, nebo lze šachtu vyzdít. Vzhledem k tomu, že vrchní kryt musí být prodyšný, je nutné, aby dno mělo odvodnění.

 35. Pavel

  Dobrý den, rekonstruují dum a řeším komín, musí mít komin dvirka spodní i horní? Dum je s podkrovím a prochází dětským pokojem, tudíž tam dvirka nechci, udělal bych je jen dole a čištění komína by se řešilo že střechy, je to tak mozne? Do komína půjdou krbova kamna. Díky

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsané provedení s vybíracími dvířky dole a vymetáním ústím komínu je možný a při splnění požadavku na přístup k ústí komínu odpovídá ČSN 73 4201.

 36. Pavel Juřenčák

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká je povolena maximální délka kouřovodu (izolovaného, i neizolovaného) v místnosti. V mém přípradě mají krbova kamna výkon 8 kw a vyústění na kouřovod 120 mm. Kamna bych rád napojil do komínu schiedel 200 mm, který se nachází cca 3,5 m cesty od výstupu krbových kamen. Cesta by byla následující – napojení svislého kouřovodu délky cca. 150 cm z krbových kamen, dále kolenem přes 15cm zeď a finálně kouřovod délky 200 cm (skrz malou koupelnu) do zaústění komínu. Průměr kouřovodu zřejmě 120 mm + izolace. Prosím o informaci, zdali to takto bude možné a případně doporučení na firmu, která vyrábí izolované kouřovody. Moc děkuji. S pozdravem. Pavel Juřenčák

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle ČSN 73 4201 platí pro délku kouřovodu, že by neměla být větší než čtvrtina účinné výška komínu, neměla by být větší než 3 m a od 2 m by měla být použita izolace. Vámi popisované řešení je tedy pravděpodobně mimo tyto požadavky. Proto (ale i obecně) je nutno před realizací ověřit funkčnost celé spalinové cesty výpočtem dle ČSN 13 384. Pokud bude výsledek výpočtu kladný, lze kouřovod v principu realizovat (za dodržení dalších legislativních podmínek, např. požární bezpečnosti).

 37. Filip

  Dobrý den,

  přímo na hranici sousedících pozemků postavil soused krb s komínem velikosti cca 50x50cm mat.cihla, ve vzdálenosti od sousedního RD cca 2,5m na šířku a cca 6m na délků, výška komínu s krbem cca 2,20m od základny. Při jeho provozu je sousední dům i okolní pozemky silně zahlceny zplodinami. Je takto umístěný komín v souladu s normou ČSN nebo jinou.
  Nemůže event.jiskra z komínu zapálit rostliny /stromy,keře/ v okolí a pak i stavení ?
  Děkuji za informaci.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro stavbu komínů platí ČSN 73 4201 , která se ovšem vztahuje pouze na komíny, které jsou součástí budovy. Na volně stojící objekty typu ohnišť se tedy tato norma nevztahuje. Relevantní je z hlediska stavby stavební zákon, resp. vyhláška 268/2009 Sb., z hlediska požárního nebezpečí zákon 133/1985 Sb. a z hlediska kouře zákon o ochraně ovzduší 201/2012 Sb.

   Ideální je řešit podobné problémy s místně příslušným stavebním úřadem.

 38. Petr M.

  Dobrý den,
  rád bych si prořídil do bytu klimatizaci a pro venkovní jenotku bych chtěl využít dloho nepožívaný komín z bývalé kotelny (kdysi používaná pro vytápění domu). Chtěl bych se zeptat jestli na nepožívané cihlové komínové tělěso se stále vztahují normy a případně jestli by umístění jednotky nejaké prošovalo?

  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Jde čistě o deklarovanou možnost použití. Komín je komínem, dokud je jako komín používán, nebo pokud je jako komín deklarován. To znamená, že pokud komín není používán a chcete ho použít k jinému účelu, než k odvodu spalin, musíte toto jasně deklarovat – nejlépe zápisem, který provede kominík, nebo jiná oprávněná osoba. Teoreticky to můžete provést i osobně.

   Ideální cestou je obrátit se na kominíka, který provede prohlídku, že komín je skutečně nepoužívaný a vystaví doklad s názvem např. „vyřazení komínu z provozu“. Od toho okamžiku je bývalý komín považován za šachtu a nevztahují se na něj žádné „komínové“ předpisy.

 39. Kulhavý Jan

  Dobrý den.Prosím vás,uďělájí mi revizi nového komína,když nemám na střeše výlez? Komín mám usazený mimo obytnou plochu(nalepeny z venku na obvodové zdi.Četl jsem,že se dá v těchto případech čistit komín i ze spoda.Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano, čištění spodem je možné a v rámci revize akceptovatelné.

 40. Milan Horčičák

  Dobrý den,

  mám 6m vysoký komín schiedel s keramickou vložkou. Na komín jsou napojena velká sálavá kamna s interním cca pětimetrovým kouřovodem a poté vstupuje kouř do komína. Palivo je jenom dřevěné, tvrdé i měkké. Rád bych si tento komín čistil/vymetal sám, ale nevím čím. Zjistil jsem, že na vymetání komínů je toho spousta, takže opravdu nevím, abych vložku nepoškrábal nebo nepoškodil. Předem děkuji za stručný postup čištění/vymetání a radu, co použít.

  S pozdravem,
  Milan Horčičák

  1. odborník APOKS (Autor)

   K dispozici jsou klasické ocelové štětky, dále štětky z nerezu a v poslední době štětky plastové. Ty jsou patrně pro čištění nejvýhodnější. Např. https://www.vseproteplo.cz/kartace/
   U keramiky a černých kouřovodů poškození čistícími kartáči v podstatě nehrozí.
   Nedoporučujeme používat provaz a kouli.

 41. Ivana

  Dobrý den, muže firma Vodo-topo vlozkovat komín nebo stavět nerezový komín na fasádu ? Při výměně spotřebiče se vodaři nabízí , ze to udělají . Neměl by toto dělat kominik?

  1. odborník APOKS (Autor)

   To je spíše otázka na znalce živnostenského zákona, nicméně vložkování komínů, jakož i stavbu nových je možno v limitním případě provádět i svépomocí.
   Neopominutelná je úloha revizního technika spalinových cest, který musí vystavit revizi.

 42. Špačková Linda

  Dobrý den, nevím, jestli sem dotaz patří. Jen bych se chtěla zeptat, jak vyčistit půdu po opravě komína. Je naprosto pokrytá mourem. S pozdravem
  L.Š.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel nám není známá žádná „zázračná technologie“ pro čištění interiéru. Je obecně lepší mour vysávat vysavačem, tedy „suchou cestou“.

 43. Michalicová Julie

  Dobrý den.
  Jak vysoký může být komín u kotle THERM 20T CX.A
  Jsou pro to nějaké normy? Mám komín vysoký asi 3m a potřebuji ho prodloužit. Bylo mi řečeno, že to nejde.
  Děkuji Babča

  1. odborník APOKS (Autor)

   Požadavky na komíny jsou legislativně obsaženy především ve vyhlášce 268/2009 Sb. § 24 a dále v ČSN 73 4201. Pro výpočet parametrů spalinové cesty – tedy i výšky komínu je relevantní ČSN EN 13 384.

   Pro Vámi zmíněný plynový kotel s otevřenou spalovací komorou je předepsána nejmenší výška komínu 4 m a kouřovodu 0,4 m.

   Prodlužování komínů je běžný kominický úkon.

 44. Eva

  Dobrý den, prosím o radu. Byl mi odpojen plynoměr, nebylo vysvětleno RWE proč. Za dva týdny ho připojí. Musím mít opět revizi? Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud nedošlo k výměně spotřebiče, úpravám odvodu spalin nebo stavebním úpravám spojených se změnou tlakových podmínek v objektu a pokud na spalinovou cestu byla vystavena revize v minulosti, není nová revize nutná. Nutné jsou ovšem kontroly dle vyhl.34/2016 Sb.

 45. Jaroslav Halač

  Dobrý den, v novostavbě RD vytápěné tepelným čerpadlem jsme si nechali pro pocit zimní pohody postavit menší krb. Účelem provozování krbu není topení a proto bude krb provozován jenom jednou za čas. Dům má sedlovou střechu, komín má hlavu ve výšce 8,5 m nad terénem. Otvor na čištění komínu zespoda je u jeho paty, cca 8,2 m níže než hlava komínu. Nařizují normy pro takový případ zřizovat lávku na čištění komínu případně schůdky?

  Děkuji,

  J.Halač

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vymetání vybíracími dvířky upřesňuje ČSN 73 4201 v čl. 8.2.5.11 (v této části není ČSN přímo závazná). Pro čištění jsou definovány omezující podmínky:

   – Vybírací dvířka nesmí být v obytné místnosti

   – Komínový průduch musí být přímý

   – Výška max. 8 m

   – Tloušťka stěny max 0,2 m

   Dle vyhlášky 268/2009 Sb. musí být spalinová cesta kontrolovatelná a čistitelná. Záleží na výkladu konkrétního revizního technika vystavujícího revizní zprávu, jak se k danému problému „postaví“.

 46. Hovorková

  Dobý den,
  bydlím v rodinném domku a můj soused po x desítek let topil pevnými palivy a zamořoval naši zahradu. Teď má zavedené plynové topení, ale občas používá i kotel a to i v době, kdy venkovní teplota dosahuje 25 a více st.C. Existuje prosím nějaká vyhláška, která topení v letních teplotách zohledňuje? Jsem astmatička a musím bohužel před kouřem od souseda i v teplých dnech zalézt do domu.
  Děkuji za odpověď a zdravím. Milena H.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Neexistuje žádná vyhláška, která by topení v létě taxativně zakazovala.
   Pokud máte pocit, že Vás soused obtěžuje provozem topidla – prohlédněte si časté dotazy.

 47. Miroslav Zušťák

  dobrý den. Potřebuji doporučit a poradit s ukončením ventilace – odsávání z kuchyně . které je vodorovně trubkou 150 mm skrz zeď. Ukončení- vyútění do prostoru by nemělo být na stěně, aby případný kondenzát po stěně nestékal.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odvod výparů z kuchyně není považován za spalinovou cestu, není nám tedy známa legislativa, která by takové vyústění legislativně upravovala.
   Vzhledem k přetlaku v odsávání nelze očekávat masivní kondenzaci.

 48. Ludmila Matoušková

  Dobrý den,ráda bych se zeptala,čím to může být,že cítíme z uzavřených krbových kamen saze.Je to dost nepříjemné.Komín máme nově oplášťovaný a když netopíme tak to v pokoji cítíme.Pokud se topí tak je vše v pořádku.Děkuji za odpověď Matoušková

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně se jedná o případ podtlaku v dané místnosti. Pokud se v kamnech netopí, a pokud je v interiéru podtlak vyvolaný např.ventilátorem, digestoří, ale i např.schodištěm, průvanem a podobně, dochází k vyrovnání tlaku přisáváním vzduchu z exteriéru. Pokud je pro toto přisávání „k dispozici“ komínový průduch, bude tento fungovat jako větrák.

   Vnitřní povrch komínu, kouřovodu i spotřebiče je obvykle zanesen zplodinami spalování, které mimo jiné obsahují značný podíl uhlovodíků, které jsou silně aromatické a jsou detekovatelné čichem již při velmi malé koncentraci.

 49. Lenka

  Dobrý den,
  při kontrole kominíka jsme byli upozorněni, že máme špatně provedený odvod spalin do komína.
  Máme ( starý dům) široký pecový komín,na který je napojen kouřovod od sporáku na dřevo, při rekonstrukci bylo v domě zavedeno ústřední topení a odvod kouře z kotle jde ve stejném komíně prostřednictvím kovové roury z komína ven – vyvložkováno. Nyní je v komíně kovová roura vedená do komína se spalinami z kotle a kolem roury je odváděn ve stejném komíně kouř – spaliny do komína ze sporáku na dřevo z kuchyně. V předchozích letech při revizi nebyl zjištěn problém, v letošním roce nám paní kominice velmi arogantně oznámila, že ve sporáku nesmíme topit, že je takový systém nemožný. Do zprávy o revizi to nezmínila. Prosím o radu, zda je takový systém možný nebo zda musíme odvod od sporáku a kotle nějak rekonstruovat. Opravdu nemůžeme v kamnech- sporáku topit? V domě bydlí babička a z jednání kominice byla úplně vyděšená. Velmi děkuji za radu. S pozdravem

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podobné případy lze formou mailového dotazu seriózně posoudit jen stěží.

   Pozitivní je, že oba odvody spalin jsou od sebe odděleny, tedy že spaliny z jednoho spotřebiče nemohou vnikat do interiéru přes spotřebič druhý. Negativní je ovšem teplotní ovlivnění, vnější korozní namáhání a funkčnost odvodu spalin širokým komínem.

   Za ideální lze v podobných případech považovat oslovení jiného kominíka, ještě lépe revizního technika spalinových cest, aby věc posoudil na místě.

 50. Zdeněk

  Dobrý den, koupili jsme dům před 20 lety, dům se nachází v oblasti,kterou dohlíží památkáři,
  dum je obklopen včetě pozemku sousedy,pozemek na hranici sousedí zdí obou domů.
  jeden ze sousedů,ten z leva, provádí v současné době rekonstrukci střechy, na náš pozemek je skloněna 1/2 střechy,má cca 40 stupnů, směrem k našemu obydlí a parcele je komín,o jednu řadu tašek níže než hřeben, byl velmi rozpadlý tak jej celý nechal soused oplechovat,vedle něj na naší straně, směrem k našemu domu, dal těsně lávku ke komín a vylez na střechu cc70x70cm,je průhledný, tímto ,oknem se na nás dívá do našich oken v podkroví,vzdálenost vzdušná cca 8 m, dívá se k našemu vchodu do domu a vidí co zrovna děláme, omezuje přímo soukromí.
  Nikdo se nás neptal a bez našeho souhlasu to provedl, původně střešní výlez byl za hřebenem ,kde je odkloněna střecha na jeho pozemek.
  Když jsme vznesli námitku, vedoucí opravářu střechy řekl, že se nás nemusí na nic ptát, my
  nesmíme nic namítat ,protože oni pracují podle normy.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Tuto věc je vhodné řešit písemným podáním stížnosti na stavební úřad, a to s žádostí o zaslání odpovědi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *