Ptejte se

No Banner to display

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky.
Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici 2 kominíky, revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest a zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci stavby komínů.

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

 

Partner stránek
messy baner

755 Komentářů

 1. Luboš

  Dobrý den,
  mám asi 20 let starý komín z vložek Schiedel, vnitřní průměr 20 cm, izolován skelnou vatou a obezděný plnou cihlou. Je postaven středem domu, výška cca 10,5 m. Topím kotlem na uhlí a myslím že je bezproblémový provoz. Chci se zeptat jestli při přechodu na automatický kotel na uhlí bude potřeba nějaký zásah do komína (vložkování a pod.)?
  Děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Automatický kotel, byť na stejné palivo, může mít (a pravděpodobně mít bude) poměrně rozdílné provozní vlastnosti. Pro dosažení maximální účinnosti, dochází v tomto typu spotřebičů ke značnému snížení teploty spalin a snížení rychlosti proudění v komínu. To může způsobit poměrně fatální provozní problémy. Důrazně doporučujeme (ještě před nákupem kotle !!!) nechat si zpracovat výpočet spalinové cesty. Tento výpočet ve značné míře ověří provozuschopnost stávající spalinové cesty s novým spotřebičem.

 2. Karel Polak

  pan soused topi v kotly na tuha paliva ve spolecnem sklepe,ale prestoze ma stale otevrena okna se tahne hrozny stiplavy zapach dechtu a koure po celem schodisti domu, kdyz ma revizy kominu i kotle v poradku,poradte prosim,nevime si rady na koho se obratit co s tim mame udelat

  1. admin (Autor)

   V tomto případě máte v podstatě čtyři možnosti:

   1. – obrátit se na místně příslušný stavební úřad se stížností na porušování podmínek povolení stavby a argumentovat tím, že spalinová cesta neplní svou funkci, tudíž je poškozena. Stavební úřad je ze zákona vykonavatelem státního stavebního dozoru, jako takový má právo vypsat místní šetření a vstupovat do objektu. Pokud podáte zmíněnou žádost, budete účastníkem řízení a v rámci projednávání můžete uplatnit všechny svoje námitky a připomínky. Stavební úřad má právo, předepsat vyřazení spalinové cesty z provozu.

   2. – obrátit se na místní úřad se stížností na porušování zákona na ochranu ovzduší. Postup bude patrně výrazně pomalejší a bez razance, protože místní úřad reálně nemá výrazné pravomoci.

   3. – pokud se v době, kdy je dům reálně „zamořen“, cítíte (byť subjektivně) v ohrožení života nebo zdraví, můžete volat tísňovou linku policie nebo hasičů. Pokud se nenecháte odbýt, bude muset příslušná organizace razantně zasáhnout, a to včetně vyšetření příčiny.

   4. – žaloba k civilnímu soudu. Jedině touto cestou můžete získat nějaké kompenzace, ale výsledek je samozřejmě nejistý.

   V podstatě ve všech variantách se můžete setkat se snahou státní správy problém neřešit a snahou o přesměrování na někoho jiného. Pokud ale budete stížnosti zasílat písemně je vysoce pravděpodobné, že se poměrně brzy dočkáte výsledku.

 3. Vitha

  Dobrý den,
  mám dotaz na nutnost výměny hliníkového vložkování odvodu spalin z průtokového ohřívače vody. Mám v pražském bytě PO MORA PO371 s odvodem spalin do komína s hliníkovými vložkami, stáří cca 20 let, stav dobrý podle revize z 2016. Průtokový ohřívač dosluhuje a výměna prý není možná bez převložkování nerezem. Poč se musí převložkovat, když nový PO (např. Protherm nebo Junkers má stejnou teplotu spalin jako starý PO MORA? Jak to mám řešit, když prostě minimálně 25000,- za zbytečné nové vložkování nemám?

  1. admin (Autor)

   Žádná obecně legislativně daná povinnost převložkování nerezem NEEXISTUJE.

   Je ovšem pravděpodobné, že dosavadní spalinová cesta prostě nevyhovuje pro připojení moderních spotřebičů. Nepíšete, jaký přesně typ PO jste vybral, ale dnešní spotřebiče pracují obecně v uzavřeném přetlakovém provedení, často s produkcí mokrých spalin. Pro takové spotřebiče hliníková vložka není vhodná. Nahrazení hliníkové vložky je pak logickým řešením konkrétně dané situace, nikoliv však obecnou zákonnou normou.

   Samozřejmě je možných několik řešení, ale většinou komplexnějších, takže při prosté výměně PO je pravděpodobně převložkování nejekonomičtější variantou. Ceny prací v této poradně obecně nekomentujeme.

 4. Vladimír Mondschein

  Dobrý den, dá se zjistit (pokud možno) přesný průběh komínového průduchu v šestipodlažním historickém cihlovém domě? Pokud ano, jaká by byla cena takového mapování? Odpověď prosím raději e-mailem.

  1. admin (Autor)

   Bohužel hodně obecný dotaz, protože primárně záleží na dostupnosti. Většina dat se dá získat prohlídkou komínovou kamerou z ústí komínu. Takto získaná data ale nejsou zcela přesná. Je zde tolerance ve výškách (cca 0,5 m) a nelze přesně stanovit úhly případných odklonů od svislice. Pokud jsou ve spalinové cestě otvory (dvířka, sopouchy) je možno dobrat se přesnějších dat. V ideální kombinaci, kdy je přístupný interiér domu, lze průchod komínu doladit dle prostupu jednotlivými byty.
   Cena prohlídky kamerou začíná od cca 1500,- Kč a dále už záleží na složitosti a detailech konkrétní akce.

 5. Novák Ladislav

  Mám letos(2017)vyměněný plynový kotel Viadrus Eco stacionární, je napojený do vyvložkovaného komína( hliníková spirála 120 -před 20ti lety). Je nezbytné jej znovu vyvložkovat za nerez?

  1. admin (Autor)

   Záleží na typu konkrétního kotle (předpokládáme, že mluvíte o kotli Viadrus Garde G42 ECO), respektive na počtu článků a zda je, nebo není osazen spalinový ventilátor. Dále záleží na vlastnostech a stavu stávající vložky.
   V rámci výměny kotle MUSÍ být vždy provedena revize spalinové cesty, která osvědčí (včetně výpočtu) její vhodnost.
   Lze předpokládat, že 20 let stará Al vložka již nebude vyhovující.

 6. Hanka, Kladno

  Dobrý den, v prvé řadě bych Vám chtěla moc poděkovat za tuto poradnu a čas, který nám všem věnujete. Dovolím si i já připojit svůj problém. V lednu 2016 jsme objednali kominickou firmu (majitel firmy je zároveň revizní technik) pro vložkování zděného komína a připojení kachlových kamen. Letos v lednu neměl čas na kontrolu spalin.cest tak jsme oslovili jiného kominíka a zděsili se z jeho zprávy, která obsahuje hned 3 závady: 1.)Vložka není dotažená až do suterénu k vymetacím dvířkům(končí cca 2m pod T-KUSEM) 2.) místo kolem T-KUSU není ničím utěsněno(ale kouř prý z tohoto místa neproniká) 3.) délka kouřovodu vertikálně 180cm a horizontálně 200cm nemá kontrolní otvory. Závěr: Spalinová cesta nevyhovuje. Co s tím? Řešil by něco komínový prstenec,aby se zamezilo proudění vzduchu mezi vložkou a stěnou zděného komína? Tah kouřovodu i komína s vložkou je v pořádku. Komínová vložka bez sazí a usazenin,topíme briketami a kvalitním dřevem.Kouřovod necháme osadit kontrolními otvory, ale bourat kolem T-KUSU se nám nechce, máme 3měsíce nové štuky a výmalbu. Napadne Vás nějaký návrh jak to vyřešit? Děkuji za Váš čas a přeji krásné dny.

  1. admin (Autor)

   Především se v principu nejedná o závady, které by zcela znemožňovaly další provoz spotřebiče. Kominík na ně zcela správně upozornil, ale do zprávy měl napsat „vyhovuje po odstranění zjištěných nedostatků“ a pro jejich odstranění předepsat termín. Tím spíše, že komín nebyl zanesen ani zadehtován.

   Nedotažení vložky, respektive použití původních vybíracích dvířek není v principu na závadu a pro atmosférické komíny se poměrně často používá.

   Neutěsnění mezery mezi vložkou a komínem je větším problémem, i když výrazně záleží na velikosti mezery. Tato mezera by utěsněna být měla, aby se zamezilo proudění vzduchu kolem vložky a její ochlazování. V principu lze akceptovat řešení, kdy je zaslepena mezera mezi vložkou a původním komínem alespoň v jeho ústí. Prakticky to znamená demontovat oplechování a mezeru mezi vložkou a komínem vyplnit izolační vatou, případně použít izolační desku, aby vzduch nemohl proudit kolem vložky. Potom namontovat zpět oplechování. Pravděpodobně je to Vámi navrhované řešení „prstenec“.

   Kontrolovatelnost a čistitelnost kouřovodu je nezbytná. Pokud je kouřovod nedemontovatelný, musí být umístěny čistící otvory tak, aby byl přístupný celý vnitřní povrch. Ve Vašem případě patrně na koleni.

 7. David Klička

  Dobrý den,

  jsem ve fázi projektování nového bydlení a rád bych se zeptal, zda je možné u RD zrealizovat přetlakový komín pro krbovou vložku (nebo hůře krbová kamna). Není takový komínový system hlučný nebo příliš drahý? Důvodem je pouze nutnost maximálně snížit výšku komína kvůli vzhledu stavby. Děkuji předem za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Pravdepodobne mate na mysli nikoliv komin pretlakovy, ale komin podtlakovy – s osazenym ventilatorem na usti kominu. Na trhu je pomerne siroka nabidka ventilatoru, a samozrejme kvalita temer vzdz odpovida cene a renomovanosti vyrobce. Pokud tedy chcete kvalitni ventilator, je treba vybirat spise zahranicni vyrobce a pocitat s cenou min.kolem 25.000- Kc.

 8. PavelS

  Rád bych se zeptal jak je to s postupem při oplechování komína. Na http://homezin.cz/media/jak-oplechovat-komin jsem se totiž dočetl, že lze ukončit boční díly oplechování dvěma způsoby a to buď pod střešní krytinou nebo na střešní krytině. Který z těchto způsobů je nejlepší?

  1. admin (Autor)

   Obecne nelze rici, ktery zpusob je lepsi. Podstatna je vzdy kvalita prace. Podle naseho nazoru je varianta na stresni krytine sice drazsi, ale hezky cesky blbuvzdornejsi.

 9. Soňa Široká

  Dobrý den,
  řešíme novostavbu rodinného domu a chtěli bychom vytápět pomocí plynového kondenzačního kotle. Je v dnešní době možné svislé koaxiální odkouření kotle, nebo je nutné provedení odkouření pomocí komínu? Pokud je možné koaxiální odkouření, jsou dané konkrétní předpisy, co je nutno při návrhu dodržet?
  Moc děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Přímé koaxiální odkouření nad střechu je možné a běžně používané.Výčet všech předpisů pro osazování komínu je nad rámec této poradny. Je vhodné zadat práci odborné firmě, která zajistí odpovídající kvalitu práce.

 10. Martin Nevrla

  Dobrý den.
  Nechali jsme si vyměnit 20 let starý plynový bojler na TUV z důvodu nespolehlivosti.
  Do stejného komína je vyústěn i stávající plynový NEkondenzační kotel.
  Servisní technik výrobce odmítl podepsat protokol o uvedení do provozu bojleru, protože prý podle současné legislativy nesmí být oba spotřebiče do stejného komína. Teď se oba dohadují, na čí straně je pravda – montážní firma versus servisák od bojleru. Na zítřek mám pozvaného kominíka jako třetího…. Kde je tedy pravda? Nechci mít bojler načerno bez revize.
  Děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Pokud je nový bojler v turbo provedení, musí mít skutečně samostatný komín, respektive nemůže být připojen do stejného komínu s jiným typem spotřebiče. Pro vyhodnocení možnosti zapojení je třeba znát parametry obou spotřebičů a především komínu. Pokud tyto doklady předáte kominíkovi, měl by Vám poradit.

 11. Martin Oujezský

  Dobrý den,
  je potřeba v souladu s vyhláškou 34/2016 Sb. provádět kontrolu spalinových cest u turbokotlů stejně jako u klasického plynového kotle, který je vyústěný do komínu?
  Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Ano – zákonná povinnost se vztahuje na spalinové cesty všech spotřebičů s výjimkou topidel WAW. Kontroly se musí obecně provádět 1 x ročně, pouze u kondenzačních kotlů pak 1 x za 2 roky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

created by Walter Sodomka, Copyright © 2016 Komíny-komín. All rights reserved. sluzby.messy.cz