Ptejte se

No Banner to display

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky.
Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici 2 kominíky, revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest a zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci stavby komínů.

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

 

Partner stránek
messy baner

803 Komentářů

 1. Štrumpfa Václav

  Dobrý den mám dotaz mám v koupelně vyvedený cihloví komin a potřeboval bych ho zrušit poněvač mi tam zabírá místo a není používan a nebude mohu ho vybourat v koupelně od podlahy ke stropu nebo ho musím vybourat celej az ze střechy mužete mi poradit děkuji Vašek

  1. admin (Autor)

   Bohužel, v tomto případě je třeba se obrátit na statika (projektanta). Obecně, lze předpokládat, že komín bude muset být zbourán celý.

 2. Petr Anton

  Dobry den,

  v rodinnem dome z roku 1937, jenz ma centralni kominove teleso se tremi pruduchy, byla v roce 2000 provedena rekonstrukce kotelny (LTO). Pruduch pro novy kotel byl vyvlozkovan, pricemz do pruduchu sousedniho zustal zapojeny puvodni kotel na pevna paliva jako rezerva. Byl zpracovan projekt, probehlo stavebni rizeni s kolaudaci, byla zpracovana revize kourove cesty.
  Pri posledni revizi a cisteni mi bylo receno, ze pruduchy kominu nemohou byt dole „spojeny v jeden“ a mit spolecny vybiraci otvor a ze je treba tento nedostatek napravit. Chci se dotazat, zda je to skutecne technicky/bezpecnostne problem, a paklize ne, zda se na „historicke“ konstrukce vztahuji soucasne normy.
  Predem dekuji za odpoved.

  1. admin (Autor)

   Patrně máte na mysli poslední kontrolu (revize se provádí jen při uvádění do provozu). Bohužel v současné době neexistuje exaktně daný soupis závad se stanovením jejich závažnosti, ani povinnost zohlednění doby realizace.

   Je tedy plně na rozhodnutí příslušného kominíka, jak situaci vyhodnotí a na základě jakých indicií. V každém případě je však nutné, aby kominík (např.na Váš dotaz) jasně specifikoval proč se mu daná závada jeví jako ohrožení provozuschopnosti nebo dokonce bezpečnosti. Ve Vašem případě tedy například měřením. Je pravdou, že propojení průduchů v půdici se dříve provádělo a v současné době může vyvolat tlakové problémy.

 3. Jan

  Dobrý den,

  Je možné připojit krbová kamna (na dřevo)s průměrem kouřovodu 150mm přes redukci do komínu o průměru 130mm? V komíně je flexi vložka 130mm. Výška komína od krbu 12m, připojeno přes T-kus a koleno 90 stupňů.

  1. admin (Autor)

   Toto připojení není dle současné legislativy možné. Pravděpodobně jediným řešením je osazení úsťového ventilátoru. Bezpodmínečnou nutností je potom ověření kvality vložky a ověření funkce spalinové cesty výpočtem.

 4. kolackova

  Dobrý den,
  uvažujeme o pořízení krbu (cca 6kw), což vyžaduje dostavět k štítové zdi nerezový komín. Když dodržíme požadavky normy ČSN 73 4201 bude jeho účinná výška vycházet jen 3,25 m. Bude to zhlediska dobrého tahu dostatečné? Námi vybraná krbová vložka má předepsaný požadovaný tah 12Pa. Někde jsem četla, že min. výška komínu musí být 5m … je to tak nebo stačí dodržet normu? Děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Norma (ČSN 73 4201) jako taková neosvědčuje funkčnost spalinové cesty, pouze vymezuje jakési „okrajové podmínky“. Minimální účinná výška 5 m pro komíny topidel na pevná paliva je zde pouze doporučením, které je (samo o sobě) vytrženo z kontextu a nemůže (ani nesmí) být použito jako jediné kritérium funkčnosti.

   Dodržení normy tedy nezaručuje funkčnost. Tu je třeba ověřit výpočtem (ČSN 13 384-1). Provedením výpočtu může být ověřena konkrétní výška (i nižší než 5m), ale současně jsou ověřeny i další podstatné funkce (především podmínka teplotní a rychlostní).

   Lze tedy doporučit obrátit se na zkušeného odborníka, který provede výpočet.

 5. Jan Butula

  Dobrý den, mám průtokovou plynovou karmu Junkrs. Komín průměr s izolací do výše hřebene. Výše pak průměr 120 cca 52 cm. Při vysoké oblačnosti zapaluje výborně bez problémů. Při nízké oblačnosti plamínek naskočí, ale hlavní hořák ne. Pokud naskočí tak cca po dvou minutách, kdy teče voda. Plyn cítit není. Je možné takovouto situaci vyřešit?

  1. admin (Autor)

   Především je třeba jednat bezodkladně. Při špatném spalování totiž neuniká zemní plyn (který je aromatizován), ale oxidy uhlíku (CO2 a CO), které aromatické nejsou a tudíž je nelze čichem detekovat. Oba oxidy jsou nebezpečné, přičemž podstatně nebezpečnější je smrtelně jedovatý oxid uhelnatý.

   Je tedy nutné, přestat spotřebič používat a pozvat odborníka, který funkčnost spalinové cesty prověří. Jako zcela nezbytná je okamžitá instalace detektoru CO.

   Výše uvedený odborník na základě prohlídky a měření navrhne aktivní i pasivní způsoby řešení dané situace.

 6. Petr Hurčík

  Dobrý den, mám starý komín s Al vložkou na atmosferický plynový kotel Destila, staří cca 20 let. Při pořízení nového kondenzačního kotle je potřeba spaliny vést PP trubkou. Stačí vložit do AL vložky PP trubku, třeba 80 ( a vystředit ji) a AL vložka bude řešit sání, je to možné a schválí to revizní technik?

  1. admin (Autor)

   Ano, toto řešení je běžně používané a revizní technik by s ním obecně neměl mít problém. Dimenze stávající vložky musí být k nové vložce 80 mm – min. 125 mm a k vložce 60 mm – min.100 mm.

 7. Vladimír Dlouhý

  Dobrý den,je možné odvádět odtah z klasického plynového kotle a z kotle kondenzačního do jednoho společného komína ? Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Jednoduchá odpověď je – v drtivé většině případů NELZE. Složitější odpověď je – teoreticky je možné najít variantu technických úprav, které společné zapojení umožní, ale opět je to poměrně nepravděpodobné a nákladné.

   Lze tedy obecně doporučit řešit odtah uvedených spotřebičů odděleně.

 8. Petr Samek

  Dobrý den, měním kotel na pevná paliva a mám komín s menším průměrem než nabízený nový zdroj. Jaké jsou možnosti řešení?
  Děkuji.

  1. admin (Autor)

   Základním požadavkem je provedení normovaného výpočtu. Ve výpočtu se zadá redukce na spalinové hrdlo a reálný průměr komínu. Pokud výpočet vyjde kladně, může být spotřebič připojen. Samozřejmě je nutné dodržet všechny ostatní zákonné podmínky (minimální průměr, materiál, výšky, atd ……….)

 9. Miroslav Šmahel

  Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat zda-li je možné udělat nový prostup pro kamna do zděného komína kouřovodem z oceli tloušťky 2mm, ale hlavně bych potřeboval vědět, jestli je nutné tuto rouru obalit nehořlavou vatou a až teprve dozdít. Prostup bude vedený nehořlavou vyzdnou stěnou. Děkuji moc za případné informace.

  1. admin (Autor)

   Prostup do zděného jednovrstvého komínu skrze zděnou stěnu je možný. Je ovšem třeba, aby v okolí prostupu nebyly do zdiva zapuštěny žádné hořlavé (dřevěné) konstrukce. Při použití trubky tl.2 mm není problém izolace proti teplotě, ale dilatace (teplotní roztažnost). Pokud použijete Vámi specifikovaný materiál, je nutné trubku v průchodu stěnou obalit slabou vrstvou minerální vaty a teprve potom dozdít. Pokud byste pro prostup použit materiál menší tloušťky (cca max. 0,8 mm) není obalení minerální vatou z hlediska dilatace nutné.

 10. Josef

  Dobry den mam dotaz, budu zdit komin v pravouhlem rohu u zdi. Musim mit kolem sten u komina danou vatu nebo ne ? Dekuji za rafu

  1. admin (Autor)

   Bohužel takto obecně položený dotaz nelze jednoznačně odpovědět. Primárně záleží na tom, zda jsou okolní stěny hořlavé, či nikoliv. Sekundárně potom, zda nedojde k přenesení zátěžových sil (např. dilatačního pnutí).

   Velice zjednodušeně lze říci, že pokud jsou okolní stěny nehořlavé (např. z cihel), lze stavět na těsno a pokud jsou hořlavé je třeba řešit odizolování. Podmínka nehořlavosti musí být samozřejmě splněna po celé délce.

   Návrh spalinové cesty je vhodné vždy konzultovat s odborně znalou osobou.

 11. Lucie D.

  Dobrý den,

  nejsem si jistá, zda sem můj dotaz patří, ale přesto to zkusím.

  Bydlíme v řadovém domku a jednoho dne nás překvapil nově vystavěný komín od souseda. Vzhledem k tomu, ze stoji asi 10cm od naší střechy a vyčnívá nad ni maximalne 30-40cm, a to kdo ví jestli ne méně, chtěla bych se zeptat, zda ke stavbě nepotřeboval náš souhlas a jestli je na takový komín vůbec sehnat stavební povolení, které podle všeho má, jak sám tvrdí. Máme v plánu udělat podkroví,takže vubec netuším, jak to budeme řesit. Nehledě na to, že se nám kouř z komína točí celým dvorem.

  1. admin (Autor)

   Na podobné téma bylo odpovězeno již několikrát v této diskusi. Nahlédněte prosím do historie této poradny.

   Na stavbu komína je obecně třeba souhlas stavebního úřadu a tím tedy i vyjádření všech sousedů. Totéž se týká kolaudace. Pro zprovoznění komínu je nutná revizní zpráva spalinové cesty, která by těžko povolila komín vysoký 30-40 cm nad střechu.

   Odpověď na Váš problém je tedy třeba hledat především na místně příslušném stavebním úřadu, a to nejlépe písemným podáním na ohlášení černé stavby. Stavební úřad by potom měl vypsat místní šetření, ke kterému má povinnost sousedy přizvat.

 12. Lukáš Fröhlich

  Dobrý den,

  rád bych přesunul kotel na tuhá paliva ven z domu, do přístavby u garáže. Bohužel tam nemám komín a rád bych vybudoval nerezový na vnější straně garáže. Mohu požádat o radu zda je potřeba stavební povolení na takovýto komín, nebo co případně zařídit. V okolí stavby jsou 2 sousedi a vzdálenost od hranice jejich pozemku bude od komínu cca 2m.
  Děkuji

  Lukáš F.

  1. admin (Autor)

   V každém případě je třeba řešit věc přes stavební úřad. Budete tím pádem muset zpracovat projekt v rozsahu podle požadavku stavebního úřadu. Někdy je požadována standardní projektová dokumentace, někdy jen náčrtek nebo slovní popis. Záleží na rozhodnutí konkrétního stavebního úřadu.

   Může se zdát, že Vám tento postup přinese náklady ještě před realizací, ale na druhou stranu získáte jistotu, že topnou soustavu budete moci po dokončení provozovat. Pokud se do stavby pustíte bez souhlasu stavebního úřadu, vystavujete se riziku stížnosti sousedů. Takové spory potom často trvají léta a až do doby finálního rozhodnutí nelze spalinovou cestu používat.

 13. Jana

  Dobrý den!
  Chceme ve starším vysokém domě, v přízemí, nechat nově postavit komín pro kachlový sporák s výměníkem.Dům je vysoký,s 1 patrem a půdou. Předpokládaná výška komínu cca.11-12 metrů.Vzhledem k tomu,že v místě základu budoucího komínu je sklep s nemožností pevného kubíkového základu, chceme nechat postavit nerezový komín.Jde postavit takto vysoký??
  Děkuji Vám moc za radu.. Hezký den!

  1. admin (Autor)

   Ano – nerezové komíny se běžně staví v podobných výškách. Samozřejmě mluvíme o systémových komínech renomovaných výrobců.

 14. Martina Kristanova

  Dobry den,
  mam prosim dotaz – na chate budeme odstranovat kuchynska kamna (roky se nepouzivaji a zabiraji misto, chystame se na malou rekonstrukci kuchyne). Jak idealne „zaslepit, utesnit“ pruduch do komina, ktery tam po kamnove roure zustane?
  Komin je totiz spolecny pro kamna, ktera jsou ve vedlejsi hlavni mistnosti.
  Je na to nejaky doporuceny postup, mam strach aby pak kour z vedlejsich kamen nesel do kuchyne a nebo v kuchyni nebyl citit zapach z komina, kdyz by se to jen zaslepilo nejakou krytkou.
  Predem dekuji za odpoved.

  1. admin (Autor)

   Ve Vašem dotazu chybí podstatná informace, a to z jakého materiálu je stávající komín postaven. Vzhledem k tomu, že se jedná o chatu, lze předpokládat, že se jedná o jednovrstvý komín zděný z plných cihel. V tom případě se sopouch po demontáži očistí a zazdí pálenými nebo šamotovými cihlami na cementovou maltu a následně překryje omítkou.

   Pokud komín funguje správně, je uvnitř podtlak, takže nehrozí pronikání spalin mimo komín.

   1. Martina Kristanova

    Dobry den,
    predpokladam, ze je to tak, jak pisete, ze to je komin z plnych cihel. Bohuzel po smrti otce je spousta otazniku, vse na chate resil on.
    Ale dum byl postaveny pred valkou a je to jen drevostavba v kombinaci s heraklitem.
    Takze samotove cihly a zazdit.
    Dekuji za pomoc :-)

 15. Irča

  Dobrý den, máme již 10 let kotel Thermona Therm a při jeho instalaci nám byla vystavena revizní zpráva od kominíka, že provedení spalinové cesty je v souladu s ČSN 734201/2002. Nyní po každoroční revizi nám kominík vystavil zprávu o provedení kontroly a čištění spalinové cesty s výsledkem, že spalinová cesta z hlediska bezpečného provozu nevyhovuje se zjištěnými nedostatky: kouřovod nemá dostatečnou náběhovou výšku. Nevíme, co máme nyní dělat. Kotel je stále na stejném místě se stejným kouřovodem. Co jsme se dozvěděli, že je nová vyhláška s novými požadavky. Dle našeho názoru se to ale týká instalace nových kotlů. Máme pravdu a co byste nám doporučili nyní udělat. Předem děkuji.

  1. admin (Autor)

   Vámi popsaná situace nemá prakticky systémové řešení. Je sice pravda, že se změnila legislativa, což ale mnoho technických změn nepřineslo. Na druhou stranu s touto změnou legislativy se svezla jakási vlna medializace, která dohnala mnohé kominíky k tomu, brát své řemeslo vážně – někdy až moc vážně. V každém případě vyhodnocení konkrétní situace je plně v rozhodovací pravomoci příslušného kominíka a proti jeho rozhodnutí prakticky není odvolání. Na základě Vašeho dotazu tedy rozhodně nelze posoudit, zda se konkrétní kominík zachoval správně či nikoliv.

   Co se týče náběhové výšky u plynových spotřebičů v provedení B (s omezovačem tahu), jedná se skutečně o poměrně podstatný detail, nicméně pokud je snaha, je vždy možné hledat řešení. Důležité je posoudit danou závadu v souvislostech s celkovým zapojením a fungováním spotřebiče a rozhodnout, zda by nestačila nějaká forma pasivní ochrany (např. osazení detektoru CO). Pokud je daný kominík skutečným odborníkem, měl by negativní zprávu vždy doložit nějakým reálným ověřením nefunkčnosti (tedy například měřením, normovým výpočtem apod.), nebo alespoň výčtem souběžných nedostatků.

   Pokud se závěrem kominíka nesouhlasíte, můžete se pokusit sehnat jiného, který situaci vyhodnotí jinak (což ale neznamená, že správně), případně se obrátit na soudního znalce a pokud ten vyhodnotí závěr zprávy jako nesprávný, lze celou věc řešit soudní cestou.

 16. Zuzana

  Dobrý den,

  budujeme teď v půdním prostoru bytového domu dvě bytové jednotky. V jedné z nich chceme instalovat krbová kamna se svislým kouřovodem. Jsme ve fázi, kdy jsme dostali stavební povolení na výstavbu bytu, avšak součástí projektu krbová kamna nejsou (projektant nám řekl, že kvůli památkářům nedoporučuje dávat do projektu – avšak jsme se teď až vydání stavebního povolení dozvěděli, že je to nesmysl a krbová kamna mít můžeme). Co bude potřeba vyřídit, abychom mohli krbová kamna ještě před kolaudací udělat a nechat zkoladouvat současně s hotovým bytem? Bude potřeba dodělat např. i zprávu hasičů? Nebo se stačí revizní zpráva kominíka pouze? Plus tedy vyjadření památkářů… Mockrát děkuji za odpověď, Králová

  1. admin (Autor)

   Obecně je ideální směřovat podobné dotazy na příslušný stavební úřad, protože praxe je všude jiná. Pokud se týká podkladů, jediným relevantním řešením je projekt – ve Vašem případě doplnění stávající projektové dokumentace. To může provést pouze autorizovaný projektant. Může k tomu samozřejmě využít i„služeb“ další osoby (např.revizního technika), ale výsledkem musí být vždy projekt.

   Nicméně praxe je skutečně značně rozdílná a někdy se stavební úřad spokojí s prostou žádostí.

 17. Dominik

  Dobrý den koupil jsem menší baráček, který momentálně rekonstruuji a potřeboval bych poradit s komínem (8m). Na komín se již byli dívat dva kominíci, kdy jeden mi řekl, že nejlepší by bylo komín vyfrézovat a poté vyvložkovat nerezovou vložkou 0,6 mm – průměr 160 mm. Druhy mi zase tvrdil, že nejlepší je komín vyfrézovat a vyvložkovat ho flexibilní nerezovou vložkou.
  Je mi jasné že budu muset frézovat neboť v komínu jsou dva ,,otvory´´ o rozměrech 15×13 cm. Jde o to, že nevím, zda je lepší řešení flexi nerezová vložka nebo nerezová trubka.

  1. admin (Autor)

   Obecně řečeno lze říci, že pevná vložka je provozně výhodnější a levnější. Samozřejmě pouze pokud srovnáváme stejně kvalitní výrobek.

   Rozdíly jsou ve fixaci vložky i montáži a flexi vložka se používá především v případě, kdy průduch není rovný.

   „Technická řešení“ kominíků je třeba brát s rezervou. Pokud nemáte na příslušnou firmu přímé a ověřené reference, je třeba počítat s tím, že za „ideální“ vydávají zboží, které prodávají a na kterém nejvíce vydělají.

 18. Roman

  Dobrý den,
  druhý nepoužívaný komín(vyzděný z bílých cihel) jsem před 9 lety při výměně střechy kvůli rozpadající se čepici nechal snížit pod krytinu a nechat otevřený do půdy. Letos bych chtěl v přízemí krbová kamna a chci se zeptat, je lepší nechat tento komín dozdít opět bílými cihlami nebo je možné napojit hotový komínový systém?

  1. admin (Autor)

   Bílé (vápenopískové) cihly nejsou v principu určeny pro stavbu komínu. Do tohoto „komínu“ proto nelze přímo připojit spotřebič. Bude nutné najít komplexnější řešení – pravděpodobně osazení nerezové vložky. Prodloužení komínu je pak možné stejnou technologií (šachta z bílých cihel s nerezovou vložkou), nebo izolovaným komínovým nerezovým nástavcem.

 19. Vladimír Beneš

  Dobrý den, vloni jsme zakoupili kotel ecoscroll 32 KW, zpočátku bylo vše v pořádku, ale asi před měsícem nám začala z komínových dvířek vytékat voda. Jedná se o poměrně velké množství. Komín je nově vyvložkovaný, průměr 20 cm, výška komína 12 m. Proč dochází k takové kondenzaci nevím. Prý to chce zvýšit teplotu komína, ale nevím jak? Děkuji za radu. V.Beneš

  1. admin (Autor)

   Firma EKOGALVA s.r.o. vyrábí pod značkou EKOSCROLL kotle různé konstrukce a pro různá paliva od uhlí, přes kusové dřevo až po peletky.

   Vytékání vody může mít v principu dvě příčiny:

   – zatékání dešťové vody

   – kondenzace spalin.

   Zatékání dešťové vody může být způsobeno netěsností nadstřešní části komínu. Kondenzace pak snížením teploty spalin pod jejich rosný bod. V tomto případě je ale již nezbytné posuzovat problém dle použitého paliva a spotřebiče vzhledem k tomu, že rosný bod spalin je pro každé palivo jiný. Jak jste sám uváděl jedním z řešení může být zvýšení teploty spalin, kterého lze obecně dosáhnout provozováním spotřebiče ve vyšším výkonu (opět dle typu spotřebiče a paliva). Závady související s kondenzací by měl jasně detekovat každý revizní technik při výpočtu spalinové cesty, a to včetně orientační teploty spalin nutné pro zabránění kondenzaci.

   1. Vladimír Beneš

    Dobrý den,
    moc děkuji za odpověď. Budu ji konzultovat s příslušným technikem. Pravdou asi je , že příčina je v tom, že starý cihlový komín byl vyfrézován, do něho vložena nerez kovová roura a jak se topí na nižší výkon tak dochází k rosení vložky. Je mi však záhadou, když celou zimu máme nastavenu teplotu na kotli 80 stupňů a měníme pouze teplotu do radiátorů a přesto se to začalo rosit až před měsícem. Ještě jednou děkuji za odpověď. S pozdravem V.Beneš

 20. Jakub

  Dobrý den,rádi by jsme kebová kamna,komín je veden ze sklepa skrz byt,mezi dvěmi místnostmi,ale neni v místnosti kde by jsme kamna chtěli,nad bytem se nachází půda.Dá se to nějak napojit?Případně jaké náklady by s tím byly spokeny?Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Je v principu možné, aby kouřovod od kamen procházel zdí mezi dvěma místnostmi. Rozhodně by však neměl procházet stropem do půdního prostoru. Je tedy v principu možné, osadit spotřebič v jedné místnosti, kouřovod protáhnout skrze stěnu a do komína ho napojit v další místnosti. Provedení musí zajistit jednak kontrolovatelnost a čistitelnost a jednak musí odpovídat požadavkům na bezpečnost a požární odolnost. V tomto případě rozhodně nedoporučujeme svépomocné řešení. Náklady záleží na technickém řešení a v rámci této poradny se k nim v principu nevyjadřujeme.

 21. Vaněk

  Dobrý den,

  Rád bych se zeptal na připojení plynové karmy Mora-Top VEGA10G.N052 MAX pro ohřev vody v bytě. Toto zařízení je výrobcem uváděno jako přímá náhrada za starý tzp Mora 371.
  Karma bude umístěná v koupelně, která má vlastní přívod vzduchu přes fasádu domu (rozměry 10x10cm, délka cca 3m) a detektor CO. Na podzim 2016 byl vyvložkován komín (nerez, vč. revizní zprávy).
  Tato karma Mora-Top VEGA10G.N052 MAX je i dnes stále v prodeji u mnoha obchodníků, nepředpokládám tedy, že jde o nějaký zakázaný nebo nebezpečný produkt.
  Tuto karmu jsem zakoupil zcela novou v polovině roku 2016 a nyní po dokončené rekonstrukci bytu je problém najít firmu, která je ochotná provést připojení a revizi. („komínové ohřívače nepřipojujeme, jedná se o zakázaný typ,…“)
  Můžete mi prosím poradit, zda toto zařízení splňuje platné normy a nebo zda zde platí nějaká zvýšená opatření, které je nutné dodržet?

  Předem děkuji za odpověď,
  Vaněk

  1. admin (Autor)

   Dotaz je třeba směřovat na plynaře, nebo instalatéry. Podle aktuální směrnice Evropské komise, se atmosférické spotřebiče v podstatě již nesmí používat, respektive, lze pouze doprodat zásoby. Proč se odborné firmy brání zapojení skutečně nevíme.

 22. Luboš

  Dobrý den,
  mám asi 20 let starý komín z vložek Schiedel, vnitřní průměr 20 cm, izolován skelnou vatou a obezděný plnou cihlou. Je postaven středem domu, výška cca 10,5 m. Topím kotlem na uhlí a myslím že je bezproblémový provoz. Chci se zeptat jestli při přechodu na automatický kotel na uhlí bude potřeba nějaký zásah do komína (vložkování a pod.)?
  Děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Automatický kotel, byť na stejné palivo, může mít (a pravděpodobně mít bude) poměrně rozdílné provozní vlastnosti. Pro dosažení maximální účinnosti, dochází v tomto typu spotřebičů ke značnému snížení teploty spalin a snížení rychlosti proudění v komínu. To může způsobit poměrně fatální provozní problémy. Důrazně doporučujeme (ještě před nákupem kotle !!!) nechat si zpracovat výpočet spalinové cesty. Tento výpočet ve značné míře ověří provozuschopnost stávající spalinové cesty s novým spotřebičem.

 23. Karel Polak

  pan soused topi v kotly na tuha paliva ve spolecnem sklepe,ale prestoze ma stale otevrena okna se tahne hrozny stiplavy zapach dechtu a koure po celem schodisti domu, kdyz ma revizy kominu i kotle v poradku,poradte prosim,nevime si rady na koho se obratit co s tim mame udelat

  1. admin (Autor)

   V tomto případě máte v podstatě čtyři možnosti:

   1. – obrátit se na místně příslušný stavební úřad se stížností na porušování podmínek povolení stavby a argumentovat tím, že spalinová cesta neplní svou funkci, tudíž je poškozena. Stavební úřad je ze zákona vykonavatelem státního stavebního dozoru, jako takový má právo vypsat místní šetření a vstupovat do objektu. Pokud podáte zmíněnou žádost, budete účastníkem řízení a v rámci projednávání můžete uplatnit všechny svoje námitky a připomínky. Stavební úřad má právo, předepsat vyřazení spalinové cesty z provozu.

   2. – obrátit se na místní úřad se stížností na porušování zákona na ochranu ovzduší. Postup bude patrně výrazně pomalejší a bez razance, protože místní úřad reálně nemá výrazné pravomoci.

   3. – pokud se v době, kdy je dům reálně „zamořen“, cítíte (byť subjektivně) v ohrožení života nebo zdraví, můžete volat tísňovou linku policie nebo hasičů. Pokud se nenecháte odbýt, bude muset příslušná organizace razantně zasáhnout, a to včetně vyšetření příčiny.

   4. – žaloba k civilnímu soudu. Jedině touto cestou můžete získat nějaké kompenzace, ale výsledek je samozřejmě nejistý.

   V podstatě ve všech variantách se můžete setkat se snahou státní správy problém neřešit a snahou o přesměrování na někoho jiného. Pokud ale budete stížnosti zasílat písemně je vysoce pravděpodobné, že se poměrně brzy dočkáte výsledku.

 24. Vitha

  Dobrý den,
  mám dotaz na nutnost výměny hliníkového vložkování odvodu spalin z průtokového ohřívače vody. Mám v pražském bytě PO MORA PO371 s odvodem spalin do komína s hliníkovými vložkami, stáří cca 20 let, stav dobrý podle revize z 2016. Průtokový ohřívač dosluhuje a výměna prý není možná bez převložkování nerezem. Poč se musí převložkovat, když nový PO (např. Protherm nebo Junkers má stejnou teplotu spalin jako starý PO MORA? Jak to mám řešit, když prostě minimálně 25000,- za zbytečné nové vložkování nemám?

  1. admin (Autor)

   Žádná obecně legislativně daná povinnost převložkování nerezem NEEXISTUJE.

   Je ovšem pravděpodobné, že dosavadní spalinová cesta prostě nevyhovuje pro připojení moderních spotřebičů. Nepíšete, jaký přesně typ PO jste vybral, ale dnešní spotřebiče pracují obecně v uzavřeném přetlakovém provedení, často s produkcí mokrých spalin. Pro takové spotřebiče hliníková vložka není vhodná. Nahrazení hliníkové vložky je pak logickým řešením konkrétně dané situace, nikoliv však obecnou zákonnou normou.

   Samozřejmě je možných několik řešení, ale většinou komplexnějších, takže při prosté výměně PO je pravděpodobně převložkování nejekonomičtější variantou. Ceny prací v této poradně obecně nekomentujeme.

 25. Vladimír Mondschein

  Dobrý den, dá se zjistit (pokud možno) přesný průběh komínového průduchu v šestipodlažním historickém cihlovém domě? Pokud ano, jaká by byla cena takového mapování? Odpověď prosím raději e-mailem.

  1. admin (Autor)

   Bohužel hodně obecný dotaz, protože primárně záleží na dostupnosti. Většina dat se dá získat prohlídkou komínovou kamerou z ústí komínu. Takto získaná data ale nejsou zcela přesná. Je zde tolerance ve výškách (cca 0,5 m) a nelze přesně stanovit úhly případných odklonů od svislice. Pokud jsou ve spalinové cestě otvory (dvířka, sopouchy) je možno dobrat se přesnějších dat. V ideální kombinaci, kdy je přístupný interiér domu, lze průchod komínu doladit dle prostupu jednotlivými byty.
   Cena prohlídky kamerou začíná od cca 1500,- Kč a dále už záleží na složitosti a detailech konkrétní akce.

 26. Novák Ladislav

  Mám letos(2017)vyměněný plynový kotel Viadrus Eco stacionární, je napojený do vyvložkovaného komína( hliníková spirála 120 -před 20ti lety). Je nezbytné jej znovu vyvložkovat za nerez?

  1. admin (Autor)

   Záleží na typu konkrétního kotle (předpokládáme, že mluvíte o kotli Viadrus Garde G42 ECO), respektive na počtu článků a zda je, nebo není osazen spalinový ventilátor. Dále záleží na vlastnostech a stavu stávající vložky.
   V rámci výměny kotle MUSÍ být vždy provedena revize spalinové cesty, která osvědčí (včetně výpočtu) její vhodnost.
   Lze předpokládat, že 20 let stará Al vložka již nebude vyhovující.

 27. Hanka, Kladno

  Dobrý den, v prvé řadě bych Vám chtěla moc poděkovat za tuto poradnu a čas, který nám všem věnujete. Dovolím si i já připojit svůj problém. V lednu 2016 jsme objednali kominickou firmu (majitel firmy je zároveň revizní technik) pro vložkování zděného komína a připojení kachlových kamen. Letos v lednu neměl čas na kontrolu spalin.cest tak jsme oslovili jiného kominíka a zděsili se z jeho zprávy, která obsahuje hned 3 závady: 1.)Vložka není dotažená až do suterénu k vymetacím dvířkům(končí cca 2m pod T-KUSEM) 2.) místo kolem T-KUSU není ničím utěsněno(ale kouř prý z tohoto místa neproniká) 3.) délka kouřovodu vertikálně 180cm a horizontálně 200cm nemá kontrolní otvory. Závěr: Spalinová cesta nevyhovuje. Co s tím? Řešil by něco komínový prstenec,aby se zamezilo proudění vzduchu mezi vložkou a stěnou zděného komína? Tah kouřovodu i komína s vložkou je v pořádku. Komínová vložka bez sazí a usazenin,topíme briketami a kvalitním dřevem.Kouřovod necháme osadit kontrolními otvory, ale bourat kolem T-KUSU se nám nechce, máme 3měsíce nové štuky a výmalbu. Napadne Vás nějaký návrh jak to vyřešit? Děkuji za Váš čas a přeji krásné dny.

  1. admin (Autor)

   Především se v principu nejedná o závady, které by zcela znemožňovaly další provoz spotřebiče. Kominík na ně zcela správně upozornil, ale do zprávy měl napsat „vyhovuje po odstranění zjištěných nedostatků“ a pro jejich odstranění předepsat termín. Tím spíše, že komín nebyl zanesen ani zadehtován.

   Nedotažení vložky, respektive použití původních vybíracích dvířek není v principu na závadu a pro atmosférické komíny se poměrně často používá.

   Neutěsnění mezery mezi vložkou a komínem je větším problémem, i když výrazně záleží na velikosti mezery. Tato mezera by utěsněna být měla, aby se zamezilo proudění vzduchu kolem vložky a její ochlazování. V principu lze akceptovat řešení, kdy je zaslepena mezera mezi vložkou a původním komínem alespoň v jeho ústí. Prakticky to znamená demontovat oplechování a mezeru mezi vložkou a komínem vyplnit izolační vatou, případně použít izolační desku, aby vzduch nemohl proudit kolem vložky. Potom namontovat zpět oplechování. Pravděpodobně je to Vámi navrhované řešení „prstenec“.

   Kontrolovatelnost a čistitelnost kouřovodu je nezbytná. Pokud je kouřovod nedemontovatelný, musí být umístěny čistící otvory tak, aby byl přístupný celý vnitřní povrch. Ve Vašem případě patrně na koleni.

 28. David Klička

  Dobrý den,

  jsem ve fázi projektování nového bydlení a rád bych se zeptal, zda je možné u RD zrealizovat přetlakový komín pro krbovou vložku (nebo hůře krbová kamna). Není takový komínový system hlučný nebo příliš drahý? Důvodem je pouze nutnost maximálně snížit výšku komína kvůli vzhledu stavby. Děkuji předem za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Pravdepodobne mate na mysli nikoliv komin pretlakovy, ale komin podtlakovy – s osazenym ventilatorem na usti kominu. Na trhu je pomerne siroka nabidka ventilatoru, a samozrejme kvalita temer vzdz odpovida cene a renomovanosti vyrobce. Pokud tedy chcete kvalitni ventilator, je treba vybirat spise zahranicni vyrobce a pocitat s cenou min.kolem 25.000- Kc.

 29. PavelS

  Rád bych se zeptal jak je to s postupem při oplechování komína. Na http://homezin.cz/media/jak-oplechovat-komin jsem se totiž dočetl, že lze ukončit boční díly oplechování dvěma způsoby a to buď pod střešní krytinou nebo na střešní krytině. Který z těchto způsobů je nejlepší?

  1. admin (Autor)

   Obecne nelze rici, ktery zpusob je lepsi. Podstatna je vzdy kvalita prace. Podle naseho nazoru je varianta na stresni krytine sice drazsi, ale hezky cesky blbuvzdornejsi.

 30. Soňa Široká

  Dobrý den,
  řešíme novostavbu rodinného domu a chtěli bychom vytápět pomocí plynového kondenzačního kotle. Je v dnešní době možné svislé koaxiální odkouření kotle, nebo je nutné provedení odkouření pomocí komínu? Pokud je možné koaxiální odkouření, jsou dané konkrétní předpisy, co je nutno při návrhu dodržet?
  Moc děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Přímé koaxiální odkouření nad střechu je možné a běžně používané.Výčet všech předpisů pro osazování komínu je nad rámec této poradny. Je vhodné zadat práci odborné firmě, která zajistí odpovídající kvalitu práce.

 31. Martin Nevrla

  Dobrý den.
  Nechali jsme si vyměnit 20 let starý plynový bojler na TUV z důvodu nespolehlivosti.
  Do stejného komína je vyústěn i stávající plynový NEkondenzační kotel.
  Servisní technik výrobce odmítl podepsat protokol o uvedení do provozu bojleru, protože prý podle současné legislativy nesmí být oba spotřebiče do stejného komína. Teď se oba dohadují, na čí straně je pravda – montážní firma versus servisák od bojleru. Na zítřek mám pozvaného kominíka jako třetího…. Kde je tedy pravda? Nechci mít bojler načerno bez revize.
  Děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Pokud je nový bojler v turbo provedení, musí mít skutečně samostatný komín, respektive nemůže být připojen do stejného komínu s jiným typem spotřebiče. Pro vyhodnocení možnosti zapojení je třeba znát parametry obou spotřebičů a především komínu. Pokud tyto doklady předáte kominíkovi, měl by Vám poradit.

 32. Martin Oujezský

  Dobrý den,
  je potřeba v souladu s vyhláškou 34/2016 Sb. provádět kontrolu spalinových cest u turbokotlů stejně jako u klasického plynového kotle, který je vyústěný do komínu?
  Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Ano – zákonná povinnost se vztahuje na spalinové cesty všech spotřebičů s výjimkou topidel WAW. Kontroly se musí obecně provádět 1 x ročně, pouze u kondenzačních kotlů pak 1 x za 2 roky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

created by Walter Sodomka, Copyright © 2017 Komíny-komín. All rights reserved. kominy.messy.cz