Ptejte se

No Banner to display

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky.
Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici 2 kominíky, revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest a zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci stavby komínů.

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

 

Partner stránek
messy baner

657 Komentářů

 1. Zdeněk Macháč

  Dobrý den, máme starý zděný komín vyvložkovaný nerezovou vložkou. Kolem komínu vede trám a v patře je dřevěná podlaha. Jak daleko od takového komínu můžou být hořlavé materiály a je vzdálenost myšlena od nerez vložky nebo původního zděného komínu? Děkuji

  1. admin (Autor)

   Vložkování nerezovou vložkou nezlepšuje tepelně technické vlastnosti komínu. Obecně ČSN stanovuje bezpečnou vzdálenost pro jednovrstvé zděné komíny 50 mm od vnějšího povrchu původního komínu (nikoliv od vložky). Vyvložkováním nerezovou vložkou se tato vzdálenost obecně nemění, rozhodně ji nelze zmenšit. Naopak v případě, že součástí vložkování je frézování, tedy zmenšení tloušťky stěny, měla by se bezpečná vzdálenost zvýšit. V každém případě musí po vložkování následovat revize spalinové cesty a teprve po ní zprovoznění spotřebiče. V rámci revize musí být bezpečná vzdálenost deklarována.

 2. Milan Kaspar

  Dobrý den jen dotaz na vyčistění komína materiál vložek je azbestocement průměr 150 mm ,vložky maji na sobě vrsvtvu dehtu ,která nelze odstranit štetkou ani pružinovou ružicí tak jen prosim o radu možnosti odstraněni diky Kašpar

  1. admin (Autor)

   Možnosti práce s materiálem obsahující azbest jsou dle současné legislativy velice omezené. Nelze proto v podstatě použít mechanické čištění (např.rotační štětkou, nebo dehtovou frézou). Lze zkusit různé typy chemických odstraňovačů dehtu.

   Obecně by tento typ vložek měl být demontován a nahrazen „bezpečnějším“ materiálem.

 3. Tomáš

  Dobry den,
  mám komín shiedel ukončeny betonovou hlavou,která je přikrytá pozinkovým plechem,chtěl bych se zeptat jestli na vyplnění mezery,která vznikne mezi krycím plechem a poslední vložkou mohu použít butyplast(medvědí hovno).Díky za odpověď

  1. admin (Autor)

   V horizontálním směru žádná mezera mezi vložkou a dilatační plechovou manžetou být nesmí. Dilatační manžeta musí přesahovat dovnitř vložky a vložka samotná musí být ukončena v dilatačně distanční vzdálenosti od komínové krycí desky.

   Vždy musí být vložka ukončena tak, aby mohla dilatovat. Nárůst výšky vložky může být (dle materiálu a výšky komínu) až několik cm.

   Pro použití v komínech dodává každý výrobce speciální materiály atestované pro příslušnou teplotu. Butyplast patrně nemá požadované vlastnosti.

 4. Viktor

  Dobry den, resim takovy problem doma a to s nevhodne umistenym spotrebicem (krbova kamna). Komin a kamna jsou v novostavbe a jak to nekdy byva, tak az casem po zabydleni se ukaze, ze by veci mohly byt jinak. Jedna se o komin CIKO 3V Universal ( tusim tak je to oznaceni ), komin ma 9 metru. Kamna a tudiz i vstup do komina mam napravo a rad bych kamna premistil nalevo. A otazka zni: je to vubec resitelne? Lze stavajici otvor nejak zaslepit? Jak komplikovane je vyfrezovani a vyvlozkovani noveho otvoru? Nedovedu si predstavit dany dil vybourat a „vlozit“ novy s otvorem na druhou stranu, vzhledem k tomu, ze nad stavajicicm dilem s otvorem je dalsich cca 6-7 metru komina.. Dekuji

  1. admin (Autor)

   S tímto problémem může pomoci pouze výrobce komínového systému. Podobné úpravy by měl provádět buď přímo výrobce nebo výrobcem certifikovaná firma. Rozhodně nelze doporučit provedení svépomocí, nebo necertifikovanou firmou. Neoprávněný zásah totiž neznamená jenom konec záruky, ale i přímou odpovědnost za všechny následky.

 5. Pavel

  Dobrý den,chci se poradit.Bydlíme v družstevním bytě.Jde o byt stavěný v roce 1991.Je zde 6 bytových jednotek.Káždá má svůj vlastní komín a kotel.Kotel na tuhé paliva-Opop H418(starý typ).Komín je dlouhý cca 14metrů a široký cca 15cm.Máme neustále problém s ucpaným komínem.Jednou tam byli taky mrtvé holuby.Kotel čistím pravidelně-co dva týdny.Názory pozvaných kominíků se liší.Někdo to vyčistí a de pryč a někdo mi řekne,že komín je tak zněčištěn,že nebude provádět ani čištění a máme si to dát vyfrézovat.Domnívám se,že komín je hodně zanešen a chci tuto skutečnost prokázat,nebo vyvrátit.Kdo mi vystavý nevyvratilný doklad o reálném stavu komínu?Děkuji Kollár

  1. admin (Autor)

   Váš problém patrně vyřeší prostý posun na vyšší úroveň oslovených odborníků. Kominík nebo revizní technik by měl mít k dispozici minimálně komínovou kameru, kterou prohlédne celý vnitřní povrch komínu. Obraťte se proto na specialistu, kterého si sám vyberete a se kterým si domluvíte prohlídku s tím, že bude dopředu vědět co od něj očekáváte. Samozřejmě cena za takovou službu bude patrně vyšší než u kominíka obcházejícího se štětkou dům od domu.

 6. Pavel

  Dobrý den, Mám komín Schiedel postavený asi v roce 1985. Provozuji plynový kotel. Nyní chci koupit nový. Kominíkem mi bylo sděleno že je komín nutno vyvložkovat. Jaké mohou být důvody k nutnosti komín vyvložkovat? Nechtěl bych zbytečně investovat. Děkuji.

  1. admin (Autor)

   Již mnohokráte opakovaný dotaz v rozličných variantách. Vložkování je jednou z variant řešení v případě, že provozní vlastnosti komínu neodpovídají požadavkům připojeného spotřebiče. Jedná se tedy o vhodnost jednak materiálovou a jednak rozměrovou.

   Takže pokud máte starší plynový atmosférický kotel s kouřovodem např. DN 120 zaústěný do komínu např. DN 140 a nyní se rozhodnete koupit nový kondenzační kotel, je poměrně pravděpodobné, že starý komín nebude vyhovovat na mokrý přetlakový provoz a bude předimenzovaný. Patrně nejjednodušším řešením je pak opravdu vložkování. Samozřejmě je však možné, že Váš stávající komín vyhovovat bude a potom je vložkování zbytečné. Právě kvůli vyřešení tohoto problému si voláte kominíka, který by Vám měl nejen navrhnout řešení, ale i vysvětlit z jakého důvodu.

 7. Staš Martin

  Dobrý den.Mám starší Rd. V roce 95 jsem namontoval plyn.kotel Damon a komín mi vyvložkovali pevnou Al vložkou. V roce 2014 jsem koupil nový kotel Baxi. Připojili ho na stávající komín s Al vložkou,provedli revizi a vše Ok. Letos přišel jiný revizák a řekl že byl vyměněný plyn.kotel tudíž vložka musí být v nerezu a je to nevyhovující. Podotýkám že Al vložka je v dobrém stavu. Je tedy povinnost při výměně kotle převložkovat komín do nerezu? Děkuji.

  1. admin (Autor)

   Typ použité vložky musí v principu odpovídat typu spotřebiče (a naopak). Záleží tedy na tom, zda máte kotel atmosférický, turbo nebo kondenzační. Pro první dva typy je Al pevná vložka v principu povolena, i když se nedoporučuje.

   Z výše uvedeného je patrné, že žádná obecná povinnost převložkování nerezem neexistuje. Každý komín musí být popsán kódem dle ČSN 1443 (musí být uveden v revizi). Podle tohoto kódu každý kominík jednoduše (a prokazatelně !!!) pozná, zda konkrétní komín je nebo není použitelný pro konkrétní spotřebič. Pokud tedy kominík prohlásí materiál stávající vložky za nevyhovující, musí svůj názor podložit rozporem vycházejícím z deklarovaných vlastností kotle a komínu.

   Pokud rozpor skutečně existuje, je potom na příslušném kominíkovi aby posoudil, jak dalece se jedná o závadu přímo ovlivňující provoz. To už je ovšem čistě subjektivní záležitost.

 8. Aleš Štěpánek

  Hezký den.
  Prosím o odpověď. Topím suchým dřevem ve sporáku, u kterého je komín z bílých cihel, který má průduch 15×15 cm. Ve sporáku se vytváří saze, které odstraňuju 3x za sezónu. Přesto se mě už dvakrát saze ve sporáku vznítily a i v komíňe vyhořely. Byl to strašidelný hukot, ale komín byl jen trochu teplý a z komína šlehal metrový plamen, ale přesto se hliníkový kryt, ktery tam je neroztavil. Tímto hořením vznikla v komíně tvrdá sklovitá glazura, kterou nelze odstranit štětkou ani pružinou. Saze se tam už neudrží a padají do sklepa, kde je dvířkama vybírám. Zajímá mě, jestli se tato glazura může vznítit, kdyby saze ve sporáku zase hořely a při jaké teplotě? A nakonec mě zajímá, jaká teplota vznikne při hoření sazí? Moc děkuju za odpoveď.

  1. admin (Autor)

   Váš komín je bohužel především postaven z materiálu, který nevyhovuje současné legislativě a v obecné rovině ho tudíž nelze používat. Vápenopískově cihly nejsou pro stavbu komínu, ani pro styk s přímým plamenem v principu určeny.
   Pro stanovení změn materiálu v důsledku vyhoření sazí nebo dehtu proto můžete pouze kontaktovat výrobce cihel.
   Při hoření sazí nebo dehtu se teplota v komíně pohybuje obecně vysoko nad 1000°C. Konkrétní výše závisí primárně na množství sazí/dehtu, průtoku vzduchu a době hoření.
   Opakované vyhoření sazí/dehtu je nutno kvalifikovat jako velice vážnou provozní závadu, která vyžaduje odstavení spotřebiče z provozu a detailní kontrolu jak komínu, tak především provozního režimu spotřebiče.

 9. Beneš Jiří

  Dobrý den.Při opravě starého baráku nám vyvložkovali starý komín nerezovou vložkou DN140-ze zdi do místnosti je ale prúměr 150mm,protože jsme kom.řekli že kamna mají kouřovod 150mm.Nevíme jak ted propojit kouřovod z kamen do komína když obě truby-ze zdi i tu co jme koupili na kamna mají prúměr150mm,truba co povede z kamen ho má na zúženem místě.Děkujeme za odpověd

  1. admin (Autor)

   V principu se jedná o systém „samička/sameček“. Většina dílů kouřovodu je po celé délce v principu „samička“ a jen na konci je zúžení „sameček“.

   Podle tohoto principu je třeba díly spojovat. Celá sestava by měla být směřována tzv.“po vodě“, tj.horní díl je zasunut dovnitř spodního. Pokud je třeba spojit dva „samečky“, lze jednoduše odříznout příslušně dlouhý kus kouřovodu a získat tak spojku „samička/samička“.

 10. Lada Tůmová

  Dobrý den,
  mám vyvložkovaný komín nerez vložkou,ale poslední 2 roky starý kotel silně dehtoval,což se projevilo i po celé délce vložky ( cca 10 m ).Máte zde odkaz na přípravek Cre-Away,chtěla bych si ho pořídit,ale nevím přesně jak to použít.To se sype ze shora do komína? To se přece nedostane na vnitřní stěnu vložky po celé délce ? Kdyby to fungovalo,byla bych ráda,že bych nemusela nechat dehet odfrézovat.
  Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Přípravek Cre-Away se aplikuje zespoda a za pomocí tahu se roznáší po celé délce spalinové cesty. Místa pro aplikaci jsou kontrolní dvířka, kouřovod a nebo přímo do spotřebiče. Jedná se o pudr, který se aplikuje opakovaným stlačováním po směru tahu komína. Před aplikací je třeba zatopit, aby se dehet zahřál a prášek Cre-Away se snáze nalepil na dehtové usazeniny.

   1. Leksa

    Ve spalinové cestě na pevná paliva přece nejsou kontrolní dvířka.

    1. admin (Autor)

     Děkujeme za exaktně správnou připomínku a současně jsme rádi, že naší poradnu sledují i odborníci. Dle terminologie dané ČSN 73 4201 je pojem „kontrolní dvířka“ skutečně vyhrazen pouze pro spalinové cesty spotřebičů plynových, zde se jedná o dvířka vybírací. Omlouváme se za chybu – oslovený specialista na Cre Away není kominík. Zajistíme jeho poučení

 11. Zdeněk

  Dobrý den,
  mám zděný komín a uvnitř omítnutý,ke kterému na půdě přiléhá střešní trám a dřevěná podlaha.Komín je vyvložkován nerez vložkou.Chci se zeptat,čím a jak nejlépe vyřešit izolaci,aby komín splňoval podmínky pro vydání revizní zprávy ?
  Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Bezpečná vzdálenost vnějšího pláště tohoto typu komínu od hořlavých konstrukcí (dřeva) je dle ČSN stanovena na min.50 mm. Ideálním stavem je samozřejmě odstranit všechno dřevo do předepsané vzdálenosti. Pokud to není možné, je třeba dřevěné konstrukce izolovat. Obecný předpis bohužel neexistuje, ale lze obecně vycházet z ekvivalentu 300 mm plného zdiva, což odpovídá tepelnému odporu cca 0,45 m2.K/W (cca 30 mm minerální vaty nebo speciální izolační desky).

 12. Pavel Kostka

  Dobrý den,
  ve 30let starém RD chci zrušit kotel na tuhá paliva ve sklepě a na stávající kouřovod napojit o patro výše krbovou vložku. Kotel byl v provozu ještě loni. Komínové těleso je z plných cihel. Komín je vyvložkován osinkocementovou rourou o průměru 200mm. Existuje nějaké technické řešení jak napojit krbovou vložku a ponechat osinkocementové potrubí?
  Děkuji za odpověd

  1. admin (Autor)

   Bohužel velmi (ale velmi) ožehavé téma. Pokud se chceme držet oficiální dikce (a jinak ve veřejné poradně ani nelze) je nutno zjistit, zda materiál vložky obsahuje azbest. Pokud ano, tak s materiálem obsahujícím azbest lze manipulovat pouze podle speciálních bezpečnostních předpisů. Je proto nutné tuto problematiku konzultovat se specializovanou firmou.

   Pokud materiál azbest neobsahuje, lze komín jednoduše vyvložkovat menším průměrem. To sice poněkud omezí výběr krbové vložky, ale pokud jsou stávající šablony osazeny rovně měly by jít bez problémů vyvložkovat průměrem DN 180, což umožní poměrně široký výběr vložek.

 13. Jirka

  Dobrý den, mám dotaz k montáži nerez komínové vložky, komín je na pevná paliva. Provádí se tzv. „po vodě“ nebo „po kouři“?

  Děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   U atmosférického provozu vždy „po vodě“.

 14. M. Slavík

  Dobrý den. V bytě v starším bytovém domě máme dle revizní zprávy komínu instalovat revizní dvířka pod sopouch komína pro kontrolu kondenzátní jímky. Jak lze vhodná dvířka sehnat a kdo je má instalovat, kominík nebo zedník? Hned pod odvodem spalin z kombinovaného plynového kotle ( pro vytápění a ohřev vody)? Nejspíš bude poté nutná revize kotle pro možnost zanesení prachem ze stavebních prací

  1. admin (Autor)

   Ze znění dotazu těžko soudit zda osazení vybíracích dvířek je nutnou funkční podmínkou provozu spalinové cesty, nebo pouze zaznamenání nesouladu s ČSN, ovšem bez reálného provozního vlivu.

   Obecně řečeno by akutně měly být řešeny zejména závady přímo ovlivňující funkčnost topné soustavy nebo její bezpečnost. Ostatní závady lze řešit například v rámci výměny spotřebiče.

   Jedná se ale vždy o subjektivní pohled příslušného kominíka.

   Konkrétně tedy lze říci jediné – pokud probíhá jakákoliv rekonstrukce komínu, měl by být spotřebič odpojen. Komínová dvířka jsou běžně k dostání buď u výrobce příslušné vložky (pokud je komín vyvložkován), nebo v maloobchodní síti hobby prodejen. Na instalaci dvířek nejsou žádné profesní nároky.

 15. Lada Bezoušková

  Dobrý den,budu stavět nový komín,který bude asi 20cm od stěny(blíže postavit nejde),která je silná 50cm,krbová kamna budou z druhé strany stěny v jiném pokoji.Chci se zeptat čím napojit kamna ke komínu přes stěnu,bude stačit jen plechová roura anebo bude lepší keramická komínová a je potřeba i izolace v místě přechodu roury přes stěnu,děkuji

  1. admin (Autor)

   Vyřešení průchodu kouřovodu stěnou není jednoduchá ani jednoznačná záležitost. Je bezpodmínečně třeba, aby prostup posoudil odborník na základě znalosti všech detailů a navrhl optimální řešení s ohledem na funkčnost, bezpečnost a dodržení příslušné legislativy.

   Zní to velkolepě, ale v praxi to znamená jednu prohlídku stavby a náklady za konzultaci ve stokorunách. Tady se opravdu nevyplatí šetřit.

 16. Tomáš Zatloukal

  Dobrý den,

  neúčinná výška má být 1/10 nebo 1/20 účinné výšky komína při napojení na kotel Benekov B14p ( jedná se o kotel na pelety ),

  díky,

  S pozdravem Tomáš Zatloukal

  1. admin (Autor)

   Stávající norma nepracuje s pojmy peletky ani obecně biomasa, pouze s pojmem dřevo. Dřevěné peletky, lze v této dikci pravděpodobně s úspěchem považovat za dřevo. Platí tedy 1/20 účinné výšky, resp.1/20 objemu účinné výšky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

created by Walter Sodomka, Copyright © 2016 Komíny-komín. All rights reserved. sluzby.messy.cz