Ptejte se

Své dotazy z oblasti navrhování komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství pokládejte na stránkách EKIS, ostatní dotazy (kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory) vypište do pole komentáře na začátku této stránky.

BEZPLATNÉ PORADENSTVÍ ZDE – komíny, vytápění, energetické poradenství, kotlíkové dotace …

Své dotazy pokládejte zde: Energetické poradenské středisko Kamenice – Komínová asociace APOKS

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • autorizovaného inženýra, energetického specialistu
 • kominíka, kamnáře a instalatéra

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Ostatní dotazy – kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory, atd. vypište do pole komentáře níže:

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

 

1 932 Komentářů

 1. Petra

  Dobrý den, prosím o radu ohledně společného komína se sousedem ve dvojdomku. Aktuálně rekonstrukce naší střechy, společný komín se 12ti průduchy (6+6) ve špatném stavu který je námi nevyužíván ale sousedem ano – napojena digestoř, karma a turbokotel – chtěli jsme ho zbourat a vystavět nově, jelikož soused nejdříve slíbil že přispěje ale najednou otočil a nechce přidat nic. Za nás nejlépe ubourat pod střechu a protáhnout roury pro sousedovu potřebu, jenže soused ani za 3 měsíce nepořídil slibovanou alternativu karmy. Stavebník navrhuje naší část ubourat a jejich opravit (na naše náklady samozřejmě 😀 ), jenže komín bude relativně úzký a nechceme se strachovat aby v budoucnu nespadl. Prosim o radu, jaký komín je nutný pro výše uvedené spotřebiče? Stačí nižší komín s rourami do normou dané výšky nad hřeben, nebo je nutné vystavět komín nový? Předem děkuji za informaci!

  1. odborník APOKS (Autor)

   Za spalinovou cestu je nutno považovat pouze odkouření karmy a kotle. Bohužel Vám nemůžeme poradit ohledně konkrétního technického řešení – to je úkolem projektanta.
   Výška komínů musí být stanovena podle ČSN 73 4201. Zjednodušeně pro šikmou střechu od sklonu 20° je minimální výškou 650 mm nad hřeben pro atmosférické spotřebiče (karma) a 500 mm nad rovinu střechy pro spotřebiče přetlakové (turbokotel).

 2. Rene

  Dobry den, po odpojeni spotrebice na tuha paliva (d=140mm) kontroloval kominik spalinovou cestu (zdeny komin s samotem) s vysledkem, ze tato je v poradku, ale ze pro nasledne pouziti krbovych kamen (7-12kw) by to patrne chtelo vyfrezovat a vyvlozkovat na d=170 mm, ze stavajici prumer by nemusel stacit a kamba by mohla kourit do mistnosti. Je toto prevlozkovani nutne z hlediska ne/udeleni revize, legalniho provozovani spalinove cesty a pripadneho plneni ze strany pojistovny napr. v pripade pozaru? Dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Problém je v té základní formulaci – kominík (jako ostatně každý odborník) by se neměl tímto způsobem vyjadřovat, protože to může být matoucí, jako ve Vašem případě.
   Zjednodušeně řečeno je spalinová soustava tvořena přívodem vzduchu, spotřebičem, kouřovodem a komínem. Tyto ČTYŘI základní komponenty musí být VŠECHNY optimalizovány, aby výsledek fungoval. Váš dotaz se týká pouze jedné z uvedených částí (komínu) a z logiky věci tedy vyplývá, že bez znalosti zbývajících částí není možno požadavek kominíka posoudit. Ale prakticky i v případě dodání zbylých dat by posouzení internetovou poradnou nebylo možné, a to z jednoho prostého důvodu: při připojení nového spotřebiče musí být před jeho zprovozněním zpracována revizním technikem revizní zpráva spalinové cesty. Tato zpráva musí být zpracována na základě komplexního rozboru dané soustavy a její součástí MUSÍ být i normovaný výpočet. Tento výpočet, mimo jiné, ověří i správnou (resp.optimální) dimenzi komínu. Pokud bude revizní zpráva negativní, např.z důvodu špatně zvolené dimenze komínu, nelze spotřebič legálně provozovat – a naopak.
   Lze tedy doporučit projednat s daným kominíkem ještě jednou celou věc tak, aby Vám byl předložen výše uvedený výpočet – pravděpodobně za něj budete muset zaplatit. Ovšem jedině tak si můžete ověřit, zda měl kominík pravdu nebo nikoliv.
   Nesnižujeme tímto nijak odbornost tohoto kominíka. Člověk který několik let dělá výpočty téměř každý den samozřejmě získá určitý přehled a je potom „náchylný“ k tomu, že prostě řekne, že to nevyjde. Na tom není nic špatného a pokud ho požádáte o podrobnější vysvětlení, jistě s tím nebude mít problém.

 3. Přemysl Kučera

  Vážení, v normě ČSN 734201 jsem nenašel odpověď na tento problém:
  V řadovém bytovém domě mám navrženou částečnou nadstavbu a soused se ohradil s tím, že má obavy, aby se mu nezhoršila funkčnost jeho komína.
  Oba domy se sedlovými střechami mají stejnou výšku (orientace soused/nadstavba je SZ/JV). Částečná nadstavba je situována do dvorní části, její výška přesahuje hřebeny střech o 35 cm. Vyústění sousedova komína je cca 25 cm nad úroveň ploché střechy nadstavby a jeho vzdálenost od štítové zdi nadstavby je cca 150 cm.
  Mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ve Vámi citované normě je kapitola týkající se výšky komínu nad střechou, a to včetně stanovení této výšky vzhledem k případné překážce. Podle Vašeho popisu by mohla nástavba být hodnocena jako překážka a tudíž by všechny komíny v okruhu 15-ti metrů měly být posouzeny z hlediska vztahu k této překážce.

   Projektant Vaší nástavby by měl o tomto problému vědět a vliv nástavby na vyústění okolních komínů řešit již jako součást projektu. Pokud tomu tak není, bude nyní jak soused, tak stavební úřad oprávněně požadovat zhotovení této studie.

   Podle Vašeho popisu se zdá, že přístavba bude vyhodnocena jako ovlivnění tahu sousedního komínu.

 4. Rostislav Těšík

  Dobrý den,
  máme na starší cca 30 let starý komín z šamotových vložek napojen klasický závěsný plynový kotel. Kominík podmiňuje revizi vybudováním odvodu kondenzátu. Změnili se nějak normy a je nutné tento odvod dělat, když se kondenzát evidentně netvoří, komín je čistý a suchý. Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud se jedná o kondenzační plynový kotel, je odvod kondenzátu nezbytný. Ovšem tento kotel obecně nelze připojit do 30 let starého komínu z šamotových vložek. Problém proto bude patrně v terminologii. I revize se vystavuje před uvedením do provozu, takže revizní technik nemůže vědět zda komín bude suchý či nikoliv.

   Pravděpodobně tedy máte na mysli nikoliv revizi, ale kontrolu, v rámci které by se obecně mělo přihlížet k době uvedení do provozu. Máte-li do Vámi popsaného komínu připojen plynový kotel v atmosférickém provedení, není odvod kondenzátu nutný, protože jedním ze základních provozních požadavků na tento typ kotlů je, aby kondenzát nevznikal.

   Pokud kominík v rámci kontroly zjistí nedostatky, jejichž odstranění doporučuje, měl by současně být schopen jasně a laicky srozumitelně tyto požadavky vysvětlit a doložit odkazem na konkrétní část konkrétního předpisu, aby si majitel mohl jeho tvrzení ověřit. Měl byste se tedy na daného kominíka obrátit s žádostí o citaci legislativního předpisu.

 5. Martin

  Dobrý den, prosím Vás o radu.

  Potřebuji zvýšit tah komínu s obdélníkovým ústím 210*310mm. Je možné na takový komín přidělat nerezové nastavení komínu například o průměru 200mm. Případně jakým vhodným řešením docílit zvýšení tahu.

  Děkuji Vám za odpověď.

  Martin

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro komínové nástavce platí, že pokud není dodržen tvar, na který je nástavec nasazován, musí být dodržena alespoň plocha. Při přechodu z obdélníku na kruh by se mělo počítat alespoň s jednoduchým hydraulickým přepočtem. Tím pro rozměr 210 x 310 mm vyjde dimenze nástavce min. cca 250 mm. Použitím nástavce v délce do 1 m se obvykle statický komínový tah zvyšuje poměrně málo a často tedy tato investice nevede k požadované změně.

   Poměrně jednoduše se provoz konkrétního komína dá simulovat ve výpočetním programu, což současně umožňuje přesněji specifikovat příčinu tahových obtíží a tudíž i způsob řešení.

   Výpočet by teoreticky měl zvládnout každý revizní technik spalinových cest.

   Limitním řešením zvýšení tahu je použití komínového ventilátoru, nebo posilovače tahu (ceny od cca 15.000,- Kč nahoru).

 6. Ondřej

  Dobrý den, mám v plánu dávat na komín Heluz klasik návlek od značky ciko,Je potřeba před nasazením návleku ještě opatřit komín nějakými úpravami? Ještě dotaz na komín v půdním prostoru, musí se nějak opatřit omítkou? Je možné ho oplechovat? Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dobrý den. Bohužel v této poradně neřešíme dotazy týkající se montážních předpisů jednotlivých výrobců, a to prostě proto, že jsou standardně k dispozici detailní montážní a provozní návody jednotlivých systémů a navíc všichni seriózní výrobci disponují týmem technických specialistů, kteří řeší v podstatě pouze produkci dané značky. S dotazem je proto třeba se obrátit na firmu Heluz (která izolace rovněž dodává), potažmo na firmu Ciko.

 7. Stanislav

  Dobrý den. Minulý týden jsem se zastavoval na vašem poradenském stánku v rámci veletrhu For Arch, kde jsme se bavili o možnostech kotlíkových dotací na náš RD na Spořilově. Měl bych ještě jednu doplňující otázku, podle čeho určím emisní třídu spotřebiče?

  Každopádně vám moc děkuji za čas, který jste mi v Letňanech věnovali a předem děkuji i za odpověď na dotaz.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Emisní třídu kotle prokazujete Dokladem o kontrole tech. stavu a provozu kotle. Emisní třída kotle by měla být uvedena na štítku spotřebiče, v technické specifikaci, či na vyžádání u výrobce. V případě, kdy byl kotel na pevná paliva vyroben před 1. 3. 2000, kdy se emisní třídy nestanovovali, tak je nutné tuto skutečnost prokázat (účtem, fakturou nebo štítkem kotle s rokem výroby) a to společně s čestným prohlášením, že emisní třída kotle není známá.

 8. Věra Vallejosová

  Včera jsem ve zprávách zaslechla zmínku o problémech s napojením ekologických kotlů na staré komíny. V roce 2018 jsme si pořídili automatický kotel Viadrus A3W. Dostali jsme na něj dotaci 70 procent. Kotel jel do února 2019, kdy nám dehet prosákl stěnu v obyváku a poničil náš komín. Okamžitě jsme přestali topit a kontaktovali člověka, který nám kotel instaloval a dělal rovněž jeho revizi. Z telefonických dotazů u firmy Viadrus jsem se dověděla, že kotel byl špatně instalován, na mojí žádost o poslání jejich technika reagovali záporně. Kontaktovala jsem rovněž kominické firmy a jediné co jsem se dověděla, že s danými kotly jsou problémy, komín má být vyvložkován nerezí, ale i tyto vložky bývají rozleptány a zničeny. Náš komín jsem měla vyvložkován šamotovými rourami o průměru 20cm. Všechny revize jsem měla v pořádku a nyní mám zničený dům a celou tu dobu si dopisujeme s právníky a doposud se nic nevyřešilo. Vzniklé škody zatím nikdo neřeší. Podle televize komíny vyšší než 8m mají s ekologickými kotly problémy. Existuje nějaká organizace, která nám pomůže? Vzniklá škoda přesahuje částku dotace, mohu být dokonce pokutována za to že netopím kamnama, které mi instalovali.Náš komín je vysoký přes 10m a kotel je v kotelně veden do komína dlouhou rourou s dvěma koleny.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Takže postupně:

   – V principu se jedná o reklamaci, respektive občansko-právní spor, tedy problém v dikci právníka (nikoliv této technické poradny) a současně v podstatě neexistuje specializovaná organizace, která by Vám mohla bezplatně nabídnout své služby.

   – Pokud topná soustava vykazuje funkční závady, lze nalézt minimálně čtyři osoby s osobní odpovědností – tedy zpracovatele projektu (návrhu, nabídky spotřebiče), realizační firmu a revizní techniky spotřebiče a spalinové cesty. Bylo by vhodné se na všechny uvedené písemně obrátit.

   – Zejména revizní technici Vás na provozní rizika měli protokolárně upozornit. Pokud tak neučinili, jedná se o jednoznačné pochybení, které se ale obvykle musí řešit soudní cestou.

   – V podobných případech doporučujeme zpracování znaleckého posudku znalcem se specializací na spalinové cesty, najít si právní zastoupení a požadovat náhradu škody soudní cestou.

 9. Pavel Černý

  Dobrý den,

  Přel lety jsem zakoupil komín Eko, 2×200, 11m (jeden průduch na plyn, jeden na dřevo). Původně jsem měl v úmyslu napojit krb, proto je průměr tek velký a soupouch 45°. Nyní chci připojit krbová kamna Haas + Sohn Salerno II, 2-4 Kw. Mám rozporné informace od odborníků, jestli se mají kouřovody (plech 1,5 mm) zapojit po vodě nebo po kouři. Každý tvrdí zaručeně něco jiného. Jak to prosím je? Na keramickou vložku mám od výrobce originál redukci 125/200, která objímá keramiku a průměr vyčnívající trubky je takový, že se kouřovina na to nastrčí hrdlem dolů. Kamna však mají průměr pro hrdlo nahoru. To by nebyl takový problém, hrdlo se odřeže a bude to pasovat také. Nebo jsem vymyslel řešení,které zároveň řeší montáž/demontáž kouřovodu. Hrdla půjdou směrem nahoru a poslední kus nad kolenem (do redukce v 45°) nebude mít nehoře hrdlo, ale půjde (také po kouři)přesně do redukce. Při demontáži kamen se pak tento poslední kus zasune ještě hlouběji do redukce a tím se vyvlékne z hrdla pod ním a kamna půjdou odsunout. Jaké je vůbec standardní řešení pro zapojení na 45°? Jak byste to navrhl Vy?

  A ještě dva dotazy:
  1) Kamna mají svou klapku, mám přidat ještě klapku nad kamna? Tah 200 vložky je opravdu velký (účinná délka ca 6,5m).
  2) Co si myslíte o „bubínku“? Četl jsem, že není vhodné kvůli zmenšení tahu „vychladit“ zplodiny. Já mám však veliký komín oproti kamnům. Jak v mém případě?

  Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den.

  Pavel Černý

  1. odborník APOKS (Autor)

   U spotřebičů pracujících v atmosférickém režimu = komín s přirozeným tahem, je v komíně při provozu spotřebiče podtlak. Proto se v principu jak pro komín, tak pro kouřovod volí primárně zapojení „po vodě“, protože hlavním problémem je případný únik kondenzátu, nebo obecně vlhkosti.

   Napojení na 45° sopouch by se mělo (jako každé jiné) řešit tak, aby bylo reálně rozebiratelné. To lze řešit několika způsoby, ale patrně nejvhodnější je převlečná objímka. Ta se obvykle montuje na hrdlo spotřebiče, nebo těsně nad něj. Pokud je na zděři dostatečný přesah, lze použít i princip zasunutí/vysunutí, který ale není tak komfortní.

   Klapka na kouřovodu by neměla sloužit jako regulační prvek pro snížení tahu, tím je regulátor tahu, což je jiné zařízení. Klapka se osazuje pro uzavření kouřovodu v době mimo provoz. Průměr komínu ovlivňuje tah jen minimálně, klapka tedy neovlivňuje tah, ale pouze objemový průtok. Při jeho snížení, může dojít k přetlaku ve spotřebiči, což je situace potenciálně nebezpečná.

   Sekundární výměník na kouřovodu (bubínek, dudy, …) není u moderních spotřebičů vhodný, a to zejména z důvodu nízké účinnosti a tahového odporu.

 10. Libor

  Dobrý den, máme komín na tuhá paliva cca 10m vysoký, který je osazen původními keramickými vložkami. Tyto vložky ale končí pod stropem sklepní místnosti, kde je komín zalomený a zbývající část po podlahu sklepní místnosti je pouze obezděna a zevnitř zaomítána. U podlahy jsou pak komínová dvířka. Při čistění komína může část sazí zůstat na šikmé ploše odskočení komína. Uvažuji o osazení druhých komínových dvířek nad sopouch kotle , která by sloužila k vyčistění tohoto prostoru. Je možno zde dvířka osadit a jaké by případně měla mít provedení, aby spaliny nevnikaly do sklepní místnosti.

  Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Při profesionálním čištění by měla být s úspěchem vyčištěna i šikmá plocha, nicméně osazení čistících dvířek lze doporučit. Měla by být certifikovaná pro teplotu do 600°C, dvouplášťová a s těsněním (nejlépe provazcem).

 11. Jana

  Dobrý den, jsme SVJ a jeden z vlastníků si chce ve své jednotce zařídit krbová kamna. Jak správně postupovat? Dům má komíny, v době výstavby (1956)se počítalo s individuálním vytápěním, nikdy k tomu však nedošlo a vytápění je ústřední. Komíny na střeše jsou po rekonstrukci v roce 2015.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Především záleží na „vlastnictví“ daného komínu. U SVJ bývá zvykem, že komíny jsou fakticky řazeny mezi společná zařízení. Tím jejich využití fakticky podléhá schválení SVJ jako celku.

   SVJ by tedy nejprve mělo použití komínu, tedy jeho uvedení do provozu, oficiálně schválit. Toto by mělo být provedeno zápisem, který by měli podepsat minimálně vlastníci všech BJ, kterými daný komín prochází.

   Na vlastníkovi uvedené BJ by tedy SVJ mělo požadovat následující dokumenty:

   – Před realizací – posouzení spalinové cesty odpovědnou osobou, a to včetně vazeb na okolní konstrukce (především z pohledu požární bezpečnosti a funkční způsobilosti) – to může provést kominík, revizní technik, projektant

   – Po realizaci, před zahájením provozu – revizní zprávu spalinové cesty – tu musí vypsat revizní technik

 12. štěpán Vazač

  dobrý den, chtěl bych se zeptat zda-li je lepší jednoprůdochový komín nebo dvou průdochový komín děkuji předem za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Do jednoho průduchu komínu lze zaústit pouze jeden spotřebič! V případě, kdy chcete provozovat více spotřebičů, je nutné obstarat pro každý spotřebič samostatný průduch. Počet průduchů komínu tedy záleží na tom kolik spotřebičů chcete provozovat.

 13. Ttauq

  Dobry den, mame krb na tuha paliva napojeny na komin a vela leta nebyl problem. Ted prisel novy kominik kteremu se nezdalo temer vsechno a do zpravy o spalinovych cestach uvedl ze doporucuje krb nepouzivat kuli x nedostatkum. Moc se mi to nezdalo a pozval jsem jineho kominika ktery rekl ze vse je ok. Jak situaci nyni resit? Nevim jestli prvni kominik nedostatky zaslal ma stavebni urad nebo ne, ale ma ta druha zprava ze ke vse ok vubec nejaky vyznam? Jde mi o to, jestli me stavebni urad bude popotahovat abych sjednal napravu nebo jim bude stacit predlozit zprava o tom, ze za tyden uz to bylo vse ok.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Každopádně jakákoliv podepsaná a orazítkovaná zpráva je platná, přičemž v podstatě u všech revizí, kontrol a posudků obecně platí, že aktuální je poslední verze. Nicméně v konkrétním případě kontroly spalinové cesty je povinností kominíka (mimo jiné) zkontrolovat a vyhodnotit závady zjištěné při kontrole předcházející. Do zápisu by proto měl jasně zapsat, zda dané nedostatky byly vyřešeny, nebo byly neoprávněné, nebo jejich nápravu nepožaduje.

   Ve Vaší situaci lze doporučit následující:

   – Především z Vašeho pohledu, byť laicky, posoudit, který z kominíků působil dojmem skutečného odborníka (kolik času prohlídce věnoval, jaké měl vybavení, apod.) a současně která zpráva se Vám zdá profesionálněji vyplněná (podrobnější popis, detailnější komentář, apod.). Toto je velmi důležité, protože pokud například jedna z kontrol je natolik nekvalitní, že je to zřejmé „na první pohled“, nebo byla vystavena bez reálné prohlídky spalinové cesty, budete při jejím předložení považován tak říkajíc za spolupachatele.

   – Co se týká oznámení na stavební úřad, to by mělo být provedeno pouze u závad BEZPROSTŘEDNĚ ohrožující zdraví, život nebo majetek a o tom, že závady budou ohlášeny musíte být během kontroly protokolárně informován. Lhůta pro oznámení je 10 dní, takže si případné podání můžete jednoduše telefonicky na stavebním úřadě ověřit.

   – Pokud závady byly oznámeny je velice pravděpodobné, že stavebnímu úřadu bude stačit nová kontrola (pokud je vystavena profesionálně – viz. první bod). Je tedy obvykle výhodnější provést výše uvedený dotaz na stavební úřad a obratem jim novou zprávu předložit a nečekat na oficiální zahájení řízení.

   – Samozřejmě by bylo vhodné dobrat se pravdy, čehož lze nejlépe dosáhnout konfrontací obou zainteresovaných kominíků.

   Kontroly spalinových cest se neprovádějí samoúčelně a je bezpodmínečně nutné, aby je prováděli pouze odborníci, a aby provozovatelé spalovacích zdrojů obdrželi správné a seriózní informace. Lze proto doporučit v případě Vámi uváděného masivního rozporu mezi dvěma zprávami skutečně zjistit reálný stav. Pokud by měl pravdu první kominík, hrozí od nefunkční spalinové cesty reálné nebezpečí a tudíž je ve Vašem zájmu nedostatky napravit.

 14. Mikiboy

  Dobrý den, mám doma starý komín se starou kamennou vložkou o průměru 150mm mohu do komína vybourat díru o pruměru též 150mm nebude to něčemu vadit nebo musím zredukovat 150 mm třeba na 120 ?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odpověď je ve dvou rovinách:

   – jednak dotaz na možnost vybourání otvoru DN 150 do komínu DN 150 – toto je jednoduše možné;

   – a jednak dotazy „nebude to něčemu vadit?“, resp. „musím redukovat“, na které je jednoduchá odpověď nemožná bez znalosti spotřebiče, způsobu připojení, předpokládaného provozního režimu atd. Lze doporučit obrátit se na místního revizního technika spalinových cest – nejlépe toho, který pak bude vystavovat revizi – a s ním celé připojení detailně probrat ještě před vlastní realizací.

 15. R+R

  Dobrý den,

  potřebovali bychom vyzískat souhrnné informace ohledně kotlíkových dotací. Je možné domluvit si nějakou osobní schůzku, nebo se s vámi někde potkat? Jsme z Prahy, ale rádi dojedeme i někam do okolí. Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Určitě je možné se setkat u nás v Kamenici, kde jsme každé pondělí a středu od 13 do 17 hodin. Nebo se zastavte v našem poradenském centru na veletrhu FOR ARCH, kde budeme od 17.9. do 21.9. na stánku 1E29a. Schůzku není nutné si domlouvat předem.

 16. Michal

  Dobrý den, rád bych se zeptal na možnost zateplení komínku od turbo-plynového kotle. Co jsem pročítal návody tak komínek je dvoucestný. Kdy ve vnější kružnici proudi nový vzduch dovnitř a středem výdech od turbo kotle ven. Momentálně mám komínek skrz 70cm kamennou zeď, kterou se hodlám zateplit(polystyrenem). A to je právě má otázka. Musí být polystyren od komínku v nějaké vzdálenosti? Nebo ho mohu přiložit přímo ke komínku?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Tuto problematiku řeší ČSN 73 4201 ed.2 v článku 10.3.4, kde je uvedeno:

   „Od vyústění nesmí být na fasádě použit hořlavý materiál do vzdálenosti 0,5 m ve vodorovném směru a pod vyústěním a 1,5 m svisle nad vyústěním“. Polystyren by v této oblasti měl být nahrazen minerální vatou.

 17. František

  Dobrý den,

  v bytě v prvorepublikovém činžovním domě chceme vyměnit kotel (sání vzduchu z místnosti) za kondenzační kotel s sáním vzduchu z venku. Byt se nachází v přízemí a výška komínu je 26.5 m, v současnosti vyvložkován nerez, d 130 mm. Nechali jsme si udělat 2 nabídky a firmy přišli s různým technickým řešením.

  Jedna nabízí kotel Vaillant, sání vzduchu z boku, kvůli kterému bychom museli vrtat skrz příčku a obvodovou 80 cm zeď, zapravovat fasádu a nějak schovat trubku s přívodem vzduchu v interiéru. Důvodem k bočnímu sání je prý výška komínu.

  Druhá firma nabízí kotel Viessmann, řešení se sáním/odvodu spalin skrz dvojitou vložku v komínu.

  Na čem záleží, jestli lze provést přívod vzduchu a odvod spalin zároveň skrz komín? Je na to nějaká norma? Záleží to na konkrétním kotli? Ovlivňuje výška komínu účinnost?

  Pro doplnění zpráva kontroly palivové cesty:

  „Komín: samostatné vícevrstvé zděné komínové těleso, celkové výšky 26.5 m, účinné výšky 26.3 je opatřeno vložkou kruhového průřezu světlosti DN 130 mm, z materiálu nerez. Komínové těleso je vedeno vnitřním prostorem budovy a přes střešní plášť prochází nad střešní rovinu. Vyústění nad střešní část 1m.“

  1. odborník APOKS (Autor)

   Zjednodušeně řečeno, pro správný chod plynového kondenzačního kotle musí být zajištěn dostatečný přívod vzduchu a bezproblémový odvod spalin. Soustavu přívod vzduchu/spotřebič/odvod spalin si lze představit jako tlakově uzavřenou – sčítají se tedy ztráty v přívodu vzduchu, ve spotřebiči a v odvodu spalin. Ve spotřebiči je osazen ventilátor, který zajišťuje nucený odtah spalin, a tím zároveň i nasávání vzduchu. To znamená, že (velice zjednodušeně řečeno) máme na jedné straně ventilátor a na druhé straně ztráty. Celá soustava funguje v případě, že ventilátor je schopen překonat ztráty. Při koaxiálním vedení jsou ztráty obecně větší.
   K Vašim otázkám:
   – způsob provedení odtahu spalin musí být ověřen výpočtem dle ČSN EN 13 384 a musí odpovídat montážním požadavkům výrobce daného zařízení
   – pokud je výše uvedeným normovaným výpočtem ověřena funkčnost řešení koaxiálním vedením, lze ho realizovat
   – do výpočtu jsou jako klíčové zadávány parametry konkrétního kotle, tedy co pro jeden typ vyhovuje nemusí vyhovovat pro jiný
   – při správném návrhu je účinnost zařízení ovlivněna výškou komínu jen minimálně
   – dělené odkouření s krátkým vedením vzduchu má minimální tlakové ztráty a proto se u vysokých komínů často používá
   – pokud si vyberete seriózní firmu, měla by Vám na základě výpočtu jasně a srozumitelně vysvětlit, proč volí dané řešení

 18. Zdeněk

  Dobrý den, jaký jsou výše dotace kotlíkových dotací a na co lze dotaci použít?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Kotlíkové dotace podporují:
   Zdroje tepla, které splňují požadavky na ekodesign (tj. požadavky směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES). Požadavky musí splnit pro všechna paliva a všechny způsoby přikládání.

   Výše podpory jsou u
   Kotle na biomasu (samočinná dodávka paliva) – 80 %, max. 120 000 Kč
   Kotle na biomasu (ruční dodávka paliva) – 80 %, max. 100 000 Kč
   Plynového kondenzačního kotle – 75 %, max. 95 000 Kč
   Tepelného čerpadla – 80 %, max. 120 000 Kč

   Na co můžete dotaci dostat:
   – zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
   – nová otopná soustava
   – rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
   – projektová dokumentace

   Bonusy
   Prioritní oblasti se znečištěným ovzduším – bonus 7 500 Kč
   Kombinace s programem Nová zelená úsporám – bonus až 20 000 Kč

 19. Jiří

  Dobrý den.prosím o názor.budeme kupovat kotel benekov c17 na uhlí.komin máme 9 metrů dlouhý s otvorem 200×150.TÉ kus je cca 60cm nad reviznimi dvířky.jsem tlačen k tomu abych vyvlozkoval komín.ne s důvodu požáru který prý nehrozí,ale kotel pry pracuje v tak malich teplotách že pry v komínu vzniká kondec a ten by mohl teck do kotle a zničit ho.je to vůbec možné aby to teklo pres TÉ kus do kotle?je to vlozkovani opravdu nutné?
  Děkuji jirka

  1. odborník APOKS (Autor)

   Především je nutné si uvědomit, že spalinová cesta – tedy soustava spotřebič, kouřovod, komín – musí být navržena tak, aby při spalování pevných paliv k ochlazení spalin pod rosný bod (kondenzaci) nedocházelo. Pokud jsou spaliny pevných paliv ochlazeny pod rosný bod je vysoká pravděpodobnost vzniku dehtových usazenin, které jsou obecně hodnoceny jako přímé požární ohrožení a provoz spotřebiče tak fakticky porušuje Požární zákon, přičemž odpovědnost je na straně provozovatele.

   Vložkování (jako takové) nemění tepelně technické parametry komínu, resp. při frézování je zhoršuje, ani nezaručuje opakovanou odolnost proti komínovému požáru, který může vzniknout vznícením dehtu.

   Z výše uvedeného je zřejmé, že provoz spotřebiče spalujícího pevné palivo v kondenzačním režimu je nejen objektivně nebezpečný, ale rovněž porušením zákona.

   Pronikání kondenzátu přes T-kus je nepravděpodobné – většina výrobců do T-kusu osazuje okapničku. Nicméně v limitním případě může vznikat kondenzát již na výměníku spotřebiče, který tím může být fatálně znehodnocen.

   Při spalování uhlí je ve spalinách obsažena síra ve formě oxidů SOx, která po reakci s vodou (kondenzátní) vytvoří velice devastující sloučeniny typu kyseliny sírové (H2SO4).

   Prakticky lze doporučit nechat si vypracovat normovaný výpočet spalinové cesty, a pokud jeho výsledek nebude pozitivní (v suchém provozu) daný spotřebič NEINSTALOVAT.

 20. jhakub

  jaka je vhodná malata na opravu vrsku komina?jsou plne palene cihly..diky

  1. odborník APOKS (Autor)

   V tomto případě záleží na konstrukci komínu.

   Pokud se jedná o komín systémový (a jiný by se standardně používat neměl), dodává zdící maltu výrobce systému.

   Pokud se jedná o komín individuální stavěný svépomocí, není požadavek na spojovací maltu konkrétně specifikován. Nicméně vzhledem k použití se musí jednat o maltu odolnou vůči mrazu a abrazi a současně musí být vhodná pro daný spojovaný materiál. Při použití pálených cihel postačí standardní flexibilní cementová malta.

   Konkrétní výrobky v této poradně nezveřejňujeme.

 21. David M.

  Dobrý den, měl bych dotaz ke kotlíkovým dotacím. Od kdy začíná příjem žádostí v Praze. Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   V Praze by měl začít příjem žádostí od 31. 10. 2019 viz. https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/kotlikove-dotace-3-vyzva/

 22. Michael Málek

  Dobrý den,

  rád bych využil nevyužívaný komín v činžovním domě pro odtah digestoře. Jam mám správně postupovat? Potřebuji prověření od kominíků a následné revize?

  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Klíčový je zápis o vyřazení komínu z provozu. Ten je zejména u bytových domů nezbytný.
   Jedná se o jednoduchý dokument, ve kterém se formou zápisu vyjádří všichni majitelé bytů, kterými daný komín prochází, že do něj jednak v současné době a jednak v budoucnu nezaústí žádný spotřebič. Součástí zápisu by mělo být i vyjádření kominíka, že daný průduch je skutečně volný.
   Po podepsání tohoto dokumentu je komín fakticky vyřazen z provozu a pohlíží se na něj jako na šachtu. Nepodléhá tedy ani dalším prohlídkám a vyjádřením kominíků.

 23. Pavla

  Dobrý den, přestavujeme dům na okraji Prahy a rádi bychom použili odpojenou plynovou přípojku. Na hranici pozemku máme HUP, plyn ale není zavedený do domu. Dům je od roku 2010 neobydlený a prarodiče zde topili dřevem ve starém Dakonu. Přemýšlím o výměně Dakonu za plynový kotel. Je to možné? Co s komínem? Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Co se týká výměny spotřebiče, tak ta je určitě možná. Doporučuji vám detailně projít tuto záložku, kde je vše vysvětleno https://www.kominy-komin.cz/kominova-asociace/program-plynove-kotle/ . Vzhledem k typu výměny Vám dále doporučuji zvážit využití kotlíkových dotací, které se u vaší výměny jeví jako ideální. Více zde: https://www.kominy-komin.cz/kotlikove-dotace-2019/

 24. Michaela

  Dobrý den, koupili jsme starší dům bez jakekoliv projektove dokumentace ci reviznich zprav. Komin byl vyuzivan s kotlem na tuha paliva a je v dezolarnim stavu (deravy, rozpada se). Radi bychom komin zbourali a na soucasnem miste postavili komin novy (klasickou normovanou stavebnici) a pripojili krbova kamna. Je v tomto pripade nutne stavebni povoleni/ohlaseni? Nebo to neni nutne v pripade, ze nijak nebudeme menit umisteni komina?

  1. odborník APOKS (Autor)

   V obecné rovině se jedná o stavební zásah, který podléhá souhlasu stavebního úřadu.
   Je tedy vhodné se na stavební úřad obrátit s jednoduchou žádostí, resp.oznámením. Stačí jednoduchý slovní popis a zákres například do fotografie. Ve většině případů vydá stavební úřad souhlas se stavbou bez dalších požadavků. Nicméně tento postup eliminuje případné stížnosti, sousedské spory a pod.

 25. Daniel

  Dobrý den, mám dotaz, pořídil jsem starší dům, kdy původní majitelka nemá (písemně) revizi komínu. Co mám v tomto případě udělat. Kominík, kterého jsem si přivolal, komín vyčistil a řekl, že revizi mi nedá vzhledem k tomu, že v komínu je vložka, kdy však on neví kdo a jak komín vložkoval. Jak postupovat v tomto případě.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Povolovací dokumentaci stavby by mohli mít archivovánu na místním Stavebním úřadu. V tom případě by součástí mohla být i revize komínu. Bohužel by se pravděpodobně jednalo o revizi původního komínu bez vložky. Pokud tedy majitelka neví, kdo komín vložkoval, nebo prostě není schopna nebo ochotna dodat revizní zprávu, měla by ( jak Vám správně sdělil kominík), být vystavena nová. Tato nová zpráva by ale bez podkladů o vložce (rovněž správné sdělení od kominíka) bude mít negativní výsledek. Takže krásný „začarovaný kruh“ legislativních požadavků.

   V podobných případech je třeba opustit legislativní předpisy a zapojit „zdravý selský rozum“. Potom jsou dvě možnosti, co může kominík udělat:

   1. – vystavit doklad o kontrole s tím, že nebyla předložena revize, což zapíše jako závadu nebránící provozu (pokud samozřejmě nenajde závadu jinou)

   2. – v podstatě za stejných podmínek vystavit novou revizní zprávu.

   Varianta 1 je již „od pohledu“ jednodušší a v podstatě smysluplnější. Revize se poté bude dělat při nejbližší rekonstrukci spalinové cesty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *