Ptejte se

Své dotazy z oblasti navrhování komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství pokládejte na stránkách EKIS, ostatní dotazy (kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory) vypište do pole komentáře na začátku této stránky.

BEZPLATNÉ PORADENSTVÍ ZDE – komíny, vytápění, energetické poradenství, kotlíkové dotace …

Své dotazy pokládejte zde: Energetické poradenské středisko Kamenice – Komínová asociace APOKS

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • autorizovaného inženýra, energetického specialistu
 • kominíka, kamnáře a instalatéra

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Ostatní dotazy – kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory, atd. vypište do pole komentáře níže:

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 836 Komentářů

 1. Dan z Rokycan

  Dobrý den, je nutné žádat o stavební povolení v případě stavby vice-vrstvého nerezového komínu na fasádu domu. Bez základu a bez zásahu do vnějšího obrysu objektu ?
  Děkuji za reakci

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odpověď na Váš dotaz naleznete v sekci často kladených dotazů: https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

 2. Jaroslav Pápay

  Dobrý den,

  musí se po vyvložkování komína udělat revize, nebo stačí kontrola?
  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Po vyvložkování komínu je nutné udělat revizi: https://www.kominy-komin.cz/pro-odborniky/normovane-vypocty/

 3. Oldřich Haiker

  Dobrý den přeji,
  Mám problém s kotlem Junkers. při výměně kotle za Junkers mám pořád problém že kotel každou chvilku hlásí chybu, že spaliny nejdou do komína. po resetu třeba půl dne běží, ale to se stále opakuje. Po příjezdu technika od Junkersu, vyndal z kotle ohřívací těleso venku jej propláchl vodou a dal na zpět. Práce na 15 minut. Vždy zaplatím a za cca 1 měsíc se věc celá opakuje. Nyní jej nevolám. Kotel vyfoukám vzduchem, vysaju a zase běží. Komín je sice vyvložkován ale je pouze obezděný , nezateplený, vyvedený přes strop ven. Prosím o radu jestli by pomohlo zateplení komína z venku třeba polystyrenem 100.
  Předem Vám děkuji za jakoukoliv radu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel častý problém – Váš dotaz popisuje závadu bez vstupních dat, tedy bez udání typu spotřebiče, paliva, přívodu vzduchu a podobně. Nicméně, i v případě, že by výše uvedená data byla obsahem dotazu, podobné funkční problémy nelze, dle našeho názoru, seriózně řešit dotazem do jakékoliv internetové poradny. Podmínkou posouzení provozní optimalizace je provedení výpočtu dle ČSN 13 384 (měl byste ho mít k dispozici jako součást revize) a podmínkou provozní funkčnosti je praktická prohlídka (měla by být součástí povinné kontroly spalinových cest). Poradit ve Vaší věci by Vám měl v první řadě revizní technik spalinových cest, kterému jste zadal provedení revize po výměně kotle, a který tedy v rámci této revize musel dle zákona provést jak výpočet, tak prohlídku spalinové cesty.

 4. Kurfurstová

  Potřebuji přivést vodu a odpad z koupelny do vedlejší místnosti,ale je mezi nimi komínová stěna. Jedná se o činžovní dům. Je nějaká možnost?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vycházíme z toho, že se jedná o pravděpodobně víceprůduchové komínové těleso zděné z plných cihel.

   Pokud se jedná o plně funkční komínové těleso, jsou možnosti omezené, až žádné. Teoreticky lze, po odborném posouzení, vysekat do obvodového pláště jednovrstvého zděného komínu vodorovnou drážku. Pravděpodobně by bylo možné vést tímto způsobem po obvodu komínu vodu v nehořlavé trubce, ale s vysokou pravděpodobností nebude moci být stěna komínu zeslabena natolik, aby to umožnilo uložení odpadní trubky kanalizace. Průchod skrze funkční komínové těleso není v principu možný.

   Jiná je samozřejmě situace v případě, že komín již není funkční, tedy nejsou připojeny spotřebiče produkující spaliny. Potom lze komín protokolárně (se souhlasem všech dotčených spoluvlastníků a prohlídce kominíkem) vyřadit z provozu. Tím se fakticky stává zděnou šachtou s možností průrazu, zaslepení, dozdění a podobně. Vždy však musí předcházet nejen výše uvedené vyřazení z provozu, ale i prohlídka stavebním odborníkem.

