Ptejte se

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky
(odpověď na Váš dotaz poté naleznete zde a současně Vám bude zaslána na Váš email)

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • kominíky
 • instalatéry
 • energetického specialistu

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Partner Komínové asociace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 617 Komentářů

 1. ALEŠ

  Dobrý den.Dnes nám kominík řekl že do roku 2022 musí být všechny komíny vyvložkovány.I když jsou v dobrém stavu.Je to pravda?

  1. odborník APOKS (Autor)

   To není pravda. Odpověď na Váš dotaz naleznete zde https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/ .

 2. Lenka

  Dobrý den, bydlím v řadovém domě se dvěma komíny. Sousedi pode mnou mají krbová kamna, já nikoli. Komíny máme každý svůj. Je nutné, abychom oba měli stříšku? Můj komín je v podstatě nepoužívaný, vadí, když do něj prší, sněží, atd.?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Legislativně taxativní povinnost zaslepení nepoužívaného komínu samozřejmě neexistuje. Ovšem pronikání chladu a vlhkosti do vnitřních konstrukcí stavby je nežádoucí. Lze tedy doporučit zaslepení nepoužívaného komínového průduchu.

 3. Jana Melounová

  Dobrý den,

  s přítelem jsme si pořídil nový domek – novostavbu. Jedná se o jednopodlažní bungalov s půdou. Po celé ploše půdy je umístněná izolace (cca 16 cm vysoká), po které by se samozřejmě nemělo chodit, protože tím se ničí. Aktuálně se lehce přeme s developerem, protože skrz izolaci se nedá dostat ke komínu a k výlezu na střechu. Podle nás by tam měl zbudovat nějakou lávku nebo jinou přístupovou cestu skrz půdu. Je nějaký předpis, případně zákon, který by ukládal takovouto povinnost? Moc děkuji za odpověď JM

  1. odborník APOKS (Autor)

   Legislativa v principu neřeší takto konkrétní problémy. Nicméně vyhláška 268/2009 Sb. v aktuálním znění požaduje pro komíny, které se čistí ústím, aby k tomuto ústí byl zabezpečen trvalý přístup.

   Pokud je tedy přístup ke komínovému ústí pro jeho čištění řešen přes půdu, musí být tento přístup zabezpečen trvale tak, aby nepoškozoval ostatní konstrukce.

 4. hruskova marketa

  dobry vecer, doma v koupelne mame komin.plyn kotel mame ve zdi take diru pro privod vzduchu,v obyvaku mame krbova kamna.pokud zatopime plynem v obyvaku nam silene smrdi saze.da se to nejak odstranit.dekuji hruskova

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně dochází k nasávání spalovacího vzduchu z krbového komínu. Je třeba se ihned obrátit na místního kominíka nebo revizního technika, aby komín od plynového spotřebiče a příslušný přívod vzduchu proměřil, případně přepočítal. Podle naměřených hodnot a směrů proudění lze navrhnout opatření.

 5. Eduatd

  Dobrý den, rád bych se zeptal jestli je možné odstavit komín který je nepoužívaný nebo je nutné ji bourat. Jedná se o prasklý komín od kamen na tuhá paliva v baráku z roku 1920. Na topení budeme používat plynový kotel s jiným komínem.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Nepoužívaný komín rozhodně není třeba bourat. V dikci vyhlášky 34/2016 Sb. je třeba zaslepit všechny sopouchy a zakrýt ústí komínu proti vnikání vlhkosti. Pokud má nemovitost více majitelů je výhodné sepsat protokol o vyřazení komínu z provozu.

 6. Tomas

  Dobry den, prosim o radu. Ve starem dome (zdenna chata) byly v mistnosti kamna Petry, ktere jsem zamenil za krbove kamna Haas a Sohn o vykonu 11kw s tepelnym vymenikem. Jsou napojeny na komin o vysce cca 5m. Napojeni je provedeno rourou o prumeru 15cm ve vysce 130cm. Prumer kominu by mel byt take 15cm. Kamna maji spatny tah a nevim jak docilit lepsiho. Od napojeni kamen do komina je vyska zbyvajiciho kplina cca 2,5m. Zvednuti kominu pry neni 100% ucinne a nikdo udajne nezaruci zda pomuze zvednuti o 20cm nebo pul metru a pod. Kamna funguji dobre az kdyz se hodne nahreji a prikladat lze po mirnem otevreni a cekani na lepsi tah. Pak jde prihodit rychle aniz bychom si zamorili pokoj kourem. Dekuji za radu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi udávané hodnoty popisující spalinovou cestu jsou poměrně limitní, navíc není popsán přívod vzduchu. Správný postup je v prvé řadě provedení normovaného výpočtu (EN 13 384), kterým lze funkčnost, případně nefunkčnost poměrně dobře ověřit. Mimo jiné lze vypočítat i minimální nutnou účinnou výšku komína.

 7. David Procházka

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,zdali je možno připojit na stávající komínový průduch krbová kamna bez výměníku o výkonu 7 kw,průměr roury 150mm.Na stejném komínu je v suterénu připojen kotel na tuhá paliva Viadrus U-22.Mám komín vyvložkovaný šamotem o průměru 200mm,vzdálenost mezi připojenými spotřebiči by byla svisle asi 5 metrů,celková výška komínu je od paty asi 10 metrů.Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle současně platné legislativy toto zapojení není možné.

 8. Jiří Drobný

  Dobrý den, máme kotel na vyjetý motorový olej, postavili jsme k němu nerezový komín D=150mm, délka cca.5m.Z kámen nám jde T-kus , nahoru komín, dolů dil l=250mm, poté čistící díl s dvířky (nejsou těsná).
  Občas se stane, že z čisticího dílů jde kouř.Lze tomu nějakým způsobem zabránit, předejít, doinstalovat.Děkuji za radu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Důvodů může být víc, takže nelze nabídnout vyčerpávající odpověď.

   Pro návrh řešení je nejdůležitější získat relevantní provozní data. Ta lze získat měřením nebo výpočtem, vždy ale s prohlídkou na místě. Na jejich základě lze vytipovat možnou příčinu. S tímto problémem by si měl poradit jakýkoliv kominík nebo revizní technik.

 9. Karel Kresta

  Dobrý den, před 5 lety jsme si pořídili venkovní nerezový komín ke krbovým kamnům. Přes zeď máme šamotovou rouru a na to napojen zvenku nerezový komín. Revize tehdy OK, spokojeně topíme. Letos si stejný komín ke stejnému účelu pořídila dcera, opět propojení dovnitř šamotem (starý rodinný domek zděný). Dnes tam byl kominík, který ale neudělal revizi z důvodu, že i propojení do místnosti musí z nerezu, tedy ze stejných dílů jako je komín. Je to tak ? Změnily se nějak normy ?
  Děkujeme a zdravíme.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Uvedený argument nemá přímý relevantní legislativní podklad.

   Nicméně Vámi popisované zapojení je skutečně nestandardní a musí být posouzeno v intencích ČSN 73 4201 jako individuální komín s vyhodnocením požadovaných technických, tepelných a bezpečnostních parametrů. Je tedy možné, že kominík objevil závadu odporující výše uvedené normě, vyhlášce, nebo zákonu.

   Kominík ovšem nemůže „neudělat revizi“. Musí jasně specifikovat (nejlépe písemně) závady včetně odkazu na příslušnou legislativu, případně vystavit revizi s výsledkem „nevyhovuje“, kde musí být důvody jasně popsány.

 10. zakaznik

  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně čistících dvířek u komínu. Mám smontovaný komín „na klíč“ od nejmenované české firmy, komín má výšku 11m od paty po ústí a firma mi tam namontovala pouze jedny čistící dvířka dole ve výšce asi 120cm od podlahy. Druhé čistící dvířka chybí a ani mi nebyly firmou nabídnuty.
  Ptám se Vás, jestli je to takto možné, když mě nikdo neupozornil na fakt, že nemám bezpečný přístup k ústí ze střechy stejně jako žádnou lávku pro pravidelné vymetání…
  Je postup této firmy správný? V současné situaci se dá čistit pouze spodními dvířky..

  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Z morálního hlediska snad lze postup firmy označit za nesolidní, ovšem prakticky je v podobných případech nutno vycházet z listinných dokladů – především smlouvy o dílo a projektu.

   Současná legislativa obecně požaduje přístupnost a čistitelnost, ale toho je možno dosáhnout mnoha způsoby, v limitním případě i čištěním spodem, výsuvnou plošinou, apod.. Některé firmy, ale i investoři na tento obecný požadavek „hřeší“.

 11. Petr Jansa

  Dobrý den,
  Je kominík povinnen mi udělal revizní zprávu, pokud si komín vyvložkuji sám ? Samozřejmě, za předpokladu, že to bude odpovídat normám. Mám nový kondenzační kotel, komín vyvložkovan nerez flexibilní vložkou, průměr 100, uvnitř této vložky tažená flexibilní plastová vložka 80, pro kondenzační kotle. Jde o to, že nás takto tak trochu těmi revizemi drží v kleštích, že pokud to sám nevyvložkuje, nedá revizní zprávu. A za nehoráznou sumu, je ochoten komín vyvložkovat. Nepřipadá mi adekvátní aby si za komín 12m , kde materiál vyjde na ca 7,5 tis. , řekl 20tis.
  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Povinnost provedení revize je silně diskutabilní. Lze vycházet z předpokladu, že pokud se revizní technik dostaví na stavbu za účelem vystavení revize, nemůže již vystavení odmítnout … ale to je jen teorie.

   Prakticky je svépomocná montáž spalinových cest obecně povolena, pokud konkrétní výrobce nestanoví jinak. Svépomocná montáž tedy nemůže být důvodem pro vystavení negativní revizní zprávy.

   Vámi popsané souosé vedení 80/100 není standardní.

 12. Milan Skácel

  Dobrý den, potřeboval bych poradit s výstavbou komína. U stávajícího cihlového komína půjde část komína (v podkroví) zbourat. Zbytek komína vyfrézovat a vyvložkovat pevnou nerez vložkou 1 mm až nad střechou.
  Musí se vybouraná část komína v podkroví vyzdít komínovou tvárnicí nebo postačí komín vyzdít pórobetonovou tvárnicí a následně nad střechou prstenec komínu?
  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem Milan Skácel

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ve Vašem dotazu fakticky poptáváte návrh spalinové cesty – komínu. Návrh spalinové cesty musí být proveden zodpovědně, se znalostí spotřebiče a se zřetelem k požadovaným tepelně technickým a bezpečnostním parametrům. Součástí návrhu by mělo být ověření funkčnosti výpočtem. Provedení takového návrhu je nad rámec této poradny.

   V obecné rovině lze pro obezdívku funkční části komínu (vložky) použít jakýkoliv zdící materiál s požární odolností ve třídě A.

 13. Petr Janda

  Dobrý den
  Chtěl by jsem se zeptat, potřebuji vyměnit kouřovod ke kotli, je tam metrová trubka a 90stupnove koleno, nechci kotel odpojovat od vody atd,ale klasické pevně koleno tam pak už nedostanu. Vyřeším toto použitím nastavitelného kolena 0-90stupnu? Nebo použít něco jiného?děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Předpokládáme, že se jedná o kotel na pevná paliva. Lze očekávat, že stavitelné koleno Váš problém nevyřeší, navíc pro splnění legislativních požadavků na čistitelnost by na koleni měl být čistící otvor. Podobná situace se obvykle řeší dvoudílným prodlužovacím kouřovodem s těsnící sponou. Jedná se v podstatě o dva rovné kusy, které lze zasunovat do sebe, což umožní jednoduché nasazení jak na koleno, tak na komínovou zděř. Po natažení na požadovanou délku se spoj zpevní sponou. Obvykle se tento kus zhotovuje na míru konkrétní realizaci.

 14. Martin Holman

  Dobrý den mám otázku všude jsem odkazován na vyvlozkovani komínu ( u komeniku) protože jsme udělali výměnu kotle… Říkali nám ze je to problém že jsme si měli zavolat Revizi kotle a že ho komín musíme vyvlozkovat dle zákona… Nikde jsem na internetu nic nenašel ze je taková povinnost.. Máme nový kotel značky dakon 24 úplně stejný jako předtím. Pokud existuje nějaká taková stránka nebo znění zákona a máte jej k odeslání nebo radu předem děkuji…i za další odpovědi děkuji. Martin Holman

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ve Vašem případě jsou relevantními právními předpisy zákon 133/1985 Sb.v aktuálním znění a vyhláška 34/2016 Sb. Z uvedených předpisů mimo jiné plyne, že v rámci výměny spotřebiče musí být provedena revize příslušné spalinové cesty. Tato revize ovšem nepřihlíží k datu vzniku dané spalinové cesty, ale vychází z předpokladu, že musí být dodrženy aktuálně platné předpisy (především vyhláška 268/2009 Sb. v aktuálním znění a ČSN 73 4201 v aktuálním znění). Pokud stávající spalinová cesta (komín) nesplňuje podmínky pro vystavení kladné revizní zprávy spalinové cesty, musí být provedena její úprava. Vložkování může být jednou z variant této úpravy, která ovšem musí být předem technicky a výpočtově ověřena.

   Vložkování obecně nepředepisuje žádný legislativní dokument, jedná se pouze a jenom o jednu z variant renovace komínu.

 15. Vojtěch Ž.

  Dobrý den

  Chceme si pořídit krbová kamna která mají vyústění komínu ve výšce 130 cm nad zemí, ale náš vstup do komínu ve zdi je ve výšce 40 cm nad zemí.
  Je možno vůbec takto realizovat připojení kouřovodu tím že půjde kouř nejprve dolů a potom do komínu?

  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   V principu je možno kouřovod s negativním spádem použít, pokud je toto zapojení ověřeno výpočtem dle ČSN EN 13 384 a pokud jsou dodrženy obecné požadavky ČSN 73 4201 (např.kontrolovatelnost a čistitelnost). Tlaková ztráta podobného zapojení a praktické problémy s usazováním nečistot ovšem způsobují, že toto řešení rozhodně nejde doporučit.

 16. Jan Pišinger

  Dobrý den. Jse předsedou SVJ a chtěl bych se vás zeptat, zda je nutné vyměnit všechny hliníkové vložky komínů pro plynová topeniště. Jedná se o bytový dům, kde proběhla v roce 1995 plynofikace. Komíny byly tehdy vyvložkovány AL vložkami a byly nainstalovány plynové kotle Dakon DUA 24. Vše zatím pracuje bez závad, probíhají pravidelné kontroly plynových kotlů a samozřejmě i komínových průduchů. Při poslední kontrole, která proběhla v květnu 2018, mi kominík sdělil, že se musí všechny tyto AL vložky po 25-ti letech vyměnit za nerezové. Hledal jsem na internetu podobné příspěvky a abych byl upřimný, nenašel jsem, co jsem potřeboval. Prosím Vás proto o sdělení, zda je opravdu povinnost tyto vložky měnit a zda existuje nějaká norma, zákon nebo nařízení, které to určují. Děkuji předem za kvalifikovanou informaci k této problematice a přeji Vám hezký den.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podobná informace nemá legislativní podklad.
   Pro případnou výměnu vložek musí být znám a zdokladován konkrétní funkční problém (např.perforace vložky). Je pravda, že cca 15 až 25 let je obecně předpokládaná životnost Al vložek, ale to samozřejmě neznamená nutnost jejich okamžité výměny.
   Problém bude třeba vyřešit až v rámci rekonstrukce konkrétní spalinové cesty (např.výměna spotřebiče). Pokud jde o SVJ, je výhodné se na situaci s výměnou spotřebičů připravit s dostatečným předstihem, celou „akci“ společně koordinovat, což mimo jiné sníží náklady a může umožnit získání případné dotace.

 17. Ivana

  Dobrý den, máme vyvložkovaný komín v rod.domě pro plynové vytápění Cu materiálem z roku 1991. Kominík, který nám chodí na revizi komína nám sdělil, že vyvložkování komína mědí nemůže být a že máme nechat komín převložkovat. Jedná se o komín dl 11 m, který není přímý. Prosím o radu zda má kominík pravdu a popřípadě jaký použít materiál na převložkování. Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Kominík má v principu pravdu. Teoreticky lze přihlédnout k tomu zda, kým a jakým způsobem byla v roce 1991 vystavena revizní zpráva spalinové cesty a jaký doklad o shodě materiálu byl v rámci ní předložen. Obecně však je jako materiál flexibilních vložek pro atmosférické plynové spotřebiče předepsána nerezová ocel.
   Použít lze jednak materiálově certifikovanou vložkou ve třídách V1 až V3, nebo vložku bez materiálové certifikace ve třídě Vm dle materiálových parametrů uvedených v ČSN 73 4201. Tuto normu by měl mít každý kominík.

 18. Petr

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda mohu použít stávající hliníkovou vložku na přivod vzduchu pro kondenzační kotel,když odvod spalin bude veden plastovým odkouřením uvnitř této vložky?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano. Legislativně není omezeno použití Al vložky pro přívod vzduchu. Samozřejmě musí být dostatečně dimenzována.

 19. Štěpán Kotva

  Dobrý den,

  prosil bych Vás o radu:

  mám krbová kamna s kouřovým výstupem o průměru 14 cm. Ten je napojen na koleno o průměru 15 cm. Ve vzdálenosti cca. 30 cm následuje redukce na 13 cm, která je zasunuta do Schiedelu a utěsněna provazem.
  To znamená, že redukce není bezprostředně u kamen, ale u komína. Prosím o sdělení, zda je to přijatelné, nebo zda to mám nechat předělat s redukcí hned u výstupu kamen. Komín je asi 6m vysoký a Kamna mají výborný tah.

  Děkuji
  Štěpán Kotva

  1. odborník APOKS (Autor)

   V tomto případě lze obecně vycházet z toho, že Vámi popsané změny průměrů jsou v rozměrové toleranci a tudíž není nutné je v principu měnit.

   Nicméně primárně záleží na rozhodnutí kominíka provádějícího revizi nebo kontrolu spalinové cesty, který problém vyhodnotí v celkových souvislostech.

 20. Dalibor

  Dobrý den, koupil jsem 90 let starý dům a rád bych se zeptal, zda je možné, že komín nemá spodní dvířka?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Samozřejmě, všechno „je možné“. U domu postaveného ve 30.tých letech minulého století je absence vybíracích dvířek velice nepravděpodobná, ale je možné, že k jejich zaslepení došlo během následujících oprav a rekonstrukcí.

   Nejjednodušší je podívat se do komínu kamerou, zda jsou dvířka viditelná zevnitř, protože často bývají jen v interiéru překryta omítkou.

   V každém případě, pokud má být komín provozuschopný, musí být vybírací dvířka osazena.

 21. Miloš

  Dobrý den, mám v dílně nově postavený komín, keramická vložka 150mm obezděná cihlou. Taktéž je nová zděř – vnitřní průměr 130mm. Chtěl by jsem do něj připojit kamna Fikoterm U 6,3 s výstupem – vnější průměr 115mm. Kouřovod bude složený ze dvou kolen a trubky délky cca 900mm. Chtěl by jsem se zeptat jak a kde zredukovat rozdílný průměr výstupu kamen a zděři a jakým směrem kouřovod spojit. Dále by mě zajímalo, zda, když mám zděř cca 1m pod stropem z dřevěných OSB desek, obložit strop nějakým nehořlavým materiálem a případně kde najdu jaké má mít to obložení parametry.
  Díky předem za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Redukce kouřovodu – zvětšení průměru – se provádí před zděří, tedy těsně před komínem. Ve Vašem případě bude tedy kouřovod DN 115, který bude těsně před zděří rozšířen na DN 130.

   Kouřovod by měl být vždy spojen tzv.“po vodě“, to znamená, že vrchní (vzdálenější od spotřebiče) díl kouřovodu je zasunut dovnitř spodního.

   Bezpečná vzdálenost neizolovaného kouřovodu DN 115 je 375 mm. V této vzdálenosti nesmí být hořlavé konstrukce. Strop vzdálený 1 m není tedy z hlediska kouřovodu problém. Problémem naopak může být dotek tohoto podhledu s komínem, který má výrobcem rovněž vymezenu bezpečnou vzdálenost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *