Images tagged "nerezovy-kominovy-system"

no images were found

0 Komentářů

 1. Hnilickova

  Dobrý den, můj soused z přízemí zatopí v krb. kamnech a já mám kouř v celém bytě, bydlím nad nim. Nade mnou už je střecha. Kouř uchází v me koupelně, kde je i záchod. Je nutné provést opravu u mě? ( Prý by zazdil můj větrák) Děkuji za odpověď. Hnilickova

  1. odborník APOKS

   Pokud dochází k průniku spalin do interiéru Vašeho bytu, je třeba postupovat jako v případě ohrožení zdraví, to znamená obecně ihned písemně informovat stavební úřad a v době úniku volat Hasičskou záchrannou službu. Vdechování zplodin spalování představuje intenzivní bezpečnostní riziko.

 2. Jaroslav Kutil

  Dobrý den mám dotaz. Mame komín pruduch 150×150 zdeny z cihel původní kotel byl Dakon nyní výměnen za kotel na pelety Licotherm musí být vyvlozkovan pruduch antikorovou vlozkou? Děkuji s pozdravem Kutil.

  1. odborník APOKS

   Především musí být funkčnost komínu ověřena výpočtem dle ČSN EN 13 384. Teprve na základě tohoto výpočtu lze zodpovědně odpovědět na Vámi položenou otázku. Vložkování (jako takové) není obecně legislativou přikazováno.

  2. Jaroslav Kutil

   Dobrý den.Mam problem s kontrolou průchodnosti kominovych cest.Zadny revizní technik (kominik) nechce provezt revizi bez vyvlozkovani komina antikorovou rourou aniž by komín prohledl nebo udělal jeho výpočet nebo jinou zkoušku a to někteří řeší pouze po tele.Problem bude asi v tom že revize provádí revizní technik s kulatým razítkem a zároveň frezuje a prodava vložky takže si myslím že nejde o bezpecnost ,ale o kseft
   Tak my poraďte koho mám v okrese Pisek ,Tábor Pribram oslovit.Dekuji s pozdravem Kutil

 3. R klesnil

  Dobrý den prosím o radu kolik krbových kamen o výkonu 6kw je možné napojit do jednoho komínového průduchu v přízemí a kolik krbových kamen o stejném výkonu 6kw v prvním patře. Dům má jedno komínové těleso s dvěma průduchy. Potřebuji tam zapojit 5 krbových kamen je to v tomto případě možné.

  1. odborník APOKS

   Do každého průduchu lze dle současné legislativy napojit pouze jedna krbová kamna.

 4. Heřman Kubín

  Dobrý den. Chci ve starším domě vyvložkovat komín od krbových kamen. Kamna mají vývod 120 mm. Prý musí mít podle nějaké normy vložka na tento typ kotle v průměru min. 140 mm . Stačí na to vložka 120 mm ? Jedná se o cca 10m. Děkuji předem za odpověď.

  1. odborník APOKS

   Nejmenší průměr komínu, a tedy i vložky, je pro spotřebiče na pevná paliva je 140 mm. Vložka průměru 120 mm je nepřípustná.

   1. Heřman Kubín

    Děkuji za info. Hezký den. Heřman

 5. Jana Charvátová

  Dobrý den prosím mám dotaz náš komín je celý špinavý od dehtu prosím můžu v něm topit?

  1. odborník APOKS

   Zadehtovaný komín je kominíky i požárníky hodnocen jako přímé riziko požáru. Komín by měl být okamžitě vyčištěn kominíkem. Do doby vyčištění by neměl být používán.

 6. Michal

  Dobry den ,chtel bych se zeptat.mam komin ve kterem je vlozka pro plynovy kotel.mohu do teto vlozky (ne na natrvalo)zapojit kamna na drevo,stare petry?dekuji

  1. odborník APOKS

   Velmi pravděpodobně to není možné, a to jednak vzhledem ke konstrukci a materiálu vložky a jednak vzhledem k dimenzi. Před zapojením jakéhokoliv spotřebiče na jakkoliv krátkou dobu předepisuje zákon/vyhláška provedení revize. Bez této revize nelze jakýkoliv spotřebič zprovoznit.

