Ptejte se

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky
(odpověď na Váš dotaz poté naleznete zde a současně Vám bude zaslána na Váš email)

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • kominíky
 • instalatéry
 • energetického specialistu

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Partner Komínové asociace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 535 Komentářů

 1. Petr Kapitán

  Dobrý den,
  V současné době jsem sdědil chatu s ústředním topením a kotlem starým cca 40 let na tuhá paliva. Komín je veden vně budovy zděný a je vysoký 8m. Posledních 1,8m je trubka. Nadstřešní část je z cihel, které jsou částečně rozpadlé, komín je rozpraskaný v celé délce a při čištění jsem zjistil, že průchodnost komínu je omezen na průměr plechovky od piva, přesto že kouřovod z kamen má průměr 150mm. Chci komín zbořit a postavit dvojkomín 2x160mm 8m vysoký z komínových tvárnic oficiálního výrobce komínů svépomocí. Do druhého komínu chci napojit krbová kamna z nejnižší obytné místnosti, která je velmi chladná a nedá se důkladně ústředním topením vytopit. Stávající komín je velikosti 35x35cm, dvojkomín bude mít rozměr 32x64cm. Otázka: Je nutné se kontatkovat se stavebním úřadem – mám na mysli oznámení či stavební povolení?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano – měl by být kontaktován místně příslušný stavební úřad, kde Vám poradí jakým způsobem (a zda) bude probíhat povolení stavby. Obvykle se jedná o formální záležitost, zejména v případě souhlasu sousedů.

 2. Monika

  Dobrý den, prosím o radu. Soused postavil komín tak 3 metry vzdušnou čarou od našeho domu a v úrovni oken do naší ložnice. Topí černým uhlím, bohužel topí i přes léto a naše zahrada i ložnice s otevřeným oknem jsou neobyvatelné. Komín má výšku metr pod štítem jeho domu. Na stavením úřadě nám sdělili, že má vše v pořádku. Je to tak v pořádku? Je možné se nějak bránit? Byl potřeba při výstavbě komína i souhlas majitele sousedního pozemku? Předem děkuji za informaci

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsaný postup není správný, nicméně stavební úřady často prosazují „svůj názor“.

   Každopádně jakoukoliv „diskusi“ se stavebním úřadem je vždy nutné vést písemně a ve všech písemnostech výslovně zažádat o zaslání odpovědi.

   Lze tedy doporučit obrátit se znovu na SÚ s žádostí o výkon státního stavebního dozoru z důvodu nedodržení stavebních předpisů. SÚ by měl reagovat vypsáním místního šetření.

   Pokud tak neučiní, zbývá reálně pouze občanský soud.

 3. Petr Štajger

  Dobrý den, budu stavět novostavbu a chci se zeptat, zda smí být komín součást stěny a pokud ano za jakých podmínek ? Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Komín může být součástí stěny pokud jsou dodrženy stavebně technické a požárně bezpečnostní předpisy. Jejich výčet je nad rozsah této poradny.

   Lze doporučit zpracování návrhu projektantem, revizním technikem, nebo kominíkem.

 4. Marek

  Dobrý den,řeším komín v novostavbě RD,připojeny budou krbová kamna ABX Turku Aqua s teplovodnim výměníkem(jmen výkon 8 kW(4,5 do vody,3,5 do prostoru),min.tah komínů 12 Pa,prumer kouřovodu 150 mm),napojene na akumulační nadrz.Vyska kominu je 5,3 m,výška napojení kamen 1,3 m.Muj dotaz…je komín s průduchem 180 mm optimální? A případně jakého výrobce kominu by jste mi doporučily? (Uvažuji o CS komíny,popř.drahy Schiedel) Předem děkuji za odpověď.S pozdravem M.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Návrh komínu nelze řešit prostřednictvím internetové poradny (ani naší, ani jiné). Nezbytnou podmínkou zpracování návrhu spalinové cesty (včetně optimální dimenze komínu) je normovaný výpočet. Tento výpočet je mimochodem zákonem danou nezbytností při revizi spalinové cesty. Vyplatí se proto udělat ho již při návrhu. V obecné rovině se jedná o placenou službu.

   Tato poradna je nekomerční, takže se nevyjadřujeme ke kvalitě jednotlivých výrobků nebo služeb.

 5. danda jiri

  dobry den soused na chatě má zadehtovaný komín při nízkém tlaku máme na zahradě zápach při kterém je nám na zvraceni jednou zatopil zatopil pražcema a od té doby to začalo dohodli jsme se ze zavolal kominíka na kontrolu a ten mu řekl ze jsou špatné kamna a at o 1m zvedne komín sousedka rěkla že to není v zápise a nic s tím dělat nebudou kamna jsou staré nemají ani štítek nikdo neví kdo je vyrobil dekuji za radu

  1. odborník APOKS (Autor)

   V podstatě existují čtyři varianty:

   – nejjednodušší je samozřejmě dohoda;

   – druhou variantou je písemné oznámení místnímu stavebnímu úřadu, že se domníváte, že komín nesplňuje stavební předpisy. Stavební úřad jako vykonavatel státního stavebního dozoru má (pokud bude chtít) poměrně rozsáhlé pravomoci;

   – třetí variantou je stížnost na obecní úřad, kvůli znečištění ovzduší. Tato stížnost ovšem pravděpodobně nepovede k reálné nápravě;

   – čtvrtou variantou je potom občanský soud. Podmínkou v tom případě bude pravděpodobně zpracování znaleckého posudku. Pokud komín nesplňuje požadavky na bezpečnost provozu, je Vaše šance na úspěch nadprůměrná.

 6. Jakub Novák

  Dobrý den,

  můžete mi poradit se zapojením peletových kamen do stávajícího komínu?

  Potřebuji zjistit, zda je nutné upravit průměr (převložkovat) stávajícího komín. Délku komína upravovat nemohu. Komín je zděný se šamotovou vložkou o průměru 190mm. Celý veden mimo dům. Celková výška komínu je 690 cm. Výška od stávajícího sopouchu je 540 cm. Z toho nad rovnou střechou je 100 cm. Z toho posledních 20 cm neobezděno a bez stříšky. Výška od čistícího otvoru (na vnější straně komína) ke středu sopouchu je 150 cm. V místnosti je střed stávajícího sopouchu ve výšce 165 cm od podlahy.

  Peletová kamna EDILKAMIN Cherie Up H mají užitný výkon 16,2 kW (omezený výkon 4,8kW). Doporučený tah 12 Pa (5 Pa při omezeném výkonu). Teplota kouře 129°C (56°C při omezeném výkonu). Připojení mají 80mm zadní ve výšce 30cm od podlahy.

  Nadmořská výška realizace je 370 m.n.

  Potřebuji zjistit vhodný průměr nerezové vložky o síle 0,8mm, kterou vyložkuji stávající komín. Názory jsou různé. Někdo doporučuje 80mm celý komín i kouřovod. Někdo 150mm komín.

  Dále nemám jasno v zapojení kouřovodu. Někdo uvádí, že je nutné zapojovat ve výšce 1,5-2 m a v délce aspoň 1,5m (tedy využít stávající sopouch). Jiní radí jít přímo z kamen přes zeď do komína. Tedy vybourat nový otvor, který by byl téměř v úrovni čistícího otvoru komín na vnější straně a dal by se využít pro čištění kouřovodu. Upřednostnil bych co nejnižší zapojení nebo to přímé, aby kouřovod nevyčníval nad kamna (115 cm vysoká).

  Bohužel rad je z různých stran hodně, ale nic podloženého. Jsem připraven i uhradit případné náklady na návrh racionálního řešení jak z pohledu funkčnosti, tak z pohledu estetiky (skrytý kouřovod).

  Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V tomto případě je rada velice jednoduchá – dle platné legislativy je nutné provést NORMOVANÝ VÝPOČET SPALINOVÉ CESTY. Z tohoto výpočtu bude zřejmé jaký komín, v jakém provedení a v jaké dimenzi provozně vyhoví.

   Provedení výpočtu je v principu placená služba a měl ho zvládnout každý revizní technik.

 7. roman fikar

  Dobrý den, prosím o odpověd na tento dotaz
  – do stávajícího komína mám připojen plynový akumulační ohřívač teplé vody
  Quantum .Vstup do komína je ve výšce cca 1,8m nad podlahou.

  Je možno z jiné místnosti do tohoto komína připojit kouřovod z krbových kamen na dřevo, která budou používána k přitápění jen občas v zimě,

  Děkuji za odpad na adresu

  fikarr@seznam.cz

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsané zapojení není dle stávající legislativy možné a obecně ho lze hodnotit jako přímé ohrožení bezpečnosti.

 8. Eva

  Dobry den, mela bych dotaz. Jsem vlastníkem menšího bytu v cihlovem baráku, je nas asi 14 bytu tady. Bydlim tady asi 9 let. mame městské topení a v některých bytech je plyn.Zjistila jsem ze v mem bytě je nepouzivany komín, který my za skříni-vestavěnou. Chci se zeptat 1) mel by mit revize, kdyz se nepoužívá
  2)kdyby si třeba muj soused udelal krb, mohly by splodiny jit ke me do bytu. Jsem spodní ( posledni) byt. Je sice zazatkovany, ale nevim jestli je to správná zatka. Dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud komín není používán a není veden jako pojistný, nepodléhá povinnosti pravidelných kontrol.

   Pokud by kdokoliv kdykoliv chtěl komín využívat, měl by nechat před připojením zpracovat posudek komínu a před zprovozněním spotřebiče revizní zprávu. V obou případech se těsnost komínu bude řešit.

 9. Martin

  Dobrý den,budeme nechávat vložkovát komín nerezovou oválnou vložkou,máme montovanou řadovou dřevostavbu z 80 roku závod Nové strašecí,můj dotaz zní zda je možné v půdním prostoru umístit vymetací otvor ptám se proto že v zimním období je to docela problém,máme kotel na tuhá paliva,děkuji za odpověd.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano. Umístění vymetacího otvoru v půdním prostoru je principiálně možné. Podmínky upravuje ČSN 73 4201.

 10. Jan Bečvář

  Dobrý den,

  chtěl jsem se touto cestou zeptat na povinnost označení revizních dvířek ke komínu.
  Máme novostavbu RD a při závěrečné kontrolní prohlídce ze stavebního úřadu nám byl jako jeden z bodů vytknut i chybějící štítek na revizních dvířkách ke komínu. Žádnou takovou samolepku/štítek jsme neobdrželi a ani při hledání na internetu jsem nic takového nenašel.

  Můžete prosím poradit, kde hledat, případně opravdu je to povinné?

  Předem děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně máte na mysli KOMÍNOVÝ ŠTÍTEK.

   Dle současné legislativy (vyh.268/2009 v aktuálním znění) musí být každá spalinová cesta označena komínovým štítkem. Tento štítek musí dodat výrobce systémového komínu nebo zhotovitel komínu individuálního. Vyplněný štítek by měl teoreticky být umístěn na spalinové cestě, obvykle na dvířkách, ale určitě je akceptovatelné i jeho uložení v listinné podobě v dokumentaci komínu.

   Je tedy třeba obrátit se na dodavatele nebo zhotovitele komínu / spalinové cesty.

 11. Jan Kwolek

  Dobrý den, prosím o radu, zda je nějak výhodnější (stavebně, finančně), když se komín (krbová kamna) vybuduje u nového domu externě mimo RD. Nad kamny bude komín vyveden mimo rd a bude nad střechu vyveden podél stěny, asi by se komin neobstavěl, byl by to jen pohledovy chrom „válec“.

  Díky za Vaši odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vždy záleží na konkrétní realizaci – stavební dispozici, prostorovém uspořádání, tvaru střechy, přesahu střechu, střešní krytině, materiálu fasády, atd…..

   Přitom většinou platí, že jedna varianta (exteriér x interiér) je stavebně a finančně výhodnější, ovšem posoudit která, je možné jen po prostudování projektové dokumentace.

 12. Kočvarová

  Dobrý den, máme nový komín Schiedel. Komín je obložen sádrokartonem a něm jsou vypínače na světlo. Dle revizního technika na elektřinu není problém, aby vypínače byly v takové blízkosti komínu. Je to problém?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Předpokládáme, že se jedná o komín od spotřebiče na pevná paliva.

   Záleží především na celkové dispozici a skladbě SDK konstrukce (vzdálenost od povrchu komínu, izolace, odvětrání, typ komínu, deklarovaná bezpečná vzdálenost atd …). Obecně není legislativně zakázáno umístění vypínačů na sekundárním opláštění komínu, musí být ale dle obecných požadavků dodržena požární bezpečnost.

   V podstatě tedy záleží na posouzení konkrétním revizním technikem spalinových cest. Doporučujeme v tomto smyslu konzultovat s revizním technikem, který na Váš komín napsal nebo bude psát revizní zprávu.

 13. Jarmila

  Dobrý den,
  pořizujeme nový kotel na pelety (máme schválenou dotaci) a podle kominíka máme nevyhovující komín. Bylo nám doporučeno vložkování, ale zvažujeme i přestavbu komína – zbourat starý a na stejném místě postavit nový (je mimo obytnou část domu, nebyl by to problém). Komín je dlouhý 7,5 m, v případě vložkování by nebyl potřeba frézovat. Mám několik dotazů:
  1) Jaká je reálná životnost nerezových vložek? (budeme topit kvalitními peletami)
  2) Jaká je v současné době férová cena za vložkování? Dostala jsem dvě dost odlišné nabídky – 25 tisíc Kč nebo 19 tisíc Kč
  3) Jaká jsou úskalí v případě postavení nového komína? Je potřeba např. ohlásit stavbu ap., i když se staví na místě starého komína? Slyšela jsem, že se dokonce kontroluje projektová dokumentace, co tím je myšleno? Dokumentace kotelny? Je např. nutné, aby komín stavěla firma nebo můžeme sami? Co všechno tedy kontroluje revizní technik při uvedení komína do provozu?

  Děkuji za odpověď!

  1. odborník APOKS (Autor)

   1) Bohužel nic jako „reálná životnost“ neexistuje. Už proto, že pojem „nerezová ocel“ nevypovídá nic o kvalitě příslušné oceli, která může být kvalitnější (dražší), ale i nekvalitní (laciná), ale stále je to ocel „nerezová“. Obecně lze říci, že za ideálních podmínek, při použití kvalitních systémových certifikovaných vložek (certifikace V3), při optimálním spalování plně dřevěných peletek a při správné údržbě není životnost v podstatě omezena.

   2) V této poradně se k cenám materiálů ani prací nevyjadřujeme.

   3) Stavbu komínu je vhodné konzultovat s příslušným stavebním úřadem, který stanoví podmínky stavby (projekt, vyjádření, atd..). Komín lze obecně stavět svépomocí. Rozsah a obecnou náplň revize spalinové cesty popisuje vyhláška 34/2016 Sb.

 14. Libor Trávníček

  Dobrý den.
  Od roku 1999 máme v bytě závěsný plynový kotel Junkers a od néj nerezový kouřovod.
  V roce 2009 byla provedena do bytu výměna přívodního plynového potrubí.V revizních zprávách do té doby bylo vše vyhovující.Až letos při nové revizi nám bylo řečeno,že kouřovod má nízkou náběhovou výšku-150mm,podle nových norem má být 400mm a máme tuto závadu odstranit.Jinak že ohrožujeme sebe i ostatní v domě.Úprava výšky kotle na zdi by byly komplikované kvůli přívodům vody a plynu a i kdybychom kouřovod posunuli až těsně pod strop,stále by ještě výška 400mm nebyla dodržena. Děkuji za vyjádření. Trávníček.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Svislá (náběhová) výška kouřovodu nad hrdlem přerušovače tahu je dána ČSN 73 4201 a nejedná se o úpravu novou. Bohužel, při jejím nedodržení (což je velice častý případ) je náprava velice složitá, až technicky a finančně neakceptovatelná.

   Dle aktuálně platné legislativy je vyhodnocení konkrétních zjištěných závad v podstatě zcela na rozhodnutí konkrétního kominíka, přičemž opravný prostředek reálně neexistuje.

   Můžete se tedy pouze pokusit se s kominíkem „dohodnout“, aby zjištěnou závadu „toleroval“ s tím, že není kombinovaná se závadami jinými, že ke spotřebiči je zajištěn dostatečný přísun vzduchu, že je osazen detektor CO a pod.. Pokud nebude souhlasit, můžete samozřejmě konzultovat s jiným kominíkem.

   Vzhledem k tomu, že kotel je starý již cca 20 let, lze doporučit jeho výměnu za kotel kondenzační, se kterým uvedený problém nebude nutno řešit.

 15. Josef Brzdek

  Dobrý, den.V roce 2014 nám kominická firma na rodinném domku dělala vyvložkování komínu vysokého 8metrů a údajně také frézovala. Letos v únoru nám z komína lítali jiskry a plameny.Volali jsme hasiče a jejich vyšetřovatel zjistil jako příčinu požáru špatně udělanou práci kominíků.Majitel kominic. firmy nám vůbec nedal pozhotovení výstupní zprávu a další papíry,dal nám jen fakturu.Teď se s námi odmítal bavit a nemá zájem opravit komín na vlastní náklady.Co máme dělat dále. Děkuji za pochopení a odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V této situaci asi nemáte jinou možnost, než se obrátit na soud. To znamená oslovit právníka a pravděpodobně nechat zhotovit znalecký posudek.

   Výše uvedené úkony budete muset uhradit s tím, že pokud v soudní při uspějete, protistrana (kominická firma) Vám zaplatí nejen náhradu škody, ale i tyto náklady.

   Pokud komín musíte používat a zadáte opravu jiné firmě, doporučujeme zhotovení znaleckého posudku před touto úpravou.

 16. Olga

  Dobrý den, spolumajitel RD vlastní půlku půdy, kde se nachází komíny. Chci se zeptat, jestli zákon vyhrazuje, jak daleko od komínu musí být umístěny předměty? Nyní je má naskládány do výšky přes dva metry a opřeny o komín. Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Zejména, pokud se jedná o komín odvádějící spaliny od spotřebiče na pevná paliva, je třeba dodržovat zvýšenou opatrnost.

   Legislativních předpisů je v této oblasti několik (stavební zákon, požární zákon, příslušné ČSN …. ), takže pouze zjednodušeně:

   – hořlavé materiály musí být ve vzdálenosti min.50 mm

   – komínové těleso musí být přístupné

   – nesmí být skladovány těkavé látky

   – komín nesmí být staticky zatěžován.

   V požárním zákoně je uvedena obecná definice, vyžadující aktivní snahu o zabránění nebezpečí požáru. Lze proto doporučit odstranit veškeré skladované věci do vzdálenosti cca 1 až 1,5 m od komínu.

 17. Jaroslav

  Dobrý den!
  Je možné provést rekonstrukci zděného cihového kominu -kouřovodu o průzoru 15cm nerezovou flexi hadicí o průměru DN140 0,4 bez frézování? Nebo je nutné dodržet mezeru mezi cihlou z komínu a nerezovou vložkou po celém jejím obvodu jako izolace? Dopovídám pak toto provedení platné normě pro napojení krbových kamen s výkomen cca 5kW?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Při vložkování jednovrstvého komínu zděného z plných cihel není nutné zachování vzduchové mezery. Pokud se do stávajícího průduchu vejde vložka DN 140, je to z hlediska legislativy technicky vyhovující.

   Provozní funkčnost musí být vždy ověřena výpočtem

 18. Petr

  Dobry den.Kam odvest kondenzat z nerezove vlozky komina?Dekuji Herynk.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V dotazu není uveden typ spotřebiče.

   Vznik kondenzátu je provozně přípustný pouze u plynových kondenzačních kotlů. Tam musí být přes sifon a případnou neutralizaci odváděn do kanalizace.

   U všech ostatních spotřebičů je vznik kondenzátu nutno považovat za poměrně významnou závadu. Cílem tedy není odvedení kondenzátu, ale provozování spotřebiče tak, aby ke vzniku kondenzátu nedocházelo.

 19. Danhofer petr

  Dobry den, mam dotaz ohledně km na pro kondenzační kotel. V miste kotle komin neni, bude se muset vytvorit pro kotel podotýkám jen pro kotel novi. Připravuji se na tuhle etapu, respektive bych ras radu jaky systém použít, když výstavba keramického, zděného nelze. Zasekat take ne. Kotel umístěn bude v přízemí rd ktery bude met obytné podkroví, bohuzel v miste vývodů budoucího komína je malo prostoru proto bych rad vedel zda by. Mohla byt vedena kondenzační roura ktera by mohla byt za sadrokartonem a zda tenhle druh komina cca do vysky 7 m max muze met v puli 2x lomeni a zda potřebuje skrz dřevěný strop jeste nějakou vložku? Majitelka moc penez nema a tak řešíme každou možnost levného komina ale určeném pro kondenzační kotel. Moc dekuji za odpoved

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ve Vašem dotazu je fakticky poptáván návrh spalinové cesty, což je nad rámec této poradny a obvykle se jedná o placenou službu.

   Současně dostupné technologie umožňují značnou variabilitu provedení odkouření, a to zejména u plynových spotřebičů s přetlakovým odvodem spalin (dělené odkouření, svislé lomení, fasádní vývod, atd…).

   Návrh spalinové cesty může provést oprávněná osoba po prostudování dokumentace, resp.prohlídce stavby.

 20. Abraham

  Dobry den,
  mam dotaz jak posuzovat spalinovou cestu od kondenzacniho kotle , která je vyhotovena instalaterem z 10 kominu je jeden udelan kominikem.Lze pravne napadnou jako neopravnene podnikani dekuji Abraham.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Toto není právní poradna, ale lze dovozovat, že realizace spalinové cesty řemeslníkem s oprávněním instalatér není neoprávněným podnikáním.

   Na každou spalinovou cestu (ať je realizována kýmkoliv) musí být ovšem před zprovozněním vystavena revizní zpráva. Tuto zprávu již může vystavit pouze osoba s živností kominík a oprávněním revizní technik.

   Tuto zprávu nemůže vystavit instalatér a bez této zprávy nemůže zprovoznit plynový kotel.

 21. Tomáš Vaculik

  Dobrý večer,chceme pořídit nerezovi komín na chatu je potřeba povolení od úřadu a sousedů?Práce bude provádět firma.Predem dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano – v obecné rovině lze doporučit získat stanovisko stavebního úřadu.

 22. Jeroným

  Dobrý den, na chalupě máme průlezový komín, do kterého jsou napojená kachlová kamna v kuchyni. Z druhé strany, 2 metry od komína, byla napojená kamna „petry“, které jsme odstranili, neboť napojení do komína šlo zdí nad dveřmi s minimálním „spádem“. Nyní bychom v této místnosti chtěli krbová kamna a rádi bychom se vyhnuli nutnosti stavět nový (druhý) komín. Mám v hlavě myšlenku, zda bychom mohli průlezový komín vyvložkovat dle náčrtu zde: http://img24.cz/images/86210805728046608492.jpg Vpravo jsou znázorněná stávající kachlová kamna a vlevo plánovaná krbová kamna, od kterých by skrz strop vedl nerezový komín. Na půdě by komín našikmo připojený do stávajícího průlezového nepřekážel. Je takováto varianta vůbec technicky možná? A také – je vůbec nutné „vložkování“, které mám načrtnuté, nebo by bylo možné jen napojit tu šikmou nerezovou část do průlezového komína, tak, aby byly splněné všechny normy? Děkuji za odpověď! JK

  1. odborník APOKS (Autor)

   Potřebujete kompletní návrh spalinové cesty.

   Odpověď na Váš dotaz nemůže tento návrh nahradit.

   Takže pouze bodově:

   – do průlezného komínu je technicky možné umístit dvě vložky

   – Vámi uváděné spotřebiče obecně nelze napojit do společného průlezného komínu

   – naznačená varianta zapojení je teoreticky možná, ovšem je třeba dodržet podmínky dané legislativou.

 23. Kříž

  Dobrý den
  Lze na vodorovný odfuk od turbo kotle zapojit kotel kondenzační?
  Za stávajících podmínek jak jsme to měli u turbo kotle ?
  Děkuji
  Kříž

  1. odborník APOKS (Autor)

   Záleží na materiálovém, tlakovém a korozním provedení současného okouření.

   Komín pro kondenzační kotel by měl být označen dle ČSN EN 1443 pravděpodobně T120 P1 W 1 O . Toto označení by mělo být uvedeno na štítku nebo v revizi současného komínu.

   Pokud tomu tak není (zejména pokud je pro současný odtah použit hliník), bude nutné komín vyměnit.

 24. Kocourková Lucie

  Dobrý večer. Poraďte mi prosím, co dělat a čím to může být, že jsou v bytě, který máme v přízemí, cítit strašně moc saze. V krbových kamnech teď netopíme a máme měsíc nově vyvložkovaný komín. Do té doby jsme žádný takový problém neměli. Komín je vysoký asi 16m a široký někde 40cm. Je možné, že je to špatným vložkováním? Děkuji moc za odpověď a případné rady, co dělat. Kocourková

  1. odborník APOKS (Autor)

   Důvodů může být více, ale podstatné je, že jako odběratel nemáte tyto problémy řešit.

   Je třeba se obrátit na dodavatele vložkování, respektive na revizního technika, který po vložkování vydal revizní zprávu. V rámci této zprávy musel spalinovou cestu ověřit výpočtem a poměrně detailně provést její kontrolu.

   Teprve potom, co tento revizní technik písemně vyloučí jakékoliv pochybení při osazení vložky, lze hledat pomoc jinde.

 25. Lukáš Trnka

  Zdravím,
  získal jsem komín značky Roka, bohužel se jedná o starou, již zaniklou společnost Roka komínová technika spol.
  Nemohu se dostat k technickým informacím ohledně komínu a především k možnostem použití.

  Po částečném rozluštění štítku jsem zjistil, že je to model RS 3000, rok výroby okolo přelomu století, účinná výška je 5m.
  Vložka je z materiálu nerez 1.4571 dle ČSN 17348 tl. 0,6mm (měřeno obyč. šuplerou).
  Průměr 180mm.

  Předem děkuji za reakci,
  Lukáš.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud ke komínu není k dispozici prohlášení o shodě nebo vlastnostech, nelze doporučit jeho použití.

   Nicméně, pokud je doklad alespoň o použitém materiálu, je možno komín použít jako individuální s tím, že ZHOTOVITEL (ten kdo komín zprovozní) musí vystavit komínový štítek a deklarovat technické a požární parametry komínu NA SVOJI ODPOVĚDNOST.

 26. Pavlajz

  Dobrý den, pořídil jsem si kotel automat na hnědé uhlí, v létě s ním ohřívám vodu v zásobníku. Komín na vývod spalin z tohoto kotle má průměr 200 mm délka 9,5 m, vybaven regulátorem tahu. Ve stejném komínovém tělese mi vede rovněž vyvložkovaný průduch z klasického plynového kotle, který je ve vedlejší místnosti.
  Oba komínové vývody jsou tak v komínovém betonovém límci poměrně blízko sebe, měřeno od jejich středů 300 mm.
  V horkých letních dnech se ze spodní části plynového kotle line zápach a slabý ale viditelný dým pocházející z automatického kotle na uhlí.
  Uvažoval jsem o zakrytí ústí komína od plynového kotle, ale možná existuje komfortnější a účinnější řešení. Děkuji za případné rady.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně se jedná o problém nerovnoměrných tlaků – podtlak v objektu – což může způsobit nasávání spalin.

   Podobné problémy je třeba řešit komplexně a se vší vážností a rozhodností, protože ve svém důsledku mohou vést k fatálním výsledkům.

   Na základě podobného dotazu bez komplexního měření na místě nelze pochopitelně poskytnout seriózní radu. Je třeba obrátit se na místního odborníka, aby nejprve provedl tlaková měření, případně výpočet a na jejich základě posoudil především závažnost problému a teprve následně jeho řešení.

 27. Jana Růžičková

  Dobrý den,
  mám prosbu. Měla bych nechat udělat kontrolu vývodu od kondenzačního kotle kominíkem a bylo mi řešeno, že mi na vývodové trubce chybí čistící otvor (dvířka). Chtěla jsem se zeptat, jestli jsou povinná již při instalaci (revizi) nebo si je musím pořídit dodatečně sama.
  Děkuji
  Růžičková

  1. odborník APOKS (Autor)

   V obecné rovině musí být každá spalinová cesta kontrolovatelná a čistitelná. Tyto požadavky se obvykle plní osazením kontrolních dvířek.

   Ovšem vyhodnocení jejich nutnosti je na (subjektivním) posouzení revizního technika.

   Revizní technik by se při vystavování revize měl k problému čištění a kontroly (i bez dvířek) jasně vyjádřit.

   Pokud je to technicky možné, lze osazení kontrolních dvířek doporučit.

 28. Kotel

  Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda je možné zapojit 3 kondenzační kotle v étážích nad sebou do 1 systému trubek v komíně. Samostatné 3 trubky pro každý kotel se do komínu nevejdou, šlo by tedy o 1 „trubku“ se systémem odvodu plynu a současně přívodu vzduchu pro 3 kotle. Vnitřní průměr komínu je 15 cm. Je to možné? Kde bych se mohl obrátit na poradenství v okolí Přerova s vyhotovením posudku?
  Předem děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   V podobných případech je vždy vhodné začít výpočtem komínu dle ČSN. Tento výpočet obvykle poskytne jasnou odpověď zda a za jakých podmínek lze zapojení realizovat.

   Tato služba je ovšem obvykle placená a vyžaduje poněkud více vstupních dat.

   V této poradně bohužel nezprostředkováváme kontakty na dodavatele.

 29. Hynek

  Dobrý den,
  potřeboval bych poradit jak vyřešit víčka kouřovodů v bytě.
  V starším domě je v každém pokoji vyvedený kouřovod s vypouklým víčkem. Komín je pravidelně revidován a občasně používán. V bytě není v plánu kouřovody využívat. Potřeboval bych víčka zapustit do omítky a v jednom pokoji přes něj udělat obklady.
  Rovněž by mne zajímalo, zda je možné nějakým způsobem kouřovod zvukově odizolovat, někdy se nese hluk z nižších pater. Je nutné výše zmíněné činnosti dělat s kominíkem nebo je možné svépomocí?
  Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Především je třeba s kominíkem v rámci pravidelné kontroly podobnou akci konzultovat, aby posoudil materiálovou a technickou proveditelnost. Pokud se jedná o zděný komín ve vyhovujícím stavu, je více možností, včetně finálního zazdění.

   Práce lze pravděpodobně provést svépomocí.

   Zvukové odizolování je obtížné a zdlouhavé. Je možno provést těsnění sopouchu pružným materiálem (silikon, min.vata), ale výsledek je nejistý.

 30. semi

  Dobrý den.
  Jak vyřešit napojení kamen na keramický komín, když ten má vstup za 25 cm cihelnou stěnou?
  Tak dlouhou přechodku (25-30cm) jsem nikde neobjevil ani vodorovný keramický díl, který by překlenul tu stěnu.

  Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Řešením může být protažení kouřovodu skrze stěnu do sopouchu komínu a jeho důkladné utěsnění a izolace.

   Tuto odpověď nelze považovat za odsouhlasení technického řešení – pro finální návrh je třeba vždy osobní konzultace.

 31. Martin Král

  Dobrý den, koupil jsem rodinný dům a z části je vytápěn vafkami. Chtěl bych zateplit fasádu a bude tedy třeba prodloužit spalinovou cestu. Musí toto prodloužení realizovat nějaký odborník a jaký a bude třeba poté tu cestu nějak revidovat?

  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odkouření podokeních topidel WAW do 7 kW není považováno za spalinovou cestu dle současně platné legislativy. Nevztahuje se na ně tedy povinnost revizí a kontrol.

   Pro realizaci lze doporučit odbornou instalatérskou firmu a současně používat pouze materiály dodávané výrobcem daného zařízení.

   Nad rámec je třeba dodržet obecné požární předpisy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *