Ptejte se

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky.
Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici 2 kominíky, revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest a zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci stavby komínů.

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

 

Partner stránek
messy baner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 073 Komentářů

 1. Bohumil Antl

  Dobrý den,
  ve starším domě po rodičích je v nosné zdi vyzděný původní komín nevyvložkovaný.
  Kouřová cesta dle mého názoru je stále dobrá nepoškozená bez zjevných závad.
  Komín nad střechou je nově vyzděný. Mohu do tohoto komínu připojit krbová kamna na dřevo bez nutnosti vložkování?
  Je vložkování podmínkou revize, pokud nebudou shledány závady stávajícího stavu?
  Vymetací dvířka budou zastavěny krbovými kamny = vymetání po odsunutí kamen, je to závada?
  Děkuji

  1. admin (Autor)

   Pokud je stávající komín funkční a ve vyhovujícím stavu, není samozřejmě důvod ho vložkovat. Podkladem pro posouzení komínu může být revizní nebo kontrolní zpráva spalinové cesty.

   V každém případě bude muset být revizní zpráva zpracována před uvedením spotřebiče do provozu. Lze tedy doporučit, obrátit se na revizního technika, který stávající spalinovou cestu posoudí již v této fázi a následně vydá revizní zprávu po osazení spotřebiče.

   Pokud Vám kdokoliv navrhne vložkování, musí mít pro toto řešení reálné technické zdůvodnění, které musí na požádání doložit. Vložkování není zákonná povinnost.

   Umístění dvířek za kamny není standardní, ale nemělo by být závadou bránící provozu, a to zejména, pokud jiné řešení není možné.

 2. Kováč

  Dobrý večer chci se zeptat mám komín starší o průměru cca 250mm do kterého mám připojené dvoje krbové kamna pům. odkouření 150mm. Komín chci nechat vyvložkovat nerezí ale dvě vložky o prům.150mm mě tam nevejdou a chci používat oboje. Můzu tam dát vložku pevnou nerez o průměru 250mm . a připojit obě kamna na jednu vložku?Děkuji za odověd

  1. admin (Autor)

   Vámi popisované zapojení je jednak v rozporu s normou ČSN 73 4201 (odst.9.2.) a jednak je z důvodu možnosti pronikání spalin do interiéru velice nebezpečné. Takto zapojená soustava teoreticky funguje pouze v případě, že jsou v provozu oba spotřebiče a že v žádné z místností není podtlak. Pokud toto splněno není, je reálné nebezpečí pronikání spalin do interiéru (u vrchního je samozřejmě vyšší).
   Řešením je pouze zapojení jednoho spotřebiče, případně řešení s komínovým ventilátorem, komínovými klapkami a elektronickou regulací, které je však finančně náročné a potenciálně poruchové.
   Závěrem lze obecně shrnout, že připojení více spotřebičů do jednoho komínu je vždy velice rizikové a v principu ho nelze doporučit. Několik limitních případů již skončilo poškozením zdraví nebo smrtí.

 3. Lucie Skýbová

  Dobrý den, mohu se prosím zeptat jak postupovat pokud Nám kominíci vyvložkovali komín a následně by Nám revizní pracovník zjistí závady, či špatně odvedenou práci, je kominictví povinné Nám vyvložkování opravit bez nároku na další doplatky ceny? Práce jim byla uhrazena hotově, manželovi se jejich práce moc nezdá a máme obavy, aby to revizí prošlo. Děkuji Lucka

  1. admin (Autor)

   Samozřejmě klíčovou otázkou je znění smlouvy. Pokud předpokládáme, že nebyla uzavřena smlouva přenášející část zodpovědnosti na objednatele, je plně v odpovědnosti zhotovitele (tedy kominictví) provést dílo bez vad, a to bez nároku na jakýkoliv doplatek.

   Prakticky je především třeba postupovat transparentně a veškeré úkony (reklamace, stížnosti, vyjádření apod.) neřešit osobně nebo telefonicky, ale písemnou formou, nebo mailem tak, aby vše bylo dokladovatelné.

 4. Maritn Veselý

  Dobrý den,
  Mám komínový vývod 45°a ve 30 cm tlusté zdi. Komínový vývod je schován hluboko ve zdi. Jak to mám udělat (prodloužit komínový vývod) abych mohl zeď kolem vývodu na hotovo začistit.

  1. admin (Autor)

   Pro tyto případy vyrábějí seriózní výrobci stěnovou průchodku, což je v podstatě prodloužená zděř. Prostor kolem zděře lze vyplnit nejlépe minerální izolací a přesah na čisté omítce krýt 45° rozetou.

 5. Jan

  Dobry den. Chtel bych se zeptat na jednu vec. Mam velky problem se sousedem. Ma komin ktery je umisten mimo dum. Ve vzdalenosti cca 10m od jeho i naseho domu. Problem je v tom ze komin nesaha do vysky procentem stitu strechy. Veskery kour se nam plazi po dvore nemuzeme vetrat nic. Po dobrem to nejde xkrat jsem se prosil. Proto jsem se chtel zeptat na moznost obrany. Vim ze si ho stavel sam a rozhodne nemel povoleni. Dekuji za odpoved.

  1. admin (Autor)

   Můžete se obrátit se stížností na stavební nebo obecní úřad, ale v principu se jen těžko dočkáte reálného výsledku.

   Jedinou cestou je v tomto případě žaloba u občanského soudu.

 6. Jana G.

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je pravda, že od roku 2022 musí být všechny komíny vyvložkované? Děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Ne – toto tvrzení není pravdivé.

   Pokud Vám někdo podsouvá podobné názory spolu s nabídkou vložkování, měla byste se obrátit na živnostenský úřad a toto jednání nahlásit.

 7. Kunes Vladimir

  proc je citit komin pri desti nebo nizkem tlaku.Nikdy to nebylo.Komin je zdeny A KADY ROK MI KOMINIK dela revizy aprohlizí kamerou .Dekuji za radu.

  1. admin (Autor)

   Na podobné dotazy se v internetové poradně nedá odpovědět. Asi tak jako „bolí mě hlava – k doktorovi chodím – co mám dělat?“. Důvodů může být celá řada – k těm nejpravděpodobnějším patří špatný stav komínu, špatně navržený komín, špatný provoz spotřebiče, špatné tlakové podmínky v interiéru, atd…. Část z těchto problémů se dá v rámci prohlídky odhalit, ale pouze přímo na místě.

 8. Lutovsky miroslav

  Dobrý den.
  Chci se zeptat jaký je rozdíl mezi klasickým komínem a komínem s odvětrávací šachtou. K čemu ta šachta slouží.
  Jde mi o prostor pro komín jestli bourat nebo nechat stávající prostor. Přívod vzduchu do kotelny mám v podlaze HT100.
  Děkuji Lutovský.

  1. admin (Autor)

   Odvětrání se používá pro komíny přetlakové nebo vysoko přetlakové procházející interiérem budovy.

   Váš dotaz se ovšem patrně týká tzv.technické šachty, kterou někteří výrobci nabízí jako součást komínového tělesa.

   Tato šachta může v některých případech sloužit pro přívod vzduchu pro spalování, nebo naopak pro rozvod teplého vzduchu. V obou případech to není řešení fyzikálně ideální.

   Pokud máte přívod vzduchu do kotelny vyřešen, nepotřebujete ho „dublovat“ další šachtou, která by mohla naopak fungovat jako „větrák“.

 9. pepa

  Dobrý den. Když budu dávat nový kotel 24kw se zásobníkem na uhlí a biomasu ,musím nechat vyvložkovat komín?Je na to nějaká vyhláška ?(co mi tvrdí kominik ,anebo chce vydělat).Kde najdu nějaké normy ohledně komínu, děkují za odpověd.

  1. admin (Autor)

   Žádné takové normy nejsou. Žádná obecná povinnost vložkovat neexistuje.

   Vložkování je jedním z řešení problému sanace komínu, který by pro nový spotřebič nevyhovoval, ale není dáno ani ČSN ani vyhláškou ani zákonem.

   Kominík tedy může vyhodnotit stav Vašeho komínu jako nevyhovující a jako řešení navrhnout vložkování. To je v pořádku, pokud Vám jasně vysvětlí, proč stávající komín nevyhovuje. Pokud se odvolává na normy nebo legislativu, je to minimálně neetické.

   Nechte si od kominíka jím zmiňovanou vyhlášku ukázat.

 10. Radka Paulusova

  Dobry den,

  Kupujeme barak, kde je komin s dvema pruduchy. V jednom vedou rozvody solarniho panelu, druhy je napojeny na plynovy kotel. Radi bychom si pristaveli jeste krb, ale neni zde moznost pristavet komin. Je nejak technicky mozne tuto situaci vyresit?

  Dekuji za odpoved,

  Paulusova

  1. admin (Autor)

   Většina požadavků má akceptovatelné technické řešení. Nicméně bohužel nikoliv prostřednictvím internetové poradny. Je třeba se obrátit na projektanta s žádostí o komplexní posouzení situace a následné vypracování návrhu řešení.

 11. František Jindra

  Dobrý den
  Mám komín schiedel průměr 200mm, celková výška 10m, provozní výška(připojení) 8,5m. komínový vývod je 45stupňů. Původní krbová vložka měla průměr kouřovodu 200mm, kouřovod od vložky je cca 2,5m(půl metru svisle, po té koleno 90 pak cca1m trubka a pak 1m ohyb do zděře komína flexibilní trubkou. Tah byl bezproblémový. Nyní jsem si koupil vložku s odtahem 150mm, Jádro mého dotazu je, zda mohu použít na poslední 1m odtahu stávající flexibilní trubku tzn.zredukovat 150 na 200 v půlce kouřovodu, nebo zda je nutné mít tuto redukci až ve zděři komína?? Krb blíže ke komínu není možno umístit.Jak se chová tah komína jezdliže je kouřovod menšího průměru než komín_ Je lepší, horší, nebo stejný?
  Děkuji za odpověď
  František Jindra

  1. admin (Autor)

   Redukce kouřovodu z menšího na větší se standardně provádí až v sopouchu komínu. Vámi navržené řešení tedy nelze doporučit.

   Schopnost komínu odvádět spaliny je dána mnoha parametry. Nelze tedy vyslovovat obecné závěry, zejména bez znalosti spotřebiče. Jedinou seriózní odpovědí na podobný dotaz je provedení normovaného výpočtu.

   Fyzikálně dojde při zvětšení průměru komínu minimálně ke snížení rychlosti proudění spalin, což není žádoucí.

 12. Karel

  Dobrý den, chtěl jsem se poradit s velkým problémem. Při rekonstrukci domu jsem dělal i nový komín. Když se připojil nový automaticky kotel na peletky, zjistil jsem, že když kondenzuje, jsou vidět fleky na zdi a je to čím dál víc. Zjistil jsem že jsem dal asi naopak šamotové vložky. Tím pádem voda vytéká do komínová hlavice tvárnic a pak do zdi. Lze to nějak řešit mimo vložkování nerezem? Např nějaký nepropustný nátěr nebo něco? Děkuji Karel

  1. admin (Autor)

   Především byste měl vyřešit problém kondenzace. Při spalování pevných paliv (včetně peletek) musí být komín navržen tak, aby spaliny nekondenzovaly. Kondenzaci lze v tomto případě považovat za vadu neslučitelnou s normálním provozem.

   Na sanace vnitřního povrchu komínu existuje více metod včetně speciálních nátěrů nebo nástřiků.

   Výrobce ani dodavatele v této poradně neuvádíme.

created by Walter Sodomka, Copyright © 2017 Komíny-komín. All rights reserved. kominy.messy.cz