 7. Jakub

  Dobry den, stavime novostavbu, kde mame komin, poridili jsme si na dobu vystavby krbova kamna a na zkousku v nich zatopili. Nemame vsak jeste revizi. Kdyz jsme se nyni rozhodli revizi udělat,tak jsem se dozvedel od známého, ze místní revizak odmita davat revize na nové kominy, pokud v nich bylo zatopeno a pozaduje jejich vyvlozkovani, aby byli ciste. Je požadavek na cisty komin oprávněný? Vzdyt u revize na stare kominy prece komin take není cisty. děkuji za odpoved.

  1. odborník APOKS

   Vámi uvedený požadavek revizního technika sice nemá právní oprávnění, ale na druhou stranu zprovozněním komínu došlo z Vaší strany k porušení zákona, které je dle zákona sankcionalizováno a revizní technik může mít obavu ze „spoluviny“. Řešení převložkováním je ovšem hodně „limitní“.
   V závěru Vašeho dotazu patrně zaměňujete pojem revize (nový komín) a kontrola (používaný komín).

 8. Pavel Kadlec

  Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat od kdy byl zakázán materiál Al na vložkování komínů od atmosferických kotlů s přirozeným tahem. Předpokládám že je to od roku 2012 kdy vyšla (asi první) 734201. Ale nejsem si úplně jistý.
  Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS

   Hliníkové vložky nejsou a nebyly zakázány, ovšem jejich použití je v současné době vázáno na dodržení podmínek dle ČSN 73 4201. Je možné použití pouze pevných vložek a pouze pro plynové spotřebiče v provedení B.

 9. Luboš Svoboda

  Dobrý den. V jedné z místností staré chalupy měním kamna na tuhá paliva s komínovým potrubím 150mm. Otvor ve stěně (60cm) do komínu jsem zvětšoval ze 120 na 170 mm (diletace). Při rozšiřování průměru vznikly v prostoru, kterým chci prostrčit ocelovou rouru 150/1.5mm nechtěné kapsy, které půjdou složitě vyzdít (malý manipulační prostor). A tady bude moje otázka, mohu rouru obalit a prostor vyplnit nehořlavou minerální vatou z jedné strany krytou Al. používanou v kamnářství. Děkuji za radu.

  1. odborník APOKS

   Vámi popsané řešení není v principu v rozporu s legislativními požadavky. Nicméně by bylo vhodné konzultovat spíše s revizním technikem, který bude na spalinovou cestu po výměně spotřebiče vystavovat revizi. Bez revize nelze nový spotřebič zprovoznit.

 10. Jan Hora

  Dobrý den,

  Komín má výšku 8,5 m, vložka nerezová flexi roura d=130 mm.
  Stávající plynový kotel má kouřové hrdlo d=130 mm.
  Lze připojit plynový kotel s kouřovým hrdlem d=160 mm do tohoto komínu,?

  Děkuji za odpověď.

  Honza

  1. odborník APOKS

   Možnost připojení je nutné (legislativně povinné) ověřit výpočtem dle ČSN EN 13 384-1. Měl by to zvládnout jakýkoliv revizní technik spalinových cest.

 11. Ivana

  Dobrý den, mám dotaz. Jsme panelový dům, přestavuje se kotelna (odpojení od městské kotelny) a kouřovod vede cca. 10 cm od oken, je to v pořádku, prosím? Nikde jsem nedohledala, zda to je legislativně uvedené, v jaké vzdálensoti od okna má být kouřovod instalován. Děkuji

  1. odborník APOKS

   Kouřovod/komín může být na fasádě umístěn vedle okna. Legislativně je řešeno pouze umístění ústí. Samozřejmě obecně by všechny stavební konstrukce měly být řešeny tak, aby neomezovaly uživatele stavby.

 12. Petr Mráček

  Mám dotaz, na RD máme zděný komín se 2 průduchy. Výška komína je cca 10m.Čistící dvířka jsou u paty komína pro každý průduch samostatně – přízemí. RD není podsklepený. Oba průduchy jsou vyvložkované nerez hadicí 1x170mm přízemí a 1x180mm 1NP.Do každého průduchu budou napojena 1 krbové kamna (1x přízemí a 1 x 1NP).Komín v přízemí je omítnutý a součástí stěn bytové jednotky. V 1NP jde již samostatně a omítnutý není (cca 2,9m), dále půdní prostor cca 2m omítnutý není, nadstřešní část a cca 30cm v půdním prostoru nově vyzděno šamotovými cihlami, vyústění nerez vložek zakryty nerez plechem (na původní obdélníkové průduchy) a ještě střešní stříška – napoleon. Je nutné mít v 1NP a v půdních prostorách komín omítnutý. Rád bych nechal v 1NP komín přiznaný cihlový, pouze vyspárovaný, neomítnutý. Je to možné?

  1. odborník APOKS

   Pokud je komínový plášť vyzděný z šamotových cihel, jedná se o řešení individuální, tedy bez požadavků na povinnou povrchovou úpravu definovanou výrobcem. Za dodržení podmínky odolnosti pláště komínu proti pronikání vlhkosti odpovídá v tomto případě zhotovitel – tedy pravděpodobně Vy – a je na jeho rozhodnutí jaký způsob ochrany zvolí (omítka, nátěr, penetrace, …).

   1. Petr Mráček

    Děkuji za odpověď, asi jsem to špatně popsal, zajímalo mě omítnutí komína ne v části s šamotovými cihlami (většina venku nad střechou), ale ta zbývající vnitřní část 1NP a půdy momentálně neomítnutá a sestavená z obyčejných cihel s nerezovou vložkou ohebnou. Cihlový komín má rozměr cca 770x600mm, výška cca 10m, 2 průduchy mají obdélníkový tvar cca 150x290mmm nyní jsou frézované na osazení vnitřní flexibilní nerezové trubky průměr 1x180mm 1NP a 1x170mm pro přízemí. Je povinnost mít tuto vnitřní část komínového tělesa vyzděného z obyčejných cihel, frézovaného a osazeného nerez flexi trubkou omítnout, nebo stačí vyspárovat cihelné zdivo tělesa?

    1. odborník APOKS

     V principu je dán pouze požadavek na těsnost, kterého lze dosáhnout oběma Vámi popsanými způsoby.

 13. Ondřej Vávra

  Dobrý den chci se zeptat mám v plánu dávat do starého domku ,celý dům z cihel, nerezový komín který by byl veden vnitřkem stavby.
  Chci se teda zeptat je možné koupit jen nerezové potrubí a obalit jej tepelnou izolaci odolnou do teplot 1200°c která má na povrchu al fólií?

  Prošel by takový komín revizi nebyl by problém?

  1. odborník APOKS

   Bohužel takto jednoduché to není. Komín patří mezi stavební konstrukce „zatížené“ poměrně obsáhlou legislativou, což mimo jiné znamená, že individuální řešení nejsou akceptovatelná, a to zejména v případě, kdy je použit netransparentní materiál. Stavba svépomocí není zakázána, nicméně vždy by měl být použit certifikovaný systémový materiál od jednoho výrobce.

 14. Eva Nosková

  Dobrý den, máme na chatě krb napojený na komín. Vzhledem k tomu, že chatu obýváme minimálně a pouze v létě, v krbu již několik let netopíme. Je nutné v tomto případě provádět každý rok revizi komínu, když krb není prakticky již vůbec používán?

  1. odborník APOKS

   Dle platné legislativy musí být pravidelná kontrola prováděna i u komínů rezervních, nebo nepoužívaných. Existují dvě výjimky:

   Komín, který je bez spotřebiče a je v ústí a sopouchu zaslepen
   Komín, který má platnou revizní zprávu včetně připojeného spotřebiče a během roku se nepoužije ani jednou
   Dle Vašeho dotazu lze aplikovat druhou variantu.

