Ptejte se

No Banner to display

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky.
Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici 2 kominíky, revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest a zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci stavby komínů.

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

 

Partner stránek
messy baner

527 Komentářů

 1. Pavel

  Dobry den chtel jsem se zeptat jestli je mozne mit kotel na tuhe paliva v texhnicke mistnosti a na v obivaku krb do jednoho kominu ktery by byl v technicke mistnosti a krb na druhe strane zdi

  1. admin (Autor)

   Bohužel toto zapojení je z hlediska platné legislativy nepřípustné.

 2. Marka Markova

  Dobry den,

  jsme SVJ a v jednotlivých bytech mame karmy v koupelnach, jeden byt plynový kotel s ohrevem vody. Kominy mame vyvlozkovány hlinikem v roce 2000, kazdy ma vlastní vlozku. Letos jsme obdrzeli od kominicke firmy Zpravu o provedeni cisteni a kontroly spalinove cesty a ve zjistenych nedostatcich mame uvedeno:
  1. Na strese chybi naslapy- vse cisteno pouze vybíracím otvorem ve sklepe.
  2. Pro bezpecny provoz spotrebice je neprodlene nutne trvale zajistit dostatecny privod vzduchu dle pozadavku TPG 704 01.

  Mam tyto dotazy.
  Musi se spalinove cesty cistit ze strechy? Nestaci zespodu? Porusujeme tim zakon a hrozi nam pokuty, ze cesty jsou zespodu nedostatecne zkontolovány a vycisteny?Na strechu mame spatný přístup a nemame naslapy. Pristup zespodu ke kominum je ve spolecnych prostorach snadno dostupmy. Pro SVJ o 5 bytech je to znacna investice do naslapu ke 2 kominum na strese.
  Co znamemna trvale zajistit dostatečný privod vzduchu dle pozadavku TPG 704 01? Do letoska jsme meli zpravy bez tohoto nedostatku.

  Dekuji za odpovedi.

  1. admin (Autor)

   V principu není zakázáno čištění spodem, i když v normě je orientačně omezeno výškou komínu. Je to spíše problém konkrétní kominické firmy, zda je na čištění spodem vybavena a zda je tedy schopna ho kvalitně provést. Čištění spodem totiž vyžaduje poněkud dražší vybavení. Pokud tedy zajistíte kominickou firmu schopnou čistit spodem, je vše bez problémů.

   To, že Vás dosud nikdo neupozornil na nutnost přívodu vzduchu je skutečně trestuhodná nedbalost. Pokud máte osazeny plynové spotřebiče s atmosférickými hořáky, čerpají tyto spotřebiče vzduch pro spalování z prostoru, kde jsou osazeny a spaliny jsou odváděny komínem pouze na základě tzv.“komínového efektu“. Aby tato sestava fungovala, musí být v interiéru v principu stejný atmosférický tlak jako vně budovy. To lze zajistit pouze neuzaviratelným větráním. Spotřebič navíc k provozu (tj.hoření) potřebuje poměrně velké množství vzduchu se standardním obsahem O2. I toto lze prakticky zajistit pouze přívodem vzduchu z vnějšího prostředí. Pokud přívod chybí, nebo je nedostatečný, hrozí riziko otrav nebo udušení. TPG 704 01 uvádí metodiku výpočtu dimenze přívodu vzduchu. Výsledky jsou ovšem obvykle značně předimenzovány. Pro drtivou většinu kotlů nebo karem stačí průduch cca 150×150 mm.

 3. Buček Jiří

  Dobry den.Je možne připojit kotel na tuhá paliva na dva pruduchy v komíně.Z důvodu menšiho průměru.

  1. admin (Autor)

   Teoreticky je toto řešení možné, ale rozhodně není ideální a před realizací by mělo být posouzeno odborníkem z důvodu minimalizace případných rizik.

 4. Luboš

  Dobrý den, mám vložkovaný komín nerez tl.1mm. T-kus 90st. mám celý obalen vatou pouze uvnitř. Jakým způsobem však provést obezdění plechu (vývodu pro trubku od kamen) skrz zeď? Lze dozdít napevno maltou nebo je mezi zdí a plechem v celé délce nutná rovněž vata pro dilataci? Děkuji za radu.

  1. admin (Autor)

   Po celé délce kovového kouřovodu musí být zachována možnost dilatace. Pokud je tedy kouřovod uložen v nehořlavé zdi z plných cihel je ideálním řešením obalení minerální vatou.
   Pokud je součástí zdi i hořlavý materiál (dřevo), musí být současně posouzena bezpečná vzdálenost.

 5. Zdeněk Marek

  Dobrý den, můžete mi prosím potvrdit nutnost mít udělaný výpočet spalinových cest k tomu, aby mohla být udělána revize komínu? Dostal jsem totiž nepodloženou informaci, že k revizi komínu je potřeba i výpočet spalinových cest. Děkuji za info.

  1. admin (Autor)

   Ano – výpočet dle příslušné EN by měl být součástí každé nové revize a provozovatel by měl na výpočtu trvat. Pokud výpočet součástí revize není, lze ji jen obtížně považovat za jednoznačně vypovídající, což může být pro provozovatele v budoucnu fatální problém.
   Reálně ověřit funkčnost spalinové cesty v dikci současné legislativy lze totiž pouze výše uvedeným výpočtem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

created by Walter Sodomka, Copyright © 2016 Komíny-komín. All rights reserved. sluzby.messy.cz