Ptejte se

No Banner to display

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky.
Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici 2 kominíky, revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest a zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci stavby komínů.

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

 

Partner stránek
messy baner

553 Komentářů

 1. Petra Járková

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda-li je možné přistavět typový komín z keramických tvarovek k fasádě zateplené minerální vlnou nebo je nutné izolant v místě, kde má být komín vyřezat a komín přistavět přímo ke zdivu? Je v případě přistavění komína k fasádě nutné ho zvenčí zateplovat?

  1. admin (Autor)

   Záleží na vlastnostech konkrétního systému. Odpověď v tomto případě nelze zobecnit. Je třeba se řídit předpisy příslušného výrobce a dodržet jeho montážní návod. Z hlediska obecných předpisů není nutno z okolí komínu minerální vatu odstraňovat, protože se jedná o nehořlavý materiál. Případné zateplení opět vychází z požadavků výrobců a konkrétního materiálu.

 2. David Janoš

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat čím nejlépe udělat nový otvor v komíně? Původní díra je u stropu a já ji potřebuju udělat přímo za kotlem. Komín mám rok starý ještě nepoužitý od Schiedelu. Jedná se mi o tu vnitřní část, čili šamotovou rouru, aby se mi to celé nerozpadlo. Děkuji za odpověď.

  1. admin (Autor)

   Jedinou smysluplnou cestou je obrátit se na výrobcem komínu autorizovanou firmu, která provede montáž nového sopouchu s použitím schválené technologie a originálního materiálu. Kontakt na montážní firmy obdržíte u výrobce.

 3. Lucie Nováková

  Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně zapojení kotle na tuhá paliva. Koupili jsem starší RD, kde se posledních 10 let topilo plynovým kotlem (starší lidé s omezenou mobilitou), my bychom rádi topili v kotli na dřevo, možná kombinovaným i na uhlí. Opravu komína bychom řešili vyfrézováním, vyvložkováním dle potřeby. Starý bourat nebudeme. Kotel zapojí topenáři, komín budou řešit kominíci, včetně revize spalinových cest. Rádi bychom se vyhnuli stavebnímu úřadu, ohlášení a povolení a projektové dokumentaci. Děkuji moc, Lucka

  1. admin (Autor)

   Vámi navrhovanou cestu Vám opravdu (ale opravdu) nedoporučujeme. Optimální zapojení kotle na pevná paliva vyžaduje komplexní řešení a tedy projekt. Spolupráce jednotlivých profesí, byť jednotlivě kvalitních, často vede ke zcela neuspokojivému výslednému řešení, přičemž za finální nefunkčnost reálně nikdo neodpovídá. Podobně je to s povolením stavby, bez něhož se fakticky jedná o „černou stavbu“ s mnoha následnými riziky, např. ohledně stížnosti sousedů, prohlídek dle zákona o ochraně ovzduší apod.

 4. D. Capkova

  Dobrý den,

  měla bych dotaz ohledně revize komínu. Za měsíc budeme kolaudovat nově postavený rodinný dům. Postavili jsme komín s domněním, že budeme mít v OP krb s rozvody do jednotlivých místností tak, abychom nemuseli topit plynem. Vzhledem k tomu, že spotřeba plynu je minimální jsme se rozhodli, že krb zatím v dohledné době dělat nebudeme. Nicméně mi jde o to, zda potřebuji revizi i na komín, který není připojený k žádnému topnému tělesu nebo jestli se revize dělá společně až s připojením krbové vložky?

  Děkuji za veškeré informace,

  s pozdravem D. Capkova

  1. admin (Autor)

   Tato situace není fakticky zákonem detailně upravena. Nicméně se používá zavedený systém, kdy je vystavena zpráva ke kolaudaci pouze na komín (revizním technikem spalinových cest), ve které se osvědčí správné provedení komínu s tím, že v závěru je uveden požadavek na úplnou revizi spalinové cesty po připojení spotřebiče. Na základě této zprávy (pokud je kladná) proběhne kolaudace stavby. Teoreticky může tuto zprávu vystavit i zhotovitel stavby, ovšem tento způsob není většinou příslušnými stavebními orgány akceptován.

 5. mihal

  dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat,zdali je možné napojit krbové kamna na kouřovod,který sloužil jako vývod splodin od plynoveho kotle,material hliník,a vedle je kouřovod z kotle na tuhá paliva z šamotových cihel,který používáme

  1. admin (Autor)

   Krbová kamna není možné napojit na hliníkovou vložku.

 6. Vlastimil Kuchař

  Dobrý den, potřebuji poradit s komínovou hlavou komína z cihel. Před deseti lety jsme ho komplet odzdola nahoru museli kvůli prasklé komínovce v ložnici znova postavit. Spáry jsou stále dobré i po letech, doteď chránila vršek komína podomácku vyrobená deska z pozink. plechu, nyní v žalostném stavu. Rozhodli jsme se vyrobit si desku novou z nerezu po tom, co jsme zjistili, že nám praskla horní část úplně poslední komínovky asi na konci března. Chci se Vás zeptat, jak nejlépe ochránit komínovou hlavu před rozmary počasí? Jaký materiál (lepidlo, maltu), či metodu byste nám doporučili na přichycení krycí desky? Komínovku asi snížíme, odlomil se pouze malý kus, nemá to vliv na vytápění domu. Za jakékoliv další rady budeme jenom rádi :) Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Kuchař V.

  1. admin (Autor)

   Co se týče povrchu nadstřešní části , lze s úspěchem použít téměř jakýkoliv fasádní systém (většinou vrstvený lepidlo s perlinkou, penetrace a vnější ušlechtilá omítka). Krycí deska je patrně nejlepší nerezová s vnitřním zvednutým okrajem proti zatékání a vnější okapničkou odsazenou cca 20 mm od pláště komínu. Viz např. https://www.facebook.com/kominymessy/photos/ms.c.eJw9zNsJACAMxdCNpOlDb~;dfTFD09xACXTSeC7E8BxdoK8pmfNApwh74DKVC~;cHuQxvQVxD9.bps.a.1195191170515065.1073741849.338512326182958/1195191207181728/?type=3&theater

 7. Lukáš Zemina

  Dobrý den, prosím o radu.
  Mám starý komín z plných cihel s jedním průduchem. Je nově vyvložkován nerezem. Plášť komínu je nově omítnut a vyštukován. Budu realizovat nové dřevěné schodiště do podkroví. Tyto schody se budou dotýkat přímo pláště komínu. Je to možné, nebo i pro vyvložkovaný komín plátí minimální vzdálenost od hořlavých předmětů 50 mm od pláště komína? Kamna zatím nemám ale do budoucna budu potřebovat revizi, nechci potom nové schody předělávat.
  Děkuji.

  1. admin (Autor)

   Vložkování, jako takové bez dalších úprav, obecně nemění tepelně technické vlastnosti komínu, takže i po vložkování platí bezpečná vzdálenost 50 mm. Pokud se před vložkováním frézovalo, může se bezpečná vzdálenost dokonce zvýšit.

   Je samozřejmě možné (a lze to jen doporučit) provést příslušné výpočty pro stanovení tepelného odporu, povrchové teploty a tudíž i zatřídění komínu, které umožní bezpečnou vzdálenost definovat přesněji, ale nelze reálně očekávat, že by vyšla nulová.

   Asi nejschůdnějším řešením je tedy komín v místě budoucího schodiště izolovat – např. obkladem kalciumsilikátovými deskami.

 8. Ruslan

  Dobry den,
  Budem davat novy automaticky kotel misto stareho. Kotel je 5 emisni tridy aje na uhli a pelety. Komin je dlouhy cca 10-12 metru, jsou vlastne 2 kominove sachty vedle sebe. Jedna byla pouzivana druha vubec. Komin je celo cihlovy a zvenku oblozeny kamenem. Prumer je mezi 15-20 cm, ten pouzivan je vetsi. Je potreba tento komin vyvlozkovat? Popripade cim? Material a jakou tloustku?
  Dekuji a s pozdraven,
  R.S.

  1. admin (Autor)

   Pro automatický kotel na pevná paliva doporučujeme VŽDY provést normovaný výpočet spalinové cesty PŘED nákupem spotřebiče. Tyto spotřebiče vyžadují poměrně malé průměry komínu (většinou odpovídající spalinovému hrdlu) a nadstandardní tepelný odpor konstrukce.

   Obecně lze očekávat, že průměr 200 mm bude nevyhovující.

   Výpočet spalinové cesty je placená služba a tudíž nad rámec naší obecné poradny.

 9. Tomáš Mika

  Dobrý den, mám dotaz ohledně stavby komínu v obvodové zdi. Koupil jsem 100 let starý dům ve kterém byl komín veden v nosné zdi stylem cik cak.. Rozhodl jsem se postavit nový komín 3 složkovou stavebnici z lehčených keramzitových tvárnic (36cm) se šamotovou vložkou. Bohužel není jiné možnosti než zapustit tento komín do původního místa v nosné zdi (45cm). Komín bude zapuštěn 30cm, aby se mohla zeď provázat jednou řadou cihel (dle doporučení statika).
  Otázka zní..mohu tento komín zazdít, nebo musím nechat dilatační spáru? Osobně bych ho zazdil kvůli ukotvení a celkové stabilitě, mám za to že dilataci potřebuje pouze vložka, jenže jsem zmatený z různých názorů jak odborníků, tak z diskuzních fór. Už jen to, že do tvarovek je možné zalití roxoru betonem, čímž se zpevní, nevidím důvod proč by se nemohl zazdít. Poraďte mi prosím. Děkuji.

  1. admin (Autor)

   Jedná se o problém celkové statiky stavby a její dilatace. Funkční část komínu, tedy vložka, není spojena s komínovým pláštěm a v závislosti na provozu připojeného spotřebiče dilatuje nezávisle na zbytku stavby.

   U vnějšího pláště komínu je ovšem situace podstatně složitější, protože jednotlivé vodorovné a svislé konstrukce celého domu rovněž dilatují, a to nikoliv stejně. Je tedy účelné zabránit tomu, aby se například teplotní dilatace nebo zátěžové deformace (prohnutí) stropu přenesly na komín. Obecný požadavek tedy je nespojovat komín pevně s dalšími částmi budovy. V konkrétním případně je samozřejmě možné zafixovat komínové těleso zejména ke staticky pevným svislým konstrukcím, ale pouze za souhlasného stanoviska statika. Nakonec je třeba si uvědomit, že většina výrobců systémových komínů podmiňuje dodržením obecných standardů svoji záruku.

 10. Vladimír Honzík

  Dobrý den,

  Ve stávající stavbě máme zděný komín z plných cihel, vně komínu jsou šamotové vložky o průměru 180 mm. Skrz komín prochází ocelová traverza I160. Mezi krajem traverzy a vložkami jsou pouze 2 cm. Do traverzi jsou z obou stran vetknuté dřevěné stropy domu. Trámy vzdálené jsou od hrany komínového tělesa cca 150 mm.Traverza je podepřená nosnými zdmi, komín ji tedy nepodepírá.
  Komín se zatím nikdy nepoužíval, je vyzděný asi 5 let.
  Plánováno je připojení krbu na dřevo o cca 8kW asi 1 metr pod kolizním místem.
  Je možné nový komín použít, nebo je jedinou možností jeho demolice? Popřípadě jaká jsou rizika používání?

  Děkuji.

  1. admin (Autor)

   V podobných případech je v rámci této poradny velice obtížné formulovat jednoznačnou odpověď. V podobných případech je vždy nutná osobní prohlídka se stanovením případných rizik a návrhem na řešení. Navrhované řešení přitom může být v principu dvojího typu:

   – buď je situace natolik neřešitelná, že komín nelze provozovat, nebo

   – lze navrhnout provozní omezení v kombinaci s preventivními prostředky (čidla kouře, omezovač tahu, izolace, ředění spalin, apod ..).

   Finální rozhodnutí by měl provést revizní technik spalinových cest, nebo autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí, po osobní prohlídce.

 11. Helena

  Dobrý den, po revizi plynu nám bylo v paneláku nařízeno vyvložkování komínů. S vyvložkováním souhlasím, ale nutí nás, abysme si nechali udělat v kuchyni do zdi díru na dvířka od komínu. Chci se zeptat, jestli jsou ty dvířka povinné a na co vlastně slouží? Jednak mi tím zničí kachličky a navíc, pokud tam do budoucna budu mít skříňku od kuchyňské linky, tak nevím jaký by byl k teěm dvířkám přístup. Děkuji.

  1. admin (Autor)

   Pokud vycházíme z předpokladu, že máte nainstalovány plynové kotle s atmosférickými hořáky, je primárně požadavek na vložkování poněkud diskutabilní.

   Kotle s atmosférickým hořákem jsou totiž od loňského roku zakázány nově instalovat a lze očekávat, že podporována nebude ani jejich údržba. Vše jednoznačně směřuje k náhradě těchto kotlů kvalitnějšími a účinnějšími kotly kondenzačními. Investice do vložkování komínů pro atmosférické kotle se tedy nejeví jako ekonomicky výhodná. Mnohem výhodněji vychází osazení nového, úspornějšího kotle, kdy se také musí vložkovat, ale toto vložkování je podstatně lacinější a jednodušší – mimo jiné bez dvířek.

   Pokud se přesto rozhodnete investovat do vložkování, je třeba dodržet požadavky ČSN 73 4201 na kontrolovatelnost a čistitelnost, což mimo jiné znamená osadit i Vámi zmiňovaná kontrolní dvířka. Tato dvířka slouží pro vybírání případných nečistot z půdice (dna) komínu.

   Doporučujeme celý záměr konzultovat s odborníkem z Vašeho okolí. Instalace atmosférického spotřebiče v kuchyni, totiž není obecně jednoduchá ani optimální, kvůli nutnosti přívodu vzduchu z venkovního prostředí. Povinnost přívodu venkovního vzduchu je přitom podstatně důležitější než vložkování.

   Opakovaně v této poradně upozorňujeme na situaci, kdy kominík „předepíše“ vložkování bez jasného funkčního zdůvodnění, a to pouze proto, aby vydělal. Samozřejmě nevíme, zda je toto i Váš případ.

 12. Jiří Kyml

  Dobrý den jak mám postupovat když soused nesouhlasí s odkouřením od turbo kotle

  1. admin (Autor)

   Pokud jste ve fázi, kdy se rozhodujete vybudovat odkouření, stačí zažádat o stavební povolení. Stavební úřad rozhodne a pokud s rozhodnutím nebudete souhlasit, máte možnost odvolání. Pokud jste již odkouření realizoval, jedná se o občansko-právní spor, jehož řešení přísluší soudu (nebo právníkovi).

 13. Karel

  Dobry den, mel bych dotaz na vlozkovani kominu, mame stary rod. domek s pristavenym patrem. V prizemi je komin z cihel, otvor 15×15 cm, delka cca 10 m. Do kominu byl pripojeny kotel UT na vytapeni prizemi na uhli, kotel jsme zrusili a chteli bychom do nej udelat maly otevreny krb. Kominik nam tvrdi, ze se komin musi vyvlozkovat kvuli pripojeni noveho spotrebice, prestoze s kotlem na nej revizni zpravu vystavoval. Musi se komin pro krb vyvlozkovat, prestoze by splnoval bezpecnostni kriteria pro topeni?
  Dekuji Karel

  1. admin (Autor)

   Viz.mnoho podobných dotazů v poradně – NEMUSÍ. Naopak vložkování může představovat určité riziko ve snížení tepelného odporu a nosnosti konstrukce komínu. Vložkování je pouze jedním ze způsobů sanace vnitřního povrchu komínu.

   Pokud jakýkoliv kominík tvrdí, že komín se musí vyvložkovat, musí k tomu mít dokladovatelný relevantní důkaz. Pokud ho nemá, je ideálním řešením nahlásit jeho jednání na Živnostenský úřad pro prošetření, zda nezneužívá své postavení v obchodním styku.

 14. Pavel

  Dobry den chtel jsem se zeptat jestli je mozne mit kotel na tuhe paliva v texhnicke mistnosti a na v obivaku krb do jednoho kominu ktery by byl v technicke mistnosti a krb na druhe strane zdi

  1. admin (Autor)

   Bohužel toto zapojení je z hlediska platné legislativy nepřípustné.

 15. Marka Markova

  Dobry den,

  jsme SVJ a v jednotlivých bytech mame karmy v koupelnach, jeden byt plynový kotel s ohrevem vody. Kominy mame vyvlozkovány hlinikem v roce 2000, kazdy ma vlastní vlozku. Letos jsme obdrzeli od kominicke firmy Zpravu o provedeni cisteni a kontroly spalinove cesty a ve zjistenych nedostatcich mame uvedeno:
  1. Na strese chybi naslapy- vse cisteno pouze vybíracím otvorem ve sklepe.
  2. Pro bezpecny provoz spotrebice je neprodlene nutne trvale zajistit dostatecny privod vzduchu dle pozadavku TPG 704 01.

  Mam tyto dotazy.
  Musi se spalinove cesty cistit ze strechy? Nestaci zespodu? Porusujeme tim zakon a hrozi nam pokuty, ze cesty jsou zespodu nedostatecne zkontolovány a vycisteny?Na strechu mame spatný přístup a nemame naslapy. Pristup zespodu ke kominum je ve spolecnych prostorach snadno dostupmy. Pro SVJ o 5 bytech je to znacna investice do naslapu ke 2 kominum na strese.
  Co znamemna trvale zajistit dostatečný privod vzduchu dle pozadavku TPG 704 01? Do letoska jsme meli zpravy bez tohoto nedostatku.

  Dekuji za odpovedi.

  1. admin (Autor)

   V principu není zakázáno čištění spodem, i když v normě je orientačně omezeno výškou komínu. Je to spíše problém konkrétní kominické firmy, zda je na čištění spodem vybavena a zda je tedy schopna ho kvalitně provést. Čištění spodem totiž vyžaduje poněkud dražší vybavení. Pokud tedy zajistíte kominickou firmu schopnou čistit spodem, je vše bez problémů.

   To, že Vás dosud nikdo neupozornil na nutnost přívodu vzduchu je skutečně trestuhodná nedbalost. Pokud máte osazeny plynové spotřebiče s atmosférickými hořáky, čerpají tyto spotřebiče vzduch pro spalování z prostoru, kde jsou osazeny a spaliny jsou odváděny komínem pouze na základě tzv.“komínového efektu“. Aby tato sestava fungovala, musí být v interiéru v principu stejný atmosférický tlak jako vně budovy. To lze zajistit pouze neuzaviratelným větráním. Spotřebič navíc k provozu (tj.hoření) potřebuje poměrně velké množství vzduchu se standardním obsahem O2. I toto lze prakticky zajistit pouze přívodem vzduchu z vnějšího prostředí. Pokud přívod chybí, nebo je nedostatečný, hrozí riziko otrav nebo udušení. TPG 704 01 uvádí metodiku výpočtu dimenze přívodu vzduchu. Výsledky jsou ovšem obvykle značně předimenzovány. Pro drtivou většinu kotlů nebo karem stačí průduch cca 150×150 mm.

 16. Buček Jiří

  Dobry den.Je možne připojit kotel na tuhá paliva na dva pruduchy v komíně.Z důvodu menšiho průměru.

  1. admin (Autor)

   Teoreticky je toto řešení možné, ale rozhodně není ideální a před realizací by mělo být posouzeno odborníkem z důvodu minimalizace případných rizik.

 17. Luboš

  Dobrý den, mám vložkovaný komín nerez tl.1mm. T-kus 90st. mám celý obalen vatou pouze uvnitř. Jakým způsobem však provést obezdění plechu (vývodu pro trubku od kamen) skrz zeď? Lze dozdít napevno maltou nebo je mezi zdí a plechem v celé délce nutná rovněž vata pro dilataci? Děkuji za radu.

  1. admin (Autor)

   Po celé délce kovového kouřovodu musí být zachována možnost dilatace. Pokud je tedy kouřovod uložen v nehořlavé zdi z plných cihel je ideálním řešením obalení minerální vatou.
   Pokud je součástí zdi i hořlavý materiál (dřevo), musí být současně posouzena bezpečná vzdálenost.

 18. Zdeněk Marek

  Dobrý den, můžete mi prosím potvrdit nutnost mít udělaný výpočet spalinových cest k tomu, aby mohla být udělána revize komínu? Dostal jsem totiž nepodloženou informaci, že k revizi komínu je potřeba i výpočet spalinových cest. Děkuji za info.

  1. admin (Autor)

   Ano – výpočet dle příslušné EN by měl být součástí každé nové revize a provozovatel by měl na výpočtu trvat. Pokud výpočet součástí revize není, lze ji jen obtížně považovat za jednoznačně vypovídající, což může být pro provozovatele v budoucnu fatální problém.
   Reálně ověřit funkčnost spalinové cesty v dikci současné legislativy lze totiž pouze výše uvedeným výpočtem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

created by Walter Sodomka, Copyright © 2016 Komíny-komín. All rights reserved. sluzby.messy.cz