 15. myška

  Dobrý den, mám dotaz co je zapotřebí zařídit a jestli to jde dát komínovou vložku podel bytovky . Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS

   Pravděpodobně máte na mysli fasádní izolovaný komín.

   Realizace komínu podléhá obecně souhlasu stavebního úřadu, ke kterému bude patrně nutné doložit souhlas SVJ nebo Družstva.

 16. Václav Kulas

  Dobrý den,

  na našem domě budeme opravovat střechu a s nimi i pláště komínů , řešíme problém jak zabránit tomu aby do plášťů zatékalo. Byla nám navržena možnost obložit komíny polystyrenem a polystyren natáhnou fasádu. Jeden komín bude určený pro krbová kamna a bude vyvložkovaný a a další komíny budou určené pro kondenzační plynové kotle.

  Děkuji za odpověď.

  S pozdravem Václav Kulas

  1. odborník APOKS

   Problém průniku vlhkosti do nebo kolem pláště komínu je třeba řešit ve třech rovinách:

   – Skrze plášť komínu – zde existuje množství stavebních stěrek, omítek, nátěrů, obkladů apod., které je možno použít pro dostatečnou voděodolnost povrchu komínu.

   – Skrze napojení střešní krytiny – zde je nutno použít dvojité oplechování (spodní a vrchní), přičemž spodní je fixováno na střechu a musí zajistit, aby do interiéru budovy nepronikla dešťová voda stékající po střešní krytině a vrchní je fixováno ke komínovému tělesu, překrývá spodní oplechování a musí zajistit, aby do interiéru nepronikla dešťová voda stékající po plášti komínu.

   – Skrze ústí komínu – komínová hlavice (deska) musí být dostatečně dotěsněna a v případě betonové desky musí mít zajištěno těsnění v napojení na plášť komínu (případně dostatečný přesah s okapničkou).

   Ze zkušenosti lze říci, že nejčastější chybou je použití pouze jednoduchého (spodního) oplechování.

 17. Hana Taubrová

  Dobrý den,
  umístila jsem komín od kuchyňských kamen cca 5 cm od obložení dlaždicemi. Mám obavy zda nezačnou velkým teplem odpadávat. Poradíte mně? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS

   Pravděpodobně máte na mysli kouřovod. Při správném ekonomickém a ekologickém způsoby topení, by spaliny v kouřovodu neměly mít teplotu vyšší než 300°C a povrch kouřovodu by tedy měl mít teplotu kolem 200-250°C. Takovou teplotu by správně provedený keramický obklad ve vzdálenosti 50 mm měl vydržet. Při vyšších teplotách samozřejmě může nastat problém. Ideálním řešením je vložení zástěny mezi kouřovod a obklad (např.plech).

 18. Dita

  Dobrý den,
  prosím o informaci, z jakých forem azbestu se vyráběly za minulého režimu azbestové komínové roury (ty naše jsou ze 70. let). Byla jsem přesvědčena, že pouze z chryzotilu, podobně jako eternit. Ovšem nedávno jsem zjistila, že se prý řadily normou mezi odpadní trubky, a ty obsahovaly i určité procento „supertoxického“ krokydolitu.
  Velmi děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS

   Bohužel na tuto otázku nedokážeme kvalifikovaně odpovědět. Dle našeho názoru je přesné složení výrobků vyráběných v socialistické éře nedohledatelné.

 19. Marie Prchalová

  Náš soused postavil bytový dům namísto původního RD s tím že nyní osadil kotel 32,kW s výškou komína 14 m zřejmě kondenzační kotel náš RD má asi 8m a naproti tohoto komína máme ložnici.Z komína je slyšet podpůrný motor a hrne se z něj bílý kouř. Problém máme s tím že nás bolí hlava. Je možné že by unikaly nějaké výpary zavadneho charakteru. Jestli ano co byste nám doporučili?

  1. odborník APOKS

   Spaliny plynových kotlů tvoří především vzdušný dusík s kyslíkem, vodní pára (proto je kouř bílý) a oxid uhličitý. Mohou obsahovat v malém množství i oxid uhelnatý, oxidy dusíku a uhlovodíky. Při standardním nastavení by spaliny neměly být toxické. Problémem může být zvýšení obsahu oxidu uhličitého v bezprostředním okolí , jehož vdechování může způsobovat i bolesti hlavy.

   Pro detekci a měření oxidu uhličitého je na trhu množství cenově dostupných přístrojů. Jejich použitím lze koncentraci detekovat.

   V případě problémů je možné se obrátit na místně příslušný stavební úřad.

 20. Michal

  Dobrý den. Stavím rodinný dům s obytným podkrovím.
  Při stavbě zděného komína, jenž je ve fázi, kdy se začíná zdít podkroví, se stala nemilá věc.
  Z největší pravděpodobností se uvolnila některá ze spodních keramických vložek. Při rovnání posledních betonových tvárnic. Nyní nevím co s tím.
  Tvarovky nejsou již z výroby naprosto rovné, proto je veliký problém mít komín v absolutní vodováze. Jak moc je též toto veliký problém? A jak na případnou uvolněnou keramickou vložku?
  Je lepší komín pro jistotu rozebrat a začít od začátku? Děkuji předem za odpověď.

  1. odborník APOKS

   Bohužel v tomto konkrétním případě internetová poradna nemůže pomoci. Ideální je obrátit se s dotazem na výrobce daného systému, nebo místního kominíka, který může poradit, ovšem pravděpodobně pouze po předchozí prohlídce na místě.

   Obecně je porušení celistvosti komínu podstatnou závadou.

 21. Jan Bradna

  Dobrý den, v budově garáže mám oddělenou místnost, ve které bych chtěl vybudovat saunu s kamny na dřevo. Kamna bych chtěl připojit na komín postavený uvnitř této stavby. Na stejný komín bych rad připojil i otevřený krb/gril, který bude vně stavby. Vstup od kamen bude níž, od krbu výš. Je toto zapojení v souladu s legislativou? Zkolaudují mi stavbu?
  Děkuji.

  1. odborník APOKS

   Toto zapojení v principu NENÍ v souladu s legislativou.

 22. František Turýnek

  Komín od souseda .jeho ústí je ve výšce našich parapetů oken kuchyně a obýváku ve vzdálenosti
  cca 18 m. Spaliny nám jdou do bytu. V okolí jsou ještě 2 domy vzdálené 12,5 a 8 m. Myslím ,že stavby mají nepříznivý vliv na funkci komína a tím dochází k vykuřování našeho bytu.

  1. odborník APOKS

   V prvé fázi je nejvhodnější obrátit se písemně na místní stavební úřad. Pokud ten neshledá pochybení, lze věc řešit soudně.

 23. Maresch

  Dobrý den. Chci na zahradní chatce udělat komín mimo chatku. Potřebuji nějaké povolení?. Děkuji.

  1. odborník APOKS

   Odpověď na Váš dotaz naleznete v často kladených dotazech. https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

 24. Petr

  Dobrý den, potřebuji poradit, máme komínový systém od keramika letovice, klasické bloky s vložkpu a vatou cca 6m vysoké plus okrasné tvárnice nad střechou cca 1m. Pod střechou je nezateplemá půda cca 1m vysoká. Teď jak dva dny v kuse pršelo tak celý komín pod střechou je úplně mokrý, jakoby nasátý vodou a dostalo se to až do pokoje kudy komín prochází, na stěně se objevili fleky. Oplechování jsem kontroloval a je v pořádku, je kolem sucho. Mohloby se stát že by déšť natekl do komínu a nějak prostoupil do izolace a do bloku, nebo že by venkovní částí prosákla voda při dešti ?. Komín zatím nepoužíváme, jedná se o novostavbu kterou užíváme něco přes rok. Děkuji za radu

  1. odborník APOKS

   Variant možného průniku vody může být několik, včetně těch zmíněných v dotazu. Pokud je porušen vnější povrch komínu, může se vlhkost dostat i dovnitř. Z praxe se často jedná o „drobnosti“ typu zatlučeného hřebíku do oplechování, skoby hromosvodu, špatný spárovací materiál, nesprávně provedené oplechování, prasklá taška, atd …. Bez prohlídky nelze bohužel pomoci.

 25. Jakub

  Dobrý den,

  Chtěl bych si nechat vyvložkovat komín, a rád bych si ověřil, že dotyčný řemeslník má na tuto činnost oprávnění. Podle databáze ARES má řemeslník (podle jeho IČO) popsané ekonomické činnosti podle NACE 43220:Instalace vody, odpadu, plynu, topení a klimatizace, 43120:Příprava staveniště, 81220:Specializované čištění a úklid budov a průmyslových zařízení. Podle nařízení vlády 278/2008 o obsahových náplních jednotlivých živností, by měl mít živnostník zednictví, Vodoinstalatérství, topenářství, Kamnářství, Kominictví.
  Znamená to, že můj řemeslník oprávnění nemá? Jaké to případné důsledky pokud bych si u něj vyvložkování nechal provést?

  Velice děkuji za vysvětlení.

  Jakub

  1. odborník APOKS

   Toto je dotaz právní povahy, tedy mimo rámec této poradny. Obecně platí, že řemeslník může provádět pouze práce, na které se vztahuje jeho živnostenský list.

 26. Pavel Štipák

  Dobrý den,

  rád bych se vás zeptal, jak mám postupovat v mé situaci. Odborná instalatérská firma nám vyměnila starý kotel s atmosférickým hořákem za kotel kondenzační Viessmann Vitodens 100-W B1HC 26kW. Současně zapojila do kotle „Modrou pevnou“ PPs trubku pro odvod spalin, která je systémovou součástí od firmy Viessmann o průměru 60mm. Podle informace montážní firmy, je možné tyto komínové vložky montovat montážní firmou, protože se jedná o systém. Do stávajícího spalinového odvodu, který je vyvložkovaný hliníkovou vložkou protáhli výše popsanou trubku pro odvod spalin, použili vystřeďovací prvky a na vršek komínu nainstalovali černou koncovku nasávání vzduchu s černou trubkou odvodu spalin, která je výš, než nasávání vzduchu. Pro nasávání vzduchu je použitá původní hliníková vložka, v jejímž středu je protažená již popsaná PPs trubka d 60mm. Ke komínovému systému dodali dvě samolepky, které hovoří o firmě, která je vyrobila: (Skobene GmbH), číslo normy CE0036 07, ČSN EN14471:2013 + A1:2015 a Systémové certifikace …pro odvod spalin z PPs fy Skoberne nebo Dropali …
  Asi rok jsem sháněl revizního kominíka, který by udělal revizi spalinové cesty (s obyčejným kominíkem je to stejné). Oslovil jsem několik revizních techniků, vždy mně to slíbili a nic, urgoval jsem to, ale stále nic. Až jsem sehnal firmu, která to také slíbila a dokonce 2x přijel kominík, který nebyl revizní technik, vše si zapsal, vyfotil, dal jsem mu všechny podklady, které jsem měl – od montáže, až po fakturu, záruční listy, … Vždy odjeli s tím, že to dají šéfovi a on to zajistí. Musel jsem podepsat celkem nevýhodnou smlouvu, ale budiš. Protože to ale trvalo několik měsíců, znovu jsem se ozval a revizní technik mně poslal e-mail tohoto znění:
  Na spalinovou cestu nelze vypracovat Revizní správu (zprávu – opravuji jeho text) z důvodu. Průměr 60/100 mm spalinové cest pro kondenzační kotel smí být pouze do účinné délky 4m. Co je delší musí být 80/125mm. Je mou povinností dodat k revizi výpočet spalin který nevychází z důvodu malého průměru viz příloha (ta se nedala otevřít, protože byla zřejmě vytvořena v nějakém speciálním programu, který nevlastním).
  Dále nebyl doloženo prohlášení o vlastnostech materiálu kterým byl komín vložkován.
  Volím tuto formu komunikace protože při vypracování revize a zaslání musím požadovat její úhradu.
  K tomu chci dodat, že tento kotel má v servisní příručce napsáno kromě jiného, že hořák se přizpůsobuje délce komína a to nastavením výkonu hořáku (to udělal servisní technik, který kotel uvedl do provozu) a to při vložce o průměru 60mm až do výšky komína 20 metrů. Náš komín má 14 metrů.
  Můžete mně prosím nasát, kde je zakopaný pes? Pro revizního technika je komín na tuto vložku vysoký, pro firmu Viessmann ne, dodal jsem k nahlédnutí štítky k požitému kouřovodu, které mám, ale bylo to málo.
  Revizní technik, který měl vyhotovit revizní zprávu u nás nikdy nebyl.
  Jsou kominíci skutečně takoví páni, kteří si s námi dělají co chtějí?

  Moc Vám děkuji, bohužel nemohu uvádět jména a firmy, protože se mně to už minulosti silně nevyplatilo.

  Přeji Vám pěkný a úspěšný den

  Pavel Štipák

  1. odborník APOKS

   Udělal jste smutnou zkušenost, ale pevně doufáme, že většina kominíků a revizních techniků je seriózní a své práci rozumí.
   Zmiňovaná výška 4 m je přirozeně nesmyslná.
   Dle současné legislativy se každá spalinová cesta musí v rámci revize ověřovat výpočtem. Výpočet by každý revizní technik měl zvládnout. Pokud výpočet „nevyjde“, musí revizní technik zdůvodnit proč a případně navrhnout řešení.
   Vzhledem k tomu, že bez revizní zprávy spalinové cesty nelze spotřebič uvést do provozu, lze doporučit urychlené zajištění revize.
   Seznam revizních techniků lze najít např. na http://www.skcr.cz .

 27. Zuzana Vinařová

  Dobrý den, máme ve starším rekonstruovaného RD nový Schiedel komín, který loni prošel revizí od kominíka. Je napojen na krbová kamna s výměníkem v přízemí. Nyní budujeme bydlení v patře s nezávislým topením na krbu. Komín prochází ložnicí ven nad střechu a nebude nijak použit. Lze komín nějak vestavět/zastavět, například do sádrokartonové příčky tvořící vestavěnou skříň nebo knihovnu? Předpokládám, že by se musela dodržet norma 50mm od komína. Ale pokud ho obestavíme, jak řešit případnou kontrolu? Stačí fotodokumentace nebo souhlas kominíka? Nebo musí být komín v interiéru kompletně odkryt a přiznán? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS

   Ideálním řešením je prodiskutovat tuto problematiku s kominíkem, který Vám provádí roční kontroly dle vyhl.34/2016 Sb.. Ten pořídí fotodokumentaci a poradí Vám, co lze a nelze provést.

 28. Jiří

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je povinnost dělat každý rok revizi komína i když se v něm netopí vůbec. Děkuji Furbach

  1. odborník APOKS

   Povinnost pravidelných kontrol upravuje vyhl. 34/2016 Sb., která uvádí i výjimky. Text vyhlášky je volně dostupný na internetu. Například zde: https://www.kominy-komin.cz/kominictvi/

 29. jiri zastera

  dobry den, v rodinem jednopatrovem dome mam dva ctyrhrane kominy 120×120 mm vedle sebe cca 6,5 m vysoke oddelene prepazkou
  koupil jse krbova kamna s otvorem ke kominu prumer 150 mm
  mohu pouzit soucasne oba kominy k odtahu krbovych kamen – provest otvor pul na pul do obou kominu a nebo pouzit jeden s redukci prumeru ze 150 mm na 120 mm
  jiny spotrebic neni pripojen
  dekuji za odpoved
  s uctou Jiri Zastera

  1. odborník APOKS

   Vámi popisované řešení je nestandardní a neodpovídá požadavkům ČSN. Obecně ho nelze doporučit.