Ptejte se

Své dotazy z oblasti navrhování komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství pokládejte na stránkách EKIS, ostatní dotazy (kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory) vypište do pole komentáře na začátku této stránky.

BEZPLATNÉ PORADENSTVÍ ZDE – komíny, vytápění, energetické poradenství, kotlíkové dotace …

Své dotazy pokládejte zde: Energetické poradenské středisko Kamenice – Komínová asociace APOKS

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • autorizovaného inženýra, energetického specialistu
 • kominíka, kamnáře a instalatéra

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Ostatní dotazy – kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory, atd. vypište do pole komentáře níže:

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 205 Komentářů

 1. Maresch

  Dobrý den. Chci na zahradní chatce udělat komín mimo chatku. Potřebuji nějaké povolení?. Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odpověď na Váš dotaz naleznete v často kladených dotazech. https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

 2. Petr

  Dobrý den, potřebuji poradit, máme komínový systém od keramika letovice, klasické bloky s vložkpu a vatou cca 6m vysoké plus okrasné tvárnice nad střechou cca 1m. Pod střechou je nezateplemá půda cca 1m vysoká. Teď jak dva dny v kuse pršelo tak celý komín pod střechou je úplně mokrý, jakoby nasátý vodou a dostalo se to až do pokoje kudy komín prochází, na stěně se objevili fleky. Oplechování jsem kontroloval a je v pořádku, je kolem sucho. Mohloby se stát že by déšť natekl do komínu a nějak prostoupil do izolace a do bloku, nebo že by venkovní částí prosákla voda při dešti ?. Komín zatím nepoužíváme, jedná se o novostavbu kterou užíváme něco přes rok. Děkuji za radu

  1. odborník APOKS (Autor)

   Variant možného průniku vody může být několik, včetně těch zmíněných v dotazu. Pokud je porušen vnější povrch komínu, může se vlhkost dostat i dovnitř. Z praxe se často jedná o „drobnosti“ typu zatlučeného hřebíku do oplechování, skoby hromosvodu, špatný spárovací materiál, nesprávně provedené oplechování, prasklá taška, atd …. Bez prohlídky nelze bohužel pomoci.

 3. Jakub

  Dobrý den,

  Chtěl bych si nechat vyvložkovat komín, a rád bych si ověřil, že dotyčný řemeslník má na tuto činnost oprávnění. Podle databáze ARES má řemeslník (podle jeho IČO) popsané ekonomické činnosti podle NACE 43220:Instalace vody, odpadu, plynu, topení a klimatizace, 43120:Příprava staveniště, 81220:Specializované čištění a úklid budov a průmyslových zařízení. Podle nařízení vlády 278/2008 o obsahových náplních jednotlivých živností, by měl mít živnostník zednictví, Vodoinstalatérství, topenářství, Kamnářství, Kominictví.
  Znamená to, že můj řemeslník oprávnění nemá? Jaké to případné důsledky pokud bych si u něj vyvložkování nechal provést?

  Velice děkuji za vysvětlení.

  Jakub

  1. odborník APOKS (Autor)

   Toto je dotaz právní povahy, tedy mimo rámec této poradny. Obecně platí, že řemeslník může provádět pouze práce, na které se vztahuje jeho živnostenský list.

 4. Pavel Štipák

  Dobrý den,

  rád bych se vás zeptal, jak mám postupovat v mé situaci. Odborná instalatérská firma nám vyměnila starý kotel s atmosférickým hořákem za kotel kondenzační Viessmann Vitodens 100-W B1HC 26kW. Současně zapojila do kotle „Modrou pevnou“ PPs trubku pro odvod spalin, která je systémovou součástí od firmy Viessmann o průměru 60mm. Podle informace montážní firmy, je možné tyto komínové vložky montovat montážní firmou, protože se jedná o systém. Do stávajícího spalinového odvodu, který je vyvložkovaný hliníkovou vložkou protáhli výše popsanou trubku pro odvod spalin, použili vystřeďovací prvky a na vršek komínu nainstalovali černou koncovku nasávání vzduchu s černou trubkou odvodu spalin, která je výš, než nasávání vzduchu. Pro nasávání vzduchu je použitá původní hliníková vložka, v jejímž středu je protažená již popsaná PPs trubka d 60mm. Ke komínovému systému dodali dvě samolepky, které hovoří o firmě, která je vyrobila: (Skobene GmbH), číslo normy CE0036 07, ČSN EN14471:2013 + A1:2015 a Systémové certifikace …pro odvod spalin z PPs fy Skoberne nebo Dropali …
  Asi rok jsem sháněl revizního kominíka, který by udělal revizi spalinové cesty (s obyčejným kominíkem je to stejné). Oslovil jsem několik revizních techniků, vždy mně to slíbili a nic, urgoval jsem to, ale stále nic. Až jsem sehnal firmu, která to také slíbila a dokonce 2x přijel kominík, který nebyl revizní technik, vše si zapsal, vyfotil, dal jsem mu všechny podklady, které jsem měl – od montáže, až po fakturu, záruční listy, … Vždy odjeli s tím, že to dají šéfovi a on to zajistí. Musel jsem podepsat celkem nevýhodnou smlouvu, ale budiš. Protože to ale trvalo několik měsíců, znovu jsem se ozval a revizní technik mně poslal e-mail tohoto znění:
  Na spalinovou cestu nelze vypracovat Revizní správu (zprávu – opravuji jeho text) z důvodu. Průměr 60/100 mm spalinové cest pro kondenzační kotel smí být pouze do účinné délky 4m. Co je delší musí být 80/125mm. Je mou povinností dodat k revizi výpočet spalin který nevychází z důvodu malého průměru viz příloha (ta se nedala otevřít, protože byla zřejmě vytvořena v nějakém speciálním programu, který nevlastním).
  Dále nebyl doloženo prohlášení o vlastnostech materiálu kterým byl komín vložkován.
  Volím tuto formu komunikace protože při vypracování revize a zaslání musím požadovat její úhradu.
  K tomu chci dodat, že tento kotel má v servisní příručce napsáno kromě jiného, že hořák se přizpůsobuje délce komína a to nastavením výkonu hořáku (to udělal servisní technik, který kotel uvedl do provozu) a to při vložce o průměru 60mm až do výšky komína 20 metrů. Náš komín má 14 metrů.
  Můžete mně prosím nasát, kde je zakopaný pes? Pro revizního technika je komín na tuto vložku vysoký, pro firmu Viessmann ne, dodal jsem k nahlédnutí štítky k požitému kouřovodu, které mám, ale bylo to málo.
  Revizní technik, který měl vyhotovit revizní zprávu u nás nikdy nebyl.
  Jsou kominíci skutečně takoví páni, kteří si s námi dělají co chtějí?

  Moc Vám děkuji, bohužel nemohu uvádět jména a firmy, protože se mně to už minulosti silně nevyplatilo.

  Přeji Vám pěkný a úspěšný den

  Pavel Štipák

  1. odborník APOKS (Autor)

   Udělal jste smutnou zkušenost, ale pevně doufáme, že většina kominíků a revizních techniků je seriózní a své práci rozumí.
   Zmiňovaná výška 4 m je přirozeně nesmyslná.
   Dle současné legislativy se každá spalinová cesta musí v rámci revize ověřovat výpočtem. Výpočet by každý revizní technik měl zvládnout. Pokud výpočet „nevyjde“, musí revizní technik zdůvodnit proč a případně navrhnout řešení.
   Vzhledem k tomu, že bez revizní zprávy spalinové cesty nelze spotřebič uvést do provozu, lze doporučit urychlené zajištění revize.
   Seznam revizních techniků lze najít např. na http://www.skcr.cz .

 5. Zuzana Vinařová

  Dobrý den, máme ve starším rekonstruovaného RD nový Schiedel komín, který loni prošel revizí od kominíka. Je napojen na krbová kamna s výměníkem v přízemí. Nyní budujeme bydlení v patře s nezávislým topením na krbu. Komín prochází ložnicí ven nad střechu a nebude nijak použit. Lze komín nějak vestavět/zastavět, například do sádrokartonové příčky tvořící vestavěnou skříň nebo knihovnu? Předpokládám, že by se musela dodržet norma 50mm od komína. Ale pokud ho obestavíme, jak řešit případnou kontrolu? Stačí fotodokumentace nebo souhlas kominíka? Nebo musí být komín v interiéru kompletně odkryt a přiznán? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ideálním řešením je prodiskutovat tuto problematiku s kominíkem, který Vám provádí roční kontroly dle vyhl.34/2016 Sb.. Ten pořídí fotodokumentaci a poradí Vám, co lze a nelze provést.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *