Ptejte se

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky
(odpověď na Váš dotaz poté naleznete zde a současně Vám bude zaslána na Váš email)

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • kominíky
 • instalatéry
 • energetického specialistu

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Partner Komínové asociace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 734 Komentářů

 1. Jan

  Dobry den mám vyvlozkovany komin nerezi o prumeru 160mm a delce 9m vse jak uvadi vyrobce kotle a komin sem si vlozkoval sam jestli mi projde revizi by mne zajimalo dekuji za odpoved

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro stavbu komínu je podstatné dodržení požadavků daných českým právním řádem. Především vyhl.268/2009 Sb. a ČSN 73 4201, a to bez ohledu na to, kdo reálně stavbu provedl.

 2. Miloslav

  Žádám laskavě o radu, jestli současná úprava ČSN 73 4201 – Komíny… řeší výšky komínů a vzdálenosti komínů od budov mezi samotnými rodinnými domy. Tj. vodorovnou vzdálenost L mezi ústím a budovou (bývalo 15, 10 m). Jedná se o automatický kotel na pevná paliva (uhlí) o síle 25 kW. Z důvodu ohřevu vody a koupelny má soused celoroční topnou sezonu, topí i při vysokých letních teplotách, kotel asi řádně nečistí, nemůžeme větrat ani sedět na terase, protože vzdušná vzdálenost komína a našich oken je 7-8 metrů, světlá terasa je plná sazí. Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano – současná úprava ČSN 73 4201 řeší i vzdálenost mezi objekty i jejich výšku, respektive výšku komínu vzhledem sousední zástavbě.

   Nicméně i v situaci, kdy je výše uvedená ČSN dodržena, co se týče technických parametrů nemůže docházet k „obtěžování kouřem“ – viz. § 24 odst.1, vyhl. 268/2009 Sb. v aktuálním znění.

 3. Bohumila

  Dobrý den. Prosíme o radu. Máme RD ve staré řadové zástavbě. Dříve byly všechny komíny na obytných částech domů. Kamna a starý kotel nepůsobily takové problémy, jako nyní nový kotel a komín, který je postaven na straně jejich střechy k našemu RD tj. na nevhodném místě. Naši sousedé již v polovině roku 2016 postavili další nový komín opět do našeho dvora, a to bez stavebního povolení a našeho souhlasu, který až nyní chtějí zlegalizovat. Rovněž změnili účel stavby (nebyla to ale nástavba ani přístavba), kdy z bývalého chléva si vybudovali novou kotelnu, objekt je postaven do tvaru L k obytným částem domů. My máme na tuto stranu dveře, 3 okna v přízemí a v 1.patře dokonce 4 okna. Náš dům je vyšší asi o 2,5 m. Vzdálenost našich oken k protějším komínům je 6 až 9 metrů. Sousedé nyní topí celoročně, ohřívají si prý vodu i vytápí koupelnu. Náš dvůr, terasa i místnosti bývají opakovaně zamořovány kouřem.Jak se bránit? Existuje norma a výpočty řešící tyto vzdálenosti i výšku komína a kdo případné spory řeš?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odpověď na Váš dotaz naleznete v často kladených dotazech.

 4. Dan

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli se komíny většího průměru také čistí? Mám na mysli komíny s větším průměrem jak 250mm. Bylo mi řečeno, že tak velké průměry už se nečisti. Předem děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Průměr komína není pro rozhodování podstatný.

   Jak, kdy a podle kterého právního předpisu kontrolovat a čistit daný komín lze z zjistit z revizní zprávy nebo protokolu o uvedení do provozu.

 5. Pavel M.

  Dobrý den, je možné u dvojkomínu na jeden komín připojit plynový kotel a na druhý krbová kamna?

  Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dvojkomín = komín se dvěma oddělenými průduchy.

   Při splnění obecných technických podmínek je připojení kombinace plynový kotel a krbová kamna samozřejmě možné.

 6. Hollmannová

  Dobrý den, v rodinném domku máme ústřední topení s plynovým kotlem. Starý zděný komín byl vyvložkován. Vložka je ale zřejmě poškozená a spaliny odcházejí mimo vložky, vlhkost pak prosakuje zdivem komína (bohužel již delší dobu, ale nevěděli jsme, co je příčinou). Máme v úmyslu komín opravit a znovu vyvložkovat, ale není to možné nyní na počátku zimy. Prosím o radu – co hrozí v této situaci. Případně existuje nějaké jednodušší provizorní řešení nebo stačí počkat na jaro…. Moc děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel podobné „provozně limitní“ situace nelze řešit dotazem do internetové poradny.

   Obecně je nutné únik spalin mimo spalinovou cestu hodnotit jako přímé ohrožení života a zdraví a podniknout okamžité kroky k nápravě.

   Jakékoliv opravy jsou sice v zimě pochopitelně složitější a pravděpodobně i dražší, ale jakékoliv prodlení může vést k fatálnějším (a nákladově náročnějším) koncům.

 7. Jaroslava Lukešová

  Dobrý den, bydlíme ve dvojdomku a se sousedem máme jeden komín se 4 průduchy, pro nás 2 a pro souseda také dva. My topíme plynem, ale soused topí pevnými palivy. V poslední době cítím v pokoji kouř. Když vyjdu ven, je tam nedýchatelno, máme neustále popílek na střešním okně a bílá plastová okna máme posekaná přiškvařeným popílkem. Revizi komínu si soused nikdy nenechal provézt, domluva s ním není možná, neboť léta s nimi nemluvíme. Jsou to o generaci mladší lidé a dělají nám naschvály. Jak se můžeme proti tomuto jednání bránit? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Máte několik možností:
   – asi nejednodušší cestou je obrátit se písemně na místně příslušný stavební úřad s žádostí o výkon státního stavebního dozoru. Stavební úřad má právo vstupu do objektu a v případě zjištění nesrovnalostí může zakázat provoz spotřebiče. V dopise neopomeňte uvést, že žádáte o písemné vyrozumění a výsledku řízení.
   – podstatně složitější cestou je ohlášení o znečišťování ovzduší na místní Obecní nebo Obvodní úřad, který má pravomoci výrazně omezenější. I tuto žádost je třeba podat písemně a v tomto případě své tvrzení doložit (například fotografiemi, svědectvím více osob a pod.).
   – můžete věc řešit soudní cestou. Obrátit se na právníka, nechat udělat (a zaplatit) znalecký posudek a následně na souseda podat žalobu např.pro porušování „sousedských vztahů“. Tato varianta je sice finančně náročnější, ale v podstatě jako jediná Vám skýtá možnost získat finanční náhradu.
   – poslední varianta je v podstatě „krizová“. Pokud máte (i subjektivní) pocit, že jste přímo a bezprostředně ohroženi na životě, zdraví nebo majetku, můžete volat na tísňovou linku Hasičů. Ti provedou výjezd zásahové skupiny, která místo zajistí a nebezpečí odstraní.

 8. Jan

  Dobrý den mám plynovou karmu a teď ji chci vyměnit za nový model a chci se zeptat zda musím vyvložkovat komín když je už vyvložkovaný.
  Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V tomto případě jsou relevantními právními předpisy zákon 133/1985 Sb.v aktuálním znění a vyhláška 34/2016 Sb. Z uvedených předpisů mimo jiné plyne, že v rámci výměny spotřebiče musí být provedena revize příslušné spalinové cesty. Tato revize ovšem nepřihlíží k datu vzniku dané spalinové cesty, ale vychází z předpokladu, že musí být dodrženy aktuálně platné předpisy (především vyhláška 268/2009 Sb. v aktuálním znění a ČSN 73 4201 v aktuálním znění). Pokud stávající spalinová cesta (komín) nesplňuje podmínky pro vystavení kladné revizní zprávy spalinové cesty, musí být provedena její úprava. Vložkování může být jednou z variant této úpravy, která ovšem musí být předem technicky a výpočtově ověřena.

   Vložkování obecně nepředepisuje žádný legislativní dokument, jedná se pouze a jenom o jednu z variant renovace komínu.

 9. Jin

  Dobrý den, je nějáký předpis, jak vysoko nad terénem musí být odvod spalin/sání kondenzačního kotle? Když to vyvedu ze sklepa, může to být třeba jen 30cm nad zemí?
  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Výšky odvodu spalin obvodovou stěnou upravuje ČSN 73 4201 v kapitole 10.

   Pro spotřebiče o výkonu 7 – 24 kW je nejmenší výška u samostatně strojícího rodinného domu 2 m nad terénem.

 10. Vladimír Lindner

  Dobrý den,
  v projektu přízemního RD na klíč s rovnou střechou je navržen komín : Schiedel stabil 180mm, ve vnitřním zdivu,celková délka kom.průduchu 4,60m, účinná výška je 2,30m. Zaráží mě zejména účinná výška 2,30m. Nebudeme mít problém s revizí po připojení krb.kamen?(které nejsou v ceně)
  Děkuji Vladimír

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano – výška 2,3 m v kombinaci s dimenzí 180 mm se jeví pro standardní krbová kamna odhadem nevyhovující.

   Ovšem jedinou seriózní a průkaznou cestou je výpočet spalinové cesty dle ČSN EN 13 384-1. Požádejte dodavatele o tento výpočet, respektive si vyberte dodavatele, který výpočet provede.

 11. Michal Král

  Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě kde mám dvoje vafky staré tak 25let s průtokem cca 1200l/h, můj dotaz zní : za 1. jestli mohou být oboje svedené do jednoho komínu a brát si kyslík z místnosti jelikož nejsou pod oknem. a za 2. majitel tvrdí že na ně nejsou potřeba revize. Děkuji, s pozdravem Kál.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsané zapojení není obecně správné ani bezpečné a podléhá povinnosti revize a následných kontrol, protože §43, odst.2), zákona 133/1985 Sb. se vztahuje pouze na podokenní topidla s vývodem na fasádu.

   Bezodkladné provedení revize doporučujeme.

 12. Martin Drtikol

  Dobrý den,
  při rekonstrukci domu byla postavena příčka kolmo na střed komína. Uvazuji o vyvložkování a napojení kamen na tuha paliva, na tento komín. Napojeni vychází do rohu komína. Muže být vodorovné napojení do sopouchu ve zdi z flexibilní trubky? cca 400 mm.?
  Předen děkuji.

 13. Pavla

  Dobry den, mám provozovnu hospody v bytovém domě, nademnou bydlí tři majitele bytu, každý má svůj komín, nyní jsem nechala dělat revize abych zjistila který komín je volný a mohla si na provozovně udělat krb, bylo mi ale řečeno že soused nademnou všechny komíny ke mě zrušil tedy že při kontrole se vždy zastavila koule o strop majitele nademnou a vytáhl čerstvou vatu, byt ke kontrole nezpristupnil, je možné ze mi jednoduše komíny zrušil ?- a je nějaká možnost jak se bránit ? Pokud ano jak stavební úřad nejde v potaz bohužel na ni tento soused má rodinu a vše smetnou vždy ze stolu děkuji za odpoved

  1. odborník APOKS (Autor)

   Je samozřejmě možné, že došlo k zaslepení v úrovni stropu. Toto je ale dotaz spíše na specializovaného právníka – jde v principu o řešení sousedských sporů. Stavební úřad má v případě bytových domů obvykle „svázané ruce“, protože „příslušnost“ jednotlivých komínových průduchů ke konkrétním bytovým a nebytovým jednotkám je v principu věcí dohody obyvatel (členů SVJ).

 14. Anna

  Dobry den. Prosím o radu. Bydlíme v starém domě. Dříve tady byli jedni gamaty a ohřev vody-karmou. Po koupě bytu rozhodli jsme předělat topení a pro kondenzacní kotl. Komín vyvlozkovan nebyl takže dostala jsem kontakt na pana kominika který nabídl vyvlozkovat komín plastovymi trubky. Uskutečnil to, dostala jsem revize. Po nějaké době přišla roční revize komina po které se zjistilo že během vyvlozkování našeho komína ucpálí komín paní sousedce nad náma…
  Teď musím řešit problémy s druzestvem a s paní sousedkou která se bojí o svůj život ačkoliv je možnost že spálený dostanou se do její bytu.
  Jak mám postupovat?
  A ještě dozvěděla jsem se že potřebovala jsem udělat projekt na tento Komín?! Ale před tím o tom nikdo mne neřek. A nechápu proč bych ten projekt potřebovala jestli ten komín tam už byl?
  Díky za vaši odpovedi.
  Hezký den,
  Anna

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsaný problém je v bytových domech poměrně častý. Obecně platí, že pokud komínový průduch prochází více bytovými nebo nebytovými jednotkami různých majitelů, je před jakoukoliv úpravou třeba získat jejich souhlas a v této souvislosti se doporučuje nechat si úpravu (vložkování) oficiálně povolit stavebním úřadem. K tomuto povolení je obvykle nutný velice jednoduchý „projekt“.

   Ve Vaší současné situaci lze především doporučit dohodu se sousedkou, posouzení stavu odbornou osobou (kominík) a provedení doporučených oprav, pravděpodobně na Vaše náklady.

 15. Hana Pobořilová

  Dobrý den, prosím o radu: máme krbovou vložku s rovným nerezovým kouřovodem, při větším větru píská – hučí, lze tohle nějak odstranit, nebo na co se zaměřit.
  Děkuji Pobořilová

  1. odborník APOKS (Autor)

   Důvodů „hučení“ může být celá řada a je opravdu těžké vytipovat nejpravděpodobnější příčinu. Pravděpodobně nejlepší cestou je požádat o vyjádření kominíka v rámci pravidelné roční prohlídky. Ten by měl v rámci prohlídky minimálně vyloučit některé možnosti z hlediska technického provedení (např.nesprávné fixace, přenos vibrací z jiných konstrukcí, apod.).

 16. Pavel T.

  Dobry den, je mozne oblozit zdeny, vyvlozkovany komin (napr. Schiedel, EKOkominy) protipozarnim sadrokartonem, napr. pomoci flexibilniho lepidla?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Komín je teoreticky možno obložit jakýmkoliv materiálem, který má požární odolnost A. Toto hodnocení ale reflektuje pouze a jenom požární odolnost. Nelze tedy rozhodně tvrdit, že každý materiál, který je ve třídě A musí být vyhovující i z hlediska reálné technické použitelnosti. Nalepení protipožárního SDK flexibilním lepidlem nebude patrně z hlediska dlouhodobé funkčnosti ideální.

 17. Jiří Pour

  Dobrý den na chatě mám vlozkovany komín o průměru 150.V přízemí mám krbová kamna a chtěl bych na stávající komín v 1 patře připojit malá kaminka na příležitostní přitopeni.Lze udělat další díru.Za informací předem děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Norma ČSN 73 4201 toto řešení minimálně nedoporučuje. V konkrétním případě, v tlakově uzavřeném objektu, může připojení dvou lokálních spotřebičů do jednoho komínu představovat přímé ohrožení života a zdraví.

 18. Stodola

  Dobry den, rad bych se zeptal na spravne napojeni kotle do komina. V ramci objednane revize kominik zjistil, ze mame napojeny kotel s kominovym vyustenim 156mm napojen do komina s prumerem 140mm. Je to kotel na pevna paliva a topime vyhradne drevem. Takto to dokonce proslo revizi pri kolaudaci a 10 let to cistil jiny kominik. Na nic nas neupozornil. Rad bych se zeptal, zda je to takto v poradku a lze to ponechat, nebo bude nutna pripadna uprava. Jake rizika to pripadne prinasi? Predem dekuji za odpoved.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsaná redukce 156/140 je v principu možná, ovšem za splnění minimálně dvou základních podmínek:

   – redukce (zmenšení) průměru musí být provedeno těsně nad hrdlem spotřebiče a

   – funkčnost celé spalinové cesty musí být ověřena výpočtem.

   V případě nesprávně nadimenzovaného komínu hrozí jednak únik spalin do interiéru, jednak zvýšené usazování nečistot.

 19. Mirek Ž.

  Dobrý den, prosím o informaci, zda musím mít vyvložkovaný komín, když provozuji v bytovém domě původní plynový kotel ( stáří kotle cca 50 let ). Pokud ano, tak která norma nebo zákon toto řeší.
  pozn. ostatní spoluvlastníci vyvložkované komíny mají a výbor SVJ mě k vyvložkování nutí.
  Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ve Vašem dotazu nezmiňujete, jaké je současné provedení komínu, ani důvod, proč je vložkování požadováno..

   V legislativě není nikde taxativně dána povinnost vložkování komínů.

   Vložkování je jednou z možností jak upravit dimenzi komínu, sanovat vnitřní povrch, případně změnit provozní parametry komínu.

   Zjednodušeně řečeno, pro vložkování musí být nějaký praktický důvod. Těchto důvodů může být více, ale není mezi nimi principiální povinnost vložkovat.

 20. Roman

  Dobrý den, budeme vložkovat komín 130mm rourou asi 5m. Topeni 90-100% dřevem. Jak tlustou rouru/husí krk doporucujete? Kominík nedoporucuje tloušťku 0,5mm (CA 400kč/0,5m), ale doporučuje rouru s cenou 3200kc/m, bližší info od něj zatím nemám. Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   V rámci této poradny nepropagujeme konkrétní materiály nebo výrobce.

   Dle ČSN 73 4201 nelze pro pevná paliva použít vložku DN 130.

   Pokud použijete vložku s certifikací V3, není tloušťka materiálu podstatná. Pro necertifikovaný materiál označený Vm je minimální tloušťka uvedena v tabulce v ČSN 73 4201.

 21. Ing. Karel Vítovec

  Dobrý den,
  měl bych na Vás prosbu – dotaz na informaci o konstrukci komína pro nový kondenzační kotel.
  Ve svém bytě v bytovém domě jsem měl starý turbo kotel s vyvedením komína do hliníkového vlnovce vloženého spolu s vlnovci od kotlů sousedních bytů do společného tělesa komínu. V loňském roce došlo v našem domě k rekonstrukci komínu a vlnovce byly komínářskou firmou nahrazeny dvouplášťovými trubkami (vnější plast a vnitřní hliník), ke kterým byl do každého bytu nainstalována trubka na odvod kondenzátu.
  Letos jsem si pořídil nový kondenzační kotel, který mi instalující firma bez problémů připojila na tento z loňského roku nový komín včetně napojení kotle na odvod kondenzátu. Nyní potřebuji provést revizi komínu a kominík mi začíná tvrdit, že vloni instalovaný dvouplášťový komín s hliníkovým vnitřkem je pro kondenzační komín špatný a že je potřeba jej vyměnit.
  Také jsem na komínu nikde nenašel revizní štítek dle ČSN 1443, ze kterého by mi bylo hned jasné jak to s tím komínem je.
  Můžete mi prosím poradit, zda výše popsaný komín může být i pro kondenzační kotel, nebo je opravdu nutná jeho výměna?
  Dle správce našeho domu byla výměna komínů v loňském roce provedena tak, že namísto vlnovců k turbo kotlům byly do komínu instalovány dvouplášťové trubky pro jednotlivé byty, které lze využít jak pro dosluhující staré turbokotle, tak pro nové kondenzační kotle.
  Velice Vám děkuji za informaci a přeji pěkný den.


  Ing.Karel Vítovec

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle zatřídění materiálu, jakož i dle normy ČSN 73 4201 jsou hliníkové vložky vhodné pouze pro suchý provoz. Pro kondenzační plynové kotle je tedy jejich použití obecně nepřípustné. Pokud měla vložka vyhovovat jak pro nízkoteplotní turbo, tak pro kondenzační kotel, musela by být použita nerezová ocel. Tato informace musela být kominické firmě známá. Závěr si jistě dokážete doplnit.

 22. Adámková Naděžda

  Dobrý den,
  soused si postavil nový dům.Bohužel je dvoupatrový. Nám nyní omezil vytápění domu tím, že jeho stavba převyšuje náš komín, který odvádí spaliny z plynového kotle,čidlo odtahu vypíná a kotel netopí.Nyní budeme muset komín nadstavit, aby měl správný odtah. Ptám se, je povinen uhradit soused vzniklé náklady na komín, protože svou stavbou nám znemožnil funkčnost našeho „starého“ komínu? Je nějaký zákon o tomto? Pokud ano, můžete mi, prosím, dát odkaz?Kolik by měl komín – nadstřešní část- měřit, aby měl správný odtah spalin?
  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Výška komínu vzhledem k sousedním stavbám je dána ČSN 73 4201 a problematika ovlivnění sousedních staveb (včetně jejich komínů) měla být řešena v rámci návrhu a povolování novostavby. Vaše požadavky na úpravu Vašeho komínu jsou tedy jistě oprávněné a jako takové měly být řešeny v rámci stavebního povolení, nejpozději v rámci kolaudace stavby. Pokud je stavba již zkolaudována a dohoda se sousedem není možná, budete patrně nuceni domáhat se nákladů souvisejících s úpravou komínu soudní cestou.

   Vzhledem k výše uvedenému lze doporučit konzultaci na místně příslušném stavebním úřadu a následně pravděpodobně s právníkem.

 23. Michal Kadanik

  Dobry den,

  pouziva se u ocelovych venkovnich kominu pripojenych na litinova krbova kamna T-kus 45°?

  Dekuji Kadanik

  1. odborník APOKS (Autor)

   Legislativně není stanoveno žádné závazné pravidlo pro výběr sklonu sopouchu T-kusu. Principiálně je proto možno použít jak T-kus 90°, tak 45°.

   Sklon sopouchu se volí dle konkrétní situace, přičemž obvykle hlavním parametrem je smontovatelnost a čistitelnost kouřovodu. U krbových kamen lze obecně doporučit T-kus 90° s čistícími dvířky na nejbližším koleni kouřovodu.

 24. Tomáš Zlámal

  Dobrý den, stavím RD, jehož součástí je dvouprůduchový komín sloužící pro odvod spalin z vnitřní krbové vložky výkonu 5 kW na tuhá paliva a vnějšího (umístěného na terase) otevřeného krbu na tuhá paliva. Kominíci, kteří mně komín dodávají mně sdělili, že na komínový průduch sloužící pro vnější otevřený krb nelze vydat revizi. Je to pravda? A z jakého důvodu toto nelze?
  Díky Tomáš

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi uvedený problém bohužel nemá zcela exaktní řešení. Záleží především na výkladu příslušné části zákona 133/1985 Sb. v aktuálním znění, kde je v §43, odst.3 uvedeno, že revize, kontrola a čištění (a tedy i další povinnosti) se nepoužijí na spalinovou cestu která „není součástí stavby“. Dle našeho výkladu je v tomto případě komín součástí stavby, a to i přestože vlastní spotřebič je umístěn z vnějšku na obvodové stěně.

 25. Aduš

  Dobrý den,
  chceme měnit kotel na automatický . Je ze zákona povinné vyvložkovat komín?
  Děkuji za odpovědˇ

  1. odborník APOKS (Autor)

   Neexistuje zákon, který by taxativně předepisoval vložkování.

 26. Jakub

  Dobrý den,
  chtěl bych se Vás zeptat, právě mi instalují kaskádu tří plynových kotlů zaústěných do jednoho nerezového komína průměr 200mm. Každý kotel má vývod 130mm do společného kouřovodů 220mm. V průměru 220mm je provedeno i zaústění do komína průměr komína v zaústění je 220 a následně je zredukován na komín 200mm. Lze to takto vůbec provést?
  Děkuji za odpověď.

  Jakub

  1. odborník APOKS (Autor)

   Zapojení kaskády tří kotlů (ale i jakékoliv jiné) musí být potvrzeno revizní zprávou. Součástí této zprávy je kontrolní výpočet dle ČSN EN 13 384. Tímto výpočtem jsou (mimo jiné) ověřeny i dimenze jednotlivých úseků. V praxi je samozřejmě výhodnější provést tento výpočet již před vlastní realizací.

   Z výše uvedeného je zřejmé, že Vám bez výpočtu nemůžeme poskytnout jednoznačnou odpověď.

   V každém případě je redukce v komínovém tělese „nestandardní“. Totéž se týká použití větší dimenze kouřovodu než komínu.

   Lze doporučit, požadovat od zhotovitele minimálně výše uvedený výpočet, ale spíše celou revizní zprávu (včetně výpočtu !!).

 27. Magda Hájková

  dobrý den,naši sousedé nás již několik let „trápí“ velkým spadem sazí a tmavým smradlavým kouřem. Stížností na odbor životního prostředí jsme podali několik, vždy bezvýsledně, máme to řešit soudně občansko-právní cestou. Chtěla jsem se zeptat kdo kontroluje, zda mají revizi komína, zda si pravidelně nechávají čistit komín? Občas jim i létají hořící saze z komína, samozřejmě máme strach z požáru, domy stojí dost blízko sebe.
  Děkuji za odpověď, už jsme opravdu zoufalí z celé situace. Saze máme všude 🙁

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud není možná dohoda, máte několik možností:
   – asi nejednodušší cestou je obrátit se písemně na místně příslušný stavební úřad s žádostí o výkon státního stavebního dozoru. Stavební úřad má právo vstupu do objektu a v případě zjištění nesrovnalostí může zakázat provoz spotřebiče. V dopise neopomeňte uvést, že žádáte o písemné vyrozumění o výsledku řízení.
   – podstatně složitější cestou je ohlášení o znečišťování ovzduší na místní Obecní nebo Obvodní úřad, který má pravomoci výrazně omezenější. I tuto žádost je třeba podat písemně a v tomto případě musíte své tvrzení doložit (například fotografiemi, svědectvím více osob a pod.).
   – můžete věc řešit soudní cestou. Obrátit se na právníka, nechat zpracovat (a zaplatit) znalecký posudek a následně na souseda podat žalobu např.pro porušování „sousedských vztahů“. Tato varianta je sice finančně náročnější, ale v podstatě jako jediná Vám skýtá možnost získat finanční náhradu.
   – poslední varianta je v podstatě „krizová“. Pokud máte (i subjektivní) pocit, že jste přímo a bezprostředně ohroženi na životě, zdraví nebo majetku, můžete volat na tísňovou linku Hasičů. Ti provedou výjezd zásahové skupiny, která místo zajistí a nebezpečí odstraní.

 28. Tomáš

  Dobrý den,
  mám koupený komín Schiedel Uni Advanced.Vybírací otvor a odvod kondenzátu bych chtěl nasměrovat do prostoru pod schodištěm (nevětraná místnost) a otvor pro kouřovod by byl v obývacím pokoji.Mezi těmito místnostmi je samozřejmě nosná zeď,která je rozdělena právě komínem.Lze to takto provést,nebude mít revizní technik s takovýmto řešením problém?Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V obecné rovině není Vámi popsané řešení v rozporu s legislativou, samozřejmě při splnění dalších podmínek (zejména požární bezpečnosti).

 29. Jakšíková

  Dobrý den
  dnes jsme dostaly zprávu od revizního technika se dvěma těžkými závadami. První je nedostatečná výška komínu nad hřebenem, máme 0,4m u toho nás zajímá zda je to těžká závada která mu brání napsat zprávu s vyhovujícím výsledkem. Druhá je nedostatečná vzdálenost krovu od stěny komínu ta je 3,5cm, proto jsme v minulosti trám obložily cetrisovou deskou o tloušťce 2cm a podle revizního technika je to špatně. Prosím o radu jak odstranit tyto závady. Jedná se komín na tuhá paliva průměr 200, kotel na pelety Rojek TKA 15 BIO, komín je s vložek Schiedel obalen izolační vatou a obezděn červenou pálenou cihlou. Komín byl postaven v roce 2009.

  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel komplexní posouzení podobných problémů je mimo rozsah této poradny. Pravděpodobně se jedná o zprávu z pravidelné kontroly. V rámci této kontroly kominík detekuje případné závady a je zcela na jeho rozhodnutí, jakým způsobem vyhodnotí jejich potenciální nebezpečnost. Neexistuje žádný „seznam závad“, tím méně v rozdělení na „těžké“ a „lehké“ závady.

   Podle Vašeho popisu provedení není zřejmé, že by uvedené závady principiálně neumožňovaly provoz peletkového kotle, s podporou tahu ventilátorem a teplotou spalin pod 150°C.

   Lze doporučit oslovení jiného kominíka, nejlépe revizního technika s požadavkem na posouzení situace na stavbě a ověření funkčnosti a povrchové teploty výpočtem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *