Ptejte se

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky.
Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici 2 kominíky, revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest a zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci stavby komínů.

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

 

Partner stránek
messy baner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

858 Komentářů

 1. Roman

  Dobrý den,do mnoho let nepoužívaného(ale větraného) průduchu vyzděného z bílých cihel jsem napojil krbová kamna. Po prvním zatopení( na nižší teplotu) začal vytékat maz. Vyčištění nepomohlo nejspíš proto že průduch je čtverec. Myslíte, že je potřeba komín vyvložkovat?

 2. Tomáš V.

  Dobrý den. Mám dotaz. Chceme si do bytu pořídit nový kondenzační kotel. Můžeme jej umístit cca 2,5 až 3 metry daleko od komína (že bychom od kotle táhli cca třímetrovou trubku, než by ústila do komína), nebo je to nemožné (kvůli odtahu spalin, přívodu vzduchu apod.)? Bydlíme v posledním patře, takže nad námi už je jen půda a střecha. Hodně nám to pomůže při přestavbě bytu, ale nevím, zda je taková vzdálenost „v normě“. Děkuji za odpověď. Tomáš V.

  1. admin (Autor)

   V současné legislativě není pro přetlakové plynové spotřebiče žádné taxativní nařízení týkající se délky vodorovného kouřovodu. Naopak je normou ukotvena povinnost zpracovat pro každou spalinovou cestu normovaný výpočet. Lze tedy doporučit, nechat tento výpočet zpracovat na Vámi požadovaný tvar spalinové cesty, přičemž, pokud bude výsledek pozitivní, lze spalinovou cestu považovat za plně funkční.

 3. Šimon

  Dobrý den, máme doma postavený venkovní gril s udirnou. Udírna „táhne“ dobře ale gril nám kouří přes hranu do pergoly a už si atom nevíme rady.

  1. admin (Autor)

   U venkovních spotřebičů je v podstatě vždy možnost úniku spalin mimo komín. Zejména v případě, že výška komínu je menší než 5 m. Na základě takto obecného dotazu samozřejmě nelze rozklíčovat a vytipovat problémová místa. Nicméně řešení málo kdy bývají 100%. Lze proto doporučit instalaci elektrického ventilátoru na ústí komínu. Tím bude zajištěn spolehlivý odvod spalin i z „problémového“ komínu.

   1. Šimon

    Dobrý den,
    Děkuji za zájem v mé problematice. Rád vám vše upřesním, chcete třeba poslat foto dokumentaci nebo nějaký nákres s popisem problému popřípadě telefonicky? Aby vám to bylo co nejvíce pochopitelné.
    Děkuji za snahu pomoci.

 4. Štěpánka Častorálová

  Dobrý den, v bytovém domě máme v současné době instalované atmosférické kombi kotle v každém bytě zapojené do společného sdruženého komínu, vždy 8 kotlů v jednom komínu. Dle servisního technika prý již nelze instalovat nový kotel stejného typu a je nutné jej vyměnit za kondenzační. Je možné zapojit do společného komínu původní kotle současně s kondenzačním a za jakých podmínek? Co vše je nutné ohlídat a na jakou odbornou osobu se můžeme obrátit o závazné posouzení, topenář, instalatér, revizní technik – plynař, způsobilá osoba ke kontrole spalinových cest? Na naše dotazy na tuto problematiku totiž odpovídají velmi různě. Kdo hradí související náklady se stavebními úpravami společných prostor ( odkanalizování komínu) , vlastník nebo společenství, je společenství povinné zajistit stavební úpravy na žádost vlastníka, který potřebuje vyměnit kotel za nový, když nelze připojit jiný než kondenzační? Nařízení komise EU č. 813/2013 umožňuje pro případy připojení do společného komínu výjimku, kdy by mělo být umožněno instalovat kotel stávajícího typu, ale plynař tvrdí, že to nelze. Navíc od 26.9.2018 by i pro tuto výjimku měl platit zpřísněný požadavek na emisy NOx menší než 56mg/kWh, a takový kotel nekondenzační prý neexistuje. Děkuji předem za odpovědi.

  1. admin (Autor)

   Bohužel dotaz je velice obsáhlý a přesahuje rámec této poradny. Lze tedy zodpovědět pouze několik bodů:

   – osobou, která by měla problém vyřešit je v principu revizní technik spalinových cest nebo projektant v oboru technika prostředí.

   – zatím jsme nicméně nezaznamenali případ, kdy by se řešení výměny jednoho spotřebiče reálně našlo

   – lze tedy doporučit aplikovat výjimku dle výnosu Evropské komise a osadit nový kotel stejného typu (stéle se normálně vyrábějí pro mimoevropské trhy)

   – jinak je variantou pouze výměna všech spotřebičů současně a výměna komínu, k čemuž bohužel dříve nebo později stejně dojde.

   – způsob úhrady nákladů by měla řešit smlouvy sdružení.

 5. Václav Pšeja

  Dobrý den,

  minulý rok jsme dělali novou střechu; prováděli jsme nazdění o 75cm a měnil se i sklon střechy na 36°. Když k nám přišel kominík vyvložkovat komín, upozornil nás, že musíme ze zákona, pokud je to nezbytné, zvednout komín i sousedům na naše náklady. Sousedka má ústí komína velice blízko našeho štítu, u spodní hrany střechy, proto jsme nechali sousedce komín prodloužit, ale letos si stěžovala, že měla podchlazený dům a musela více topit. Má kotel na plyn. Má délka komína vliv na účinnost kotle? Většinou se setkávám s názorem, čím vyšší komín, tím lepší tah. Podle mě sousedka málo topilo, má šest let od smrti manžela kotel nastavený pořád stejně, ale letos byla velká zima, tak si myslím, že málo topila.

  1. admin (Autor)

   Celý případ je poněkud „zamotaný“. Žádný zákon totiž v principu nepředepisuje automatickou povinnost úpravy komínů sousedních staveb. Toto může být řešeno požadavkem stavebního úřadu nebo dohodou. Pokud se jedná o dohodu, měla by být vždy písemná, aby se předešlo podobným následným nárokům. Vždy také musí být vystavena nová revizní zpráva.

   Úpravou spalinové cesty, se v principu vždy změní provozní podmínky, ať již k lepšímu nebo horšímu. Toto lze ověřit měřením v kombinaci s normovaným výpočtem.

   Ve Vašem případě lze tedy doporučit oslovit revizního technika spalinových cest, který provede výpočet nové spalinové cesty a osvědčí její funkčnost. Pokud to sousedce nebude vyhovovat, skončí věc u občanského soudu.

 6. Josef Botlík

  Dobrý den,
  prosím o informaci ohledně komína v novostavbě, malý přízemní domek, 6×12 m, pultová střecha sklon 9°. Máme kamna ABX helvetia bez výměníku s centrálním přívodem vzduchu. Podle komináře, který nám dělal komín, „komín není problém“. Navržená realizace vypadá následovně: z kamen jde zadní výstup cca 10 cm ocelová trubka průměr 15 cm, následně 2 kolena 45°, následuje svislá ocelová trubka cca 1,5 metru. Ta pod stropem místnosti přechází do dvouvrstvého komína tvořeného 2 trubkami s izolací, délka cca 2 metry, průměr vnější je necelých 30 cm, vyústění střechou ven, venku cca 90 cm zakončené kloboukem. Celý komín není kotvený a stojí vlastní vahou na přívodu do kamen.
  Kamna stojí v rohu místnosti, zadní stěna míří do rohu, trubka vede v rohu, cca 10 cm od rohu.
  Nyní, když je vše v provozu, jsou omítky, nábytek atd. přišel kominář s tím, že je nutné místo dvou kolen 2×45° dát tekus pro vymetání sazí, jinak nedostaneme revizi. Kamna máme prý vždy při vymetání komína odstavit. Toto však nemůžeme akceptovat. protože si nedovedeme představit manipulaci s komínem při odstávce kamen a saze v domku.
  Prosím, poradíte nám, zda je tekus při takto malém komínu nutný a zda není případně přijatelnější cesta?
  Moc děkujeme za odpověď, jsme poměrně zoufalí.
  Botlíkovi

  1. admin (Autor)

   Podle znění dotazu lze dovozovat, že základní chybou je výběr nekompetentního zhotovitele spalinové cesty. Protože popsané řešení je z hlediska platné legislativy zcela nepřijatelné.

   Lze tedy doporučit reklamovat dílo a požadovat jeho uvedení do stavu odpovídajícího legislativě, a to samozřejmě plně na náklady zhotovitele. Navíc přizvat nezávislého odborníka, který spalinovou cestu posoudí, zda neobsahuje další „překvapení“.

   Výčet všech pochybení a návrh řešení je nad rámec této poradny.

 7. Jana

  Dobrý den.
  Budeme dělat střechu..novou..má otázka se týká komína.
  Máme vyvložkováno , nově opravený komín a firma – která bude měnit střechu nabízí oplechování komína po celé jeho šířce,výšce.
  Je to potřeba ? Nebo je to jen hit a další výdaje pro mne.
  Děkuji za odpověď a pomoc v rozhodování.
  Děkuji Hořejší

  1. admin (Autor)

   Plošné oplechování celé nadstřešní části komínu je jednou z variant sanace vnějšího povrchu nadstřešní části komínu. Ovšem nejedná se o legislativní požadavek. Jde se tedy o nabídku zhotovitele, která může nebo nemusí být podložena technickou nutností.

 8. kuba

  Zdravím,
  Chci stavět dům mezi dvěma baraky ( v zastavě ) které jsou patrové a chci jen dům do L s koro rovnu střechou a tak komin musim byt v urovni sousedních domů ? nebo je nějak norma jen která řeši dům (můj) a né sousedy ? doufam že otázka je položena je správně 🙂 diky

  1. admin (Autor)

   Stávající legislativa, konkrétně ČSN 73 4201 řeší komín vždy v návaznosti na sousední objekty. Při posuzování vlivu okolních staveb se hodnotí několik kritérií, jako výška, horizontální pohledový úhel a výškový úhel. Ve Vašem případě lze doporučit nechat si zpracovat studii od odborníka.

created by Walter Sodomka, Copyright © 2017 Komíny-komín. All rights reserved. kominy.messy.cz