Ptejte se

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky.
Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici 2 kominíky, revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest a zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci stavby komínů.

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

 

Partner stránek
messy baner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 185 Komentářů

 1. Ivana Krúpová

  Dobrý den chci se zeptat kam si stěžovat když nám majitel již dva roky neudělal revizi komínů… už ani nevíme jak vypadají kominíci.. děkuji Krúpová

  1. admin (Autor)

   Organizací, která na provádění revizí a kontrol spalinových cest „dohlíží“, je Hasičský záchranný sbor. Tam je tedy možno se obrátit s ohlášením neplnění zákonné povinnosti, nicméně toto je dotaz spíše pro právníka.

 2. Zdeněk Hluchník

  Dobrý den,co odstraní,tzv meluzínu z komínu.Pří větru se z komínu(máme krbovou vložku,komín 200mm,nad střechou cca 70cm zakončeno nerozovou klasickou koncovkou)ozívají zvuky,které jsou nepříjemné,děkuji za info.

  1. admin (Autor)

   Zde bohužel není možná jednoznačná odpověď.

   Příčin tady může být více a obvykle je nutno postupovat metodou „pokus – omyl“.

   Často bývá na vině nízká výška komínu nad střechou, uvolněná vložka, rezonující část hlavice, podtlak v objektu a podobně.

   V podobných případech lze doporučit především odbornou kontrolu kominíkem nebo revizním technikem pro odhalení možných příčin.

   Rozhodně nelze doporučit osazování různých typů „větrných hlavic“. Tyto představují značnou tahovou ztrátu v kombinaci s možností zanesení. Tím mohou způsobit snížení komínového tahu vedoucí až k fatálním důsledkům.

 3. Jan Stehno

  Dobrý den. Při stavbě kominu došlo k pochybeni pracovniku a čistíci otvor je bohužel otočen o 90° do leva, nežli měl původně byt. Zhotovitel tvrdi že se neda s timto problemem nic dělat je to pravda? Musel by se zbourat celí komin? Nebo jde otvor předělat? Popřipadě jaky by mohl byt postup?
  Předem děkuji za odpověď

  1. admin (Autor)

   Především je třeba reklamovat provedení u zhotovitele a na tomto zhotoviteli požadovat návrh řešení podložený vyjádřením příslušného výrobce materiálu. Pokud se jedná o seriozního výrobce systémového komínu, s vysokou pravděpodobností bude schopen řešení navrhnout.

 4. Petra

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Pár let již bydlím v cca 50 let starém domě. Je tu půlený komín, takže průduchy nejsou moc velké. V jedné půlce komína je kotel na tuhá paliva, který se nám již několikrát ucpal. Nyní ho preventivně čistíme 1x za 14 dní, ale dost se začíná drolit. Chci se zeptat jaký je nejmenší možný průměr komína k jeho vyvložkování. Kominík, který k nám pravidelně dochází nám řekl že to nedělá. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Petra S.

  1. admin (Autor)

   Minimální průměr komína pro připojení spotřebiče na pevná paliva s atmosférickým provozem je 140 mm.

 5. Borek

  Mam na chatě kamna Fikoterm 7kw komín mám postavený z Borovanských komínových pr

  efabrikátů vyvložkovaných cihlovými drenážkami obsypaných pískem a v napojení zamaltovéním. Komín si čistím sám 2xročně. Musím mít každý rok revizy?

  1. admin (Autor)

   Revizi byste měl mít pouze jednu, a to vzniklou při uvedení komínu (spalinové cesty) do provozu.

   Současně musíte dle vyhl. 34/2016 Sb. zajistit čištění a kontrolu provedenou kominíkem, a to 1 x za 2 roky.

 6. Ivana Mejdrová

  Dobrý den, plánujeme u rekonstrukce domu použít stávající komín (plynový kotel) na nový plynový kondenzační kotel. Stávající komín je solitérní a shora špatně přístupný, nemůže samostatě nést konstrukci pro lezení..kontrola je tak možná jen zespodu. Je přístup shora nutný? Z hlediska revize, potažmo kolaudace? Děkuji

  1. admin (Autor)

   Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Obecně není přístup k ústí bezpodmínečně nutný, pokud je jiným způsobem zajištěna podmínka kontrolovatelnosti a čistitelnosti. Obvykle se podobný problém řeší vhodným osazením kontrolních dvířek.

   Lze doporučit konzultaci s revizním technikem.

 7. Richard Bury

  Dobry den. Mam dotaz, mam kandska krba kamna Adler, prumer vyusteni z kamen na kourivod je 150 mm, kourovod a vlozka kominu je nova se stejnym prumerem. Od kamen ke svislemu kominu vysokemu cca 10-12 m jsou 4 kolena, z toho 3 pravouhla. Privod vzduchu do kamen je z venci. Kamna netahnout, tlak venkovniho vzduchu nema na to moc vliv. Muzete mi prosim doporucit odbornika, ktery je schopen mi problem vyresit a kamna zprovoznit? Bydlim v Ceskem Tesine. Mistni firma neni podminka, dulezity je pro mbe vysledek.

  1. admin (Autor)

   Bohužel tato poradna nezprostředkovává obchodní kontakty.

 8. Radek

  Dobrý den,mam plynový kotel a mam vedený kouřovod do zdi ven a ne do komína.mam revizi zaplacenou a paní domácí chce po mě poplatek za spaliny,mam tento poplatek platit nebo ne.musí být revize.dekuji

  1. admin (Autor)

   Bohužel toto není dotaz do odborné kominické poradny.

 9. Miroslava Hronková

  Dobrý den,
  měla bych otázku ohledně revize komínu ve firmě.
  Máme tady komín vysoký staý jako se dřív dělali a už se sním nevytátpí, nepoužívá se.
  Pouze jsou na něm vysílače. A mam otázku jestli se na takovém komíně musí ze
  zákona dělat revizie nebo nějaká kontrola.
  děkuji za odpověd Hronková

  1. admin (Autor)

   Podle vyhlášky 34/2016 Sb. lze použít odstavce 7 a 8 přílohy č.2:

   7. Spalinovou cestu, na kterou byla při zahájení provozu provedena revize, na kterou je připojen původní spotřebič paliv a která nebyla v provozu od předchozí kontroly a čištění déle, než je doba vyplývající ze lhůt čištění spalinové cesty uvedených v této příloze, není nutné do jejího opětovného uvedení do provozu kontrolovat a čistit; čištění a kontrola spalinové cesty se provedou před opětovným uvedením spotřebiče paliv do provozu.

   8. U nepoužívaného komínu, od kterého je odpojen spotřebič paliv a komínový průduch, byl v sopouchu uzavřen a v ústí uzavřen a zabezpečen proti vnikání dešťových srážek, při zachování funkce větrání, se kontrola a čištění neprovádí.

 10. Slovak

  Dobrý den

  Lze zapojit krbová kamna s průměrem kouřovodu 150mm do zďeře(sopoch) o průměru 130mm? Komín je pak vyložkován nerez vložkou 140mm s požadovaným tahem pro kamna.Za použíti redukce hned u vývodů z kamen 150/130?
  Děkuji za odpověd.

  1. admin (Autor)

   Ano. Toto provedení je v principu možné. Nezbytnou podmínkou je ověření funkčnosti normovaným výpočtem.

 11. Jan

  Musím nechat vyvložkovat komín spalinových cest při výměně karmy, když stávající
  vyvložkovaný komín AL. vložkou je nepoškozený!

  1. admin (Autor)

   Záleží na typu nového spotřebiče. Pokud bude použit spotřebič s atmosférickým hořákem, není vložkování nezbytně nutné. Pokud bude použit přetlakový hořák je naopak úprava spalinové cesty nutná. V každém případě musí být dle zákona před uvedením do provozu vykonána revize.

 12. pepa

  Dobrý den, postavil jsem nerezový komín na vnější stěnu baráku a mam dotaz jake budu potřebovat dokumenty k legalizaci pro stavebni úřad. Dekuji

  1. admin (Autor)

   Z hlediska možnosti uvedení do provozu je nezbytnou nutností revizní zpráva spalinové cesty. Revizní technik Vám při jejím provádění specifikuje doklady, které pro vypracování potřebuje.

 13. Jan P.

  Dobrý den,

  omlouvám se, pokud se zde opakuji s dotazem, ale nemůžu se dopátrat odpovědi. Máme v bytě stará plynová kamna Karma, která už patrně dosluhují. Před pár lety jsme se od kominíka dozvěděli, že pokud budeme v budoucnu přemýšlet nad novými kamny, budeme muset vyvložkovat komín. Je tedy ze zákona nutné při instalaci nových plynových kamen vložkovat také komín? Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Žádná přímá zákonem daná povinnost vložkování neexistuje.

   Nicméně každý spotřebič musí být připojen na odpovídající spalinovou cestu (komín).

   Pokud tedy aktuální provedení spalinové cesty nevyhovuje pro nově osazovaný spotřebič, není možno původní spalinovou cestu použít.

   A jedním z možných (a nejčastěji používaných) řešení je vložkování.

 14. Ivana

  Dobrý den, prosím o radu. V rodinném domě na WC je z cihel přizděn komín, do kterého je u stropu udělaná díra na větrání (bez elektrického pohonu,jen přirozené větrání), která vede na půdu, tam je do této díry zasazena plastová trubka o šířce cca 20 cm, která na půdě ční nad podlahu asi 30 cm, není vyvedena nad střechu. Tato trubka na půdě se rosí jak zevnitř, tak zvenku, rosa stéká po trubce na podlahu půdy, která je pouze asi maltový potěr, a to tak hodně, že se na WC v rohu nahoře u větráku dělá plíseň, která samozřejmě nejde odstranit, zeď se už i loupe dělají se plísňové chomáče, jsem bezradná. Můžete mi, prosím, poradit, jak tento problém odstranit? Moc děkuji Ivana Š.

  1. admin (Autor)

   Jedná se o problém kondenzace vodní páry. Praktickým řešením je vyvedení větrací trubky nad střechu objektu a současně její zaizolování v prostoru půdy.

 15. Petr

  Dobrý den.
  Buduzavadet plyn.chci se zeptat zda mohu vést odtah spalin do boku pres zeď,nebo vystavět komín?

  1. admin (Autor)

   Stávající právní úprava jednoznačně preferuje vyvedení spalin nad střechu objektu. Pro vývod na fasádu musí být splněno několik podmínek. Tou klíčovou je zpracování projektu, který prokazatelně doloží nemožnost vývodu nad střechu a současně mimo jiné, vytyčí a zakreslí příslušná ochranná pásma.

created by Walter Sodomka, Copyright © 2017 Komíny-komín. All rights reserved. kominy.messy.cz