Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

  • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
  • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
  • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
  • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

  1. Martina F.

    Dobrý den, budu rekonstruovat byt ve starším bytovém domě z počátku 20. stol. V současné chvíli jsou k vytápění využity WAWky a k ohřevu vody karma. Chci nahradit obojí plynovým kotlem. Jak je potřeba řešit odvod spalin do komína? Je možno bez úprav využít stejnou „cestu“ jako od karmy? Bývalá majitelka bytu tvrdí, že sousedi o patro níž před rokem vložkovali komín, kam je napojen i odvod spalin mojí karmy a prý to odchází stejným komínem ven. Je to možné? Nebo je snad nutné, abych se napojila na „vlastní“ komín? Co když jsou už všechny v domě už obsazené? Prosím o vysvětlení. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      V současné době budete osazovat spotřebič kondenzační v provedení Turbo (přetlakovém). Odvod spalin od tohoto spotřebiče je nejčastěji soustřednou trubkou 60/100 nebo 80/125 mm. Materiálem je ideálně plast. Stávající komín tedy bez vyvložkování rozhodně použít nelze. Pokud má komín dostatečnou dimenzi, lze k vložkování použít plastové vložky průměru 80 mm a pro přívod vzduchu prostor okolo vložky.

      Vložkování komínu, do kterého je napojena karma, další vložkou je v principu špatně a je velice nepravděpodobné, že by si nějaký kominík dovolil tuto úpravu zrealizovat.

      S praktickým umístěním odkouření Vašeho spotřebiče Vám nejlépe poradí zkušený revizní technik spalinových cest pro prohlídce stavby. Ten posoudí nejen umístění odkouření, ale i možnosti přívodu spalovacího vzduchu a interakci s dalšími komíny nebo vložkami. Doporučujeme, volit v tomto případě nezávislého odborníka a za práci mu zaplatit. Pokud přijmete nabídku typu „konzultace v ceně“ a podobně, musíte být připravena na fakt, že obdržíte nabídku, která bude výhodná pro realizační firmu a nikoliv pro Vás.

    2. Jana

      Martino, potykam se s podobnym problemem a zajimalo by me, zdali a jak se Vam ho podarilo vyresit. Mame byt ve starem dome, komin nam zabrali sousede, a wawky jsou naprosto nevyhovujici… Chceme instalovat kondenzacni kotel, a radi bychom si overili, zdali to, co nam rikaji ruzne realizacni firmy, je prakticke a proveditelne. Pokud mozno, mohla byste me prosim kontaktovat na 2kkpraha4@gmail.com a podelit se o sve zkusenosti? Diky a preji hezky den, Jana

  2. Petr

    Dobrý den,

    provádím rekonstrukci RD a před nějakou dobou bylo provedeno vložkování komínu nerezovou vložkou. Při rozkrytí stropu jsme zjistili, že některá prkna a trámy jsou v bezprostřední blízkosti komínu (ale nezasahují do něho). Kominík navrhuje trámy a prkna z půdního prostoru seříznout motorovou pilou a do vzniklého prostoru vložit desku Cetris nebo něco podobného. Ptám se zda je něco takového nutné po vyvložkování dělat? Je předepsána nějaká vzdálenost od vyvložkovaného komínu? Neexistuje jiné řešení než bourat beton z půdy, vykrajovat trámy a prkna a pak tam strkat desku? Předem děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Platná ČSN v tomto případě hovoří jasně: vyvložkováním se bezpečná vzdálenost od hořlavých konstrukcí, stanovená pro původní komín NEMĚNÍ, pokud nedojde ke změně připojeného spotřebiče.

      Pokud tedy došlo k vyvložkování z důvodu připojení spotřebiče na pevná paliva, bude bezpečná vzdálenost min.50 mm (pro zděný komín). V případě, že tato vzdálenost dodržena není, je v každém případě chvályhodné, že kominík chce situaci řešit.

      Vložení izolačních desek je obecně nejpoužívanější úpravou. Na základě Vašeho dotazu nedokážeme posoudit, zda je nutné trámy a prkna odřezávat, nebo je stávající mezera dostatečná pro vložení izolace. Toto lze ověřit poměrně jednoduchým výpočtem tepelného odporu.

      1. M

        Dobrý den, jak si prosím vysvětlit z ČSN 734201 odst. 6.5.8. „POZNAMKA“ U jednovrstvého zděného komína vyvložkovaného komínovou vložkou může být zachována stávající vzdálenost k hořlavému materiálu.
        děkuji za odpověď

        1. odborník APOKS (Autor)

          Bezpečná vzdálenost mezi vnějším povrchem jednovrstvého komínu a hořlavými konstrukcemi se vložkováním nemění. Vložkování je sanace vnitřního prostředí a nemění požárně technické požadavky na komín.

  3. Zdeněk

    Dobrý den,
    rád bych Vás požádal o radu.

    Před nějakým časem jsem koupil byt v bytovém domě o 4 bytových jednotkách. V bytě proběhla kompletní rekonstrukce a vše bylo bez problémů.
    Po cca 5 letech bezproblémového užívání si soused v bytě nad mým bytem pořídil krb. Problém nastává, když on topí a já pustím digestoř při vaření. Ačkoliv krb a digestoř jsou každé úplně v jiném komíně, digestoř mi do bytu tahá kouř a smrad z komínu v němž má soused připojený krb. Jaké je prosím možné řešení??
    Nevyhovuje mi totiž představa,že bych měl v celém bytě rozdělávat sádrokarton a hledat příčinu, když sousedův postoj zní,nic vložkovat nebudu a nezajímá mě to,to je tvůj problém a ty si ho řeš a financuj. Pomůže vyvložkování?? Kolik taková věc případně přijde?? Krb je napojen asi 3,5 metru od vrchu komína. Popřípadě existuje něco, dle čeho měl soused postupovat ( podpis spolubydlících, stavební povolení, revize komínu a další ) a co vše k tomu je zapotřebí,aby mohl takto učinit…jeho postup nakoupení krbu v supermarketu a vybourání díry do komína, kam strčil odkouření od krbu se mi nezná dostačující.
    Mnohokráte děkuji a jsem s pozdravem

    1. admin (Autor)

      V tomto případě lze předpokládat celou škálu možných příčin, z nichž většinu je poměrně náročné jednoznačně detekovat. Samozřejmě nejpravděpodobnější je, že někde bude existovat nějaké propojení zmíněného komínu s Vaším bytem. Tudy se při změně tlakových podmínek v bytě (digestoř) dostávají dovnitř spaliny. Mohlo ovšem dojít také k poškození jiného, třeba i nepoužívaného průduchu. Zápach spalin lze totiž snadno zaměnit se zápachem nepoužívaného zaneseného komínu. Nicméně hledání příčiny zápachu asi není v tomto případě primárním problémem.

      K Vašim konkrétním dotazům: vložkování by situaci mělo vyřešit, minimálně vyloučí vliv sousedova spotřebiče. Cenu vložkování lze kalkulovat v rozmezí 1500,- až 3000,- za 1 metr (dle provedení).

      Správně usuzujete, že postup napojení spotřebiče byl proveden v rozporu se zákonem. Připojení nového spotřebiče do stávajícího komínu totiž podléhá obecně schválení stavebním úřadem a každopádně je povinností provedení revize. Máte tedy možnost obrátit se písemně na místně příslušný stavební úřad a oznámit jim podezření na provedení nepovolené stavby. Stavební úřad je ze zákona vykonavatelem státního stavebního dozoru a Vaším podnětem se musí zabývat. Měl by vypsat místní šetření, kterého byste se zúčastnil a do protokolu uvedl svoje připomínky. Jejich případné plnění by dle rozhodnutí SÚ šlo k tíži stavebníka (Vašeho souseda). Pokud by jste s případným postojem SÚ nesouhlasil, můžete se odvolat. Pokud by věc nevyřešilo odvolání, musel byste se obrátit na soud a věc řešit občansko-právním sporem.

      Na závěr je třeba upozornit na riziko bezpečnostní. Pokud máte skutečně pocit, že k Vám do bytu pronikají spaliny, jedná se o poměrně závažné zdravotní riziko, protože spaliny obsahují značné množství CO2 (dusivý plyn) a mohou obsahovat CO (prudce jedovatý plyn) a další zdraví poškozující látky. V tom případě můžete postupovat jako při ohrožení požárem, tj. zavolat na hasičskou pohotovostní linku a nahlásit pronikání spalin do obytné místnosti. Hasiči pravděpodobně ihned provedou výjezd a pokud zjistí neoprávněně provozovaný spotřebič, zahájí správní řízení. Nezbytnou podmínkou je v tomto případě ale Váš bezprostřední pocit ohrožení požárem nebo otravou.

      1. Ing.Dan Voříšek

        Dobrý den,
        máme spor se sousedem o komínový průduch. Ve Vaší předešlé odpovědi píšete: „Připojení nového spotřebiče do stávajícího komínu podléhá obecně schválení stavebním úřadem.“
        Můžete prosím upřesnit přesný zákonný zdroj? Kde je tato povinnost stanovena?

        Dále píšete: „Stavební úřad je ze zákona vykonavatelem státního stavebního dozoru a Vaším podnětem se musí zabývat.“
        Také zde prosíme o uvedení přesného zákonného zdroje, kde je tato povinnost úřadu stanovena. („Náš“ stavební úřad se tím totiž nechce zabývat, že by na to potřebovali celé nové oddělení, ať si to vyřešíme sami.)

        Srdečně děkuji za radu a pomoc.
        Ing.Dan Voříšek

        1. admin (Autor)

          Podmínky pro povolování staveb a jejich dozorování jsou dány stavebním zákonem č.183/2006 Sb. v aktuálním znění.

          Pokud je na místně příslušný stavební úřad podáno PÍSEMNÉ ohlášení o podezření na porušení stavebního zákona, musí úřad vydat stanovisko, které následně podléhá všem formám odvolání k vyšším instancím.

          Pokud se úřadu i jeho nadřízeným institucím podaří podobný podnět odložit, zbývá už pouze občanskoprávní soud, před nímž je vhodné nechat si zpracovat znalecký posudek.

  4. Miroslav Valčák

    Dobrý den,
    před dvěmi lety nám poměrně pochybná firma namontovala automatický kotel na hnědé uhlí Lazar UNI24kw. Se samotným kotlem jsme nadmíru spokojeni. Ale nyní nastal problém. V půdní části komínu se začaly objevovat dehtové mapy. V důsledku nízké teploty spalin. Máme starý nevyvložkovaný komín, 150mm*300mm jdoucí ze sklepa na půdu v délce 12,2m. Poraďte prosím jak široký komín je potřeba a jaký materiál na vyvložkování by jste zvolil. Bylo mi řečeno, že nerez by v důsledku kondenzace v komíně taky přišel za čas k úhoně..Děkuji za odpověď.
    S pozdravem Valčák

    1. admin (Autor)

      V podobných případech je lepší řešit příčinu než donekonečna řešit následky. Kondenzace a případné dehtování jsou poměrně závažné provozní závady. Je tedy v prvé řadě třeba hledat příčinu tohoto stavu. Například změnit nastavení kotle tak, aby spaliny měly vyšší teplotu, nebo komín izolovat. Spaliny z hnědého uhlí mohou mít rosný bod přes 70°C, takže potřebují opravdu silně izolovaný komín, aby se zabránilo kondenzaci. Pokud by došlo k podobné úpravě, nebylo by vložkování možné.

      Nicméně, v případě, že budete vložkovat, můžete pravděpodobně použít pouze nerez. I tak bude zřejmě nutné komín frézovat, což opět náklady zvedne. Máte pravdu, že ocelové komíny kondenzací nadměrně trpí. Problémem je obsah síry, která spolu s vodou vytváří kyselinu sírovou. Čímž se vracíme na začátek, protože byste musel hledat řešení odolné proti kondenzaci a zároveň s vysokou teplotní odolností vzhledem k použitému palivu. Řešení by bylo možné najít, ovšem pravděpodobně finančně značně náročné.

      Nejlepší rada, kterou lze ve Vašem případě nabídnout je, obrátit se na kvalitního odborníka, který nejen že Váš komín prohlédne, ale navrhne a výpočtem ověří optimální řešení včetně průměru. Samozřejmě to neudělá zadarmo. Pokud to zadarmo nabídne, nebude objektivní, ale bude se snažit vnutit Vám řešení, které bude výhodné pro jeho firmu a nikoliv pro Vás.

  5. Miso

    Dobrý deň,

    už rok mám kondenzačný kotol, ktorý má zaistené nasávanie z komína. Pri nedávnej revízii spalinových ciest ma ale kominík varoval, že na kouřovodu musím mať kontrolné dvierka. No plynár, ktorý mi kotol inštaloval, ma ubezpečil, že nemusím, pretože na to nie je žiaden zákon. Ako to teda je?

    Ďakujem za odpoveď.

    Mišo

    1. admin (Autor)

      Pokud se týká legislativy v ČR, je třeba vycházet z platného stavebního zákona, respektive z prováděcí vyhlášky č. 268/2009 Sb, kde je v §24, odst.6 je uvedeno, že „Na spalinové cestě musí být kontrolní, popřípadě vybírací, vymetací nebo čisticí otvory pro kontrolu a čištění komínů a kouřovodů. Umístění otvorů, jejich počet a provedení jsou dány normovými hodnotami.“ Plynař tedy neměl pravdu.

      Pochopitelně je třeba vzít v úvahu praktické provedení reálné spalinové cesty. Toto by měla řešit revizní zpráva, kterou je dle stejného zákona povinen zajistit majitel stavby – tedy Vy. V této zprávě popíše revizní technik, mimo jiné, zda požaduje osazení kontrolních dvířek či nikoliv.

  6. Michal

    Dobrý den, stavím RD a budu tam mít krbová kamna s teplovodním výměníkem a plynový kondenzační kotel……….navržen mám komín Heluz D200, chci se zeptat jaký komín zvolit, jestli jednoprůdochový nebo nějaký jiný z kotle to musí jít komínem nahoru nebo jestli se to dá řešit nějakou „trubkou“ s vývodem bokem? Díky

    1. admin (Autor)

      Návrh spalinové cesty, tím méně její optimalizaci, nelze bohužel vyřešit takto jednoduše dotazem v jedné vědě. Na základě současného trendu výstavby rodinných domů z „alternativních“ materiálů (dřevostavby) a s omezenou spotřebou energie (nízkoenergetické domy) je třeba provést návrh spalinové cesty s největší možnou zodpovědností. Projektant, energetický specialista nebo specializovaný technik (kominík) musí sladit do funkčního celku přívod vzduchu, spotřebič, kouřovod a komín. Vždy se ve své podstatě jedná o jedinečné řešení. Také současně platná legislativa klade na návrh a provedení spalinových cest značné požadavky, které je třeba splnit, přičemž nesplnění (nemožnost kladné revize) znamená většinou vícenáklady v desítkách tisíc korun. Stejně „drahý“ je i neoptimální návrh spalinové cesty, vedený jednak snahou ušetřit peníze (na straně investora), jednak prodat vlastní zboží (na straně dodavatele), protože neoptimální provoz spalinové soustavy může ročně znamenat náklady v řádu jednotlivých tisíců, za pět let desetitisíců, navíc může způsobit neúměrné opotřebení (a výměnu) spotřebiče.

      Pro krbová kamna je třeba ověřit dimenzi komínu výpočtem dle ČSN (dimenze DN 200 je obecně na horní hranici použitelnosti). Optimálnější variantou je většinou jednoprůduchové řešení a umístění kotle v technické části domu s vlastním koaxiálním komínem v plastovém provedení. Pro komín ke kondenzačnímu plynovému kotli platí totiž jiná pravidla pro výšku nad střechou a navíc při koaxiálním vedení hrozí při umístění poblíž komínu od krbových kamen nebezpečí nasávání spalin do plynového spotřebiče.

      Ke značkám a výrobcům se na tomto serveru nevyjadřujeme.

  7. Jan

    Dobrý den potřebuji poradit ohledně kamen mám 2 kamna Petry na 1 komín o průměru 200mm v 1 patře ptal jsem se komenika a řekl že to není problém ale roztec mezi kourovody musí být 60cm já pro jistotu udělal 120cm ty 1kamna táhnou velice dobře ty co mají kourovod víš a ty níž netáhnou skoro vůbec kouř jde do místnosti už si nevím rady zkoušel jsem i prohodit kamna ale nic.komin je zároveň ze štítem střechy tak jsem to prodlužoval o 1,30m a přijde mi to stejný moc vás prosím o radu děkuji

    1. admin (Autor)

      V tomto případě je, řečeno hezky česky, každá rada drahá. Je pravda, že ČSN 73 4201 připojení dvou spotřebičů do jednoho komína v obecné rovině nezakazuje. Nicméně i při dodržení obecných, normou daných, podmínek se jedná o rizikovou záležitost s nejistým výsledkem.

      Důvod je jednoduchý: připojením dvou spotřebičů do jednoho komínu vzniká poměrně složitá a nestabilní tlaková soustava. Tah komínu, který je v tomto případě vyvolán pouze stoupáním ohřátého vzduchu (spalin) ze spotřebiče, může být skrze druhý spotřebič ovlivněn například přisáváním falešného vzduchu, podtlakem vyvolaným jiným spotřebičem (např.větrák), rozdílem teplot a tlaků v jednotlivých místnostech a podobně.

      Pro základní orientaci, je možno udělat jednoduchý „pokus“: odpojit „horní“ kamna, sopouch zaslepit a zatopit ve „spodních“. Ty by v tomto případě měly bezchybně fungovat. Pokud tomu tak bude, může být řešením osazení těsných klapek na kouřovody a provozovat vždy pouze jeden spotřebič. Pokud ani v tomto případě „spodní“ kamna fungovat nebudou, je problém v komíně mezi oběma sopouchy.

      Pokud se obrátíte ne seriózního revizního technika, dokáže Vám proměřit tlakové poměry při provozu spotřebičů a poměrně přesně určit proč, kdy a jak ten který spotřebič „táhne“ či nikoliv. Tato akce je však poměrně náročná jak na čas, tak na přístrojové vybavení konkrétního technika. Lze tedy očekávat přiměřené náklady v řádu tisíců Kč. Výsledkem však bude s největší pravděpodobností pouze odpověď na otázku PROČ?, nikoliv však řešení.

      Obecně lze proto doporučit jediné – odpojit jeden spotřebič.

  8. Michaela

    Dobrý den,

    rádi bychom vyvložkovali starý, léta nepoužívaný komín a připojili 5kW kamna. Komín je zděný, ale jen k půdě a půdy výš je rozebraný. Moje otázka tedy je, jestli je nutné komín dostavovat nebo jestli stačí ty roury vyvést nad úroveň střechy.

    předem děkuji
    Michaela

    1. admin (Autor)

      Rozhodně není možné použít stejnou skladbu pro vložkování i pro vedení na půdě a mimo objekt. Je tedy třeba buď komín dozdít až na požadovanou výšku nad střechou dle ČSN, nebo použít kombinaci vložek a vícevrstvého izolovaného komínu. Alternativou může být i izolační šachta.

      Rozhodně nedoporučujeme, provádět podobné práce svépomocí, ale vybrat zavedenou renomovanou kominickou firmu, která bude pracovat s certifikovaným materiálem. Kvalitní firma Vám nabídne několik způsobů provedení v několika cenových hladinách.

  9. Martin

    Dobrý den, chtěl bych se s Vámi poradit ohledně instalace krbových vložek a jejich napojení na komín. Jedná se o 4-patrový bytový dům s 8 byty (2 byty na patro). každý byt by měl mít krbovou vložku, lze krby napojit do jednoho společného komínu nebo musí mít každý zvlášť? Popř. třeba 4 byty nad sebou jeden komín a další 4 byty nad sebou jeden.

    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Každý spotřebič musí být napojený na samostatný komín. Viz. často kladené dotazy http://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

  10. Tonda

    Dobrý den, provádím rekonstrukci domu a chci původní vytápění několika kamny nahradit automatickým kotlem o výkonu 20kW. Komín je zděny bez vložky 150×150 mm. Nicméně v podsklepené části domu, kde plánuji kotelnu není komín až k podlaze, ale začíná pod stropem asi ve výšce 180 cm. Kde je otvor pro kouřovod o průměru 150 mm a kousek pod ním otvor pro výběr sazí. Je to velký nedostatek nebo je nutné komín rozebrat a postavit nový od podlahy? Předpokládám, že patu komína proudloužit k podlaze není asi jednoduché. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Problém je poněkud komplexnější. Při změně spotřebiče je Vaší zákonnou povinností nechat revizním technikem spalinových cest zpracovat revizní zprávu. V rámci toho revizní technik posoudí spalinovou cestu jako celek. Přestože tedy založení komínu ve výšce 1,8 m není (samo o sobě) závadou, může najít jiný a podstatnější problém. Rozhodně nelze doporučit zakoupit nebo dokonce instalovat nový kotel bez předchozího provedení revize spalinové cesty.

  11. Radka

    Dobrý den, mám v činžovním bytě instalovaný turbokotel JunkersCeraclass ZW 24, odkouření AL roura s přetlakovým spojem prům-80 mm v délce 10 m je vedeno světlíkem. Firma, která komín stavěla vydala revizní zprávu,že je vše v pořádku.Nyní jsem však jinou revizní firmou při pravidelné kontrole spalin požadována tepelná izolace komínu, ale bez zdůvodnění. Je to jak oni požadují NUTNÉ, nebo i bez izolace komín splňuje normy.Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Pro začátek je třeba si ujasnit pojem revize a pojem kontroly. Revize se provádí jen jednou při uvádění do provozu a jednou pro vždy osvědčuje provedení spalinové cesty. Kontrola potom osvědčuje, že se za jednotlivý rok nic nezměnilo od doby provedení revize a že spalinová cesta je funkční a nikoho a nic bezprostředně neohrožuje. Pokud jsou v rámci kontroly detekovány závady bez bezprostředního ohrožení, měly by být informativně zapsány spolu s termínem odstranění. Jejich odstranění je však již v plné odpovědnosti provozovatele/majitele.

      Pro ověření nutnosti izolace komínu je třeba provést normovaný výpočet, který měl být proveden v rámci revize. V některých případech se lze opřít rovněž o předpis výrobce kotle.

      Pokud tedy chcete znát odpověď na svoji otázku, můžete oslovit buď zpracovatele revize nebo kontroly a žádat vysvětlení, nebo oslovit nezávislého revizního technika, který provede výpočet.

      Taxativní požadavek na izolaci komínu ve světlíku ČSN neobsahuje.

  12. Martina

    Dobrý den, bydlíme v panelovém bytě, kde používáme k ohřevu teplé vody plynový průtokový ohřívač. Pustili jsme se do rekonstrukce a je nutné snížit strop v místnosti, kde máme komín (vývod spalin z tohoto ohřívače). Jsou nějaké konkrétní míry a vzdálenosti, které se musí dodržovat – jako např. vzdálenost komínu /vývodu spalin/ od stropu?
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Průtokový plynový ohřívač vody v atmosférickém provedení umístěný v interiéru bytu lze dlouhodobě považovat za jedno z nejnebezpečnějších zařízení z důvodu možného úniku CO. Špatné zapojení nebo provozování tohoto spotřebiče zapříčiní ročně několik desítek otrav a úmrtí. K JAKÉKOLIV MANIPULACI s tímto druhem spotřebiče, a to zejména při rekonstrukci bytu je BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ přizvat revizního technika spalinových cest. Množství a rozsah předpisů platných pro zapojení tohoto typu spotřebiče zcela přesahuje rozsah této poradny a jakákoliv manipulace s ním by neměla být prováděna svépomocí, tím méně na základě omezených informací.

  13. Roman

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat jakým způsobem je možné se bránit proti topení souseda tuhými palivy, v zanedbaném a nečištěném komíně? Dům je spojeny se soudem zdí, proto mám obavu. Děkuji za odpověď.
    S pozdravem Dvořák.

    1. admin (Autor)

      Nejjednodušší cestou je, obrátit se se stížností na místně příslušný stavební úřad. Ten může v rámci výkonu funkce státního stavebního dozoru prověřovat jakoukoli stavební konstrukci – tedy i komín. Pokud máte pocit přímého ohrožení požárem, můžete se rovněž obrátit na hasiče. Pokud u těchto instancí neuspějete, zbývá pouze možnost žaloby k soudu v rámci občanského sporu. V tomto řízení bude vypracován znalecký posudek a pokud je sousedův komín zanedbaný a znečištěný, je vysoká pravděpodobnost, že soudní spor vyhrajete a soused bude muset komín rekonstruovat.

  14. Jan Kypr

    Dobrý den mám problém z nadměrným kouřem z komína jeví se to tak jak to z komína kouří za komínem to začne padat dolů tak že je zakouřená celá ulice samozřejmně se to nelíbí sousedům ani se jim nedivím topím hnědým uhlím Kostka Most rozměry 40-120mm. v kotli na tuhá paliva komín cca 6m.vysoký průměr 200mm. odvod z kotle průměr 150. komín čistý roura také čistá tak nevím kde může být problém kotel je sice neznačkový ale vyrábí je tady jedna firma neco jako kdysi byli doma dělané kotle na tuhá paliva 35KW …………nevím jestli není problém buď ve spůsobu topení jelikož odhořívá ze spod. nebo 2důvot proč se tak děje je odvod splodin z kotle je odveden průměrem 150mm ve spoji z komínem je redukce na 140mm a odvod do komínu o průměru 200mm poradíte mi co stím nebo jak zabránit nadměrnemu otravnému kouři valíciho se z komína děkuji za odpověď nebo názory Honza

    1. admin (Autor)

      Příčinu nelze nikdy stanovit se 100% pravděpodobností, nicméně ve Vašem případě se pravděpodobně prolínají tři příčiny: tou první je redukce ve spalinové cestě a její následné zvětšení, což způsobuje pokles rychlosti proudění spalin. Druhou může být nedostatečný přívod spalovacího vzduchu do spotřebiče. Při provozu spotřebiče spalujícího hnědé uhlí a s výkonem 35 kW je třeba přivést přes 100 m3 vzduchu za hodinu provozu (což odpovídá trubce DN 200). Třetí příčinou může být nízká teplota spalin na ústí komínu. Ta může být způsobena nejen nízkou teplotou spalin vystupujících ze spotřebiče, ale také nedostatečným tepelným odporem konstrukce komínu.

      Je tedy nejprve třeba prověřit přívod vzduchu. Zajistit dostatečný přívod např. otevřením okna v kotelně a současně nastavením maximálního přívodu vzduchu do spotřebiče. Pokud se situace nezmění je třeba pozvat revizního technika na prohlídku spalinové cesty. Ten navrhne příslušné úpravy např. demontáží redukce nebo dodatečnou izolací komínu.

  15. Tomas Frydrych

    Komentář..Dobry den.Mam dotaz.Pri kontrole kominu mi bylo zdeleno, ze je komin nizky oproti krovu.Je zhruba ve stejne vysce a ma byt nadstaven.Zaroven mi rekl,ze pokud to nedela potize ze to nemam resit,ale do zpravy to napsal jako zavadu tak nevim.A musi byt komin omytnut na pude?Dekuji za odpoved.

    1. admin (Autor)

      Výška komínu se měří vůči hřebeni stavby nebo vůči rovině střechy (podle sklonu).

      Pravidelná kontrola spalinové cesty dle NV 91/2010 Sb. má v principu zajistit především bezpečnost spalinové cesty a při jejím provedení se primárně vyhodnocuje pouze přímé ohrožení života, zdraví nebo majetku. To samozřejmě neznamená, že by se zjištěné odchylky od současně platné legislativy neměly do zprávy zapisovat. Pokud ovšem nejsou kominíkem vyhodnoceny jako bezprostřední ohrožení, mají pouze charakter upozornění s termínem případného odstranění. Rozhodnutí o jejich odstranění nebo neodstranění je v tomto případě na Vás. Reálná objektivní kontrola neexistuje a pokud se nic nestane, není nikdo, kdo by věc řešil.

      Kominík tedy ve Vašem případě postupoval správně.

      Povrchová úprava komínu na půdě podléhá především montážnímu návodu výrobce. Pokud se jedná o komín zděný z cihel, musí být zatřeny a utěsněny spáry, což jde i bez celkového omítnutí.

  16. Petr

    Dobrý den
    Mám cihlový komín o velikosti průduchu 150x150mm, vysoký asi 12m. Ke komínu jsou připojena kamna na tuhá paliva ( topím pouze kusovým dřevem) o výkonu 17kW. Tyto kamna jsou v provozu již přes 20 a chtěl bych je vyměnit za nová, o výkonu do 25kW (opět na dřevo).
    Chtěl bych se zeptat co vše musím pro to udělat?
    Na Vašich stránkách jsem si přečetl že je potřeba revize spalinových cest před výměnou nebo novou instalací spotřebiče paliv.
    Takže než si pozvu instalatéra musím mít revizi na komín ?
    Když jsem se ptal kominíka při pravidelné roční kontrole, řekl mi že při instalaci nových kamen MUSÍM komín vyvložkovat jinak neprojde kontrolou a že na tuhá paliva musí být pro vložku větší průduch. Což pro mne znamená komín vyfrézovat.
    Je to pravda ?
    Opět vycházím z Vašich stránek kde v jedné z odpovědí píšete že „ŽÁDNÝ PŘEDPIS VLOŽKOVÁNÍ NEPŘEDEPISUJE !!!“
    Vztahuje se to tedy i na můj případ? A kominík si pouze hledal kšeft ? Nebo při instalaci nových kamen na tuhá paliva musí mít komín větší průduch a frézování se nevyhnu?
    Komín je několikrát ročně čištěný a pravidelně jednou ročně kontrolovaný kominíkem. Vše bez problému.
    Snad jsem napsal vše potřebné a tak se vrátím k mé základní otázce 🙂 :
    Co vše musím udělat když chci vyměnit stará kamna za nová?
    Mnohokrát děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Pokud chcete vyměnit stará kamna za nová je ideální poradit se revizním technikem spalinových cest. Ten Vám pro Vámi vybraný konkrétní spotřebič dopředu prohlídkou posoudí a ověří výpočtem, zda spalinová cesta vyhovuje s úpravami, či bez nich. To samozřejmě nebude zadarmo. Respektive, pokud Vám to někdo zadarmo nabídne, je vysoce pravděpodobné, že Vás bude manipulovat tak, aby Vám nabídl své služby (a to i v případě, že je nepotřebujete).
      Co se týká vložkování – viz.časté dotazy.
      Velikost průduchu komínu není závislá na tom, zda je spotřebič nový nebo starý. Dimenze a celkové provedení spalinové cesty musí být dle novely ČSN 73 4201 ověřena výpočtem. Čímž se vracíme opět na začátek této odpovědi.

  17. Josef

    Dobrý den.
    Letos jsme doma jako obvykle provedli čištění komínu , pece i kotle viadrus U26 podle návodu i u klapky a rozebrání kolen a jejich vyčištění. Kolena jsme čistili po dvou letech a byly celkem čisté.Vše je čisté a řádně těsné a přece se při přikládání dřeva
    vrací kouř do kotelny i když jsem s tím nikdy před tím neměl sebemenší problém.
    Prosím o radu už nevím co s tím, dokonce jsem zkoušel přes kotel profouknout komín proudem vzduchu a nepomohlo to.
    Děkuji za odpověď Josef M.

    1. admin (Autor)

      Na podobné dotazy je bohužel velice obtížné odpovědět bez reálné prohlídky.
      Nicméně v podobných případech lze doporučit následující postup:
      – 100% se přesvědčit, že je spalinová cesta dokonale průchozí – toho lze dosáhnout jedině celkovou vizuální kontrolou (nikoliv např.měřením tahu, spalin, profouknutím a pod.). Na standardně nepřístupná místa se odborník dostane pomocí kamery, endoskopu a pod.
      – pokud je spalinová cesta plně průchozí je třeba hledat tlakové ztráty. Ty mohou být (zjednodušeně řečeno) dvojího druhu. Jednak ztráty ve spalinové cestě a jednak ztráty na přívodu vzduchu. Pokud je spalinová cesta (viz.předchozí bod) dokonale průchozí a neobsahuje větší změny průměru, lze předpokládat, že tlakové ztráty jsou minimální. Potom je třeba hledat tlakové ztráty na přívodu vzduchu. Ty vyvolává nedostatek vzduchu pro spalování v okolí spotřebiče. Prostor, kde je umístěn spotřebič musí být spojen s vnějším prostředím neuzaviratelným otvorem cca min.150×150 mm a současně nesmí být v okolí další spotřebiče vzduchu.
      – pokud se situace stále nevyřeší, je třeba se obrátit na odborníka (revizního technika), který spalinovou cestu posoudí v širších souvislostech, případně technicky a výpočtově ověří všechny tlakové a teplotní podmínky a v případě potřeby provede i odpovídající měření.

  18. Martin

    Dobrý den, v této době řeším krbová kamna do bytu ( městský byt ). Bydlím v 1. patře domu, kdy nade mnou je ještě jedna bytová jednotka. Nalezl jsem metodu vymazávání komínů, která je oproti vložkování komínu o polovinu levnější. Komíny jsou 15x15cm a jsou lomené, ale první zlom je u mě u stropu. Na bytovém družstvu – obci mě bylo řečeno, že musím mít nějakou předrevizi, zda je komín schopný utáhnout ty kamna či co. A když jsem volal kominíkovi, který spravuje zdejší komíny ( není to ta firma po které jsem chtěl komín vymazat ) tak op vylíčení této situace mi řekl, že mi to samozřejmě udělá, ale údajně dle nějaké normy musím komín vyvložkovat. Metodu vymazávání komínu nezná a dle našeho rozhovoru toto neuznává. Také podotknul, že mám dřevěné stropy a že od mého komínu je blíž než 5cm od okraje komínu krov nebo nějaké trámy.
    Firma, která mi vymaže komín tak mi dá na toto i revizi na tuhá paliva.
    Potřeboval bych poradit jak je to s tou metodou vymazávání, ať nevyhodím peníze komínem zbytečně ptž kominík, který spravuje náš dům je viditelně proti tomu. Jak se proti tomu bránit. Co k tomuto říká stávající norma. Také bych byl rád za nějaké rady.
    Děkuji Martin

    1. admin (Autor)

      Velice typický dotaz, který je jakýmsi mixem reálných faktů, polopravd a nesmyslů. Zodpovědět podobné dotazy ve všech souvislostech by bylo nad rámec této porady, takže jen v několika bodech:
      – současná legislativa žádnou „předrevzi“ nepožaduje. Může ovšem jít o o vcelku pochopitelný interní požadavek bytového družstva, a to zejména pokud je vlastníkem domu a bytu. Správným termínem by byl „projekt“. Tento projekt by skutečně osvědčil, že spalinová cesta (ať již s úpravami nebo bez nich) bude použitelná pro zvolený spotřebič. Projekt by měl být následně odsouhlasen příslušným stavebním úřadem.
      – OSVČ s oprávněním kominík nemá oprávnění pro zpracování stavebního projektu, může pouze vystavit revizní nebo kontrolní správu spalinové cesty.
      – co se týče vyvložkování – viz.časté otázky
      – metoda vymazání vnitřního povrchu komínu není rozhodně nová. Používá se však zejména v západní Evropě a velmi rozšířená je i v USA. U nás nemá tradici a je tudíž používána pouze sporadicky. To ovšem v žádném případě neznamená, že je špatná! V této poradně se vyhýbáme posuzování cen, ale jako vždy cena závisí na kvalitě firmy a odvedené práce.
      – vložkováním, ani obecně vymazáním se tepelně technické parametry komínu dle současné legislativy nemění. Pokud tedy je komín méně než 50 mm od hořlavých konstrukcí, je třeba tento problém řešit dodatečnou izolací nebo odstraněním příslušných konstrukcí, a to bez ohledu na to, zda komín bude vyvložkován, vymazán, jinak sanován, či nikolv.
      – žádná revize na vymazání neexistuje. Správný termín by byl záruka. Seriózní firma bezesporu záruku dá a poskytne i příslušná prohlášení o použitém materiálu. To ovšem nenahrazuje revizní zprávu spalinové cesty, kterou musí vystavit revizní technik a ve které je použitý materiál jen jedním z bodů.

      Metoda vymazávání komínu je obecně velice dobrým řešením a pro zděné komíny rozměru 150 x 150 mm v podstatě jedinou „nenásilnou“, protože do komínu tohoto rozměru obvykle nelze jednoduše vsunout vložku DN 150 a je tedy nutné frézovat, což je technika nadměrně zatěžující konstrukci komínu (a samozřejmě zvyšující náklady). Na druhou stranu je vhodné si důkladně prověřit firmu provádějící vymazání a vybrat takovou, která má reálné zkušenosti a je schopna poskytnout reálnou záruku.

      Pokud lze závěrem poradit obecně, tak jedině vyměnit kominíka.

  19. Jakub

    Dobrý den, mám pronajatý starší dům, ve kterém jsou čtyři delší dobu nepoužívané komíny. Chtěl jsem jeden komín začít používat pro vytápění dřevem (krbová kamna cca 10kW). Pozval jsem si tedy kominíka za účelem posouzení stavu komína a k případnému vyčištění. Když kominík přijel, aniž by komín viděl prohlásil, že pokud nebyl komín delší dobu používaný a nebyl zakrytý, není možné jej začít používat a je třeba jej vyvložkovat. Jako důvod uváděl, že může být vydrolený a že od roku 2017 stejně bude povinnost mít komín vyvložkovaný. Zbytek návštěvy již pouze obhlídl komín a sestavil předběžný rozpočet. Je takový postup opravdu správný ?

    1. admin (Autor)

      Takový postup zcela jistě správný není. Viz. odpověď na dotaz z 28.9.2015.

  20. Jakub

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, koupil jsem si byt, kde mám „nový“ plynový kotel Junkers (z roku 2010), který byl v říjnu 2010 připojený ke starému komínu (vícevrstvý komín Pz/Al 180/120mm, účinná výška 14m, vedený světlíkem), příčemž mám ze 4.10.2010, po připojení kotle, revizi, že spalinová cesta vyhovuje ČSN 734201:2008. Tento rok jsem si nechal udělat každoroční kontrolu/čištění a kominící mi sdělili (dali do zprávy), že je nový spotřebič na původní spalinovou cestu – spalinová cesta neodpovídá ČSN. V čem konkrétně již nenapsali, ale při kontrole mi však řekli, že podle nové normy nesmí být nový spotřebič napojen na starou spalinovou cestu a že si musím nechat udělat spalinovou cestu celou novou.
    Říká norma opravdu něco takového? A nebo parametry komína opravdu již nevyhovují normě a musí se předělat? Jak je možné, že po napojení kotle jeden kominík spalinovou cestu schválí a nyní ji někdo jiný vyžaduje předělat? Mám si nechat provést čištění ještě od někoho jiného?
    Předem Vám děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Buď jste narazil na nekvalifikovaného kominíka, nebo jste si špatně rozuměli.
      Rozhodně neplatí obecně, že nelze připojit nový spotřebič na starou spalinovou cestu. Takto formulováno je to jistě nesmyslné i z laického pohledu. Při připojení spotřebiče na novou nebo starou spalinovou cestu je třeba zpracovat revizní zprávu spalinové cesty, ve které revizní technik posoudí vhodnost konkrétní spalinové cesty pro konkrétní spotřebič. V tomto hodnocení je stáří spalinové cesty v podstatě nepodstatné. Podstatné jsou technické a provozní vlastnosti.
      Současně ovšem platí, že spalinová cesta revidovaná v roce 2010 nemusí odpovídat dnešní aktuální versi ČSN 73 4201. Podstatou kontroly dle NV 91/2010 Sb. ovšem není požadovat soulad se současně platnou novelou ČSN, ale především posouzení funkčnosti, tj.hledání praktických závad. Nesoulad se současnou verzí normy není rozhodně důvodem pro výměnu.
      Každopádně ve zprávě o kontrole musí být zjištěné závady zcela jasně vypsány i s termíny a způsobem odstranění.
      Z Vašeho dotazu těžko poznat, kdo má pravdu. Bylo by asi vhodné obrátit se na někoho dalšího s žádostí o posouzení.

  21. Jirka

    Dobrý den, před cca třemi roky mi měnili kotel a já jsem vše nechal na topenářích. Původní kotel byl klasický plynový, nový je turbo (což jsem nevěděl, nebo spíš neřešil). Nyní, při řešení závady turbokotle mě sdělil servisní technik, že topenáři při výměně kotle přípojili turbokotel na komín s hliníkovou vložkou, která pro standardní kotel dostačuje, ale pro turbokotel ne. Přitom mě před třemi roky na toto neupozornil ani topenář, ani technik od dodavatele kotlů, který mi turbokotel zprovoznil a vyplňoval záruční list. Otázka zní: je bezpodmínečně nutné nechat převložkovávat komín ( cca 15m ) pokud kotel doteď funguje bez problémů? Jaké mi hrozí riziko, pokud to neudělám? Původní hliníková vložka je v komíně cca 20 let. Nemám problém s financemi, ale kominík, který to se mnou řešil, mi tvrdí, že v 99 % případů budou komplikace s výměnou vložky a nevyhneme se sekání komína. Mám 2 patrovou komplet zrekonstruovanou stavbu a nechci sekat díry do komína, aby bylo možno buď vyjmout, nebo správně vložit nové vložky. Kotel je Immergas Superior 24kW s vývodem 80mm.
    Předem děkuji za informaci, popř. za návrh alternativ.

    1. admin (Autor)

      Bohužel všechny alternativy (jakkoliv možná reálně funkční) mimo vložkování odpovídající vložkou jsou v rozporu s ČSN 73 4201, tudíž i s vyhláškou 268/2009 Sb. a tudíž i se stavebním zákonem. Můžete se pouze pokusit vyústit spaliny na fasádu, i to je však řešení minimálně problematické a rozhodně podléhá schválení stavebním úřadem.
      Tři roky nejsou tak dlouhá doba, aby nebylo možno soudně požadovat náhradu na řemeslnících, kteří odvedli nekvalitní práci. Zejména chyboval technik, který kotel uvedl do provozu bez revizní zprávy spalinové cesty. Lze předpokládat, že případnou soudní při s ním byste vyhrál a on by Vám následně zaplatil veškeré náklady (ať již se sekáním nebo bez).

  22. Lucie

    Dobrý den,
    prosím o radu. Bydlím v nájemním bytě ve kterém je jen jedno topení – vafky. V mém pokoji vafky byly, ale majitelka bytu mi řekla, že by se musel vyvložkovat komín, proto je odpojili. Takže na 3+1 máme jedny malé vafky. Je nutné komín vložkovat nebo je to jen výmluva? Případně, dá se to vyčíst z nějakého zákoníku?

    1. admin (Autor)

      Opět dotaz na vložkování. Viz. odpověď na dotaz z 28.9.2015. Pokud byl spotřebič WAW připojen s platnou revizní zprávou, musí být pro jeho odpojení technický důvod, nikoliv obecný požadavek na vložkování.

  23. Lukáš Adámek

    Dobrý den,
    před rokem mi provaděli vložkovaní komínu nerez 180×7,5m
    stim že napojení od kotle do komínů mám s oceli tlouška 6mm/ 2x kolena 75cm trubka vyška napojeni od kotle je cca 30mm délka přepadu od napojení je cca175m dvířka jsou od země 15cm.

    Jedná se o to že mi zustavají saze v kotli respektive na plotnách, má jakoby 2 přemostění než dojde kouř k vývodu. Jenomže komín je jak pořád čísty a v kotli se mnění saze na tekutý sazovitý asvalt, dvířka vše dochcané. Co druhý den musím pohrabákem vyčistit kotel. půl kyble až celý plyskyřicových sazí.
    Topím bukama štipané 2 roky suché.

    Já mám za to že to může byt to připojovací potrubí, jiný materiál jiné sraženlivosti, prostě mám zato že nerez tomu davá pokuřit.
    Chci tam dám 2,5 nerez asi dvoj obal kvůlí velkému žáru který bude v rámci nerezovéhu plechu.

    prosím o vyjadření a pomoc rozhodnutí se.
    ps před frezovaní to nedělalo.
    Co se týče uhlí tak nechčije to jsou to drobné suché saze.
    díky

    1. admin (Autor)

      Pokud se ve spalinové cestě vytváří dehet, musí být přítomny dvě složky, a to saze (uhlík) a voda. Voda se nejčastěji dostává do spalovacího procesu v palivu. Důležitá je rovněž kvalita spalovacího procesu (dostatek vzduchu, optimální tah apod.). Pokud se nečistoty usazují jen ve spotřebiči, důvodem je nejpravděpodobněji nedostatečný tah komínu, způsobený nejpravděpodobněji nepříznivými tlakovými poměry v okolí spotřebiče (nedostatečné větrání).
      Obecně lze tedy říci, že dehtování je záležitostí prvořadě provozní. Začít je tedy třeba s úpravou provozního režimu. Používat pouze vyschlé palivo a při spalování zajistit dostatečný přísun spalovacího vzduchu. Teprve, když se problém nevyřeší, lze doporučit přistoupit k úpravám spalinové cesty.

  24. Aneta Hlavacova

    Dobry den,chci se zeptat,jaka je maximalni delka kourovodu od zapojeni v krbovych kamnech do komina.docetla jsem se,ze maximalni delka muze byt tri metry a dale, ze kolena se pocitaji jako 1 metr kourovodu.nejsem si vsak jista,zda je toto tvrzeni platne.dekuji za odpoved,Hlavacova

    1. admin (Autor)

      Dle ČSN 73 4201 odst.7.1.5 se doporučuje délka kouřovodu méně než ¼ účinné výšky komínu a současně méně než 3 m. Od 2 m se doporučuje kouřovod izolovat.
      Odečty za kolena se požívají pro orientační odhad tlakových ztrát kouřovodu a nemají podklad v ČSN.

  25. Michal

    Dobrý den, prosím o radu. Mám vyvložkovaný komín cca 7 let hliníkovou vložkou. Původně byl na komín napojen plynový kotel. Nyní je kotel napojen jinde a komín zůstal nevyužit. Je možné do té hliníkově vložky napojit malé krbové kamna s cca 6Kw výkonem??
    Moc děkuji za odpověď….

    1. admin (Autor)

      Krbová kamna do hliníkové vložky zapojit nelze. Pro připojení spotřebiče na pevná paliva je třeba Al vložku demontovat a následně posoudit stav komínu bez vložky. Pokud bude v akceptovatelném stavu, je možno do něj krbová kamna napojit. Pokud nikoli, bude nutné vyvložkování nerezovou vložkou min. průměru 140 mm.

  26. Miroslav Čermák

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat,jestli je daný nějaký rozměr pro kontrolní a čistící otvor.Bylo nám řečeno,že máme zbudovat v podhledu čistící a kontrolní otvor o rozměru 50 x 50 cm.Koupelna není velká,proto se mi zdá rozměr moc velký,pokud by byla možnost menších rozměrů,bylo by to lepší.Pro bytovou jednotku slouží 1 třísložkový komín z materiálu AL/AL,který je vedený přes strop a střechu do nadstřešní části.Na komín je v kuchyni připojen plynový kotel Junkers vlastním kouřovodem s materiálu AL,který je vedený v sádrokartonovém podhledu bez možnosti přístupu.
    Děkuji moc za odpověď

    1. admin (Autor)

      Podle Vašeho popisu se dotaz týká rozměru přístupového otvoru ke kouřovodu skrze sádrokartonovou konstrukci. Velikost tohoto otvoru komínová norma ČSN 73 4201 výslovně neřeší. Rozměr musí být zvolen tak, aby spalinová cesta byla reálně kontrolovatelná a čistitelná. Za podhledem je tedy patrně umístěn kontrolní otvor kouřovodu. Otvor v podhledu musí být tedy zvolen tak, aby umožnil otevření otvoru v kouřovodu a jeho vyčištění. Rozměr 500 x 500 m není výslovnou podmínkou.

  27. Standa

    DObry den. mam novostavbu a dali mi komin na krbovou vlozku. chtel bych ale do baraku dat krbova kamna. da se nejak tento komin nebo spise jen vyvod predelat? dekuji svoboda

    1. admin (Autor)

      Na dotaz takto obecně položený lze odpovědět opět pouze obecně: ano – téměř vždy je možné najít technické řešení. Záleží na konkrétním materiálu, provedení a umístění současného vývodu.

  28. Bernatíková B.

    Dobrý den, mám obecný dotaz. Zda je pro stavbu nových komínů (jeden pro připojení krbových kamen a druhý pro připojení plynového atmosférického kotle) potřeba předložit na příslušný stavební úřad projektovou dokumentaci a vyřídit stavební povolení? Oba komíny uvnitř budovy. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Dle stavebního zákona, resp.vyhlášky 268/2009 podléhá obecně stavba komínu schválení stavebního úřadu. Nicméně v praxi někdy stavební úřady tzv.“zamhouří oko“. Ideální je informovat se na konkrétní situaci u místně příslušného SÚ.

  29. Jana Nováková

    Dobrý den,
    obracím se na Vás s dotazem ohledně komínu a krbových kamen v cihlovém bytovém domě. Přečetla jsem si nařízení vlády č. 91/2010 Sb. Je mi jasné, kdy se provádí čištění, revize a kontroly komínů. Ale nikde jsem nedohledala, kdy je nutné vyvložkovat komín. Bydlím v druhém nadzemním podlaží cihlového bytového domu, který je starý přes 30 let. V bytě je komín na plynový kotel, který je vyvložkovaný. V bytě se dále nachází druhý komín (v jiné místnosti než je komín na plynový kotel), který není vyvložkován a byl od postavení domu používán asi 15 let (v kamenech požívaná nafta jako palivo). Poté se komín přestal používat, ale nebyl však zaslepen. Chtěla bych tento komín uvést do provozu a nainstalovat do bytu krbová kamna do 50kW. Je mi tedy jasné dle 91/2010 Sb., že před zapojením krbových kamen budu muset provést revizi komína. Ale nikde jsem nedohledala, zda musí být komín vyvložkován nebo stačí jeho původní stav (případně vyčistit od sazí), i když bude jeho technický stav dobrý. V jakém nařízení, zákoně nebo vyhlášce najdu podložení o tom, že musí být komín vyvložkován? V sousedním vchodě topí kotlem (nad 50kW) na tuhá paliva a komín také vyvložkovaný nemají. Dle správcové je to v pořádku, jelikož je komín v provozu bez přerušení a náš, jelikož nebyl několik let používán, tak musí být vyvložkovaný. Což mi přijde nesmyslné.

    Předem děkuji za odpověď
    S pozdravem Jana Nováková

    1. admin (Autor)

      Na toto téma zodpovídáme mnoho (často obsáhlých) dotazů.

      Odpověď je však velice jednoduchá:

      ŽÁDNÝ PŘEDPIS VLOŽKOVÁNÍ NEPŘEDEPISUJE !!!

      Vložkování je jedním ze způsobů, jak řešit situaci, kdy komín je natolik poškozen, že nemůže být bezpečně provozován, nebo jeho provedení neodpovídá požadovanému spotřebiči. Současně lze ovšem většinou situaci řešit i jiným způsobem. Někdy lze vložkováním dokonce stav komínu zhoršit.

      Pokud jakýkoliv odborník doporučuje vložkování, musí k tomu uvést technický důvod. Odvolávat se na obecný předpis je minimálně nemorální, ale spíše protizákonné.

  30. Oppelt Jan

    Dobrý den, mám obecný dotaz. Stavba nového komína musí být ohlášena na příslušný stavební úřad a musí být následně na stavební úřad doložena revizní zpráva spalinové cesty? Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Dle dikce stavebního zákona, resp.vyhlášky 268/2009 podléhá obecně stavba komínu schválení stavebního úřadu. Nicméně v praxi někdy stavební úřady tzv.“zamhouří oko“. Ideální je informovat se na konkrétní situaci u místně příslušného SÚ.

  31. Sara

    Dobrý den,
    řešíme v našem RD problém s vnikáním kouře do místnosti při přikládání. Kominík tvrdil, že problém je v mokrém palivu. Nechali jsme vyčistit komín, kouřovod i kamna a nakoupili jsme dřevěné brikety a topíme pouze s nimy, ale problém přetrvává. Máme kamna Verner 6/0 se zadním přikládáním, účinná výška komínového průduchu je 6,2m (kouřovod připojen T kusem 90°), účinná výška kouřovodu 0,7m, délka kouřovodu 1,5m (koleno 90° s čistící klapkou). Komín je zděný, vnitřní otvor 150x150mm, vyvložkovaný nerezí průměr 130mm, zesílený kouřovod průměr 120. Komín je umístěný kousek od hřebene, výška nad hřebenem 1,1m (0,5m zděný, poté neizolované prodloužení 0,6m + komínová stříška). Nevíme jak situaci řešit, radili nám koupit drahý odtahový ventilator do komínu, není jiná cesta?
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Váš komín (spalinová cesta) skutečně neodpovídá ČSN, neboť je nadlimitně poddimenzován průměr komínu (nejmenší povolený průměr je 140 mm). Rovněž neizolovaný nástavec v délce 0,6 m představuje značný tlakový (tahový) odpor.

      Možná řešení jsou v principu tři:

      1.- komín zbourat a postavit nový, systémový se zárukou – toto řešení lze doporučit v případě, že se chystá rekonstrukce objektu.

      2.- osadit na ústí komínu odtahový ventilátor a odstranit neizolovaný nástavec – toto řešení je „záludné“, neboť velice záleží na kvalitě ventilátoru, montáži a způsobu provozu spotřebiče. Spalinový ventilátor rozhodně nelze označit jako bezproblémové a bezúdržbové zařízení.

      3.- reklamovat provedení vložky, případně revize. Vyvložkování AK vložkou DN 130 odporuje ČSN 73 4201 a je tudíž úspěšně reklamovatelné. Totéž platí pro případnou revizi.

  32. natalia

    dobry den, chtela bych se zeptat jestli je mozne vybudovat komin hned vedle stavajiciho kominu, bez toho aniz bychom museli zasahnout, predelat stavajici komin. Z jednoducheho jednopruduchoveho kominu potrebujem mit na stejnem miste dva kominy / jedna zed, z jedne strany krb, z druhe kotel/
    pripadne jestli jsou tam nejake omezeni

    dekuju

    1. admin (Autor)

      Váš dotaz není zcela jasný, nicméně pokud se týká dostavby druhého průduchu k jednovrstvému komínu zděnému z plných cihel, je tato úprava samozřejmě teoreticky možná. Celkové provedení podléhá obecně stavebnímu zákonu a především musí být dodrženy veškeré požadavky ČSN 73 4201, jejichž soupis zcela přesahuje rozsah této poradny.

      V žádném případě nedoporučujeme provádět podobné práce svépomocně, případně nekvalifikovanými pracovníky. Doporučujeme obrátit se na kominíka s platným živnostenským oprávněním v oboru.

  33. Karel

    Dobrý den.
    Máme komín a zvažujeme vložkování, průměr komína je 150 (šamot, ovšem některé vložky prasknuté) spotřebič má 150, cca 9kw. Lze dát do komína vložku 140,nebo 145? Délka komína od napojení spotřebiče je cca 5,5m. Děkuji

    1. admin (Autor)

      Ano, v principu je možné použít vložku 140 nebo 145 mm, pokud se skutečně do stávajícího komínu vejde. Redukci z průměru 150 na průměr vložky je třeba provést na spalinovém hrdle spotřebiče. Před vlastní realizací doporučujeme konzultovat s revizním technikem spalinových cest a práci svěřit odborné firmě.

      1. Karel

        Dobrý den děkuji.
        Ptal jsem se i na frezování, výsledek byl, že jeden navrhuje hadici (asi 0,4) a druhý pevnou rouru (cena je přitom u hadice o 2000 nižší, ale v rozpočtu vyšší).

  34. josef

    vážení,
    z mé strany jde vlastně o dotaz:
    pozval jsem kominíka na předepsanou kontrolu zákonem. stalo se, že mám špatný 30 let funkční šamotový komín na plynový kotel 25 kw a musím ho nechat vyvložkovat nerezí 10 m za 30.000,- kč!
    je toto v pořádku?
    před 30 lety byly doporučovány šamotové komínovky!
    děkuji a jsem s pozdravem

    1. admin (Autor)

      Pokud je dotaz takto obecný, stejně obecná je i odpověď: vložkovat starý komín nemusíte. Váš dotaz ovšem neobsahuje důvod, proč Vám kominík doporučil vložkování. Pouze píšete, že je komín „špatný“. Pokud kominík objevil vadu, pro kterou je komín v současném stavu neschopný provozu, mohl jako jednu z variant navrhnout vložkování. Záleží pochopitelně na druhu závady.
      Nerezová vložka DN 125 mm stojí obvykle cca 300-500,- Kč/1m, 30.000,- Kč je tedy cena poněkud nadsazená.

  35. Petr

    Dobrý den přestěhovali jsme se do rodinného domku kde byl postavený krb a byl napojený do komína v obýváku. Komín v obýváku i začíná a nevede dolu. Krb byl v hrozném stavu a tak jsme ho zbourali a a zazdili. Chtěli by jsme místo něj krbová kamna. Je tedy možné napojit krbová kamna do komínu ke kterým byl připojen krb a který nemá čistící dvířka. Popřípadě dají se nějak dvířka dodělat? A smějí být za krbovými kamny? Děkuji

    1. admin (Autor)

      Připojení nového spotřebiče do starého komínu je v principu možné, ale vždy by mu měla předcházet důkladná prohlídka. Tato fáze se často podceňuje, nebo se tak říkajíc „odflákne“. V dnešní době bezpochyby má kominická komunita dostatek odborníků, kteří jsou současně vybaveni dostatečnými znalostmi a přístrojovým vybavením, aby byli schopni skutečně odpovědně posoudit stávající „starý“ komín. Samozřejmým problémem je cena. Komplexní posudek se těžko pořídí pod cca 1.000,- Kč.

      Výše uvedeným je současně zodpovězena Vaše otázka: obecně je možné připojit nový spotřebič do starého komínu, je možné (a nutné) dodělat vybírací dvířka a mohou být i za krbovými kamny. Konkrétní řešení je však možné najít pouze v rámci prohlídky a posouzení na místě.

  36. Lucie Staňková

    Dobrý den.Máme na rod.domě komín starý 35.let 3.průduchy.Komín nad střechou je nevyhovující,budeme stavět nový z cihel šamotových.Dva průduchy mají rozměr 15 na 15 cm a jeden 15 na 30 cm.Komín bude ukončen betonovou deskou a nahoře chci průduchy ukončit šamotovými vložkami.Kominík známí mi tvrdil že na průduch o rozměru 15 na 30 cm nemůžu dát 2.šamotové vložky kulaté.Prý se mi může při nízkém tlaku vracet kouř?Doporučuje mi tam dát plech nerezový o stejném průměru jak průduch.Děkuji za radu.

    1. admin (Autor)

      Nauka o proudění kapalin a plynů je poměrně složitá a v konkrétních případech ne vždy zcela exaktní, takže dovoluje obvykle několik řešení, z nichž některá jsou optimálnější a jiná přijatelná. Není proto na místě používat výrazy typu „nejde“, „nemůžu“ a podobně, tím méně hovořit o „vracení kouře“, což rozhodně není odpovídající technický termín.

      Obecně lze říci, že ideální proudění plynných látek a tedy i spalin je dosaženo cestou s minimem překážek. V případě spalinové cesty (komínu) je tedy ideální průduch stejného rozměru (nebo alespoň plochy), zhotovený z materiálu stejných (nebo podobných) vlastností a to celé s minimem ztrát (překážek). Rozdělení průduchu komínu dvěma šamotovými kruhovými vložkami obecně nesplňuje ani jednu z těchto podmínek. Jak již bylo zmíněno v úvodu to ovšem neznamená, že by to nemohlo fungovat. To záleží především na provozních podmínkách připojeného spotřebiče.

      Z výše uvedeného vyplývá, že lze doporučit poslechnout kominíka a při realizaci spalinové cesty se v prvé řadě snažit zachovat neměnný tvar po celé délce a uvažovat o jiném řešení teprve v případě, že by toto řešení nebylo technicky možné.

  37. Jiřina

    Dobrý den,dnes byl u nás v rodinném domě kominík ( revize na komín ).Řekl nám,že od roku 2016 musí být v komíně nerezová vložka. Je to pravda ???

    1. admin (Autor)

      Toto tvrzení rozhodně není pravdivé. Není žádný právní předpis, který by nařizoval instalaci nerezové vložky a to jak do stávajícího komínu, tak do nového. Toto jednání je velmi neprofesionální a minimálně zavádějící. Bohužel nevím v jakém kontextu a k jakému komínu Vám toto kominík řekl, ale jak pro komíny na pevná paliva, tak i na plynná je celá řada jiných materiálů, které lze u nového komínu použít. Pokud jste s kominíkem nespokojena a máte pocit, že Vás cíleně desinformoval doporučuji Vám se obrátit na Společenstvo kominíků, které by toto jednání mělo prošetřit.

  38. Liba

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala, zda lze instalovat nerezový třívrstvý komín pro pevná paliva (pouze dřevo) v určité části se sklonem 45° z důvodu obejití překážky. Kamna by byla připojena na komín přímo, tj. horním přívodem. Lze takto kamna provozovat?

    1. admin (Autor)

      Použití 45° odklonu od svislice ČSN nedovoluje. Při připojení spotřebiče „spodem“ není dokonce povolen žádný odklon. Při „standardním“ napojení je maximální povolený odklon 30°.

  39. Skála Václav

    Dobrý den. Komín z roku 1981 vyvložkovaný pálenými komínovkami 20×20. Komín měl v nadstřešní části prasklinu, tak jsme jej rozebrali po střechu. (rovná střecha)
    Tři komínovky byly prasklé. Potřebuji radu, jestli použít díly od firmy heluz, které
    mají přechodovou část ze čtyřhranu na kulatý. Ještě jsou komínovky 500x20x20 polské
    výroby. Nevím co je vhodnější, ale taky kvalitnější. Nerad bych opravoval komín za
    pět let znovu.

    1. admin (Autor)

      Při rekonstrukci komínu je obecně třeba primárně dodržet plochu průduchu, nikoliv přesný tvar. Lze tedy nastavit čtvercový komín kruhovým stejné plochy. Plošně se rozměr 20×20 přibližně rovná průměru 22. Vždy je však třeba věnovat zvýšenou pozornost dilataci.

      Co se týče použití konkrétních výrobků, přes tento web se k jejich kvalitě a použitelnosti nevyjadřujeme. Snažíme se zachovat plnou nezávislost a nezaujatost.

  40. Monika

    Dobrý den,
    máme karmu v horním patře rodinného domku s plochou střechou. Při revizi komínu nám bylo řečeno, že musíme komín prodloužit do výšky 4 metry nad karmou. Dočetla jsem se, že výška komínu musí být 1 metr nad střechou, to je v našem případě ale jen 3 metry. Jaká výška je tedy správná? Děkuji, Monika

    1. admin (Autor)

      U komínů se v principu rozlišují tři typy „výšek“.

      1. – výška komínu nad střechou (ve Vašem případě min. 1 m nad atiku ploché střechy)

      2. – výška neúčinná – výška od půdice (dna) komínu k připojení (ve Vašem případě u karmy min. 150 mm od spodní hrany)

      3. – výška účinná – výška od připojení k ústí komínu (ve Vašem případě u karmy min. 4 m)

      Dodrženy musí být všechny. Ve Vašem případě není dodržena výška účinná (ad 3.).

  41. David

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, v našem bytě musíme vyměnit plynový kotel (původní Vaillant asi 15let starý), který pohání topení i teplou vodu. Rozhodujeme se mezi kondenzačním nebo obyčejným. Nemůžu bohužel nikde zjistit jestli je nutné nechat vyvložkovat komín a pokud ano, pro jaký typ kotle, bydlíme bohužel v přízemí takže by to rozhodně nebyla malá investice.
    děkuji za radu.

    1. admin (Autor)

      Bohužel tento typ dotazů nelze seriózně zodpovědět bez prohlídky stavby.

      Nicméně vždy by se mělo primárně vycházet z návrhu vytápění (kotle) dle požadavků uživatele a otopné soustavy, která je k dispozici. Tj. posoudit typ radiátorů, spotřebu teplé vody, velikost objektu, tepelné ztráty a další. Teprve na základě výběru optimálního kotle by se měly realizovat úpravy spalinové cesty.

      Vaše spalinová cesta je pravděpodobně již nepoužitelná a vyvložkování bude nutné, ale i kdyby nebylo, tak vybírat kotel podle komínu je z dlouhodobého hlediska nejdražší možné řešení. Výběrem optimálního kotle lze ročně ušetřit několik tisíc korun, takže při předpokládané životnosti cca 10-20 let se jedná o úsporu v řádu desítkek tisíc korun.

  42. Michal

    Dobrý den, chci se zeptat mám v komíně nerezovou vložku průměr 150 mm. síla 1,0 mm. je nová. přízemí a první patro v pořádku ale na půdě je komín prasklý a dokonce vypadávají cihly. Prosím o radu co s tím. Nejraději bych komín rozebral až po strop na půdě a vystavěl nový.Přízemí a 1 patro je už po rekonstrukci a nerad bych boural komín až do přízemí. Je to možné při zachování stávající nerezové vložky? Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Vámi navrhované řešení je pravděpodobně nejlepším možným. Podle uváděné síly materiálu se jedná o pevné vložky, spojované pravděpodobně nýtováním. V tomto případě je tedy možné buď odbourat stávající komín při zachování vložky a tu potom obezdít, nebo vložku během bourání rozebírat (odvrtáním nýtů) a při následné stavbě znovu skládat. V každém případě je třeba ověřit, že vložka je skutečně z pevných trubek a že je vespod spolehlivě podepřena. Při provádění obezdívky je nutné počítat s dilatací, zejména v ukončení vložky, které musí být provedeno volně, aby byla dilatace vložky umožněna.

  43. Poláček

    Dobrý den,
    mám komín EFFE DUE průměru 190, a spotřebič který má spalinové hrdlo průměru 150.
    Mám redukci osadit v připojení ke komínové zděři, kterou jsem ke komínu dostal, nebo na hrdle spotřebiče.
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Redukce by měla být osazena na spalinovém hrdle spotřebiče

  44. Nesquik

    Dobrý den,
    v rodinném domku ze 40tých let bych chtěl postavit nový komín. Resp. ubourat cca 5metrů od vrchu na půdě a postavit znovu + zateplit (Po montáži automatického kotle na uhlí nám komín od vrchu vlhne). Je možnost na stávající komín nějak napojit stavebnicový systém komína a s ním pokračovat až nad střechu nebo lze jen vyzdít z klasických cihel?

    1. admin (Autor)

      Primárním problémem je beze sporu vlhkost v komíně. Tento problém by se obecně neměl řešit prvořadě opravou komínu, ale změnou topného režimu. Spotřebič na uhlí by měl být provozován v režimu, který obecně zamezí kondenzaci, to jest teplota spalin v komíně se udrží nad rosným bodem spalin (velice orientačně 50°C). Tato podmínka je v případě spalování uhlí velice důležitá, protože uhlí obsahuje síru, která při reakci s vodou vytvoří kyselinu sírovou, která dokáže zničit nebo poškodit každý komín.

      Pokud se rozhodnete provést opravu komínu, lze doporučit jedině kompletní rekonstrukci. To jest zbourání starého komínu až pod sopouch (připojení kotle) a stavbu nového systémového s keramickými vložkami, které kyselému prostředí nejlépe odolávají. Při částečné rekonstrukci dle Vašeho návrhu reálně riskujete situaci, že problém se tímto způsobem nevyřeší a Vy budete muset investovat znovu – výsledná investice tak bude více než dvojnásobná.

      Závěrem je třeba si uvědomit, že nastavením starého komínu jakýmkoliv systémovým prvkem vznikne vždy tak zvaný komín individuální, za jehož způsobilost, provoz a vlastnosti zodpovídá zhotovitel. V tomto případě tedy Vy (při provedení svépomocí). Pokud celý komín nebude po úpravě stále funkční, zbudou Vám tedy jen (hezky česky) „oči pro pláč“.

  45. Petra

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně společného komína. Máme chalupu kde je jedna zeď společná se sousedem, na této zdi se nachází i komín. Historicky je dáno, že je tento komín společný. Soused před nějakou dobou postavil ke komínu protipožární zeď čímž nám zamezil přístup a přišel s požadavkem ať si postavíme komín vlastní. Chtěla bych se tedy zeptat, zda má na toto právo a jaké parametry musí společný komín splňovat. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Bohužel se jedná o dotaz pro právníka, protože se týká čistě občansko-právního sporu ohledně vlastnictví nebo přístupu k části nemovitosti.

      Obecně lze říci, že provoz společných komínů není v současné době podporován a možnost připojení více spotřebičů do jednoho komínu podléhá mnoha restrikcím daných zejména ČSN 73 4201 (čl.9.2.2, 9.2.3, 9.3.2, 9.3.3, 9.4.2 a 9.4.3).

      Pokud chcete jít cestou dohody, lze skutečně doporučit stavbu vlastního komínu.

  46. Milan Bednář

    Dobrý den, mám dům s 30 let nedokončeným komínem uvnitř budovy. Je z červených cihel, dvouprůduchový, průduchy jsou cca 24×18 a 17x18cm. Dozděný je těsně pod střechu a tam končí. Chceme ho dokončit a používat ho hlavně na přitápění v jedné místnosti kamny na dřevo. Pokud by to šlo, uvažuji v budoucnu o připojení centrálního kotle na dřevo s výměníkem, výkon do 30kW – ale to není podmínkou, stačí ty kamna.
    Je možné komín nechat v tomto stavu a jen dozdít jeden průduch, např.pomocí cihel Klinker? Případně jaký byste volili postup?
    Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Především je třeba si uvědomit, že se jedná o 30 let starou konstrukci. Patrně máme všichni představu, jaké technologie a materiály se používaly v roce 1985. Asi by nikdo nechtěl auto, oblečení, telefon, televizi a podobně z této doby. Nelze říct, že by to bylo špatné, ale je to prostě zastaralé.

      No a stejné je to se stavebními konstrukcemi a tedy i s komíny. V žádném případě nelze na takto starou konstrukci pohlížet jako na novou jen proto, že se nepoužívala.

      Správný postup tedy je, oslovit renomovaného odborníka (revizního technika spalinových cest), který teprve po detailní prohlídce na místě, bude schopen vystavit posudek komínu. Naopak je třeba vyhnout se rádoby odborníkům, kteří mávnou rukou a poradí komín dozdít tím „co dům dal“ a podobně.

  47. Karel Dobrý

    Dobrý den,
    stěhuji se do bytu v přízemí. Celý dům má čtyři patra. V bytě byla osazena karma s vyústěním spalin do vyvložkovaného komína hliníkovou ohebnou rourou průměru 100 mm. Je nějaká možnost instalovat kombinovaný kotel s vyústěním spalin do stávajícího vyvložkovaného komína? Ptal jsem se instalatéra a ten mi tvrdil, že se komín musí nechat vyvložkovat na větší průměr.
    Předem děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Do Vámi popsaného typu komínu (vložky) nelze podle stávající legislativy připojit žádný plynový spotřebič. Přitom primárním důvodem není nedostatečný průměr vložky, ale prostý fakt, že hliník se jako materiál neosvědčil. V některých případech se mohou používat pouze pevné Al vložky, nikoliv však ohebné.

      Pro osazení plynového spotřebiče tedy bude nutné převložkování. Současně doporučujeme nespoléhat na jednorázové rady řemeslníků, ale vyhledat odborníka, který posoudí možnosti vytápění a ohřevu TUV komplexně, navrhne ideální kotel a k němu samozřejmě příslušné odkouření.

  48. miroslav valouch

    rod.domek mám kolaudovaný v roce 1987 i s revizní správou na komín i kotel na tuhá paliva,v roce 2005 jsem vyměnil starý kotel za nový stejné značky,je k tomu potřeba nová revizní správa-děkuji za odpověd.

    1. admin (Autor)

      V těchto případech platí hezké české rčení, že „každá rada drahá“. Řešit problém s odstupem 10-ti let je skutečně asi prakticky zbytečné.

      V podobných případech doporučujeme dodržovat NV 91/2010 Sb., to jest nechat si každý rok zpracovat kontrolní zprávu a revizi odložit až do doby příští výměny spotřebiče.

  49. Ivana Vařeková

    Dobrý den, dnes u nás v rodinném domě proběhla revize komínu. Vše v pořádku, ale prý od roku 2016 je nutné vyvložkování komínu. Nemohu k tomu nic najít, nejedná se pouze o trik jak získat zakázku? Děkuji, Vařeková

    1. admin (Autor)

      Opravdu jste k tomu nemohla nic najít, neboť nic takového neexistuje! Pokud skutečně některá firma nebo živnostník používá podobné praktiky, mělo by být Vaší občanskou povinností hlásit věc minimálně na živnostenský úřad, případně Policii. Mimochodem, pokud Váš komín není poprvé uváděn do provozu, jedná se nikoliv o revizi, ale o kontrolu – viz.Nařízení vlády č.81/2010 Sb.

  50. admin (Autor)

    Dotaz je bohužel tak obecný, že nelze jednoznačně odpovědět. Každý komín musí mít popis dle příslušné výrobkové normy nebo obecně dle EN 1443. Tento kódovaný popis musí být na štítku komínu a na prohlášení o vlastnostech. Rovněž musí být uveden v revizní zprávě. Podle tohoto označení lze potom jednoznačně určit, pro připojení kterých spotřebičů je konkrétní komín vhodný či nikoliv. Označení bude mít tvar např. ČSN EN 1443 T400 N1 D 3 G50. Podobná situace je u plynového kotle, kde je nutno rozlišit, zda se jedná o kotel s atmosférickým hořákem (kouřovod obvykle cca 120 mm), nebo kotel kondenzační s přetlakovým hořákem (kouřovod obvykle 80 mm). Pokud do svého dotazu doplníte tyto dva výše uvedené parametry, jsme schopni Vám jednoznačně odpovědět. Jinak lze pouze hádat.

    1. Jan

      Dobrý den, jedná se o komín firmy KOMÍN-STAV, s. r. o., Nová Lipová 38, Velké Popovice.
      Připojený kotel: Imergas Mini nike s otevřenou spalinovou komorou.
      Děkuji.

      1. admin (Autor)

        Bohužel komín nelze popsat názvem výrobce, tím méně distributora. Při prodeji MUSÍTE ze zákona obdržet „Prohlášení o vlastnostech“ a „Komínový štítek“. Pouze z těchto dokladů lze vyčíst vlastnosti konkrétního komínu.

        Nicméně, lze s vysokou pravděpodobností očekávat, že připojení bude možné, protože plynový kotel v atmosférickém provedení je pro spalinovou cestu nejmenším možným zatížením, takže by měla vyhovět v podstatě každá (tedy materiálově).

Přidávání komentářů není povoleno.