 5. Roman

  Dobrý den, prosím o radu. Částečně navážu na jeden z častých dotazů. Praskl mi starý kotel na tuhá paliva 1. emisní skupiny 10KWvýkon, nakonec jsem se rozhodl koupit nový kotel na tuhá paliva 4. emisní skupiny, 14 KW výkon.
  Mám komín z plných cihel (v domě starém přes 80let), výška kolem 13 metrů, průduch 15x15cm a kominík po mě jednak požaduje vyfrézování a vyvložkování komína a jednak tvrdí, že kouřovod by se měl zapojit nikoli přímo nejkratší cestou, jak to doporučuje výrobce kotle, ale navrtat nový vývod stranou, tzv. přes 2 kolena, prý kvůli tomu že plameny budou šlehat až do komína při plně otevřeném kotli (… Jiný důvod ale neudal, komín je v dobrém technickém stavu a žádný výpočet tahu také neprováděl

  V častých dotazech uvádíte, že vložkování nepředepisuje žádný předpis a že v podstatě je rozhodující názor kominíka. Zajímalo by mě jestli vidíte jeho požadavek z nějakého důvodu jako rozumný, či nikoli

  Mockrát děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Daný problém má obecně stále stejné řešení. Pokud někdo vystupuje jako odborník, musí být schopen své názory, doporučení a požadavky transparentně doložit. V případě revize spalinové cesty (osazení nového spotřebiče) je v podstatě jediným transparentním způsobem ověření funkčnosti výpočet dle ČSN EN 13 384. V případě požadavku na vložkování musí být zcela jasný problém, který má vložkování vyřešit, přičemž je nutno zvážit i případné negativní důsledky.

   Pokud můžeme něco doporučit, požadujte vždy výpočet spalinové cesty a veškerá doporučení a vyjádření požadujte v písemné formě.

 6. svoboda roman

  dobrý den mám dotaz, jestli je lepši olaštěni nadstrešni části koominu pozinkovim nebo hlinikovim plechem. a jakou tlouštkou plechu
  dekuji za odpoved

  1. odborník APOKS (Autor)

   Hliníkový plech má obecně lepší odolnost vůči atmosférickým vlivům, pozinkovaný plech má naopak obecně lepší konstrukční využitelnost. Záleží tedy na celkovém technickém řešení. I vzhledem k ceně a zmiňované bezúdržbovosti se ve větší míře využívá hliník, nejčastěji v tloušťkách nad 1 mm.

 7. Michal Kolář

  Dobrý den potřebuji vědět jestli je někde stanovena min. výška sopouchu na tuhá paliva od stropní konstrukce ( dřevostavba) děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podmínky popisuje ČSN 73 4230 – v konkrétním případě samozřejmě záleží na připojeném spotřebiči, provedení kouřovodu a technických podmínkách provozu.

 8. Tom

  Dobrý den,
  zvažujeme vyústění hadice od mobilní klimatizace do komínů. Prostě, že by horký vzduch nešel hadicí do pootevřeného střešního okna, ale do díry do komína v podkroví. Přes zimu bychom tuto díru ucpávali nějakou vatou nebo aspoň záslepkou, mřížkou.

  Jedná se o zděný komín, původně na tuhá paliva. Nyní je v něm nerezová vložka, ve které je plastová trubka od kondenzačního kotle. Kondenzační kotel je používaný a skrz komín je také přívod vzduchu k tomuto kotli.
  V některých rodinným domech jsem podobná řešení viděl. Ale většinou se jednalo zřejmě o již nepoužívané komíny.
  Je toto řešení možné? A jaká má případně úskalí.
  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popisované řešení není u funkčního komínu přípustné. I při využití nepoužívaného komínu musí být při připojení odvodu vlhkého vzduchu splněny podmínky zajišťující, že nedojde k poškození základních konstrukcí.

 9. Ing. Ivan Kremer

  Dobrý den.
  v BD máme komín Schiedel keramický z roku 2004 a do něj je ve třech podlažích zaústěno celkem 6 plynových kotlů.
  5 kotlů je TURBO( 2 z r. 2007 a 3 z r.2017
  1 kotel je KONDENZAČNÍ a je zcela nový (z roku 2019).
  Komínové těleso JE způsobilé dle výrobce pro odvod spalin obou systémů. Doloženo i výpočtem.
  OTÁZKA 1 – Platí, že u nového KONDENZAČNÍHO kotle je horizontální odkouření spádováno směrem toku kondenzátu do kotle?
  Spád je proveden se sklonem 1% směrem od komína DO KOTLE ( ke kotli ).Vývod kondenzátu z kotle je otevřen (přerušen) a napojen na potrubí se zavodněným sifonem.
  OTÁZKA 2 – Platí také, že odkouření u klasických „TURBO“ kotlů musí být spádováno směrem toku kondenzátu od kotle do komína, tj. tak, aby kondenzát vytékal do komína a spád by měl být se sklonem 1% směrem OD KOTLE do komína, kde tento je na patě vybaven komponentem pro odvod kondenzátu a vývod kondenzátu musí být otevřen a napojen na potrubí se zavodněným sifonem ?

  OTÁZKA 3 – Pokud bude u ostatních 5 stávajících TURBO kotlů ( všechny mají platnou revizi vč kouřové cesty ), nyní provedena výměna odkouření za nové v nerezu, jak říká a nabízí provést kominická firma, bude muset jeden každý vlastník, který bude chtít vyměnit dožilý kotel TURBO za KONDENZAČNÍ ( vzhledem k bodu 1 a 2) znovu nechat předělat horizontální odkouření a to vzhledem k opačnému spádu ???

  Jde či nejde ze strany kominické firmy pouze o tzv “ kšef pro kšeft“ a klamání lidí ?

  Děkuji za odpověď.

  Ing. Ivan Kremer

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud neřešíme vhodnost, či nevhodnost Vámi uvedené kombinace kotlů, lze odpovědět na Vaše otázky následovně:

   Ad 1 – Kouřovod kondenzačních kotlů má být vyspárován směrem ke kotli (obvykle 3°). Spaliny v kouřovodu mohou kondenzovat a vzniklý kondenzát protéká kotlem a následně je přes 2 x sifon vypouštěn do kanalizace. Sifon je osazen jak na vývodu kondenzátu (často součást kotle), tak na vpusti kanalizace.

   Ad 2 – „Klasické“ TURBO kotle (i v nízkoteplotním provedení) musí být nastaveny a provozovány tak, aby spaliny v kouřovodu nekondenzovaly. Kotel i kouřovod je v tomto případě navržen na suchý provoz bez kondenzace. Kondenzování spalin je tedy nutno považovat za poměrně závažnou závadu, a to zejména v případě, kdy kondenzát steče do kotle. Z výše uvedeného je zřejmé, že není důvod spádovat kouřovod směrem od kotle (legislativa ani ČSN negativní spád nedoporučuje). U standardizovaných výrobků jsou zámky s přesahy řešeny pro spád směrem ke kotli.

   Ad 3 – Pokud je stávající kouřovod proveden v negativním spádu, bude pravděpodobně nutná výměna odkouření – plně dostatečné je použití cenově výhodnějšího plastu. Optimální spád kouřovodu by měl být směrem ke kotli. Negativní spád je akceptovatelný pouze při nestandardním řešení s obrácenými zámky trubek, a to na odpovědnost zhotovitele.

   Poslední otázku považujeme za „řečnickou“ – s odpovědí Vám bohužel nemůžeme pomoci.

 10. Petr

  Dobry den, mam dotaz, zda je mozne bez povoleni obnovit puvodni komin, ktery byl castecne rozebran pod strechu. Je vyznacen v puvodnim planu RD. Pokud je treba povoleni, tak jake vsechna, dekuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Asi nejjednodušší cestou, kterou lze doporučit, je obrátit se na místně příslušný stavební úřad. Požádat o souhlas se stavbou, přitom žádost doložit velice jednoduchým náčrtem a popisem nového řešení. Po dokončení komínu a před zprovozněním spotřebiče je nutné zajistit provedení revizní zprávy spalinové cesty.

   Pokud tento postup dodržíte, vyhnete se budoucím nepříjemnostem, například se sousedy.

 11. Kačer Jan

  Dobrý den.
  Prosil bych o sdělení, jestli při výstavbě nového komínu v roce 2018 vzniká nově povinnost provést u každé revize i normovaný výpočet spalinové cesty, nebo lze toto obejít. Komín RD souseda je v blízkosti (asi 7-8 metrů) našich oken, dveří RD, jedná se o celoroční vytápění novým kotlem, které nám přesto a i z důvodu malé výšky komína dělá velké problémy.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano – nutnost provedení výpočtu spalinové cesty z hlediska její funkčnosti a posouzení vlivu na ostatní konstrukce vyplývá obecně např. z požárního zákona nebo vyhlášky ke stavebnímu zákonu. Konkrétně je ověření výpočtem definováno v ČSN 73 4201.

   Samozřejmě, že když se chce, tak lze obejít jakékoliv nařízení ………

 12. Karel Janoušek

  Dobrý den,
  prosím o radu zda musím nechat provádět každoroční kontrolu spalinové cesty, když jsem instaloval nový plynový kondenzační kotel zn. Vaillant (náhrada staršího plynového kotle téže značky). Při instalaci nového kotle bylo provedeno vyvložkování stávajícího komínu plastovou vložkou. Z komínových dvířek není do platového vyvložkování přístup. Nahlížení do plastové vložky je pravděpodobně možné pouze zakrytovaným otvorem umístěným na odvodu spalin z kotle do vložky. V případě, že by bylo potřeba ještě něco důležité pro kontrolu uvést, prosím, neváhejte mě kontaktovat na níže uvedeném mailu. Děkuji. S pozdravem a přáním pěkného dne Janoušek.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V případě výměny spotřebiče (včetně kondenzačního plynového kotle) musíte především před uvedením do provozu zajistit vystavení revizní zprávy spalinové cesty. Tuto revizi musí provést osoba s oprávněním „revizní technik spalinových cest“. Pokud jsou během revize zjištěny závady, musí být v příslušných termínech odstraněny. Bez pozitivní revizní zprávy spalinové cesty nelze spotřebič uvést do provozu.

   Následně musí být prováděny pravidelné periodické kontroly spalinové cesty – pro kondenzační kotel 1 x za 2 roky. Kontrolu musí provést osoba s živností „kominík“.

 13. Josef

  Dobrý den, koupili jsme starší domek v němž jsou instalovaná krbová kamna s výměníkem (14kW) a komín je široký 500x500mm. Chci se zeptat, zda je možné v témže patře připojit menší sporák na tuhá paliva (7kW)a za jakých podmínek. Velice vám děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bez úpravy spalinových cest – např.dvojité vložkování – nelze dva Vámi popisované spotřebiče zaústit do společného komínu.

 14. Rostislav

  Je možno použít plechový kouřovod jako komín v dřevostavbě,když koupím prostup přes zeď do dřevostavby dle daných norem. Kdy výška komínu od přístupu ve zdi by byla 1,8 metrů.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Základním problémem je v tomto případě fakt, že neexistuje norma (ani ČSN ani EN), která by se týkala prostupového dílu skrze strop nebo stěnu. Vámi popisovaný „prostup přes zeď dle daných norem“ tedy fakticky neexistuje. Prostupy jsou seriózními firmami nabízeny v rámci zkouškami ověřeného systému přídavné izolace vícevrstvého systému. Použití jednovrstvého kouřovodu nelze doporučit, a to i proto, že je ve faktickém rozporu s legislativou.

   Co se týká výšek a dimenzí, je nutné provést výpočet spalinové cesty dle ČSN.

 15. Martin

  Dobrý den,
  koupili jsme starší rodinný dům, kde je v koupelně karma pro průtokový ohřev vody Mora PO 35, odhadem 50 a více let stará, napojená na zděný komín z plných cihel s průduchem cca 150/150 bez vyvložkování. Kominík nám sdělil, že je nutné komín vyvložkovat nerez trubkou a že takové napojení do komínu bez vložky nebylo možné ani v době realizace, což se mi nezdá. Plánujeme v horizontu cca 3-5 let větší rekonstrukci, kdy průtokový ohřívač zcela odstraníme, proto pokud to není nezbytně nutné nechceme investovat 20 tis. do vložkování komína, které bude pro budoucí zdroj k ničemu. Prosím o radu, zda stávající napojení původního plynového spotřebiče na zděný nevyvložkovaný komín je v souladu s normami či zda je nutné skutečně vložkovat komín pokud neměníme stávající spotřebič. Velmi děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Obecně (možná bohužel) platí, že rozhodující je v podstatě vždy názor daného kominíka. Obecně by se stávající spalinové cesty zhotovené z nyní již nevyhovujících materiálů měly nechat „dožít“ až do doby výměny spotřebiče nebo rekonstrukce objetu Pokud tedy spalinová cesta splňuje ostatní obecné nároky na bezpečný odvod spalin, neměl by pouhý fakt nevyhovujícího materiálu znamenat automatickou nutnost okamžité opravy. Záleží tedy na tom, zda kominík našel nějaký funkční nebo technický problém.

   Tuto situaci detailně neřeší žádný legislativní předpis a proti stanovisku kominíka není odvolání. Lze pouze najít jiného …….

 16. Filip Š

  Dobrý den
  Koupily sme dům který právě probíhá rekonstrukcí a z väčšinou práci mi pomáha děda zedník který má zkušenosti i se stavbou kominu, moje otázka je že když zbourame starý komin a postavime nový i z vložkou jestli mi nan pak revizni technik uděla štitek.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Stavbu komínu lze provést svépomocí, nicméně musí být splněny rozsáhlé legislativní a normované požadavky, jejichž výčet je nad rámec této poradny. Pokud bude stavba komínu v souladu s legislativou, nebudete mít s vystavením revizní zprávy problém.

   V praxi ovšem je tento stav spíše výjimkou a komíny stavěné svépomocí jsou často již špatně navrženy a následně špatně postaveny, takže nemohou být schváleny k provozu. Lze doporučit využití služeb odborné firmy.

 17. Jiří Javorský

  Dobrý den, budeme provádět rekonstrukci koupelny v cihlovém bytovém domě. V koupelně je komínová stěna, kam jsou připojeny v každém podlaží jednotlivé plynové kotle z bytů. Je možné do této komínové stěny zasekat trubku s přívodem plynu k plynovému kotli a za jakých podmínek? V současné době je vedena povrchově podél stěny. Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel na Váš dotaz nelze seriózně jednoznačně odpovědět bez detailní znalosti dané konstrukce komínu.

   Pokud se jedná o jednovrstvý komín zděný z plných cihel s tloušťkou stěny 150 mm, nelze doporučit jakýkoliv zásah do této konstrukce.

 18. Martin Pospíšil

  Dobrý den. Mám průtokový ohřívač na plyn Junkers o výkonu 14 kW. Podle norem je instalován v místnosti o objemu 8 m krychlových, která je opatřena otvorem u podlahy o velikosti cca 400 cm čtverečních (0.04 m2). Je nutné aby jsem místnost opatřil dalším otvorem u stropu pro cirkulaci vzduchu? Tento otvor po mě vyžaduje kominík. Jen pro doplnění, ohřívač nemá stálý plamen, ale piezoelektrické zapalování po spuštění vody a je opatřen pojistkou proti zpětnému vnikání spalin. Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu musí být pro spalovaní zajištěn dostatečný přísun vzduchu z exteriéru budovy. Povinné větrání je dle TPG vyžadováno pouze pro kotelny vyšších kategorií (nad 100 kW). Pokud tedy Vámi popsaný otvor vede do venkovního prostředí nebo do místnosti neuzaviratelně propojené s vnitřním prostředí, a pokud ve společném prostoru s ohřívačem není další spotřebič vzduchu (ventilátor), odpovídá provedení přívodu spalovacího vzduchu platné legislativě. Přívod spalovacího vzduchu je správně umístěn u podlahy.

 19. Miloš K

  Dobrý den,
  máme dům s půdou, kterou bychom si chtěli přetvořit k bydlení. V prostorách půdy se nachází dvířka. Rádi bychom tato dvířka zazdili a chtěli bychom, aby kominík přistupoval ke komínu přes nášlapy. Je k takové úpravě nutné stavební povolení? Jinými slovy, pokud nelze přistupovat ke komínu z půdy, může stavební úřad zamezit instalaci nášlapů, čímž by znemožnil vymetání? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V obecné rovině není pro osazení nášlapů a odstranění vymetacích dvířek nutné stavební povolení. Výjimky ale samozřejmě mohou existovat, např v památkově chráněných lokalitách, tam kde při čištění hrozí pád do veřejné komunikace, nemožnost dodržení ČSN, apod. Osazení vymetacích dvířek a čištění komínu pouze z prostoru půdy může být předepsáno původním stavebním povolením.

   V obdobných případech platí více-méně dvě pravidla:

   – vždy je lepší zeptat se předem na místně příslušném stavebním úřadu, než se následně přít,

   – stavební úřad má vždycky pravdu.

   Ideálním řešením je zahrnout změnu způsobu vymetání a osazení nášlapů do žádosti o povolení rekonstrukce podkroví, přičemž nově vytvořená přístupová cesta musí splňovat podmínky dle ČSN 73 4201.

 20. Jan Vítek

  Dobry den,po prevlozkovani kominu se me v lete prehriva konec kominu a nemuzu pouzivat kotel,vsechny zplodiny me jdou do bytu. Co se s tim da delat?existije nejaka krytka na konec kominu,aby se tak neprehrival od slunicka?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsaný problém musí být (a měl být) řešen už v rámci návrhu komínu. Pokud je připojený spotřebič používán celoročně, je třeba ovlivnění vysokou teplotou zahrnout nejen do standardního výpočtu spalinové cesty, ale rovněž do jejího technického návrhu.

   Pokud tedy kovová vložka přesahuje ústí komínu o více než cca 100-150 mm, měla by být izolována. Pokud je ústí komínu v místě výskytu limitních teplot, neměla by neizolované délka vložky vně stavby přesáhnout 50 mm.

   Lze doporučit konec komínu doizolovat. Měl by si s tím poradit jakýkoliv kominík – při realizaci svépomocí je třeba zejména zachovat dilataci vložky.

 21. polesny

  Dobrý den může se napojit plynový kondenzační kotel do komína nerez flexibilní,průměr 160mm,po kotli na tuhá paliva.Díky.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dimenze komínu musí být dle platné legislativy protokolárně ověřena výpočtem dle ČSN 13 384. Současně musí materiál komínu (vložky) odpovídat daným spalinám – certifikace pro přetlak a odolnost vůči kondenzátu.

   Ve Vašem konkrétním případě lze očekávat finálně negativní výsledek.

 22. Pavel Hopa

  Dobrý den
  Je možný souosý komín od kondenzačního kotle vyůstit na obvodovou zeď a zajakých podmínek?Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vyústění koaxiálního odkouření obvodovou stěnou na fasádě budovy může být použito pouze v případech, kdy není technicky možné odvést spaliny nad střechu objektu.

   Fasádní vyústění podléhá podmínkám popsaných v ČSN 73 4201 – jejich výčet nebo citace je nad obsahový rámec této poradny (není dovoleno zveřejňovat části ČSN).

 23. Honza

  Dobrý den,
  dovoluji si obrátit se na vás, s následujícím dotazem:
  v rodinném domku máme nově postavený komín (cca 5 let) – systém Schiedel. Tento komín ale již nepoužíváme, protože v září 2017 jsme instalovali pro vytápění domku tepelné čerpadlo. Předtím jsme měli kotel na tuhá paliva Dakon 24 a topili jsme klasicky (dřevo, uhlí, brikety). Po skončení topné sezony v květnu 2017 jsme nechali komín vyčistit včetně revize a už se k vytápění nepoužíval.
  Nyní se nám v jedné místnosti, v jejíž stěně je komín, v rohu pod stropem objevila tmavohnědá skvrna asi od dehtu. Na půdě u úpatí komína u stropu je hnědý flek kolem dokola.
  Ta hnědá skvrna je i u komínových dvířek na půdě a občas je flek i na komíně na půdě.
  Prosím proto o radu, co s tím, jak zamezit, aby se ten průsak dále nešířil, případně jak skvrnu odstranit.
  Děkuji.
  Honza

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel bez prohlídky není možno poskytnout seriózní a vyčerpávající odpověď. Pravděpodobně se jedná o průsak vody „znečištěné“ zplodinami hoření (sazemi a dehtem). Klíčovým problémem proto je zjistit místo zatékání. Může jít buď o vodu dešťovou, která vnikla z exteriéru, nebo kondenzát od vzduchu odváděného komínem z interiéru.

   Ve většině případů pomůže nebo vyřeší danou situaci zaslepení komínu v ústí a zaslepení všech sopouchů.

   Vlhké skvrny znečištěné zplodinami hoření je nutno především vysušit a pokud je to v interiéru, pouze přetřít barvou. Jejich zakrývání obvykle pouze přenese problém jinam.

 24. Milan

  Dobrý den,zakoupil jsem automatický kotel na tuhá paliva.Výrobce udává provozní teplotu spalin 113 stupnů.Potřebuji revizi komína,ale revizi jsem nesplnil.Kominík spočítal,že teplota spalina je příliž.Jak mám postupovat dál?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dostal jste se do situace obtížně řešitelné, až neřešitelné.

   Pravděpodobně při detailním posouzení bude existovat technické řešení, které povede ke kladnému výsledku normovaného výpočtu, ale lze předpokládat, že se bude jednat o řešení finančně a technicky náročné.

   V dané situaci se tedy jako celkově nejvýhodnější jeví reklamovat dodávku a montáž kotle. Jak prodejce, tak montážní firma jsou „osoby znalé“, a tudíž Vás měly upozornit na rizika spojená s instalací podobného zařízení. Pokud budete při reklamaci úspěšný, je výhodné si při příští realizaci nechat dopředu posoudit komín nezávislým odborníkem, který Vám následně již dopředu zodpoví otázku, zda soustava bude funkční, a tedy zda „projde revizí“.

 25. Lucie Bříšková

  Dobrý den,
  ráda bych si nechala v pokdroví vedle komínu udělat vestavěné police ze dřeva. Je to možné? Předem děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro každý komín je výrobcem nebo ČSN stanovena tzv.“bezpečná vzdálenost“. Jedná se o velikost vzduchové větrané mezery mezi pláštěm komínu a hořlavým materiálem.

   ČSN definuje bezpečnou vzdálenost 50 mm pro komíny zděné z plných cihel. Pro ostatní typy je nutné se obrátit na výrobce nebo zhotovitele.

   Při dodržení minimálně bezpečné vzdálenosti, lze realizovat dřevěné konstrukce.

 26. Katarína Drábková

  Dobrý den,
  Před dvěma lety jsme koupili starší dům. Vytápění je formou plynového kondenzačního kotle. Revize spalinových cest první rok proběhla v pořádku. Druhý rok v pořádku až na to, že nám chybí koncovka komínu nad střechou. Oslovili jsme několik firem, aby nám vypracovaly cenový návrh. Kolik firem tolik různých odpovědí. První vypracovala cenovou nabídku na koncovku komínu bez připomínek. Další uvedla, že dle fotek, které jsme zaslali se jedná o ne zcela správné provedení odvodu spalin, kdy je přes půdní prostor použita pouze samotná komínová vložka místo izolovaného nebo koncentrického vedení a nabídla cenu za usazení prostupu střechou a systémového vyústění. Třetí firma odepsala, že takhle spalinová cesta nemůže dle norem být vůbec vedena a zcela mimo i vyvedena nad střešní část. Nutná je celková výměna od spotřebiče koaxiálním systémem odvodu spalin a sání vzduchu. Jsme z toho docela zmatení, proto vás prosíme o pomoc.
  1. Je opravdu nutné měnit spalinovou cestu, když to prošlo revizemi?
  2. Je možné, aby to takhle zůstalo a dodělal by se pouze komín kolem komínové vložky?
  3. Jaká jsou rizika?
  4. Co by jste doporučili jako nejlepší řešení na danou situaci?

  Doplňující informace: Spalinová cesta vede přes půdní prostor, který je zatím neobytný, ale v budoucnu je možné, že vybudujeme další obytné patro. Kotel je BAXI PRIME STORAGE HT240

  Děkuji moc krát.

  S pozdravem,
  Katarína Drábková

  1. odborník APOKS (Autor)

   Takže postupně:

   1.- Skutečnost „že to prošlo revizemi“ bohužel neznamená, že se jedná skutečně o správné provedení.

   2.- Bez prohlídky na místě, pouze na základě písemného popisu nelze seriozně vyhodnotit.

   3.- Rizikem je především únik spalin, které mají již v poměrně malé koncentraci značný vliv na zdraví. Rovněž může (např.vlivem vlhkosti) dojít ke znehodnocení stavebních konstrukcí.

   4.- Řešení je v podstatě pouze jediné – sehnat odborníka, a to v nejlepším případě nezainteresovaného, tedy nikoliv poptávka na realizační firmu. Je pravděpodobné, že tento odborník bude chtít za posudek zaplatit. V limitním případě lze využít služeb soudního znalce.

 27. Kamil Lakomý

  Dobrý den,plánujeme volně stojící krbová kamna,výkon cca do 7KW.
  „Řemeslníci“nám „založili“ komín (myslím že Schiedel – dvouplášť.),který zatím končí zároveň s podlahou půdy,tak že se vnější plášť opírá o nosný trám stropu,co jsem studoval na webech,měl by tam asi správně být 50mm odstup,jelikož tento trám nemůžu vyřezat a zevnitř domu je už hotový strop a komín zaomítaný na hotovo,dalo by se to vyřešit např.vytvořením malé mezery a vložením izolační „něco jako azbestové“desky ?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Řešení pravděpodobně nebude jednoduché a primárně záleží na konkrétním typu komínu a jeho teplotním zatřídění (50 mm není universální předpis).

   Vložení izolačního materiálu malé tloušťky pravděpodobně problém nevyřeší. Pokud je (nebo bude) celá konstrukce zakryta musela by „izolační deska“ mít tloušťku cca přes 100 mm.

   Asi jediným řešením, které lze touto cestou doporučit je reklamace práce „řemeslníků“ a předělání komínu. Jedině tak se vyhnete budoucím problémům.

 28. Zuzka

  Dobry den, sousedi si nainstalovali novou krbovou vložkou, ve které topí dřevem. Bohužel z komína občas vyletavaji saze a to v nemalém množství, které máme po cele zahradě.Tvrdí, ze je to tim, ze topí borovicovym dřevem. Je možné nějak ovlivnit úniku sází z komína? Existují nějaké filtry, které by tomu zamezily? Všechny potřebné revize i kontroly mají. Dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   V současné době existují elektrostatické odlučovače tuhých znečišťujících látek, která ale dosud nejsou v ČR dotované a jejich použití tudíž brání poměrně vysoká cena (přes 50 tis Kč). Obecně tedy lze říci, že pokud ve spalovacím procesu vzniknou saze a tyto proniknou do komína, neexistuje reálná možnost jejich účinného odstranění.

   Nicméně v tomto případě se snaha o odstranění (zachycení) již vzniklých sazí nejeví jako smysluplné řešení. Jednalo by se totiž o poměrně kontraproduktivní snahu odstranit následek, nikoliv však příčinu.

   V podobných případech je smysluplné hledat příčinu vzniku sazí, to jest prověřit jednak funkčnost a správné navržení celého spalinového systému a jednak optimalizovat spalovací proces tak, aby saze (tedy nespálené palivo) nevznikaly vůbec nebo v minimálním množství.

 29. Partyka

  Dobry den. Mam dvou generacni dum ktery je stary cca 40 let. Komin je zdeny bez vlozky. Posledni dve topne sezony se uvnitr obytnych prostor objevili na zdech kde je komin male vlasecnicove prasklinky v omitce kteryma prstopuji saze. Je to patrne po prejeti prstem po praskline, ze je prst od sazi.
  Je nutnost uvazovat o vyvlozkovani kominu ? Dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podobné případy je především nutno ihned řešit, v ideálním případě přestat komín používat.

   Následně je třeba hledat příčinu a způsob poškození. To jest provést kompletní vyčištění a posouzení celého komínu. Příčin Vámi popisovaného stavu může být totiž více (ucpaný komín, špatný kouřovod, prostup kondenzátu, statické problémy, vydrolení zdiva nebo spár, atd …).

   Teprve po zjištění příčiny je možné navrhnout optimální způsob jejího odstranění. Pro některé příčiny může být optimálním řešením vložkování, někdy může vložkování naopak situaci ještě zhoršit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *