Ptejte se

Své dotazy z oblasti navrhování komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství pokládejte na stránkách EKIS, ostatní dotazy (kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory) vypište do pole komentáře na začátku této stránky.

BEZPLATNÉ PORADENSTVÍ EKIS – komíny, vytápění, energetické poradenství, kotlíkové dotace …

Své dotazy pokládejte zde: Energetické poradenské středisko Kamenice – Komínová asociace APOKS

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • autorizovaného inženýra, energetického specialistu
 • kominíka, kamnáře a instalatéra

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Ostatní dotazy – kominictví, provoz a údržba komínů, veřejnoprávní spory, atd. vypište do pole komentáře níže:

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 806 Komentářů

 1. Martin

  Dobrý den,
  koupili jsme starší rodinný dům, kde je v koupelně karma pro průtokový ohřev vody Mora PO 35, odhadem 50 a více let stará, napojená na zděný komín z plných cihel s průduchem cca 150/150 bez vyvložkování. Kominík nám sdělil, že je nutné komín vyvložkovat nerez trubkou a že takové napojení do komínu bez vložky nebylo možné ani v době realizace, což se mi nezdá. Plánujeme v horizontu cca 3-5 let větší rekonstrukci, kdy průtokový ohřívač zcela odstraníme, proto pokud to není nezbytně nutné nechceme investovat 20 tis. do vložkování komína, které bude pro budoucí zdroj k ničemu. Prosím o radu, zda stávající napojení původního plynového spotřebiče na zděný nevyvložkovaný komín je v souladu s normami či zda je nutné skutečně vložkovat komín pokud neměníme stávající spotřebič. Velmi děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Obecně (možná bohužel) platí, že rozhodující je v podstatě vždy názor daného kominíka. Obecně by se stávající spalinové cesty zhotovené z nyní již nevyhovujících materiálů měly nechat „dožít“ až do doby výměny spotřebiče nebo rekonstrukce objetu Pokud tedy spalinová cesta splňuje ostatní obecné nároky na bezpečný odvod spalin, neměl by pouhý fakt nevyhovujícího materiálu znamenat automatickou nutnost okamžité opravy. Záleží tedy na tom, zda kominík našel nějaký funkční nebo technický problém.

   Tuto situaci detailně neřeší žádný legislativní předpis a proti stanovisku kominíka není odvolání. Lze pouze najít jiného …….

 2. Filip Š

  Dobrý den
  Koupily sme dům který právě probíhá rekonstrukcí a z väčšinou práci mi pomáha děda zedník který má zkušenosti i se stavbou kominu, moje otázka je že když zbourame starý komin a postavime nový i z vložkou jestli mi nan pak revizni technik uděla štitek.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Stavbu komínu lze provést svépomocí, nicméně musí být splněny rozsáhlé legislativní a normované požadavky, jejichž výčet je nad rámec této poradny. Pokud bude stavba komínu v souladu s legislativou, nebudete mít s vystavením revizní zprávy problém.

   V praxi ovšem je tento stav spíše výjimkou a komíny stavěné svépomocí jsou často již špatně navrženy a následně špatně postaveny, takže nemohou být schváleny k provozu. Lze doporučit využití služeb odborné firmy.

 3. Jiří Javorský

  Dobrý den, budeme provádět rekonstrukci koupelny v cihlovém bytovém domě. V koupelně je komínová stěna, kam jsou připojeny v každém podlaží jednotlivé plynové kotle z bytů. Je možné do této komínové stěny zasekat trubku s přívodem plynu k plynovému kotli a za jakých podmínek? V současné době je vedena povrchově podél stěny. Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel na Váš dotaz nelze seriózně jednoznačně odpovědět bez detailní znalosti dané konstrukce komínu.

   Pokud se jedná o jednovrstvý komín zděný z plných cihel s tloušťkou stěny 150 mm, nelze doporučit jakýkoliv zásah do této konstrukce.

 4. Martin Pospíšil

  Dobrý den. Mám průtokový ohřívač na plyn Junkers o výkonu 14 kW. Podle norem je instalován v místnosti o objemu 8 m krychlových, která je opatřena otvorem u podlahy o velikosti cca 400 cm čtverečních (0.04 m2). Je nutné aby jsem místnost opatřil dalším otvorem u stropu pro cirkulaci vzduchu? Tento otvor po mě vyžaduje kominík. Jen pro doplnění, ohřívač nemá stálý plamen, ale piezoelektrické zapalování po spuštění vody a je opatřen pojistkou proti zpětnému vnikání spalin. Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu musí být pro spalovaní zajištěn dostatečný přísun vzduchu z exteriéru budovy. Povinné větrání je dle TPG vyžadováno pouze pro kotelny vyšších kategorií (nad 100 kW). Pokud tedy Vámi popsaný otvor vede do venkovního prostředí nebo do místnosti neuzaviratelně propojené s vnitřním prostředí, a pokud ve společném prostoru s ohřívačem není další spotřebič vzduchu (ventilátor), odpovídá provedení přívodu spalovacího vzduchu platné legislativě. Přívod spalovacího vzduchu je správně umístěn u podlahy.

 5. Miloš K

  Dobrý den,
  máme dům s půdou, kterou bychom si chtěli přetvořit k bydlení. V prostorách půdy se nachází dvířka. Rádi bychom tato dvířka zazdili a chtěli bychom, aby kominík přistupoval ke komínu přes nášlapy. Je k takové úpravě nutné stavební povolení? Jinými slovy, pokud nelze přistupovat ke komínu z půdy, může stavební úřad zamezit instalaci nášlapů, čímž by znemožnil vymetání? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V obecné rovině není pro osazení nášlapů a odstranění vymetacích dvířek nutné stavební povolení. Výjimky ale samozřejmě mohou existovat, např v památkově chráněných lokalitách, tam kde při čištění hrozí pád do veřejné komunikace, nemožnost dodržení ČSN, apod. Osazení vymetacích dvířek a čištění komínu pouze z prostoru půdy může být předepsáno původním stavebním povolením.

   V obdobných případech platí více-méně dvě pravidla:

   – vždy je lepší zeptat se předem na místně příslušném stavebním úřadu, než se následně přít,

   – stavební úřad má vždycky pravdu.

   Ideálním řešením je zahrnout změnu způsobu vymetání a osazení nášlapů do žádosti o povolení rekonstrukce podkroví, přičemž nově vytvořená přístupová cesta musí splňovat podmínky dle ČSN 73 4201.

 6. Jan Vítek

  Dobry den,po prevlozkovani kominu se me v lete prehriva konec kominu a nemuzu pouzivat kotel,vsechny zplodiny me jdou do bytu. Co se s tim da delat?existije nejaka krytka na konec kominu,aby se tak neprehrival od slunicka?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsaný problém musí být (a měl být) řešen už v rámci návrhu komínu. Pokud je připojený spotřebič používán celoročně, je třeba ovlivnění vysokou teplotou zahrnout nejen do standardního výpočtu spalinové cesty, ale rovněž do jejího technického návrhu.

   Pokud tedy kovová vložka přesahuje ústí komínu o více než cca 100-150 mm, měla by být izolována. Pokud je ústí komínu v místě výskytu limitních teplot, neměla by neizolované délka vložky vně stavby přesáhnout 50 mm.

   Lze doporučit konec komínu doizolovat. Měl by si s tím poradit jakýkoliv kominík – při realizaci svépomocí je třeba zejména zachovat dilataci vložky.

 7. polesny

  Dobrý den může se napojit plynový kondenzační kotel do komína nerez flexibilní,průměr 160mm,po kotli na tuhá paliva.Díky.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dimenze komínu musí být dle platné legislativy protokolárně ověřena výpočtem dle ČSN 13 384. Současně musí materiál komínu (vložky) odpovídat daným spalinám – certifikace pro přetlak a odolnost vůči kondenzátu.

   Ve Vašem konkrétním případě lze očekávat finálně negativní výsledek.

 8. Pavel Hopa

  Dobrý den
  Je možný souosý komín od kondenzačního kotle vyůstit na obvodovou zeď a zajakých podmínek?Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vyústění koaxiálního odkouření obvodovou stěnou na fasádě budovy může být použito pouze v případech, kdy není technicky možné odvést spaliny nad střechu objektu.

   Fasádní vyústění podléhá podmínkám popsaných v ČSN 73 4201 – jejich výčet nebo citace je nad obsahový rámec této poradny (není dovoleno zveřejňovat části ČSN).

 9. Honza

  Dobrý den,
  dovoluji si obrátit se na vás, s následujícím dotazem:
  v rodinném domku máme nově postavený komín (cca 5 let) – systém Schiedel. Tento komín ale již nepoužíváme, protože v září 2017 jsme instalovali pro vytápění domku tepelné čerpadlo. Předtím jsme měli kotel na tuhá paliva Dakon 24 a topili jsme klasicky (dřevo, uhlí, brikety). Po skončení topné sezony v květnu 2017 jsme nechali komín vyčistit včetně revize a už se k vytápění nepoužíval.
  Nyní se nám v jedné místnosti, v jejíž stěně je komín, v rohu pod stropem objevila tmavohnědá skvrna asi od dehtu. Na půdě u úpatí komína u stropu je hnědý flek kolem dokola.
  Ta hnědá skvrna je i u komínových dvířek na půdě a občas je flek i na komíně na půdě.
  Prosím proto o radu, co s tím, jak zamezit, aby se ten průsak dále nešířil, případně jak skvrnu odstranit.
  Děkuji.
  Honza

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel bez prohlídky není možno poskytnout seriózní a vyčerpávající odpověď. Pravděpodobně se jedná o průsak vody „znečištěné“ zplodinami hoření (sazemi a dehtem). Klíčovým problémem proto je zjistit místo zatékání. Může jít buď o vodu dešťovou, která vnikla z exteriéru, nebo kondenzát od vzduchu odváděného komínem z interiéru.

   Ve většině případů pomůže nebo vyřeší danou situaci zaslepení komínu v ústí a zaslepení všech sopouchů.

   Vlhké skvrny znečištěné zplodinami hoření je nutno především vysušit a pokud je to v interiéru, pouze přetřít barvou. Jejich zakrývání obvykle pouze přenese problém jinam.

 10. Milan

  Dobrý den,zakoupil jsem automatický kotel na tuhá paliva.Výrobce udává provozní teplotu spalin 113 stupnů.Potřebuji revizi komína,ale revizi jsem nesplnil.Kominík spočítal,že teplota spalina je příliž.Jak mám postupovat dál?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dostal jste se do situace obtížně řešitelné, až neřešitelné.

   Pravděpodobně při detailním posouzení bude existovat technické řešení, které povede ke kladnému výsledku normovaného výpočtu, ale lze předpokládat, že se bude jednat o řešení finančně a technicky náročné.

   V dané situaci se tedy jako celkově nejvýhodnější jeví reklamovat dodávku a montáž kotle. Jak prodejce, tak montážní firma jsou „osoby znalé“, a tudíž Vás měly upozornit na rizika spojená s instalací podobného zařízení. Pokud budete při reklamaci úspěšný, je výhodné si při příští realizaci nechat dopředu posoudit komín nezávislým odborníkem, který Vám následně již dopředu zodpoví otázku, zda soustava bude funkční, a tedy zda „projde revizí“.

 11. Lucie Bříšková

  Dobrý den,
  ráda bych si nechala v pokdroví vedle komínu udělat vestavěné police ze dřeva. Je to možné? Předem děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pro každý komín je výrobcem nebo ČSN stanovena tzv.“bezpečná vzdálenost“. Jedná se o velikost vzduchové větrané mezery mezi pláštěm komínu a hořlavým materiálem.

   ČSN definuje bezpečnou vzdálenost 50 mm pro komíny zděné z plných cihel. Pro ostatní typy je nutné se obrátit na výrobce nebo zhotovitele.

   Při dodržení minimálně bezpečné vzdálenosti, lze realizovat dřevěné konstrukce.

 12. Katarína Drábková

  Dobrý den,
  Před dvěma lety jsme koupili starší dům. Vytápění je formou plynového kondenzačního kotle. Revize spalinových cest první rok proběhla v pořádku. Druhý rok v pořádku až na to, že nám chybí koncovka komínu nad střechou. Oslovili jsme několik firem, aby nám vypracovaly cenový návrh. Kolik firem tolik různých odpovědí. První vypracovala cenovou nabídku na koncovku komínu bez připomínek. Další uvedla, že dle fotek, které jsme zaslali se jedná o ne zcela správné provedení odvodu spalin, kdy je přes půdní prostor použita pouze samotná komínová vložka místo izolovaného nebo koncentrického vedení a nabídla cenu za usazení prostupu střechou a systémového vyústění. Třetí firma odepsala, že takhle spalinová cesta nemůže dle norem být vůbec vedena a zcela mimo i vyvedena nad střešní část. Nutná je celková výměna od spotřebiče koaxiálním systémem odvodu spalin a sání vzduchu. Jsme z toho docela zmatení, proto vás prosíme o pomoc.
  1. Je opravdu nutné měnit spalinovou cestu, když to prošlo revizemi?
  2. Je možné, aby to takhle zůstalo a dodělal by se pouze komín kolem komínové vložky?
  3. Jaká jsou rizika?
  4. Co by jste doporučili jako nejlepší řešení na danou situaci?

  Doplňující informace: Spalinová cesta vede přes půdní prostor, který je zatím neobytný, ale v budoucnu je možné, že vybudujeme další obytné patro. Kotel je BAXI PRIME STORAGE HT240

  Děkuji moc krát.

  S pozdravem,
  Katarína Drábková

  1. odborník APOKS (Autor)

   Takže postupně:

   1.- Skutečnost „že to prošlo revizemi“ bohužel neznamená, že se jedná skutečně o správné provedení.

   2.- Bez prohlídky na místě, pouze na základě písemného popisu nelze seriozně vyhodnotit.

   3.- Rizikem je především únik spalin, které mají již v poměrně malé koncentraci značný vliv na zdraví. Rovněž může (např.vlivem vlhkosti) dojít ke znehodnocení stavebních konstrukcí.

   4.- Řešení je v podstatě pouze jediné – sehnat odborníka, a to v nejlepším případě nezainteresovaného, tedy nikoliv poptávka na realizační firmu. Je pravděpodobné, že tento odborník bude chtít za posudek zaplatit. V limitním případě lze využít služeb soudního znalce.

 13. Kamil Lakomý

  Dobrý den,plánujeme volně stojící krbová kamna,výkon cca do 7KW.
  „Řemeslníci“nám „založili“ komín (myslím že Schiedel – dvouplášť.),který zatím končí zároveň s podlahou půdy,tak že se vnější plášť opírá o nosný trám stropu,co jsem studoval na webech,měl by tam asi správně být 50mm odstup,jelikož tento trám nemůžu vyřezat a zevnitř domu je už hotový strop a komín zaomítaný na hotovo,dalo by se to vyřešit např.vytvořením malé mezery a vložením izolační „něco jako azbestové“desky ?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Řešení pravděpodobně nebude jednoduché a primárně záleží na konkrétním typu komínu a jeho teplotním zatřídění (50 mm není universální předpis).

   Vložení izolačního materiálu malé tloušťky pravděpodobně problém nevyřeší. Pokud je (nebo bude) celá konstrukce zakryta musela by „izolační deska“ mít tloušťku cca přes 100 mm.

   Asi jediným řešením, které lze touto cestou doporučit je reklamace práce „řemeslníků“ a předělání komínu. Jedině tak se vyhnete budoucím problémům.

 14. Zuzka

  Dobry den, sousedi si nainstalovali novou krbovou vložkou, ve které topí dřevem. Bohužel z komína občas vyletavaji saze a to v nemalém množství, které máme po cele zahradě.Tvrdí, ze je to tim, ze topí borovicovym dřevem. Je možné nějak ovlivnit úniku sází z komína? Existují nějaké filtry, které by tomu zamezily? Všechny potřebné revize i kontroly mají. Dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   V současné době existují elektrostatické odlučovače tuhých znečišťujících látek, která ale dosud nejsou v ČR dotované a jejich použití tudíž brání poměrně vysoká cena (přes 50 tis Kč). Obecně tedy lze říci, že pokud ve spalovacím procesu vzniknou saze a tyto proniknou do komína, neexistuje reálná možnost jejich účinného odstranění.

   Nicméně v tomto případě se snaha o odstranění (zachycení) již vzniklých sazí nejeví jako smysluplné řešení. Jednalo by se totiž o poměrně kontraproduktivní snahu odstranit následek, nikoliv však příčinu.

   V podobných případech je smysluplné hledat příčinu vzniku sazí, to jest prověřit jednak funkčnost a správné navržení celého spalinového systému a jednak optimalizovat spalovací proces tak, aby saze (tedy nespálené palivo) nevznikaly vůbec nebo v minimálním množství.

 15. Partyka

  Dobry den. Mam dvou generacni dum ktery je stary cca 40 let. Komin je zdeny bez vlozky. Posledni dve topne sezony se uvnitr obytnych prostor objevili na zdech kde je komin male vlasecnicove prasklinky v omitce kteryma prstopuji saze. Je to patrne po prejeti prstem po praskline, ze je prst od sazi.
  Je nutnost uvazovat o vyvlozkovani kominu ? Dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podobné případy je především nutno ihned řešit, v ideálním případě přestat komín používat.

   Následně je třeba hledat příčinu a způsob poškození. To jest provést kompletní vyčištění a posouzení celého komínu. Příčin Vámi popisovaného stavu může být totiž více (ucpaný komín, špatný kouřovod, prostup kondenzátu, statické problémy, vydrolení zdiva nebo spár, atd …).

   Teprve po zjištění příčiny je možné navrhnout optimální způsob jejího odstranění. Pro některé příčiny může být optimálním řešením vložkování, někdy může vložkování naopak situaci ještě zhoršit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *