Ptejte se

Své dotazy, poznatky či připomínky pište do pole komentáře na začátku této stránky
(odpověď na Váš dotaz poté naleznete zde a současně Vám bude zaslána na Váš email)

Pro odpověď na vaše dotazy máme k dispozici odborníky z oboru 

 • revizního technika s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudního znalce se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • zaměstnance z firmy se specializací na prodej a realizaci komínových systémů
 • kominíky
 • instalatéry
 • energetického specialistu

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází nad polem pro dotazy.

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

 

Partner komínové asociace
messy baner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 411 Komentářů

 1. Josef

  Dobrý den, prosím o posouzení této situace: Ke štítové zdi budovy je zvenku přistavěna zděná udírna s komínem, který má keramickou vložku o průměru 180 mm s účinnou výškou 7m a stavební výškou 5 m. Výška na hřebenem střechy odpovídá předpisu. V přilehlé obytné místnosti za štítovou zdí jsou instalována krbová kamna Nordica Fiammetta 6 kW. Ocelový kouřovod má průměr 120 mm s jedním 90° kolenem o rozvinuté délce 1,9 m. Kouřovod je napojen do komínu pro udírnu. V topném období je udírna mimo provoz a odvod spalin do komínu je ucpaný. Kamna nejsou nikdy v provozu současně s udírnou. Prosím o tyto informace: 1. Je přípustné takhle provozovat krbová kamna? 2. Může udírna negativně ovlivňovat tah komínu při topení v kamnech? 3. Při nárazech silnějšího větru má komín obrácený tah a spaliny unikají do vytápěné místnosti – čím to může být (jinak kamna hoří dobře)?. 4. Pomohlo by komín zvýšit nástavcem cca 1 m s otočnou protivětrnou hlavicí? Děkuji předem za odpověď! Josef.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Popsané zapojení je v rozporu se současnou legislativou, kdy do jednoho komínu nesmí být zapojeny dva uvedené spotřebiče. Vámi popsané zapojení je nejen technicky nevhodné, ale navíc reálně nebezpečné. Technicky v podstatě nelze tuto spalinovou cestu optimalizovat a vzhledem k tomu, že je tlakově otevřená, nelze zaručit ani její základní funkčnost. Tento problém nelze řešit navýšením komínu a už vůbec ne otočnou hlavicí.

   Lze doporučit jeden ze spotřebičů odpojit a připojit ho na nový komín.

 2. Jirka

  Dobrý den,
  jsem zřejmě v neřešitelné situaci. Potřebuju znovuzapojit plyn v domku (obnovit odběrní místo). K tomu Innogy vyžaduje revizi (předpokládám: rozvod + odkouření). Tu nedostanu, protože prý už vodorovný vývod zplodin (nasávání i výdech) skrz fasádu nesplňuje podmínky.. Máme 2 turbo kotle (Dakon a Moratop), které v době instalace samozřejmě SPLŇOVALY (!!) (Takže dnes nelze už ani namontovat Wawky, že.. ? ..A zítra se budou nejspíš povinně odstraňovat ty stávající..)
  Idea byla napojit ty vodorovné vývody na svislé komínky, ale z několika stran jsem slyšel, že NE-turbo komíny už se neprodávají, protože dnes lze instalovat pouze kondenzační kotle a nikdo to nechce udělat.. Jaká jsou možná řešení? Opravdu nerad bych vybourával 2 funkční kotle a vyhazoval peníze za nové kondenzační JEN PROTO, že na turbo už nejde sehnat komíny (rovněž nechápu, proč nejde svisle vést jen to odkouření (jednoduchou rourou), když nasávání vzduchu evidentně může být dole, tím přece nikoho neotrávím).. Jestli výměna kotlů bude nakonec jediné schůdně řešení, tak se nejspíš vrátíme k tuhým palivům.. :-((
  Živě si umím představit, že žádná firma nebude chtít namontovat nový kondenzační kotel, když není zaveden plyn.. ..a celý bludný kruh se uzavře..

  1. Jirka

   pardon, oprava: místo „NE-turbo komíny“ má být „turbo komíny“..

  2. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně jste dostal množství zavádějících informací z různých zdrojů, které ovšem v souhrnu nejsou správné.

   Vývody na fasádu nejsou v principu zakázané, ale musí splnit poměrně přesně dané podmínky, komíny k nízkoteplotním turbo kotlům se normálně vyrábí a prodávají, osazení fasádních komínů (izolovaných) s děleným přívodem vzduchu je běžné řešení, a tak dále …. Váš problém tedy rozhodně není obecně neřešitelný. Pravděpodobně stačí vybrat kvalitní realizační firmu.

   1. Jirka

    Moc děkuji za odpověď.
    Kde se mohu ty podmínky dozvědět, laicky srozumitelně? Revizní technik řekl, že komín musím vést NAD úrověň okapu / střechy (to by bylo v 1. případě 0,5-1 m, ve druhém odhadem přes 6 m – obávám se jestli nasávání z takové výšky bude dobře fungovat..). Střecha má klasický přesah asi 30-40 cm a údajně se tam (asi někde pod okapem) budou „hromadit zplodiny“. Dále vadilo, že u 2.vývodu je nad tím vývodem o patro výš okénko – ne však do obytné místnosti, ale vede na půdu, kde je schodiště. Také se prý zplodiny mohou shromažďovat na verandě, která je vedle vodorovného vývodu a je zastřešená polykarbonátem a dále z 2.strany verandy (zeď kolmo k našemu domu) má sousední dům o 1,5 patra výš okénko, kterým PRÝ sousedy otrávím (tedy ty zplodiny by už najednou nebyly chycené na verandě, ale obešly by jí).. Asi by bylo nejlepší, kdybych dodal fotky (?) Nevím jestli ty turbo kotle jsou nízkoteplotní (nejde o kondenzační). Bohužel žádnou slušnou firmu v okolí se mi zatím nedaří najít. Máte nějaký tip na firmu ve středočeském kraji (Nymbursko, Kolínsko) ?

 3. Lenka

  Dobrý den,

  Prosím o informaci. Jaké termíny jsou dané legislativou pro nápravu zjištěných vad na komíně?

  Kominik nám napsal do zprávy 30 dnů na nové vyvlozkovani komína a tlačí nás do realizace vyhruzkami, že nás nahlásí na úřad, pokud mu provedení práce nezadame. A to uběhlo teprve 11 dní od kontroly komína.

  Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Termíny odstranění zjištěných závad nejsou legislativně dané a záleží tedy pouze na rozhodnutí zpracovatele zprávy (kominíka).

   K vložkování toho bylo v této poradně již napsáno mnoho. Takže jen stručně: vložkováním se řeší v principu dva problémy, a to poškozený (netěsný) vnitřní povrch komínu nebo redukce průměru. Kominík nemůže předepsat vložkování komínu, a to z toho prostého důvodu, že absence vložky není sama o sobě závadou. Kominík tedy musí zjistit a jasně specifikovat závadu a předepsat termín odstranění. Na majiteli objektu je pak výběr způsobu opravy a jejího zhotovitele.

   Jakýkoliv nátlak na objednání prací je v principu zcela nepřípustný a v některých případech ho lze považovat za zneužití pravomoci.

 4. tibor putin

  mam stary komin a chcem cely vyvložkovať aj s upravami(nove dvierka).Musim s kolaudovať komin?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Uvedená stavební úprava obecně nepodléhá kolaudaci, nicméně by měla být ohlášena příslušnému SÚ. Doporučujeme informovat se přímo na místně příslušném stavebním úřadě.

 5. René Pilch

  Mám nerezovou vložku v komínu a svou vlastní blbostí mi chytly saze v komíně. Netuším jak dlouho hořely, ale mám strach, že jsem nerez znehodnotil. Jak s to můžu ověřit? Kolik toho nerez vydrží? Poznal bych zničenou vložku od pohledu? Třeba spuštěnou kamerou do komína. Díky

  1. odborník APOKS (Autor)

   Teploty dosahované v komínovém průduchu při hoření sazí skutečně nerezový plech „znehodnotí“, respektive „znehodnotí“ jeho korozní odolnost, protože materiál je zahřátý na teplotu obvykle nad 1000°C.

   Pokud nedojde ke změně tvaru (zkroucení, zborcení, rozpojení, ..) vložky, je reálné poškození velice obtížně detekovatelné. Samozřejmě dojde ke změně barvy ( lze detekovat pohledem, pokud je přístupný vnější povrch), což ovšem nelze považovat za přímé poškození.

   Nerezová vložka po vyhoření sazí musí být nově zrevidována (vč.prohlídky kamerou). Revizní technik v závěru revize osvědčí její stav. V principu lze očekávat požadavek na její výměnu.

 6. Lukas Glogar

  Dobrý den je možné mít při 5% stoupání délku kourovodu 5m kde na délce bude jeden ohyb 90.Pripojen bude automaticky kotel na tuha paliva Ekoscroll Alfa 25kW.Samotny komín má účinnou délku 11m je vyvlozkovany s průměrem 160mm.Dekuji Glogar

  1. odborník APOKS (Autor)

   Teoreticky je Vámi popsané řešení možné. Musí být ovšem ověřeno normovaným výpočtem. Dle současné legislativy je tento výpočet nezbytnou součástí revize nutné ke zprovoznění spotřebiče.

   Důrazně doporučujeme nechat zpracovat výpočet ještě před nákupem kotle. Lze totiž očekávat negativní výsledek.

 7. Jitka Bezděková

  Dobrý den,
  koupili jsme domek,kde je jeden komín,do něj je ve sklepě vyveden kotel,prý 21kw,v kuchyni kamna na tuhá paliva,komín je vyvložkovaný šamotovými vložkami,zjistili jsme při opravách,že je popraskaná.Pozvali jsme si odborníky a ti nám doporučili vyvložkování nerezovýmí vložkami a že by do jednoho komína neměli být vyvedeny dva spotřebiče.Chtěla bych se zeptat,jestli můžeme vývod do komína v kuchyni ponechat,když se bude topit vždy jenom v jednom spotřebiči,projdeme revizí?je nutné nové vyvložkování?
  děkuji za odpověď,případné rady.Přeji příjemný den Bezděková

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odpověď na Váš dotaz naleznete zde: https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

 8. Vít

  Dobrý den, ve starším domě jsem vyvložkoval komín nerezovou vložkou 125/80 a osadil kondenzační kotel Junkers. Délka vložky je 8 metrů a ještě 1 metr ke kotli na zdi. Je možné, že má komín velký tah, když se kotel spustí a tím dojde k „ustřelení“ plamenu? Po spuštění hořáku cca do 20-30 sekund začne komín rezonovat a plamen v kotli se zhasne. Napadá mne jen toto, nebo že se kotli dostává málo vzduchu. Je to možné? Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Kondenzační kotle mají osazen ventilátor spalin, který zajišťuje nucený odvod spalin. Současně tyto spotřebiče produkují spaliny o velmi nízké teplotě, což znamená (mimo jiné) velmi nízký statický tah.

   K „ustřelení plamene“ by tedy prakticky dojít nemělo.

   Doporučujeme se, obrátit se na specializovanou plynařskou firmu, nejlépe autorizovanou výrobcem spotřebiče.

 9. Bartosova J.

  Zdravim,jsem vlastnik bytu v SVJ,v dome jsou na ohrev vody plyn,zarizeni,ja po rekonstrukci mam vse na elektrinu s novymi rozvody VT a NT.Jsem vlastnik pruduchu event kominu,kdyz jsem pri rekonstrukci nechala zaslepit otvor po zruseni plynove karmy,a mam se o nej starat,kdyz kontrolu spalinovych cest a plyn zarizeni provadi SVJ z fondu oprav????Dekuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Příslušnost komínových průduchů k jednotlivým bytovým jednotkám by měla být řešena v zakládací listině SVJ, případně v nabývacím dokladu k BJ.

 10. Jan Chladek

  Dobry den, prosim o radu. Skrz zed mi vede kourovod do komina. Jak hluboku ma byt vyveden do komina? Nyni ho protina cely a kour tak do komina jde az uplne na zadni cas komina. Mam kourovod zkratit, tak aby byl treba jen do pulky komina, nebo na okraj? Takto znemoznuje cisteni celeho komina az dolu.
  Dekuji Honza

  1. odborník APOKS (Autor)

   Kouřovod nesmí vůbec zasahovat do průduchu komínu, nebo jinak zmenšovat jeho průřez.

 11. Martina

  Vypina se namčasto kotel a servisák řekl že máme sundat stříšmu z komína ,ale to tam bude pršet tak nevim jestli to nevadi.
  Chci se zeptat jestli musí mít komin na plynovy kotel stříšku?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Konstrukce stříšky by měla být navržena tak, aby především zabraňovala vnikání vody do komínu, ale aby současně nesnižovala provozní parametry.

   Pronikání vody do nekondenzačních spotřebičů je nutno považovat za podstatnou závadu.

   Pro kotle s atmosférickým hořákem a kotle v provedení nízkoteplotní Turbo lze osazení stříšky doporučit. Pro kondenzační kotle se stříšky nepoužívají.

 12. Jarin

  Dobrý den, prosím vás bylo by možné vyvložkovat komín ocelovými rourami? Pořizovací cena je třetinová a materiál jednou tak silný oproti nerezu. Kotel na tuha paliva 26kw. Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Při splnění veškerých požadavků daných právními předpisy je to teoreticky možné, ovšem v žádném případě to nelze doporučit.

   Lze to přirovnat ke snaze postavit si auto z jednotlivě nakoupených nejlevnějších součástek.

 13. Petra Hausvaterova

  Dobry den, mám v bytě nový kotel Baxi nuvola3+BS40.
  Musím kvůli tomuto kotli vyvlozkovat komín ?
  Je to závěsný plynový kotel s vysokou účinnosti a rychlou akumulaci . Dekuji za odpověď .

  1. odborník APOKS (Autor)

   Záleží samozřejmě především na to, jaký je stávající komín a rovněž na provedení kotle. Kotle Baxi Nuvola 3 se prodávaly standardně v provedení TURBO s koaxiálním odkouřením 60/100 mm nebo děleným odkouřením 80+80 mm. Ovšem na trhu byly i modely s atmosférickým hořákem a průměrem odkouření 140 mm.

   Pokud máte kotel v provedení TURBO, musíte mít v komíně osazenu přetlakovou vložku průměru 60 nebo 80 mm s vyřešením přívodu vzduchu. Vložkování se v tomto případě jeví jako vysoce pravděpodobné.

   Pokud máte model s atmosférickým hořákem, není vložkování tak nutné, záleží na stavu, provedení a dimenzi stávajícího komínu.

   Doporučujeme, nechat si spalinovou cestu posoudit před osazením spotřebiče, a trvat zejména na provedení normovaného výpočtu.

 14. Tomáš

  Dobrý den,
  mám vyvložkovaný starý cihlový komín dlouhý asi 12 metrů nerezovou přetlakovou komínovou trubkou a zhruba půl roku je do něj zapojený kombinovaný kondenzační plynový kotel Immergas. Opakovaně zažívám problémy se zvýšenou vlhkostí v místnosti, kde je komín napojen na kotel a často jsou zde cítit také vlhké saze (komín byl původně využíván k odvodu spalin z kamen na tuhá paliva), zvlášť když prší nebo když je kotel intenzivněji využíván (i k topení v zimě například). Bohužel jsem nebyl schopen zjistit, která značka materiálu byla k vložkování použita, nicméně viditelný kus, který je nad střechou vidět, má na sobě červenou šipku směrem dolů (viz obrázek https://photos.google.com/share/AF1QipNqqYHjxzLrrsxB31Hh81Puc6OqJBimKRHX5IAVpIMdsPixy1xbHMJ25OKgwZ0XVA?key=bjZHOXN1c0R3d1BVaHJLRGtSVm1vYk5KNUd3bkR3). Jaká je šance, že je vložka v komíně naopak a je možné, že to způsobuje problémy s vlhkostí? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Základním problémem je, že „jste nebyl schopen zjistit, která značka materiálu byla k vložkování použita“. Současně vložku označujete za „přetlakovou“.

   V době, kdy byla vložka namontována byl (a stále je) výrobce/zhotovitel/dodavatel povinen předat v rámci díla i příslušné „Prohlášení o vlastnostech“. Plynař nesměl (a nesmí) kotel zprovoznit bez revizní zprávy, kde je detailní popis vlastností vložky nezbytnou součástí. Provozování spotřebiče bez platné revizní zprávy je výrazným porušením legislativy. Lze tedy dovodit, že v době připojování spotřebiče byla revizní zpráva zpracována.

   Pro odhalení příčiny možných problémů je tedy třeba získat tuto revizní zprávu spalinové cesty. Případně alespoň prohlášení o vlastnostech od dodavatele vložky. Toto jsou základní podklady pro posouzení provedení a možných problémů.

   Šipky na vložkách obvykle označují směr proudění spalin, ale není to 100% pravidlem. Pokud by docházelo k plnému protékání kondenzátu, jednalo by se o několik litrů denně, což by se projevilo na okolních konstrukcích.

 15. Ladislav Hemr

  Dobrý den, kamnář nám bude stavět akumulační kamna a doporučuje nám výhradně komín od f. Schiedel. My máme vybraný od f. PKZ Poštorná. Rozdíl v ceně je víc jak 50%. Mohli by jste nám poradit jakou firmu zvolit. Děkuji moc za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel podobné dotazy v této poradně nezodpovídáme. Snažíme se vyhnout jakémukoliv komerčnímu hodnocení nebo doporučování.

 16. Matěj

  Dobrý den,
  koupil jsem automatický kotel na pevná paliva a potřebuji tedy revizi spalinových cest. Technik mi sdělil, že keramická komínová vložka je sice v perfektním stavu, ale je dána tak, jak se dávala dříve a to po kouři. U nového kotle je prý teplota spalin o mnoho nižší, než u starého kotle ( Viadrus U22 9 článků ) a proto je potřeba udělat novou vložku a to po vodě. Můžete mi jeho tvrzení potvrdit, nebo vyvrátit. Mám dojem, že se z nás snaží pouze vytáhnout peníze ( 25 000 ). Opravdu dochází u nových automatických kotlů na pevná paliva ( BENEKOV ) k tak vysoké kondenzaci v komínu, že by vadil starý způsob usazení vložky ?

  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Především osazení vložek „po kouři“ bylo v podstatě vždy v principu chybné provedení.

   Ovšem podstatně větší chybou je navrhnout spalinovou cestu pro kotel na pevná paliva tak, aby v komíně docházelo ke kondenzaci. Jednou ze základních podmínek provozu komínu je totiž nutnost navrhnout ho tak, aby ke kondenzaci NEDOCHÁZELO, a tuto skutečnost ověřit výpočtem.

   Lze tedy ve vaší situaci doporučit, obrátit se na odborníka, který jako první provede výpočet spalinové cesty a podle jeho výsledku navrhne řešení.

 17. Honza

  Dobrý den,

  bohužel sousedíme s pekárenskou výrobou a jedním z problémů, které tento provoz generuje je i nepřijatelný hluk z komína, který je napojen na plynovou pec.

  Video záznam i se zmíněným hlukem zde:

  https://problemyspekarnou.rajce.idnes.cz/Pekarna#20180422_120712.jpg

  Je nějak možné se tohoto hluku zbavit, nějak komín odizolovat, případně nějak jinak upravit, aby se hluk snížil?

  Ještě doplním, že hluk je spojen komínem prostředním (nejvyšším).

  Předem děkuji za odpověď.

  Honza

  1. odborník APOKS (Autor)

   V principu se jedná o „klasický“ sousedský spor.

   Pokud bude mít provozovatel pekárny zájem o snížení hluku je možno do soustavy osadit tlumič. Cena ovšem není zanedbatelná, a to zejména u širokopásmových tlumičů.

   Původcem hluku mohou být i vibrace, které je možné snížit změnou fixace.

   Pokud provozovatel pekárny nemá o snížení hluku zájem, lze se obrátit na stavební úřad, který vysokou hladinu hluku může řešit jako dozorový orgán státního stavebního dozoru. Prakticky je ale nutno počítat s nutností řešení v rámci soudního sporu, což znamená zajistit podklady (minimálně měření hladiny zvuku)a tyto podklady uhradit.

 18. Jarkovský

  Zajímalo by mě jak a na jakých důkazech muže úřad přijít na kontrolu čím a jak topím. Zda mu stačí jen oznámeni a nejasná fotka kde ani není jasné zda se jedná o roztápění nebo dlouhodobé kouření. Co vlastně by měl doložit pokud přijde na kontrolu. Dekuji Jarkovský

  1. odborník APOKS (Autor)

   Uvedený problém řeší zákon 201/2012 Sb.O ochraně ovzduší. Relevantní jsou zejména § 17 a § 22. Zákon je volně dostupný na internetu.

   V každém případě je fyzická kontrola zcela limitním řešením, kterému musí předcházet vyhodnocení oznámení a písemná výzva k nápravě.

 19. Dan

  Dobry den, chci se zeptat jaka ma byt spalinova cesta od peletkovych kamen, kdyz vypocet spalinove cesty nevychazi, ale vyrobce ma podminku jen tah kominu 10-14 Pa. Jedna se o peletkove kamna s hrdlem o prumeru 80 a spaliny jsou v pretlaku. Kominici to nechcou do samotoveho kominu o prumeru 200 a vysky 7m zrevidovat. Dekuji za odpoved.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Každá spalinová cesta musí být ověřena výpočtem, který mimo jiné posuzuje tři hlavní podmínky (tlakovou, průtokovou a teplotní). Pro správnou funkci spalinové cesty musí být splněny všechny tři.

   Již na základě „odborného odhadu“ lze posoudit Vámi popisovanou spalinovou cestu jako pravděpodobně nevyhovující. Tuto základní informaci by Vám měl dát jakýkoliv projektant, prodejce kamen, topenář nebo kominík.

   Lze doporučit jedinou cestu – obrátit se na odborníka (projektanta, revizního technika), který na základě výpočtu navrhne úpravy stávající spalinové cesty tak, aby výpočtově i provozně vyhovovala. S poměrně vysokou pravděpodobností bude řešením vložkování a izolování.

 20. Jaroslav Bumbálek

  Dobrý den,
  za jakých podmínek lze připojit do jednoho průduch dva spotřebiče /krbová kamna/ v jednom podlaží?
  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Použití společného komínu pro více spotřebičů s atmosférickým provozem je velice rizikovou záležitostí.
   Úplný výčet všech podmínek přímých a souvisejících je nad rámec této poradny (jsou dány ČSN 73 4201).
   V potaz je nutno vzít i stavební zákon, požární zákon a vyhlášku o obecných požadavcích na výstavbu.
   Z výše uvedeného vyplývá, že návrh podobného zapojení by měl být zcela nestandardním řešením, které s největší zodpovědností navrhne autorizovaná osoba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *